Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
13. feb 2013

@icer 65% z VZ za rok 2012

icer
13. feb 2013

@zalka tak oni to dáko spriemerujú, ja som s toho vol 🙂 nechápem akože prečo to je za minulý rok, akože, ked pritom robím aj tento rok, ale čo už, čiže nič moc, asi teda fakt budem uvažovať, ako to urobím.... a potom keby som sa dala zamestnať napr. u kamaráta, tak by mi to ako rátali? na tie tri mesiace neprerušene?

zalka
13. feb 2013

@icer ale to by si musela skončiť v tom zamestnaní čo si teraz. Lebo ináč ti zamestnanie u kamaráta nepomôže. A áno spriemerujú.

icer
13. feb 2013

@zalka ja rozumiem, dam vypoved, a zamestnám sa u neho, ... trebárs, ale ako mi tie tri mesiace pomôžu? ked sa to ráta za minulý rok, sorry ale nechápem

zalka
13. feb 2013

@icer ak ti vznikne nový pracovný pomer, z ktorého budú platené odvody 90 dní ... tak sa bude MD rátať z roku 2013 z tých 90 dní ..

icer
13. feb 2013

fakt? to by bolo super, ty kokos, tak to sa oplatí, či čo si o tom myslíš??? keby som si dala to, tak sa mi potom ráta 65 % napríklad z 800? lebo ako som kukala tie odvody, to je šialené !!!! dáko to vymyslím, kokos, musím, iné neostáva... a tá vyššia je potom 8 mesiacov? alebo kolko? čo si ty o tom myslíš? čo by si robila na mojom mieste??, a ozaj, moc moc dakujem za trpezlivosť so mnou !!!! si anjel 🙂)

icer
13. feb 2013

@zalka fakt? to by bolo super, ty kokos, tak to sa oplatí, či čo si o tom myslíš??? keby som si dala to, tak sa mi potom ráta 65 % napríklad z 800? lebo ako som kukala tie odvody, to je šialené !!!! dáko to vymyslím, kokos, musím, iné neostáva... a tá vyššia je potom 8 mesiacov? alebo kolko? čo si ty o tom myslíš? čo by si robila na mojom mieste??, a ozaj, moc moc dakujem za trpezlivosť so mnou !!!! si anjel emoticon)

zalka
13. feb 2013

@icer no čo ja viem, asi by som to riskla ... a MD sa vypláca 34t. tj. cca 7,5 mesiaca.

icer
13. feb 2013

jasné, zrátam si to ako to vychádza, a asi to urobím, ako ja robím u známych, nebol by s tým dáky problém dufam, musím sa porozprávať zo šefom... kokos, to sú ale fintičky toto... zrátam si výšku odvodov, čo by som platila,

icer
13. feb 2013

@zalka jasné, zrátam si to ako to vychádza, a asi to urobím, ako ja robím u známych, nebol by s tým dáky problém dufam, musím sa porozprávať zo šefom... kokos, to sú ale fintičky toto... zrátam si výšku odvodov, čo by som platila

zalka
13. feb 2013

@icer skús to prerátať tu http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-c... , maximálnu MD získaš z hrubej mzdy 1179 eur.

icer
13. feb 2013

no hej, ale tie odvody s tej mzdy sú neskutočne vysoké, kokos,

icer
13. feb 2013

@zalka a este ma napadlo, keby som dala výpoved a o vymyslím si mesiac na to by ma zamestnali znova? šlo by to? a trebars na ten mesiac by som sa zamestnala u kamaráta, na minimálku, a potom na tie tri mesiace by som sa zas sem šupla ?

zalka
13. feb 2013

@icer môžeš aj tak urobiť, na mesiac môžeš ísť aj na UP .. a dostávať podporu . Ale vezmú ťa späť?

icer
13. feb 2013

@zalka na podporu mám nárok, samozrjeme, mám tu odorbené 4 roky aj 3 mesiace v kuse, a pred tým som tiež robila stále, a relatívne, by sa ušetrilo na odvodoch za tri mesiace pre nich, ja by som mala podporu,a potom keby ma nazad zamestnali.... tak by mi rátali len z tých 3 mesiacov? ako ? by som si dala trebárs mzdu 1000 eur.... to je vlastne posudzované ako nový pracovný pomer nie?

zalka
13. feb 2013

@icer áno potom by to posudzované bolo teda MD z nového PP ak bude z neho platené odvody 90 dní tj. 3 mesiace musíš robiť nesmieš byť na PN .. lebo ináč bude MD rátaná z roku 2012

apena
13. feb 2013

@zalka
ďakujem za odpoveď, takže pokiaľ tomu správne rozumiem, tak vymeriavací základ z DNP by mi zostal v rovnakej výške a navyše by som mala aj vymeriavací základ z dohody alebo prípadného TPP? hlavne o to, aby som si nejakým spôsobom neponížila vymeriavací základ z DNP.

zalka
13. feb 2013

@apena nie neponížila ale samozrejme nesmieš mať ochrannú lehotu z DNP lebo to by si si zrušila novým poistením ju.

1aduliatko1
13. feb 2013

@zalka ahoj, vidím, že sa tejto téme rozumieš 🙂 preto by som sa ťa rada niečo spýtala..som zamestnaná už 5 rokov, plánujeme bábätko, mám si platiť DNP(neviem,či to už nie je zrušené), aby som mala tú vyššiu materskú (nie tých 200eur) ? ďakujem ti za radu

icer
13. feb 2013

@zalka jasné rozumiem, presne by som si to musela načasovať, čo až tak vela času zas nieje 🙂)) ale dakujem krásne za všetky rady, skúsim niečo vymyslieť !!!

zalka
13. feb 2013

@1aduliatko1 no veru neviem treba platiť minimálne 130,27 eur počas 9 mesiacov aby ti vznikol nárok na MD aj z DNP .. máš ústretového zamestnávateľa?

zalka
13. feb 2013

@icer nie je začo .. len pošpekuluj.

1aduliatko1
13. feb 2013

@zalka a tam sa mi neráta to čo sa mi platí zo mzdy? či to ešte navyše treba platiť tých 130,27 eur? a to by som si musela sama platiť, či to by musel zamestnávateľ? lebo s tým by som nepochodila u neho 🙂

zalka
13. feb 2013

@1aduliatko1 za dobrovolné poistenie by si si ty musela platiť . Ak by si platila 130,27*9 mesiacov .. tak by si mala nárok na MD z DNP vo výške 255 eur ... a plus MD z tvojho zamestnania ..
prerátaj si či sa Ti to oplatí .

1aduliatko1
13. feb 2013

@zalka aha ďakujem...a komu sa to teda oplatí platiť? to si budem tých 130 eur odkladať a mám to isté ? 🙂 som z toho trochu mimo 😒

zalka
13. feb 2013

@1aduliatko1 hm... to sa platí do SP ... sú to odvody také ako platí zamestnávateľ .. tak môžeš aj sama platiť.

apena
13. feb 2013

@zalka
Ešte mám jednu otázku, keby som z toho nového TPP alebo dohody nechcela čerpať materskú, že by som pre nich stále pracovala, tak z DNP by som normálne dostávala z roku 2012? Bola by to práca na pár hodín mesačne, takže to by bolo ako prilepšenie k materskej z DNP. Môžem popri poberaní materského takto pár hodín pracovať? Ďakujem a želám pekný deň.

zalka
13. feb 2013

@apena no počas MD by si z toho nemohla pracovať, lebo by si mala z toho poistenia nárok na MD. A to sa vylučuje. Po MD počas RD kludne.

apena
13. feb 2013

@zalka
Pokiaľ by sa jednalo o nie TPP ale prácu na dohodu, nie mesačne, ale tak 1x za 2-3 mesiace, aj vtedy by som musela z toho čerpať materské? V podstate rozmýšľam nad tým, že nechcem niekomu spôsobiť problémy, že teraz ma zoberie na dohodu a ja mu po pár mesiacoch odídem na materskú. Proste uvažujem nad tým, či by som mohla ďalej na materskej dovolenke stále u nich na dohodu pracovať a neuplatniť si z tej dohody nárok na materské. V podstate ale keby to bola práca na dohodu raz za 2-3 mesiace, tak by mi z toho asiani žiaden nárok na materské nevyšiel, pretože by to nebolo nepretržité poistenie, ale vždy len dočasné.

zalka
13. feb 2013

@apena na toto sa pýtaj v SP, technicky môžeš uzavrieť dohodu na dobu určitú napr. do júna 2013 s toho budeš čerpať MD a počas MD uzavrieš novú dohodu .. a to je nový pomer a tým pádom z toho nečerpáš MD takže potom môžeš kludne pracovať .