Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
16. feb 2013

@katrenka18 áno ak to splní tak bude mať nárok na MD zo zamestnania aj z DNP ... fakt škoda že to zrušila pred rokom ... a odporúčam čím skôr sa nahlásiť na to DNP a začať platiť.

katrenka18
17. feb 2013

@zalka dakujem za rady 🙂

roberta31
17. feb 2013

Ahojte dievcata,ktore radite.
neviem ci mi viete k tomuto nieco povedat,ale ak ano,tak budem rada.
Skoncila mi materska,vybavujem rodicovsku.Som tehotna a PN na rizikovom.V piatok poobede (už som to nestihla riesit) mi volala ekonomka,že jej na socialke povedali,že na nemožem byt PN a zaroven cerpat rodicak.Ale u nas v MT,mi PN z DNP v pohode zobrali...
neviete poradit,ci je to len omyl pracovnicky,alebo to tak može byt?

maminka76
17. feb 2013

@roberta31 vieš čo, aj ja som mala takú informáciu, preto keďže som bola dobrovoľne nemocensky poistená, tak som radšej čerpala PN a až keď mi PN-ka skončila, začal mi bežať rodičovský príspevok 🙂

poisonblu
17. feb 2013

Takto zaspal drobec na mne 🙂

roberta31
17. feb 2013

@maminka76 hm,no uvidim zajtra ☹.Ak nie,tak som rozmyslala,že dam rodicak na priatela ak by to slo

zalka
17. feb 2013

@roberta31 no podla môjho názoru PN by ti mali zo zamestnania vziať ale len v prípade, že si si nezakladala nové DNP ...

kvieta
17. feb 2013

@zalka ja viem tak, že z pri poberaní RP nie je možné poberať zároveň aj PN ako zamestnanec, pretože to ide z jedného pistenia. Ak má nárok na PN z DNP poberať môže aj počas poberania RP. Je to tak?

zalka
17. feb 2013

@kvieta vieš že si povedala riadnu hlúposť.... pretože RP vypláca UP ... a nemocenské SP .. takže toto nie je z jedného poistenia ... nedá sa poberať PN a MD súčasne lebo toto je z jedného poistenia...

Tam ide skôr o ochrannú dobu, kt. je 7 dní od zániku poistenia teda od ukončenia MD a ak prešla tá doba už, tak nárok na PN nevzniká.

roberta31
17. feb 2013

@zalka zakladala ... dobre,aj ked mi ju nevyplatia,ale preco ju aspon nepreberu? ona mi povedala,že koli tomu,že poberam rodicak... a keby som dala rodicak na priatela?

kvieta
17. feb 2013

@zalka tak to mi potom hlúposť povedali pred rokmi na SP. Preto som si aj ďalej platila DNP.Preto som sa pýtala, či je to tak.

zalka
17. feb 2013

@roberta31 hm... môžeš dať rodičák na priateľa ... nič sa nestane ... ale tým že si zakladala si si zrušila OL zo zamestnania ... takže ak by si prehodila RP na priateľa a nastúpila do zamestnania a šla na PN tak vtedy by Ti ju vyplatili aj zo zamestnania ... tak to asi mysleli... alebo to nebudeš komplikovať necháš si PN len z DNP .. a rodičák ...

zalka
17. feb 2013

@kvieta pred rokmi to bolo iné, za fica bol rodičovský 256 eur či koľko , ale bol zákaz pracovať a tiež aj byť na PN d lhodobo .. teda viac ako mesiac v kuse ... preto ti také mohli povedať pred rokmi ale teraz to už neplatí , teraz babenky na RP môžu pekne pracovať.

kvieta
17. feb 2013

@zalka ja som tiež pracovala a brala aj RP. Bolo to tak asi pred 3 -4 rokmi... Ale to je jedno. Ďakujem🙂

zalka
17. feb 2013

@kvieta hej pred ficom ... to sa mohlo .. teraz je druhý fico ..

roberta31
17. feb 2013

@zalka mebudem to teda takto komplikovat a necham to tak...a nemysliš,že by sa tam mohla vztahovat ta OL 7 dni? MD mi koncila 29.1. a na PN som od 1.2....myslim zo zamestnania

zalka
17. feb 2013

@roberta31 ale ty si sa prihlásila na DNP tak tým pádom zanikla OL .. tá 7 dnová ... :(

roberta31
18. feb 2013

@zalka aha...rozumiem.idem volat na ustredie o BA

zalka
18. feb 2013

@roberta31 no daj vedieť čo si zistila .. aj mna to zaujíma .. ďakujem

roberta31
18. feb 2013

@zalka takže na pobocke mi tvrdia že narok nemam,ale v BA na ustredi,že mam,vlastne koli tomu,že som stihla nastupit do 7 dni...stale dookola telefonaty.
Len asi este nevedia,že som mala prerusenie,tak myslim že na tom to skrachuje 😅
Ale inak by to preslo 😀

zalka
18. feb 2013

@roberta31 to najlepšie je písať mailom a potom to vyjadrenie vytlačiť a ísť na pobočku .. ale fakt tým že sa založilo DNP vlastne krachla OL zo zamestnania ...

roberta31
18. feb 2013

@zalka a mysliš že to si to zistia? 😀 😀 😀. prosim ta,nevies aký je ten mail do SP?

zalka
18. feb 2013

@roberta31 napíš cez kontaktný formulár http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s

roberta31
18. feb 2013

@zalka PN uznana 😀DDDD.Už to idu len vypocitat.
Len som zvedava ako s tým preriusenim.

zalka
18. feb 2013

@roberta31 no to som i ja zvedavá ... či ti dajú PN aj zo zamestnania aj z DNP

roberta31
18. feb 2013

@zalka no hovorim,co sa týka tej dnovej OL,tak ano.Ale poviam ti,vela ludi to nevie. Teraz ide len o to prerusenie....

mariettka27
18. feb 2013

Ahojte,mohli by ste mi poradiť prosím?
DNP som si platila po starom do 26.10.2012...som aj zamestnaná,ale od 28.10.2012 pn pre rizikové tehotenstvo až do nástupu na MD...čiže na MD budem nastupovať v OL...termín pôrodu mám zatiaľ na 4.5.2013,kedy teda musím nastúpiť na MD?musí to byť presne 6 týždňov?čo ak by som porodila skôr....čo ak sa mi zmení termín pôrodu?nezanikne nárok na MD z DNP?
Ďakujem vopred za odpovede 😉

zalka
18. feb 2013

@mariettka27 nastúpiť musíš presne 6t pred pôrodom ... ak porodíš skôr nič sa nedeje. Lebo plánovaný pôrod máš v máji a podla toho ťa lekár vypisuje na MD.

maminka76
18. feb 2013

@roberta31 to by sa malo dať 🙂

mariettka27
18. feb 2013

@zalka takže rozhodujúci je dátum nástupu na MD,ak som správne pochopila...a čo v prípade,že by som porodila predčasne ešte pred vypísaním na MD?aj vtedy by som mala nárok na MD z DNP?ďakujem krásne 😉