Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

inuska29
19. mar 2013

@zalka je to 175ečiek pokiaľ nezamarodujem ,a to je veeeeľa :P....i tak ste mi pomohla..veľmi...vďaka

zalka
19. mar 2013

@inuska29 ved to áno .. ja hovorím o tom prihlasovať sa pred PN a OCR .. a dni PN a OCR sa budú rátať do tých 730 dní aj ked nebudeš platiť

constanse
19. mar 2013

Ahoj Zalka, mam na teba otazku - dakujem vopred, ze mas este trpezlivost venovat sa nam. DNP som si platila, ale este za starych podmienok a skoncila som ho v roku 2007, co si myslim, ze momentalne vobec nema nejaky vyznam. Vtedy som mala prehlad, no bohuzial momentalne sa trochu po novinkach stracam. Prosim Ta mohla by si mi poradit....Planujeme babo a preto si chcem opat zalozit DNP - hruby plat v praci mam 759,96 € v tejto praci pracujem od 18.6.2012, ak som veci dobre pochopila, ak by som chcela dostavat max.matersku, moj VZ na prihlasku urcim odratanim platu od 1179 €. Cize 1179 - 759,96 € = 419,04 € z toho mi bude vypocitana mesacna splatka DNP = 147,29 €. Budem platit tych 270 dni, a ak dovtedy nebudem tehu, odhlasim sa a nasledne by som sa prihlasila pred nastupom na matersku. Pripadne, ak by som bola hned tehu, tak by som zostala prihlasena a pri nastupe na matersku by som len odovzdala v praci aj na soc.poistovni potvrdenie od lekara. Ma v mojom pripade vyznam poistit sa, vies mi prosim vypocitat,kolko by som dostala matersku - z prace, prip. DNP Ziskam takto maximalnu matersku? Dakujem Ti velmi pekne, velmi si vazim, ze si ochotna nam pomoct. ... ak som na nieco zabudla, napis doplnim 😀

zalka
19. mar 2013

@constanse a čo bolo pred 18.6.12? robila si niekde?

constanse
20. mar 2013

Ano pracovala som na trvaly pracovny pomer od 19.9.2011

zalka
20. mar 2013

@constanse tak nemáš problém ... lebo k DNP sa Ti pripočíta skončený PP... tam máš 270 dní tuším odhadom .. takže ak by si otehu .. tak sa ti stačí prihlásiť na DNP a môžeš ísť na PN .. PN bude platená zo zamestnania aj z DNP.
Toto platí ak otehotnieš do septembra 2013

constanse
20. mar 2013

Takže sa mi staci prihlasiť až keď otehotniem? (s tym,ze to bude do septembra) A potom platiť ten rozdiel hrubej mzdy a max. VZ? A budem mat narok na maximalnu matersku... cize spolu tych cca 750 €? Alebo mam jednoducho potom od otehotnenia do nastupu na matersku prip. na PN platit len z tych 393 €? DAKUJEM

zalka
20. mar 2013

@constanse no áno stačí tak, lebo to ukončené zamestnanie sa ti pripočíta k DNP ... takže aj teraz ak by si potrebovala ísť na PN vieš sa den pred PN prihlásiť na DNP , a žiadať lekára o 2x PN .. jednu zo zamestnania a 1 z DNP ...
ak sa prihlásiš z minima po otehu tak MD bude trošku nižšia nie maximálna.

Počas PN sa odvody na DNP neplatia ..

constanse
20. mar 2013

Dakujem si poklad, klobuk dolu za tvoju trpezlivost 😎 Pekny den Ti prajem

zalka
20. mar 2013

@constanse rado sa stalo . 🙂

constanse
20. mar 2013

@zalka a este jedna otazka... max.VZ sa vypocitava z 1179,-€ alebo 1381,39 €? A ten novy balicek... nemocenske a dochodkove poistenie.... ake % sa potom prepocitava z tohto balicka v pripade platby poistneho z VZ. Kedysi to bolo pri starom balicku tych 35,15% .... stale to plati aj po pridani tohto noveho balicka?

asan
20. mar 2013

Ahojte kočky. Prosím poraďte. Som DNP už vyše 3 rokov. Samozrejme s tým odhlásením a prihlásením v januári 2012, čiže 270 dní platených po starom mi skončilo v októbri 2012 a odvtedy si platím z minima. Som aj zamestnaná skoro 2 roky, takže PN sa mi vypláca s obidvoch poistení. Poistila som sa hlavne kvôli možnému tehotenstvu a teda PN a materskej. Bohužiaľ teraz v januári som znovu potratila a tak teraz neviem ako ďalej, aby som to zbytočne nepreplácala. Určite sa budeme ešte snažiť ale zatiaľ je to v nedohľadne ☹ Prosím poraďte mi čo by bolo najlepšie. Ak by sa nám podarilo, určite by som bola hneď na PN. Mám sa teraz odhlásiť a potom hneď ako zistím že som tehu znovu prihlásiť alebo radšej zostať prihlásená? Ide mi o to aby som mala vyššiu nielen materskú ale aj PN. Prosím poraďte, lebo sa v tom už nejako strácam.

janka9900
20. mar 2013

@asan ahoj, ak by si otehotnela cca do konca maja, vysla by ti PN aj materska z VZ z minuleho roka, ak otehotnies neskor, tak matersku uz z minulorocneho VZ nestihnes.
ak ti bude stacit min. PN a nasledne max. materska, tak mozes poistenie zrusit a prihlasit sa do 6.tt-8.tt z rozdielu 1179 a hrubej mzdy.
drzim palce, aby tehu nabuduce skoncilo stastne 😉 😵

zalka
20. mar 2013

@constanse max. VZ pre nemocenské poistenie z ktorého reálne zaplatia nemocenské dávky je 1179 eur .. a z tejto sumy sa vypočíta platba ... 35,15% z 1179 eur ... = mesačná platba do SP ..

35,15% je balík 3 poistení
33,15% je balík 2 poistení bez poistenia v nezamestnanosti.

asan
20. mar 2013

@janka9900 ďakujem za radu 🙂, si zlatá. No, budem si to musieť prepočítať.

fifomimi
20. mar 2013

@zalka zdravím zalka...tak ja zase potrebujem poradit ohladom znamej.Prišlo jej rozhodnutie,že nema narok na materske.Ale na konci rozhodnutia je uvedene ...že soc. poist. zistila že pani ......nepodala prihlašku na dobrovolne poistenie ,preto jej k dnešnemu dnu nevzniklo DNP,,prihlasila sa v stredu a odhlasila sa v piatok ako si poradila.Mam tomu rozumiet že sa nemala odhlasovat?dakujem za odpoved.

zalka
20. mar 2013

@fifomimi a nastupovala kedy na tú MD?
má kopiu tej prihlášky ? ja osobne vždy tlačím dva krát ... a dávam na protipodpis ... aby nezatajili ...

fifomimi
20. mar 2013

@zalka nastup mala 15 februara ale prihlasit sa bola 13 marca.skus mrknut na sranu 1293.

fifomimi
20. mar 2013

@zalka neviem či ma kopiu ale upozornili ju že za tie dva dni si bude musiet zaplatit tak zrejme maju nejaky ,,papier,,

zalka
20. mar 2013

@fifomimi hm.. takže očividne zatajili alebo stratili jej prihlášku ... ak by mala kopiu tak sa môže brániť .. ak nemá tak je to slovo proti slovu ...

fifomimi
20. mar 2013

@zalka a nevadí že bola prihlasena len 2 dni?

zalka
20. mar 2013

@fifomimi nie to nevadí lebo v čase nástupu na MD bola prihlásená ... tam ide o zatajenú prihlášku zrejme ... môže skúsiť podať odvolanie ... ale neviem či uspeje ak nemá žiaden dôkaz že prihlášku podala ...

Takto stratili prihlášku mojej kolegyne ... ešte v 1/2012 podla starého zákona ... bolo jej čudné že nič nechodí , tak tam volala a ju presviedčali že neni poistená ... tak im vynadala lebo doma mala opečiatkovaný RLFO ... a ju spätne nahlásili k dátumu ako tam mala uvedené .. proste zapotrošila sa im prihláška ...

fifomimi
20. mar 2013

@zalka takže ked sa prihlasila 13. marca a bola poistena len dva dni tak sa jej rataju dni z predošleho DNP?to bude fakt blbe ak nema kopiu.Nechcem jej už teraz volat je dost neskoro...ešte sa ozvem.dakujem.

zalka
20. mar 2013

@fifomimi a doteraz jej neprišiel žiaden list o tom koľko má uhrádzať? ... lebo ja ked som sa prihlásila na DNP tak do týždna som mala list zo SP koľko mám platiť ...
exkolega tiež sa teraz prihlásil v pondelok min. týžden na DNP ... a už vo štvrtok mal doma list s údajmi kam má platiť a koľko ... ani toto nedošlo tvojej známej?

Ako iné svinstvo ... fakt treba dávať pozor a na úrady nosiť veci len na protipodpis .. radšej vytlačiť 2x ako 1x ..

fifomimi
20. mar 2013

@zalka asi nie len povedala že ju nato upozornil ked sa bola odhlasit..Ma si zavolat ...kolko ma zaplatit.

zalka
20. mar 2013

@fifomimi lebo ešte nie je koniec marca ... a zaplatiť treba do 8.4. aby nebol dlh ... lebo keby pre dlh nevyplatili MD tak pochopím .. ale ked jej rovno napísali že jej nevzniklo DNP ... nech urobí bordel na SP ... nemá čo stratiť

fifomimi
20. mar 2013

@zalka jasne si fakt zlata...jedina osoba ktora pomože ohladom DNP.

zalka
20. mar 2013

@fifomimi no som zvedavá či narobí poriadny bordel v SP ... ako ak aj nemá potvrdenú prihlášku ... tak nech narobí kriku že ako to že nemá nárok na MD .. že ona sa prihlásila na DNP .. že ako si to dovolujú stratiť jej doklady ... proste krik nech narobí riadny ...

fifomimi
20. mar 2013

@zalka dik za radu

zalka
20. mar 2013

@fifomimi rado sa stalo .. daj potom vedieť ako dopadla.