Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
2. apr 2013

@dnpo nechápem na čo sa pýtaš ... rada by som poradila ..

@vodicka75 no samozrejme, že PN kt. ti vznikla tento rok je vyplácaná z DNP z minima, lebo si mala ukončené poistenie v oktobri a znova si založila v marci ... a dokonca si si zr ušila prihlásením na DNP ochrannú lehotu zo zamestnania, takže PN ti bude vyplatená len z DNP ... nie zo zamestnania ... a zaplatiť treba dni 1,2,3,4.3 + 18,19.3.12 tj. 6 dní po 4,50 tj. 27 eur .. ak to nevyplatíš tak ani PN nedostaneš zaplatenú ...

dnpo
2. apr 2013

@zalka minuly rok som platila z minima ,potom som bola na PN ktora mi teraz skoncila.v roku 2013 menili minimalny VZ tak som chcela vediet ci mam nieco hlasit na SP.dik,neviem ako to inac napisat 😉 😉 😉

zalka
2. apr 2013

@dnpo hm... a zrušila si to minuloročné DNP? Ak nie, tak stále platíš z minima, ale dalšia PN by bola rátaná z roku 2012 takže by som zrušila staré DNP a nové založila v prípade potreby.

dnpo
2. apr 2013

nie nerusila som lebo este budem potrebovat PN,myslis ze je vyhodnejsie zrusit?ja len som chcela vediet ci to automaticky zvysuju VZ ked pojdem platit za april

zalka
2. apr 2013

@dnpo no odvody musíš platiť z tohoročného minima ... ja na tvojom mieste by som zrušila DNP ... a potom den pred PN založila nové .. samozrejme ak si nemarodovala rok
Ak si marodovala rok, tak zruš staré DNP , a založ nové DNP a plať aby ti zase vznikol nárok na PN.

dnpo
2. apr 2013

@zalka no asi to tak urobim.diky za ochotu

zalka
2. apr 2013

@dnpo ak by si nezrušila staré DNP a šla na PN napr. o mesiac .. tak paltiť musíš podla nového .. ale PN by si dostala vyplatenú podla starého :D

dnpo
2. apr 2013

@zalka diky za rady

zalka
2. apr 2013

@dnpo rado sa stalo.

vodicka75
2. apr 2013

@zalka
Dakujem zalka za radu, aj ked som to asi tym prihlasenim na DP od marca pohnojila. poradila mi to teta z pers. z byvalej prace. A poistenie v nezam. by som mohla splnat (2 roky z poslednych 3) a mala narok na podporu v nezam. (praca 1.8.2010-31.7.2011, 1.8.2011-28.2.2012 nezam. na urade prace bez ziadosti o podporu, 1.3.2012-28.2.2013 praca), ak pojdem zajtra na urad prace (novu pracu este nemam)?

zalka
2. apr 2013

@vodicka75 no na UP si mohla sa zaevidovať skôr ... a nárok na podporu mať budeš ... a teta personalistka ti mala poradiť ináč... poistiť sa na DNP 28.2. v posledný den pracovného pomeru tak by si mala nárok na PN z oboch poistení .
Ja som tak na PN ... ale ty si si OL z roboty zrušila.

vodicka75
2. apr 2013

@zalka
Ach jo, za chyby (ci nevedomost) sa plati (doslova),...dakujem 🙂

zalka
2. apr 2013

@vodicka75 stáva sa bohužial. Rado sa stalo.

gathering
2. apr 2013

@zalka ahoj! mozem ta poprosit o radu? od novembra 2010 som na rodicovskej dovolenke, v auguste 2011 som prerusila dovolenku a vratila sa do prace, pracovny pomer sme ukoncili dohodou 31.3.2012, odvtedy som nezamestnana, nie som evidovana na UP a poberam RP - narok mi skonci v maji 2013. v maji 2013 mam zaroven termin porodu a chcem sa teda opytat...kedze nie som ani zamestananec ani SZCO, ziadne DNP si neplatim predpokladam ze narok na materske mi nevznikne.Viem to ale zmenit tym ze sa prihlasim tesne pred materskou na DNP? pripadne na ake dlhe obdobie? vdaka.

zalka
2. apr 2013

@gathering fúha no škoda že si sa neozvala pred pár dnami ... no nič to .. môžeš mať MD vo výške 255 e ... prihlás sa na DNP z VZ 393 eur .. den pred nástupom na MD .. zaplatíš 4,50 eur ... alebo den pred nástupom na PN ...
a toto DNP zruš po skončení MD pred nástupom na RD.

hedka17
2. apr 2013

Poprosim o radu chcem sa informovat, mesiac pred ukoncenim DNP som dala vypoved.Chcela by som vediet ked budem nastupovat na MD (momentalne poberam RP) davam si ziadost na matersku len na to DNP? Dakujem za rady

zalka
2. apr 2013

@hedka17 hm.. a pracovala si? bola si tehotná v čase skončenia PP? alebo si čerpala na konci PP dovolenku?

hedka17
2. apr 2013

@zalka bola som na RD a potom mesiac po skonceni zmluvy som otehu a ked som zistila,ze som tehotna zrusila som to DNP, nie dovolenku som si dala preplatit

miska200
2. apr 2013

@zalka ahoj moja, citam tu vela prispevkov, ako paradne vies poradit a vyznas sa v DNP, chcem Ta aj ja poprosit o radu, ci by som mohla este nieco vytlct z DNP. Moja situacia:
- od 2004 som nepretrzite v pracovnom pomere;
- DNP podla stareho systemu som si platila z minimalneho VZ od 1/10/2009,platilo az do 21.10.2012 - potom zo zakona zaniklo;
- aktualne sa chystame v maji/juni na IVF a ja chcem byt po pripadnom otehotneni cely cas PN: viem si este nejako prilepsit, tym ze sa pred planovanou PN prihlasim na DNP?
dakujem Ti velmi pekne vopred

zalka
2. apr 2013

@hedka17 tak n árok na MD máš len z DNP ... lebo si v čase skončenia PP nebola tehu ... z DNP si v ochrannej lehote nastúpiš na MD môžeš len 6t pred pôrodom. Ináč počas OL môžeš ísť kedykoľvek na PN ak potrebuješ.

zalka
2. apr 2013

@miska200 no v podstate do konca roka 2013 ked otehu .. alebo pôjdeš na PN sa ti stačí den pred prihlásiť na DNP ... a ísť potom na PN ... si ešte v limite kedy splníš podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch .. samozrejme to DNP by malo trvať .. potom do nástupu na MD. A zrušiť ho môžeš po skončení MD pred nástupom na RD.

hedka17
2. apr 2013

@zalka dakujem ti to som potrebovala vediet 🙂

zalka
2. apr 2013

@hedka17 dúfam že posledné poistenie si zaplatila včas .. a nemáš dlžobu na SP lebo ináč Ti MD nedajú ... a OL nemáš ..
na to bacha... skontroluj si to.

miska200
2. apr 2013

@zalka dakujem krasne, urcite to takto urobim... paradicka, velka vdaka 🙂

hedka17
2. apr 2013

@zalka v ten den ked som to bola ukoncit rovno som to tam aj platila

zalka
2. apr 2013

@miska200 rado sa stalo ...
@hedka17 tak to je dobre lebo veľa báb sa na tom dokefali ... a nárok na MD nemali ... 🙂

hedka17
2. apr 2013

@zalka ja som uz pri prvom mala to DNP ale tam som platila az do nastupu na MD

gathering
2. apr 2013

@zalka vdaka, myslis ze som mohla mat vyssiu matersku? narok na materske mi vznika 10.4.staci teda ak sa 9.4.prihlasim a zaplatim? ziadost o materske som uz odovzdala...

zuzula16
2. apr 2013

@zalka dufam ze sa na mna nehnevas, ja urcite spravim to co si mi radila ty, ja som len chcela napisat ako jednaju na socialke, ze ti nepovedia pravdu. Som rada ze mi dada dala na Vas kontakt. Tak nech ta uz tolko neotravujem, ked som to dobre pochopila, staci sa teraz prihlasit do DNP na 7 dni cely balik minimum tych 393 eur a potom uz nemusim lebo budem mat tu OL. A po vyplateni tej prvej na ucet sa uz ale nemusim prihlasit ci? A este posledna vec, ked budem na urade prace este mam 2 mesiace narok na davku v nezamestnanosti, ked sa dam na PN, a uz budem na UP, tak mi vyplatia aj davku aj PN, ale nebudem to potom musiet vratit? ma vyznam sa vypisat alebo si ziadat davku naraz?(lebo minuly rok ked som bola na urade prace, som bola prihlasena v DNP a isla som na očr s dcerou aj som mala davku v nezamestnanosti aj nemocenske a teraz v novom roku mi prisiel papier zo socialky, ze nemam narok na davku v nezamestnanosti, ked som bola PN a mala som nemocensku davku, a tak som im za tie dni musela vratit davku v nezam.)? Ďakujem pekne 😉

zalka
2. apr 2013

@zuzula16 hm.. ty za to nemôžeš ... vyplynulo z dňa .. občas mi niekto neverí ... snažím sa cez to preniesť niekedy to ide lahšie inokedy ťahšie ...
no ako píšeš teraz sa prihlásiš na DNP vznikne OL ..
čo sa týka toho .. po vyplácaní MD .. by som sa opäť prihlásila na DNP .. netreba ho platiť .. ale idú dni poistenia. čo ak po pôrode a po MD budeš potrebovať ísť na PN ? vtedy sa to zíde ... preto som to doporučila .. nahlásiť sa ale až po priznaní MD :.. na nové DNP ... nesmie sa pred nástupom na DNP lebo sa zruší OL zo zamestnania ...

No a čo sa týka tej podpory .. myslím , že PN je vyššia ako podpora ... a nemôžeš razom poberať podporu a PN .. preto Ti prišlo vrátiť peniaze. Ak ťa vypíše lekár na PN .. tak nielenže odnášaš PN na SP ... ale aby sa nepovedalo, tak kopiu odnášaš na UP ... ale kedže SP má veľké budovy ... a oni nevedia či si na PN alebo nie si ... tak im kopiu PN musíš zaniesť aj na oddelenie čo posiela podporu v nezamestnanosti . A po skončení PN opäť im treba tiež odniesť kopiu PN ... proste choré ale je to tak ...
Mňa na to upozornili a mne podporu stopli po nástupe na PN takže ja nič vraciať nemusím ... 😉