Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
26. jún 2014

@mariro PN ti nepozastavia, no ak máš DNP dlhšie ako 270 dní ... tak ti ho zrušia , môžeš sa ešte odhlásiť z DNP a do 30.6.14 prihlásiť nanovo ... aj počas PN.

zalka
26. jún 2014

@blcha76
1) na to si kladiem otázku aj ja, zrušia automaticky DNP celé alebo zrušia len nemocenské poisteniee a poistenie v nezamestnanosti v takom prípade ako si ty ... a dôchodkové nechajú, kedže tam bude môcť byť súbeh ..
2) no tu sa informácie rôznia, mihál tvrdí že nárok na MD z OL z DNP nebude, a SP písala pár vyjadrení že bude .. tu sú kdesi i na koníkovi prilepené... takže ťažko odpovedať presne ... môj názor OL by mala byť, a ked si v OL tak aj nárok na MD a PN by si z OL mala mať.

zalka
26. jún 2014

@barborka49 zmení sa to, že sa ti tá doba posunie ... 270 dní uplynie niekedy v marci ..

lubkagro
26. jún 2014

@zalka Ahoj potrebovala by som poradit, kamoska je nemocensky poistena, zistila ze je tehotna ale je uz v 3 mesiaci, ako by si mohla zvysit matersku ? Je to este mozne ? Dakujem velmi pekne

rachel978
26. jún 2014

@zalka nevieš poradiť aj mne s mojím problémom.

Nastúpila som na materskú zo zamestnania aj z DNP 5.6.2014 a doteraz mi neprišiel ani výmer ani nič. Predpokladám, že výmer príde do mesiaca od nástupu ale teraz nechápem, to budem dostávať materskú aj zo zamestnania aj z DNP celú dobu, keď mi k 30. 6. 2014 zrušia DNP, kedže 270 dní mám, ta budem naďalej z toho dostávať materskú z DNP?

Ja čím viacej to čítam tým viacej sa zamotávam. Už som volala aj na sociálku oni nemajú ani šajnu ako to bude. Nemám s tým nič nerobiť, čiže ani prihlasovať ani odhlasovať?

zalka
26. jún 2014

@rachel978 nič nerob .. a výmer kamoška nastúpila na MD 4.6. a výmer má ... tiež zo zamestnania aj z DNP ... takže len vyčkaj ... asi majú veľa roboty

zalka
26. jún 2014

@lubkagro nepíšeš nič blizšie tak poradiť neviem,
nepíšeš či pracuje, či menila prácu v posledných 15 m a ak áno tak kedy , či si niekedy platila DNp v posledných 15mesiacoch....

rachel978
26. jún 2014

@zalka Ďakujem za odpoveď, viem, že u nás na sociálke im všetko dlho trvá, aj rozhodnutie o PN som neskoro dostala a PN som už mala dávno na účte. Ja len dúfam, že celé obdobie budem dostávať materskú z oboch poistení.

Toľko chaosu, preto to bol tak narýchlo prijatý zákon, aby ľudia v tom mali chaos.

zalka
26. jún 2014

@rachel978 budeš dostávať ... si splnila podmienky pred účinnosťou zákona, takže ti musia dať

roberta31
26. jún 2014

Toto je zo stranky od pana Mihala,sila,co?

Keď tak sledujem paniku, ktorá sa rozpútala po zákaze súbehu dobrovoľného nemocenského poistenia a povinného poistenia, pýtam sa: máte záujem o článok, ako s týmto zákazom vybabrať?

roberta31
26. jún 2014

Zas som volala na centralu do BA,este nic nevedia.Poobede ich idu skolit,zajtra budu vediet odpovedat na otazky.

lubkagro
26. jún 2014

@zalka Je SZCO plati si odvody min. Poistenie DNP uz nema vioac ako 15 mesiacov. Nemenila prácu Dakujem

rachel978
26. jún 2014

@silviabn akurát to čítam, inak na stránke sociálnej poisťovne o tom nie je ani zmienka, že by úmyselne. 🙂

jendzela
26. jún 2014

ahojte dievčatá, oplatí sa mi prihlásiť ako DPO, ak na materskú nastupujem 3.11.2014? Momentálne som zamestnaná, zamestnávateľa som menila 5.4.2013 s tým, že som od ďalšieho dňa pokračovala u iného. A ešte jedna otázka, ak by som si posunula nástup na materskú až od 1.1.2015, počíta sa mi tak ako keby som mala nastúpiť 3.11.2014 alebo už by sa bral do úvahy príjem za rok 2014? Ďakujeeem 😉

michaela138
26. jún 2014

@jendzela ak si nebola v minulosti v posledných dvoch rokoch prihlásená na DNP, a teda do nástupu na materskú resp. do termínu pôrodu nebudeš 270 dní DNP, nárok na DNP ti nevznikne. Ak si DNP ešte nebola, už sa ti ani neoplatí poistiť, lebo 270 dní poistenia nezískaš.

Ak by si nastúpila na materskú v januári 2015 tak sa ti materská počíta za rok 2014, ak by si šla v 2014, tak za rok 2013.

alexis14
26. jún 2014

ahoj Zalka.Ja sa len chcem uistiť. Platím si DNPO vyše 270 dní a som ešte PN ktoré som si uplatnila len z DNPO.. Som nezamestnaná a pred materskou som bola vedena na UP. Mňa sa zmeny netýkaju všakže keď nemám súbeh poistení DNPO a povinne Nemusím sa nikde odhlasovať ani prihlasovať a to poistenie v nezamestnanosti mi automaticky zanikne.. Rozumiem tomu správne?Diki.

mariro
26. jún 2014

@zalka
@zalka tyka sa ma to aj ked som na RD a vlastne nemam subeh poisteni?Cerpam PN a som na RD.Keby som zrusila a prihlasila sa znova tak by som ale PN mala iba z minima a platit by som nemusela pocas PN po novom?

obcansr
26. jún 2014

na Mihalovom blogu je napísané že dnp končí ale nie ddp to treba osobne odhlásit, žienky ktorých sa to týka prečítajte si to, aby ste nemali nedoplatky na dochodkovom

obcansr
26. jún 2014

@alexis14 teba sa to netýka ked si není zamestnaná, poistenie v nezamestnanosti ti nezanikne , jedine že si sama dáš odlhlášku z dnp

raketka25
26. jún 2014

@zalka @oskvarka dievcata, prosim o radu. Uz som pisala par stran do zadu - konci mi MD, som pripoistena na dnp, ktore ukoncim s ukoncenim MD. Chcela som cerpat dovolenku a az tak nastupit na RD, avsak po tom, co mi @oskvarka vysvetila tento novy system, mi z toho vychadza, ze tym, ze by som teraz cerpala dovolenku, tak by som vlastne ako keby nastupila do zamestnania a pripadny narok na cerpanie dnp v buducnosti by som tym padom stratila (ci uz pri PN, OCR alebo pripadnej dalsej materskej)?
Potrebujem do zajtra nahlasit zamestnavatelovi, ci budem tu dovolenku cerpat alebo nie a neviem, co urobit. Nechcem prist o pripadne peniazky, ak by sa to dalo vyuzit a tou dovolenkou by som sa o to asi pripravila, ze? Dakujem vam velmi pekne...

mavychod
26. jún 2014

prosim o radu: Som momentalne na UP a chcem sa DPNaD od zajtra.
bola som zamestnancom od 1.6.2011 do 31.5.2013, potom na PN - do 21.5.2014 prispevok na UP mi skonci 20.11.2014. Budem uz splnat vtedy aj 270 dni? ako sa to rata tych 270 dni a za ake obdobie?
Ďakujem.

alexandra09
26. jún 2014

ahojte. od 12.2.2014 do 25.6.2014 som si platila dobrovolne nemocenske, dochodkove a poistenie v nezamestnanosti z minimalneho vymeriavacieho zakladu. od 26.6.2014 som zacala platit z maximalneho Vz dobrovolne nemocenske poistenie, dochodkove poistenie ale na poistenie v nezamestnanosti som sa neprihlasila. dostanem max matersku aj v takomto pripade ak neplatim PVN?

janfo
26. jún 2014

Ahojte - mám otázku od 1.4.2012 si platím DNP - som aj zamestnaná. Pokúšame sa o druhé mimi ale nejako sa nedarí. Ak mi teraz zo zákona DNP skončí a náhodou zostanem tehotná napr. v 09/2014 a pôjdem na PN - bude sa mi počítať aj DNP alebo už nie? Ďakujem za odpoveĎ. PS. na túto novelu zákona doplatia obyčajní ľudia.

zalka
26. jún 2014

@lubkagro tak jej DNP vôbec nepomôže je neskoro

zalka
26. jún 2014

@jendzela môžeš sa prihlásiť na DNP z minima lebo je už pozde ... na vyšší VZ
to ukončené poistenie z predošlého zamestnania sa pripočíta k DNP
.. pozor v zmysle zmien DNP ti musí vzniknúť do 30.6.14

zalka
26. jún 2014

@alexis14 nie netýkajú sa ťa zmeny nemáš súbeh poistenia...

@mariro ak sa odhlásiš a prihlásiš a si na PN tak počas PN neplatíš ...

@raketka25 neviem ti odpovedať

oskvarka
26. jún 2014

@raketka25 nestratila len by si mala narok uz len z minima ... ale to by si mala aj keby si dovolenku necerpala... ak si odhlasis DNP a opet prihlasis tak pokial netrva poistenie 26 tyzdnou mas narok len na minimum. jedine 7 dni po skonceni poistenia teda po skonceni MD je ochranna lehota tak vtedy mas narok aj na PN zo zamestnania... inak neviem ako to je s cerpanim dovolenky a RD nemozes ju cerpat az po MD ja som tiez tak dohodnuta zo zamestnavatelom a tiez mam vela nakumulovanych dni aj z roku predtym tusim

oskvarka
26. jún 2014

@roberta31 zaujimave ze ani v tomto clanku Mihal uz neriesi to ze by ochranna lehota mala zaniknut zaciatkom MD a teda by uz nemala v case 1 dna MD existovat a teda narok na MD nieje a zaroven sa tiez neriesi ze ak je niekto na RD tak mu poistenie zaciatkom MD zanika a to je vlastne ten isty pripad.. tak ako to teda je ???.... lebo mi pride divne aby sa riesilo to ze ci som rodila pred predpokladanamim terminom alebo po.?? ci to ze to zanika v ten den znamena ze v ten den to este plati.. a az nasledujuci nie?