Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

rianka7
2. jan 2019

@pegass ďakujem 😉

mishi147
6. jan 2019

Dobry vecer prajem,chcem sa opytat na jednu vec.Mam stvorrocnu dceru,na nu som dostavala len rodicovsky lebo som nemala odpracovanych 270 dni.Teraz mame rocneho synatora na toho taktiez dostavam len rodicovsky lebo mi nevysiel.A chcem sa opytat keby sme mali tretie babo a keby ma niekto zamestnal na tych 90 dni a platila by som si aj to najvyssie dobrovolne pripoistenie ci by mi vysla vyssia materska.Dakujem za odpoved 🙂

evittam
6. jan 2019

@mishi147 Nie. Po prve musis mat najskor splnenu hlavnú podmienku naroku na MD t.j.270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom a po druhé nie je už dávno mozny subeh zamestnanie a DNP.

mishi147
6. jan 2019

@evittam Dakujem za odpoved

evittam
6. jan 2019

@mishi147 Za malo.Asi som ta nepotešila.

pegass
6. jan 2019

@mishi147 Máš aktuálne PP? Máš povinné nemocenské poistenie? Ak nie, aj popri RD si môžeš platiť DNP, t.j. zaplatiť si z minima určitý čas napr. 3mesiace (90dní) a ak už budeš tehu prihlás sa s vyšším VZ a po 26týždňoch (182dní) budeš mať nárok na vyššiu materskú...

evittam
6. jan 2019

@pegass No len to musí dobre načasovať.😉 A ci ma na to popri RD platiť odvody.

pegass
6. jan 2019

@evittam No veď, tak ale rady dostala a zvyšok je už predsa na nej - nich ako si to zariadia...

mishi147
8. jan 2019

@evittam No ved nevadi,len som chcela vediet ze ci sa to tak nahodou neda,lebo som nevedela ako to vlastne je a kamoske to vyslo,lenze ona to mala trochu ine

mishi147
8. jan 2019

@pegass Dakujem za odpoved 🙂PP myslis pracovny pomer? Nie nemam ten som mala len pol roka pred prvou dcerou,preto mi nevusla materska.Povinne nemocenske nemam kedze som len na rodicaku.Takze by mi stacilo platit nemocenske 90 dni a vysla by mi ta materska? Ci aj tych ostatnych 182 eni by som si musela doplacat?

pegass
8. jan 2019

@mishi147 áno pr. pomer...nárok na materké vznikne, ak bude ku dňu pôrodu 270dní NP za predch. 2roky... tak tých 90dní mať a ak by si zistila, že si tehu, tak si dať znova dnp a po 26týždňoch by bol nárok na md... tj spolu by to bolo viac ako 270dní...

noemi79
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pegass
16. jan 2019

@noemi79 Ak sa prihlásiš na DNP v ten deň, alebo predtým ako začne PN - bude PN platená z min. VZ, zároveň musí byť splnená podmienka 270dní NP za predchádzajúce 2roky.

noemi79
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pegass
16. jan 2019

@noemi79 nie

martina117cd
10. máj 2019

Ahojte. Chcela by som poprosiť o radu. Mám 5 ročnú dcérku, stále poberám rodičák (je ZŤP). Pracujem ale popri tom už skoro druhý rok ( u zamestnávateľa som s prerušeniami materskej a rodičovskej cca 10 rokov). Zistila som ale teraz, že som znovu tehotná - neplánovane. Pri dcérke som rodičovstvo plánovala a platila si aj DNP. Teraz sa to však popri zamestnaní nedá. Teoreticky ale, ak by som išla znovu na rodičovskú dovolenku a začala si platiť DNP, už asi nemám šancu z toho dostať vyššiu materskú, že? Čo by ste mi poradili?

evittam
10. máj 2019

@martina117cd Ale ano. Zrušiť PP a platiť DNP z maxima a musi trvať aspoň 26tyzdnov pred nástupom na MD.
Alebo novy PP u ineho zamestnávateľa na max.VZ minimalne 90dni bez PN a OCR.

martina117cd
10. máj 2019

To asi nepôjde. Pôjdem na rizikové. Určite. Už mám po jednom potrate a dosť vysoký vek. Výpoveď dať nechcem, predsa len sa mi to ráta do odpracovaných rokov a musia mi držať miesto.
Ešte ma napadlo, ak by som požiadala o rodičovskú dovolenku, dala si DNP a ešte išla v ochrannej dobe na PN, dostanem potom PN z oboch poistení?

martina117cd
10. máj 2019
evittam
10. máj 2019

@martina117cd Este raz- nie je možný súbeh DNP a zamestnania.

martina117cd
10. máj 2019

@evittam No ja viem, ale myslela som si, že to platí v prípade platenia si DNP. Nie vyplácania dávky. Stalo sa mi totiž, že v roku 2014, deď bol zákon prijatý, že som končila v auguste materskú a nastupovala na rodičovskú. V ochrannej dobe po materskej som si zahlásila DNP a isla na PN. Nemocenské mi vyplácali aj z oboch. Tak ako to vlastne je?

evittam
11. máj 2019

@martina117cd Aky zakon mas na mysli? Doplacat NP bolo zrušené v r.2011. A do tretice-nie je možný súbeh DNP a zamestnania. Ty nechces skoncit PP, PP trvá aj pocas MD a RD ako sa chces prihlásit na DNP?

evittam
11. máj 2019

@martina117cd Btw.takze cakas,ze nebudeš platit DNP lebo to nie je mozne ale davku z nicoho dostaneš?

pegass
11. máj 2019

@martina117cd Pokiaľ neukončíš tento PP k vyššej materskej sa už nedopracuješ...

martina117cd
11. máj 2019

@evittam pokial viem, tak rodicovska dovolenka je prerusenie zamestnania a na tieto ucely sa berie ako ukoncene poistenie. Uz so si takto DNP platila.

martina117cd
11. máj 2019

@pegass Ani keby som si este nasla jednu prácu? Aspon na cas?

martina117cd
11. máj 2019

Aby ste ma zle nechápali. Hladám len riesenie z mojej situácie. Hlavne bez toho, aby som dávala výpoveď. To mi príde dosť krátkozraké riešenie. Navyše v živote sa stáva čokoľvek, predsa som len na začiatku tehotenstva...

pegass
11. máj 2019

@martina117cd Ak potrebujete zvýšiť VZ a nechcete ukončiť tento PP potrebujete aj v druhom PP mať 270dní poistenia do TP - to už nestihnete....
Momentálne pre vás iná možnosť ako ukončiť PP - a buď si platiť DNP, al. nájsť nový PP s max. VZ min. 90dní bez PN, OČR nie je. Inak vám bude materské vyrátané z akt. VZ

evittam
12. máj 2019

@martina117cd Pokial PP trva tak nie. RD sa berie ako trvanie poistenia ak PP trvá. A jasne a zrozumiteľne sme ti uz odpisali v inej diskusii.

evittam
12. máj 2019

@martina117cd A súhlas s
@pegass
Ci ti to pride krátkozraké alebo nie. Ak chces aj z iného PP mat narok na MD musis aj z neho splnit podmienky nároku na MD co ty nestihnes.