Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

martina117cd
12. máj 2019

@pegass presne tak som to myslela. Že nájsť si novú prácu. Ešte popri tejto. Stačila by na tento účel aj dohoda, alebo to musí byť normálna pracovná zmluva? A jasné, že splniť podmienku 90 dní. Ak by to bolo kratšie, asi by z toho nič nebolo. A dať si pozor, aby pracovný pomer trval k nástupu na MD, alebo aspoň OL. Chápem to dobre?

martina117cd
12. máj 2019

@evittam V roku 2011 došlo k zmene DNP, začal platiť zákon, že sa musí platiť celý balík poistenia. V roku 2014 už nebol možný súbeh DNP a iného poistenia z PP. V čase čerpania RD sa poistenie z PP na tieto účely považuje na ukončené, iba keď sa RD ukončí, berie sa ako poistenie bez prerušenia a ukončenia.
Nechcem sa ale hádať o to kto má pravdu, ja naozaj hľadám riešenie.

martina117cd
12. máj 2019

@evittam ale tá rada s ďalším poistením je super, za to ďakujem

evittam
12. máj 2019

@martina117cd Ale ja sa nehadam. Ja tu podávam riadne a platné informacie.

evittam
12. máj 2019

@martina117cd Nie nechapes to dobre. Ak chces mat aj z iného zamestnania narok na MD tak aj z neho musíš splnit hlavnu podmienku nároku na MD t.j.270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom. 90dni je malo. Tie by ti pomohli navysist MD len v prípade,ze uzavries novy PP na vyssiu mzdu u nového zamestnávateľa a povodny skonci. Skus konečne čítať s porozumením co ti tu píšeme.
Co sa tyka DNP tam by tiez musel PP skoncit a ty stihnúť DNP na max.VZ minimalne 26tyzdnov pred nástupom na MD. Kde by stacilo zaplatiť napr.tyzden, dat sa PN (PN z minima) ale MD z maxima.

evittam
12. máj 2019

@martina117cd V čase čerpania RD ak PP trva tak trva aj NP ci PvN. Preto mas narok aj na podporu po RD ak skonci PP, pripadne kedykoľvek na PN pocas RD ak sa obnoví NP t.j.ukoncis RD.
Nemôže PP trvať, ty byt na RD a platit si DNP.

evittam
12. máj 2019

@martina117cd Cize neviem v kolkom tt si ale ak chces vyššiu MD a si uz po 8.tt tak mas jedinu moznost-novy PP u nového zamestnávateľa na minimalne 90dni bez PN a OCR a pôvodný PP ukoncit.

martina117cd
12. máj 2019

@evittam To by som ešte stihla, som asi v 5. tt ale musím dobre zvážiť. Takže nová zmluva kým nezruším pôvodnú nemá zmysel. Jedine 270 dní. Už som konečne pochopila.
Inak ale v roku 2016 som bola na RD, PP trval a platila som si DNP. Naozaj

boba245
30. máj 2019

Dobry den. Vie mi prosim niekto poradit kedy sa mam odhlasit z rodicovskeho prispevku ked idem poziadat o materske z dnp ? Viem, ze zamestnane zeny, si podaju ziadost o materske a rozhodnutie odnesu na upsvar a poziadaju o odnatie rp. Je takyto postup aj pri dnpo ? Ja len aby mi materske nezamietli z dovodu poberania rp. Pytala som sa na to aj cez kontaktny formular socialnej poistovne, ale tam som nedostala odpoved na moju otazku...ze sa mam opytat na upsvar. Vopred vdaka.

majusqa77
30. máj 2019

@boba245 ja som rusila rp len s kopiou ziadosti o materske. Ale inak ano, postup je rovnaky.

pegass
30. máj 2019

@boba245 Materské má prednosť pred RP. Materské vypláca soc. poisťovňa, RP vypláca UPSVAR. Čiže ako píše
@majusqa77 buď s kópiou žiadosti o materské, alebo s kópiou o priznaní materského požiadajte o zrušenie rp na upsvar. V prípade, ak by vám materské zamietli, viete si požiadať spätne o vyplatenie RP.

boba245
30. máj 2019

@majusqa77
@pegass
dakujem vam obom, urobim to teda takto.

anetha5
28. okt 2019

@evittam ahoj, vedela by si mi poradit ako je to v pripade platenia DNP pocas RD? Pocas MD sa neplatilo, ale po skonceni uz neviem..a ako by to bolo v pripade zrusenia DNP a otehotnenia, ide mi o to, z coho by sa potom ratala materska? Ak by som mala 270 dni NP za posledne dva roky ratala by sa mi z VZ, ktory som mala predtym? Dakujem

evittam
29. okt 2019

@anetha5 Treba mat splnenu nielen hlavnu podmienku nároku na MD t.j.270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom ale aj ďalšiu-aktivne NP v case nástupu na MD alebo byt v OL.

anetha5
29. okt 2019

@evittam aha a teda pocas RD si uz musim platit DNP?

evittam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anetha5
29. okt 2019

@evittam asi sa celkom nerozumieme, ja ho teraz mam, ale kedze som na MD, tak sa neplati, no neviem ako to bude, ked uz budem na RD

evittam
29. okt 2019

@anetha5 Pocas RD sa odvody platia.

anetha5
29. okt 2019

@evittam dakujem

bubo780
3. jan 2020

Ahojte.. Potrebovala by som poradit s DNP, nakolko ma pravdepodobne caka dlhodoba PN.. Som v pracovnom pomere.. Kedysi mi tu velmi dobre poradila @zalka - neviem, ci je tu niekto novy po odbornej stranke.. budem vdacna za kazdu radu..

evittam
3. jan 2020

@bubo780 Konkrétne?

bubo780
3. jan 2020

@evittam zatial som v pracovnom pomere na dobu urcitu (od 1.5.2017 do 30.11.2021).. pravdepodobne mi tento rok hrozi dlhodoba PN a v tom pripade mi klesne prijem na minimum (nemam garantovany fix).. je mozne si uzatvorenim DNP financne "prilepsit"?
Pred par rokmi som takto uzatvorila DNP (uz bol kompletny balik) a o par dni som sla na dlhodobu PN.. Velmi mi to vtedy financne pomohlo.. Len netusim, ako sa odvtedy zmenili podmienky a ci to je stale mozne..

evittam
3. jan 2020

@bubo780 Nie, nie je možný subeh DNP a zamestnania. Kvoli comu si chces prilepsit? Ved PN bude pocitana z VZ z r.2019

bubo780
3. jan 2020

@evittam pytam sa len preto, ze kedysi bolo mozne vyplacat PN zo vsetkych NP - aj preto dr. davali 2 marodky (jednu aj pre SP).. Vyplacala sa PN a SP doplacala sumu, ktora zodpovedala VZ na DNP.. Bola to podstatne vyssia suma mesacne..

evittam
3. jan 2020

@bubo780 Ano toto bolo mozne do r.2011.

bubo780
3. jan 2020

@evittam dakujem za odpoved.. takze momentalne uz neexistuje nic "navyse", len klasicka PN?

boba245
29. jan 2020

@evittam Vedela by si mi prosim odpovedat na toto ? Konci mi materska z dnp a rozmyslam co dalej, ci ho zrusit alebo ponechat, ale uvazujem, ze si znizim vymeriavaci zaklad, kedze z rp by som to neutiahla kym pojdem opat do prace. Otazka znie, ak by som o 3-4 mesiace sla na pn (pravdepodobne ma caka operacia) nemocenske sa mi bude pocitat uz z toho znizeneho vymeriavacieho zakladu ? Alebo plati to co pri materskych, ze z minuleho roku ? Vopred vdaka za radu.

evittam
29. jan 2020

@boba245 Ved keď budes na RP DNP platiť nebudes. Ak pojdes na PN do 7dni od skončenia MD tak z VZ z ktorého sa ti pocitala aj MD a môžeš poberat aj RP.

boba245
29. jan 2020

@evittam Aha. Ja som vedela tak, ze ked prejdem z md na rp tak uz poistne platit musim, ak si dnp necham aktivne. Ze je lepsie dnp zrusit aby sa nemuselo platit poistne. Dakujem ti za odpoved.

evittam
30. jan 2020

@boba245 Prepac. Mas pravdu. Ale ak vyhlásis, že nevykonávas činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby, nebudes platiť žiadne odvody do Sociálnej poisťovne.