Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

boba245
30. jan 2020

@evittam Prepac, asi nerozumiem. Ak si necham dnp aktivne a prehlasim ze nevykonavam cinnost samostatne zarobkovo cinnej osoby, tak budem mat aktivne poistenie pocas rodicovskej dovolenky a poberania rp ?

evittam
30. jan 2020

@boba245 No tak toto je zase tiez ina otázka na zamyslenie. 😀😉. @zalka 🤔

zalka
30. jan 2020

@evittam dobrovolné poistenie musí platiť stále ... to neni povinné, aby ako szčo prehlásila že nevykonáva činnosť .

@boba245 ak znížiš VZ na minimum, je to možné od 1.2. urobiť zmenu k tomu dátumu, tak platiť DNP budeš z minima,
ale PN ti bude rátaná z VZ roku 2019 tj. z maxima resp. toho vz čo si mala v 2019 roku..

boba245
1. feb 2020

@zalka ďakujem vám.obom 😊. Včera som si to zmenila na minimum .

pegass
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beezmeenaa
21. feb 2020

Ahoj. Vie mi niekto poradiť. Momentálne som DNP na rodičovskej. Teda už len v ochrannej dobe. Mala by som 28. 2. nastutupit do prace. Ak teraz začnem PN ktorá bude dlhodobá a k nástupu do zamestnania zas ďalšiu je možnosť ze budem mat dve dávky? Mam zdravotné problémy a vyzerá to na dlho. Dakujem

pegass
21. feb 2020

@beezmeenaa Nie. Nemôžete byť súčasne PN, nastúpiť do PP a aj z neho byť na 2PN.

pegass
21. feb 2020

@beezmeenaa Pri DNP ochranná doba nie je.

beezmeenaa
21. feb 2020

@pegass aha. Tak to som nevedela. Dalo by sa zas na par dni prihlásiť. No ale asi by som musela mať dve PN na rôzne diagnózy z rôznym dátumom vzniku, že? Dosť komplikovane

beezmeenaa
21. feb 2020

@pegass ešte jedna otázka. Včera som ohlásila DNp ale som stále na očr s dieťaťom. Včera bol šiesty deň. Nevadí to?

pegass
21. feb 2020

@beezmeenaa Fúha. Zbytočne ste sa odhlasovali, počas očr dnp neplatíte a rátajú sa dni NP. Sociálka pozerá pri nároku, či ste NP, čiže vyplatenú by ste ju mali mať.

pegass
21. feb 2020

@beezmeenaa Nemôžete mať 2Pn z jedného poistenia... Akonáhle vás zamestnajú, dnp sa ruší. Počas PN vás však nikto nezamestná.... Čiže môžete mať napr 2 prac. zmluvy a môžete z oboch byť PN, v tom prípade budete mať 2x pl. PN.

beezmeenaa
21. feb 2020

@pegass neviem ci som to správne vysvetlila. Začnem PN ešte z DNp. Keďže budem stále práce neschopná tak co? Prácu mám. Pracujem tam už 11 rokov ale nastúpiť nemôžem lebo mam zdravotné problémy. RD mi už končí. Tak ako sa to potom rieši?

pegass
21. feb 2020

@beezmeenaa Ak nie ste szčo, nie je možný súbeh DNP a PNP. Teda, ak by ste boli iba zamestnanec FO- nemohli ste byť DNP. Ak nemáte vyplatenú dovolenku, nahláste zamestnávateľovi nástup do pp a na druhý deň choďte na PN. A ak sa už do práce nechcete vracať dajte výpoveď. Po ukončení PN by ste mali mať nárok na max. podporu.

beezmeenaa
21. feb 2020

@pegass DNp sa zruší prihlásením nového poistenia. Ale PN bude začatá v deň keď ešte platilo

pegass
21. feb 2020

@beezmeenaa No lenže, ak je pp, tak np trvá...

beezmeenaa
21. feb 2020

@pegass ja som si to platila 4 mesiace počas RD. Napriek tomu ze som zamestnaná. Počas RD pracovný pomer trvá ale odvody nejdu. Len štát platí na dôchodkové takže dobrovolne si človek môže platiť. Až po ukončení RD sa to berie ako obdobie neprerusovaneho platenia nemocenského. Aj keď sa reálne neplatí. Inak ďakujem pekne za rady. NAOZAJ. Ste zlata. Ja som fakt v hroznej situácii. To ze špekulujem je len preto ze som si to poistenie fakt poctivo platila. Som bola na PN z minima aby som mala z prace kľud a radšej som sa vrátila na Rd. Tak som aspoň teraz rozmýšľala ci sa to nedá využiť už keď som platila. Už asi nikdy robiť nebudem a neviem co ma čaká. Doma malé dieťa a unavený chlap. Lebo robí aj doma za mňa. A jeden plat vo výhľade do budúcna...

denisdenis
10. mar 2020

Prosím ak je splatnosť poistného 8 deň v mesiaci postačuje zadať platbu ten 8 deň, alebo ich už musia mat pripísané na úcte a teda musím ju zadať skôr? Ďakujem.

pegass
11. mar 2020

@denisdenis zadať skôr, 8meho už má byť v soc.poisťovni

denisdenis
11. mar 2020

@pegass A môže byt problém, ak by boli peniaze poslane 7 deň v mesiaci a im nestihnú do 8ho nabehnúť? Ďakujem.

pegass
11. mar 2020

@denisdenis ano, za každý ďalší deň vám môžu vyrúbiť penále za omeškanie....

denisdenis
11. mar 2020

@pegass a na nepriznanie nemocenskej davky, teda materskej to moze mat vplyv? peniaze boli posledné vcas, len tak hlúpo mam trvalý príkaz 7 deň a splatnosti 8 ho teraz vychádzali na víkend, tak som z toho v strese ci to bude v poriadku 😨

pegass
11. mar 2020

@denisdenis Môže, ale vždy keď sa posudzuje nárok, tak sa aj spätne skontroluje, či má klient všetko uhradené...

Takže malo by to byť v poriadku, nebojte...

denisdenis
11. mar 2020

@pegass V zákone som našla: Ak sa platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici uskutočnila oneskorene, poistné sa považuje za zaplatené včas, ak
a) pri platení bezhotovostným prevodom ako deň prevodu je uvedený posledný deň splatnosti poistného podľa odseku 1 alebo 2,
Peniaze mi boli strhnuté 7 deň, tak hádam to bude ok.

denisdenis
18. mar 2020

Ahojte, poprosím radu som dpo. Dnes mi skončila OČR na dcéru, keďže bola chorá. No má zavretú školu, môžem prejsť plynulo na druhu OČR pre karanténu, alebo je tam potrebný deň voľna? Zbieram si momentálne 26 týždňov poistenia, tak nech niečo nepokaskem 🙂

pegass
18. mar 2020

@denisdenis Keďže dôvod očr bude iný, môže byť zajtra vystavená ďalšia očr.
Ak je splnená podmienka 270 dni NP za predchádzajúce 2roky a súčasne trvá NP, očr bude hradená. Ak nie sú splnené podmienky, bežia dni NP a očr hradená nebude, zároveň sa DNP neplatí.

pegass
18. mar 2020

@denisdenis Ak dieťa nedovršilo 11rokov, očr vyplníte a odošlete na mail soc. poisťovne s dátumom začiaku 19.3.. Ak je dieťa staršie ako 11rokov, očr vypĺňa pediater.

denisdenis
19. mar 2020

@pegass Dakujem, prosim ta este, kedze sa pocas OCR poistne neplati, nevadi ak im poistne aj tak zaplatim? Mam trvaly prikaz, tak neviem ci ho teraz kvoli tomu rusit. Predpokladam, ze je moznost preplatok na poistnom potom vratit...Dakujem.

pegass
20. mar 2020

@denisdenis Úhrada nevadí, je lepšie mať u nich preplatok ako nedoplatok... O vrátenie preplatku je možné požiadať na pobočke - buď ho presunú na ďalšie obdobie, alebo vyplatia.

denisdenis
21. mar 2020

@pegass Dakujem. Este sa chcem opytat a ocr, teda neplatene poistneho nemoze mat dopad na nasledne priznanie materskej? Bohvie o kolko sa bude ta ocr pre karantenu este natahovat...Dakujem