Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

pegass
21. mar 2020

@denisdenis nie, nema to vplyv...

smile1212
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
smile1212
4. máj 2020

@pegass Ahojte mohli by ste mi poradiť ohľadom jednej veci? Koncom apríla som sa prihlásila na DnP nakoľko 6.maja mam nástup na materskú tak aby som mala na ňu nárok keďže prvú podmienku 270 dní pred pôrodom mam platené nemocenské poistenie len momentálne som nezamestnana.. Ale chcem sa opýtať to mi ma prísť nejaké rozhodnutie že som teda DnP a aj nejaké informácie k platbe? Nakoľko v piatok je 8.meho a viem ze sa DnP platí k 8. Dnu nasledujúceho mesiaca..a keďže som sa bola prihlásiť na DnP koncom apríla tak už teraz v máji musím zaplatiť za apríl... Tak teda teraz neviem co ako

pegass
4. máj 2020

@smile1212 Áno, máte správne info. https://www.socpoist.sk/kalkulacky-na-vypocet-p...

V danej kalkulačke vám vypočíta mesačnú sumu akú máte platiť : počet dní daného mesiaca(apr. 30) x počet dní prihlásenia (napr. od 27 to budú 4dni) = suma, ktorú máte uhradiť

boba245
4. máj 2020

Pekny den zelam. Poradi niekto ako sa v tejto dobe odhlasit z dnp ? Da sa aj elekronicky ? Ci je len moznost osobne na pobocke, podatelna alebo postou ? A este ....poistenie sa plati spätne ? Cize, za april by som este mala zaplatit ? Chapem to spravne ? Nerada by som mala nejaky nedoplatok. Dakujem

pegass
4. máj 2020

@boba245 Áno, za apríl do 8mája. Ak dnes podáte odhlášku, tak ešte za máj uhradíte platbu za 4dni. Ideálne dať osobne - v pobočke je hneď na začiatku schránka.

smile1212
4. máj 2020

@pegass takže si tam zvolim typ 3,dobrovoľne nemocensky a dôchodkovo poistená osoba áno? Viem ze iba samostatne nemocensky poistiť sa nedá len spolu s týmto dôchodkovym ak sa nemýlim... A keďže mam minimálny vymeriavací základ ten je tento rok 506,50..cize to vyjde mesačne 167,89 euro, vydelim to počtom dní koľko má mesiac a vyjde mi suma na deň.. Správne som to pochopila? 🙂
Len teraz ako mam vedieť kde to poslať na aké číslo účtu, variabilný a takéto veci.. Nakoľko je teraz táto korona tak keď som podávala prihlášku pani mi len povedala ze ma budú informovať ale nikto sa mi neozval.. Preto som nevedela ci čakať na nejaký papier alebo ako..

pegass
4. máj 2020

@smile1212 Po materskej by ste mali nárok na podporu? Na materskú by ste mali nárok z ochrannej lehoty (8mesiacov) po ukončení zamestania, čiže nebolo a nie je potrebné sa prihlásiť na DNP. Ale samozrejme môžete sa prihlásiť, Ak vám chýbajú dni aj poistenia v nezamestnanosti - vyberte si všetky tri poistenia - hradiť budete pár dní - počas materskej nehradíte, ale počítajú sa vám dni...

smile1212
4. máj 2020

@pegass nie na mala by som nárok na podporu.. Nakoľko som už podporu čerpala od 17.maja 2019 pol roka, presne deň predtým ma prepustili... Takže podporu som už poberala a som teraz nezamestnaná a na úrade práce.. Preto som sa prihlásila na Dnp... Lebo na materskú mam nástup až teraz takže niesom v ochrannej lehote...

pegass
4. máj 2020

@smile1212 Jasné, tak potom stačí balík NP a dôch. a tak ako píšete, čo sa týka vášho var. symbolu skúste si zavolať do soc.poisťovne. Prípadne viete použiť vaše rodné číslo ako var. symbol

smile1212
4. máj 2020

@pegass áno ten balík NP a doch. P som zvolila aj na prihláške, aj ta pani na pobočke mi vravela ze to tak stačí... Skusim tam zajtra teda zavolať.. Ďakujem 🙂

boba245
4. máj 2020

@pegass Dakujem 🙂

boba245
7. máj 2020

@pegass Ahoj.Mozes mi prosím poradiť ako sa počíta poistné len za pár dní ? Potrebujem uhradiť 6 dní zo sumy 167,89 . Treba len. Tých 167,89 vydelit počtom dní v danom mesiaci ? Za máj teda 167,89 : 31 ? Išla som sa dnes odhlásiť na pobočku, no keďže ma hneď sbskar odchytila že čo potrebujem a dnu ma nepustil...opýtal sa čo potrebujem , povedala som že odhlásiť z dnp ....bol.sa opýtať pracovníčok a že sa mám odhlásiť elektronicky. Len som sa zabudla opýtať na to poistné. RLFO na odhlásenie som.uz poslala len musím zaplatiť ešte to poiistne za apríl a máj.

pegass
7. máj 2020

@boba245 za maj to bude 167,89:31x6 = 32,50eur (ak bola odhlaska 6teho)
Ak bude odhlaška dnes - hradí sa za 7 dní, čiže 37,90eur

boba245
7. máj 2020

@pegass ahoj. skoda, ze som si hned rano nepozrela tvoju spravu, ja som medzitym nasla na stranke sp vzor vypoctu a vypocitala si https://www.socpoist.sk/poistne-szco-a-dpo-po-p... ....ale tvoj je lahsi 🙂 ....a aspon som sa naucila ako to vypocitat. Sekla som sa len o 1 cent . Mne to vyslo 32,49 .....velmi pekne Ti aj tak dakujem 🙂. Idem teda uhradit tych 32,50 eur este

smile1212
7. máj 2020

@pegass ahoj chcela som sa ta ešte opýtať ak by si mi vedela poradiť... To Dnp musí trvať v čase keď donesiem žiadosť na materskú však? Keďže som sa koncom apríla na Dnp prihlásila... A teraz 6.5 odniesla žiadosť o materské s nástupom na materskú od 10.5 tak to Dnp už môžem zrušiť od 11.5?

mijo53
7. máj 2020

@smile1212 neruš, počas materskej nebudeš nič platiť a budú sa Ti počítať dni

pegass
7. máj 2020

@smile1212 Nechaj ho plynúť -rátajú sa ti dni NP a neplatíš poistné - môžeš po materskej využiť k PN, či OČR - Bude sa to rátať z VZ aký maš zadaný... preto by bolo možné VZ teray zvýšiť...

gabrielka3891
30. máj 2020

@pegass ahoj,chcela by som ta poprosit o radu 🙂. Som prihlasena na dnp, a z toho mam pn z minima. Dalsi mesiac odnesiem do sp ziadost o materske, len teraz som sa docitala, zeby bolo vyhodnejsie byt prihlasena na dnp v baliku aj s poistenim v nezamestnanosti, co ja nie som. Da sa to este zmenit aj pocas pn z dnp? Dakujem pekne

pegass
31. máj 2020

@gabrielka3891 Postačí si dať prihlášku na poistenie v nezamestnanosti a rovnaký VZ ako bol doteraz a odo dňa prihlásenie budeš evidovaná aj v tomto poistení... Toto poistenie nemá vplyv na vyplácanie PN - v budúcnosti ale môže pomôcť pri podpore...

gabrielka3891
31. máj 2020

@pegass takze na poistenie v nezamestnanosti sa mozem prihlasit samostatne, nemusim volit ziaden balik? A ak sa prihlasim pocas pn, bude sa mi to ratat aj tak, ked budem oslobodena od platenia?

pegass
31. máj 2020

@gabrielka3891 Nie, samostatne sa naň prihlásiť nedá, ale keďže už máš prihlášku na NP a dôchodkové (2balík) - teda nie je potrebné dávať prihlášku opäť aj na ne... stačí vypísať poistenie v nezamestnanosti...

Ak by si 2balík ukončila a ak by si sa prihlásila nanovo na 1balík - nanovo by sa rátalo prihlásenie aj na nem. poistenie...

Teda, ak ideš z DNP na materskú potrebuješ mať 26týždňov nepretržite nem. poistenie.... z tohto dôvodu nie je dobré ukončiť 2balík a prihlásiť sa na 1balík...

gabrielka3891
31. máj 2020

@pegass aha super, to som sa bala, aby sa mi tym padom neukoncilo povodne dnp, a nemala by som narok na matersku z neho ... este sa chcem opytat, na dnp som sa prihlasila 3.1., tzn. 3.7. By som mala mat splnenu podmienku, avsak ja by som chcela nastup na matersku az 13.7...dovtedy by som bola pn ako som aj teraz. Budě mat pn od 4.7.-12.7. Ratanu stale z minima alebo uz z toho Vz, na kt. Som sa prihlasila 3.1? Dakujem velmi pekne

pegass
31. máj 2020

@gabrielka3891 Bude rátaná už z uvedeného VZ. Neviem ako si to rátaš, ale čím skôr nastúpiš na materskú, tým je to pre teba finančne výhodnejšie... taktiež pri ukončení materskej môžeš ešte získať RP o jeden mesiac naviac...

gabrielka3891
31. máj 2020

@pegass ja viem, zeby mi vysiel jeden rodicovsky navyse, ale nechcem aby to bolo takto natesno, ze 3.7 mam splnenu podmienku z dnp a 4.7. Hned nastupujem na matersku. Bojim sa, ze by mi to zacali brat ako spekulaciu, aj ked vlastne je, lebo na dnp som sa prihlasila kvoli vyssej materskej.. ved vies, ako to myslim 🙂 radsej by som obetovala ten rodicovsky, len aby som dostala tu vyssiu matersku pre istotu... preto som sa aj pytala, ci mi po tom 3.juli bude ratana pn z minima alebo z noveho vz

pegass
31. máj 2020

@gabrielka3891 Po 26týždňoch prihlásenia už je PN z VZ aký bol na prihláške... stačí 1-2dni rozdiel a aspoň pár dní bolo NP uhradené od 3.1.?

gabrielka3891
31. máj 2020

@pegass bolo uhradene od 3.1.-6.1. :/ gynekologicka ma hned vypisala na pn :/ planovala som platit aspon mesiac ale tak nevydalo... preto az tak velmi neratam, zeby to vyslo, ale ak by to mohlo vyjst, tak nech to nie je tak natesno okato

gabrielka3891
31. máj 2020

@pegass a aby som mala rodicovsky navyse musela by som nastupit 4.7., co je v tom tesnom termine, tak preto som sa pytala... dalsia vec, ze Tp mam na 24.8. A gynekologicka ma chce vypisat na md 8 tyzdnov pred tp. To by mi zas chybalo par dni poisteni, a podmienka by nebola splnena. Ja som vsak kontaktovala sp, a vraj ja si vypisujem do ziadosti o materske nastup na md, tak by mi to vychadzalo toho 13.7, presne 6 tyzdnov pred tp

pegass
1. jún 2020

@gabrielka3891 Nástupom 4.7. to je 7t a 2dni pre tp... 26týždňov dovršite 2.7..
Pri klasickej materskej je dlžka 34t. Začiatok 3.7. - koniec 25.2... čiže kľudne môžete nastúpiť v rozpätí 3.7 až 5.7 . pri nástupe 5.7. bude ukončenie 27.2., čiže získate aj RP za február...

gabrielka3891
1. jún 2020

@pegass dakujem velmi pekne, este sa chcem opytat, nevadi sp, ze budem nastupovat na md nie presne 6 ani 8 tyzdnov ale v tom rozmedzi? Nebudu robit z toho problemy? Dakujem