Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kvetinka211
6. júl 2010

@andzi mas pravdu, pomylila som si to s tou podmienkou 26 tyzdnov trvania posledneho dobr. poistenia 😕 - ta sa rata po nastup na matersku (min. 26t musi trvat posledne dnp, aby sa materske ratalo z vym. zakladu z ktoreho sa platilo a nie z minima).

andzi
6. júl 2010

@kvetinka211 jj, presne tak, ak NP trvá menej ako 26 týždňov do nástupu na MD, ale 270 dní do pôrodu je splnených, materská sa počíta len z pravdepodobného VZ, nie skutočného. Ak nie je splnených ani 270 dní do pôrodu, nárok na dávku nevzniká.

mariro
6. júl 2010

@andzi - presne tak 😉 , suhlasim, treba dat spravne info aby to nebola dezinformacia mätuca 🙂

oknosmas
6. júl 2010

ahojte, takze som sa konecne k niecomu dopatrala, da sa to zmenit len vzdy k prvemu, cize max. VZ mozem mat az od augusta. ked som sa pytala, ze ci budem mat potom najvyssiu moznu matersku, keby sa tetno mesiac preukazalo tehotenstvo, tak mi teta povedala, ze to sa rata predchadzajuci kalendarny rok cely..cize, ak pojdem na matersku buduci rok (2011), tak sa mi to bude ratat z tohto celeho. cize ked si to teraz zmenim, tak sice nebude najvyssia, ale bude vyssia ako ked si to necham na tom minime....no a teraz co? lebo ine tety na socialke boli zasa zmatene a vraveli, ze mi to vyjde a tak...neviem...kazdopadne to teda zmenim

andzi
6. júl 2010

@oknosmas a načo zmena? Jednoducho odhláška a prihláška.

mariro
6. júl 2010

@oknosmas - ziadna zmena....ty potrebujes nove poistenie s max. VZ...takze jednoznacne odhlasit a prihlasit nove a bude sa ti brat suma z posledneho uzavreteho poistenia

oknosmas
6. júl 2010

@andzi a to potom nemusim cakat do prveho, vsak? to sa da kedykolvek v mesiaci...nuz...este sa skusim na to spytat

oknosmas
6. júl 2010

@mariro aj ked som zivnostnik? je to jedno? mam sa odhlasit a hned zasa prihlasit? jeden den to a od dalsieho max VZ?

mariro
6. júl 2010

@oknosmas - jasne ze nie,ty mozes odhlasit kedykolvek a prihlasit hned s datumom na druhy den

mariro
6. júl 2010

@oknosmas -nemusis cakat i ked si zivnostnik....jednoducho dnes odhlasim a zajtra prihlasim s max VZ

oknosmas
6. júl 2010

tak to je super...

oknosmas
6. júl 2010

@mariro a to by mi potom ratali na matersku len toto pelsedne platenie? to najvyssie? aj ked sa preukaze teraz, ze som tehotna?

andzi
6. júl 2010

@oknosmas keď sa odhlásiš, tak toto nemocenské poistenie bude definitívne ukončené, avšak dni sa ti počítať budú. Potom začne prihláškou nové DNP a tvoje RO bude obdobie od prihlásenia do konca roku 2010 (za predpokladu, že porodíš v roku 2011), čiže maximálna materská! Ty ako SZČO neplatíš povinné NP?

oknosmas
6. júl 2010

nie, este neplatim povinne np, pretoze nie som zivnostnik dlho a tento rok som mala mensie prijmy, cize mi nevznikla povinnost

oknosmas
6. júl 2010

to je super, este ze vas tu mam, bo inak by som asi nic neziskala od tohto statu

andzi
6. júl 2010

@oknosmas niet začo, rado sa stalo, takže predpokladám, že začneš platiť teraz z maxima, teraz od 1.7. sa zvyšovalo ale to iste vieš.

oknosmas
6. júl 2010

@andzi hej uz viem, aky je ten zaklad...uz len zacat rychlo platit

andzi
6. júl 2010

@oknosmas a už si tehuľka? držím prsty! Mne to inak vyšlo super, začala som platiť 18.11.2009 a PM som mala 4.12.2009, dobré že?

andzi
6. júl 2010

@oknosmas no a ešte ti poradím takú fintu, že ak si DNP už platíš tak zatiaľ plať z nižšej sumy, až keď zistíš, že si tehuľka na 100% a to zistíš v takom 5tt tak ti stačí odhlásiť a prihlásiť sa nanovo z maxima, aby si zbytočne veľa neplatila. Lebo dni z ukončeného DNP sa ti počítať budú a tých 26 týždňov do nástupu na MD v pohode stíhať aj keby si sa z maxima prihlásila v 7-8tt.

sisa2
6. júl 2010

@andzi - ak tomu teda trochu rozumiem, je to aj moj pripad, ze sa len skratka od augusta nahlasim ako dobrovolny platca z max. VZ a nemalo by sa u mna nic menit, t.j. by som mala mat max. materske, ked ostanem tehu?

mariro
6. júl 2010

@sisa2 - v podstate ty budes v ochranej dobe ak by si zostala tehotna do 6 mesiacov,a malo by sa ti to ratat zo zamestnania,ale ak si zacnes platit z minima a ked zostanes tehotna posudis ihned ci zvysis na max.alebo ti to postaci z prace.

oknosmas
6. júl 2010

tak super...cize vsetko zrealizujem az ked budem na 100 percent ista... 1.7. sme podstupili iui a tak cakame, aky bude vysledok...dakujem za rady a finty... 😀 😀 😀

mariro
6. júl 2010

@oknosmas - presne tak, staci ked ti potvrdia tehotenstvo a sup sup do poistovne.Drzim palce urcite ti to vyjde. 😉

sisa2
6. júl 2010

@mariro - cize 6 mesiacov si nemusim nic platit??? 😕 ja som mala (teda este tento mesiac mam) plat vyssi, takze som platila z maxima. cize by som mala mat maximalnu matersku, aj ked sa nikam neprihlasim a behom 6 mesiacov by som ostala tehu? boze, mam v tom hokej, tak sa ospravedlnujem, ze pisem ako tatar 😔 😀

oknosmas
6. júl 2010

vdaka baby...moc ste mi dnes pomohli....mali by vas za to platit, bo tie, ktore na to su, tie nepomozu...tak dobre..

andzi
6. júl 2010

@sisa2 pracuješ? Od kedy? Záleží aký je tvoj hrubý plat. Ak porodíš v roku 2011, tvoje RO bude rok 2010, ktorý sa spriemeruje.

sisa2
6. júl 2010

@andzi - v tejto firme som od 01.04.2008, dovtedy som bola MD a RD. hruby plat mam vyssi ako momentalny max. VZ. som tu do 31.07., od 01.08. budem nezamestnana ... teda hladat si pracu, snad sa podari. riesim to ale pre pripad, ze sa nepodari najst 😖

mariro
6. júl 2010

@sisa2 - podla toho co pises by si mala mat splnenu podmienku 270 dni NP v priebehu 2 rokov takze z prace by to bolo ok, ak plati ta ochranna doba na NP tych 6 mesiacov a to myslim ze ano.Treba si to overit,lebo aj PN keby si isla hned ako dostanes vypoved a to by som ja teda na tvojom mieste isla, by si dostala z maxima este akoze z prace podla hrubeho priemeru.Zahlasit sa samozrejme na urade prace ale PN by si dostala tiez urcite.Ale keby si dostala vypoved k 31.7. a od 1.8 ides PN tak dostanes PN za mesiac okolo 600€, co je viac ako podpora myslim, ale to si over na uradoch, o podpore teda neviem kolko sa vyplaca.

sisa2
6. júl 2010

@mariro - dakujem. hm, to mi ani nenapadlo, aby som sla na PN .. hihi, ja som PN nebola, co som nastupila v 1997 do prace 😔 😀
vypoved mam dohodou k 31.07.

cicimon
6. júl 2010

Ahojte,
vie mi niekto poradit, ci je nutne platit DNP v pripade, ze som na terajsiu MD sla ako zamestnankyna a dostavam takmer max. matersku vzhladom na plat. Chcem druhe dieta skor, ako bude mat prve 2 roky. Budem dostavat potom dalsiu matersku podobnu ako terajsiu alebo si musim platit DNP aby som ju mala v podobnej vyske? vdaka