Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ninan2
19. aug 2010

@leontinka1981 vyzera to ze jedina zmena bude ta co som sem kopirovala, a ze DNP nezrusia. To len tak spravit nemozu, az ked budu prijate nejake ine socialne zakony a davky. Res. danovy bonus, ale to bude najskor o par rokov.

nelika666
19. aug 2010

@susanmh mna by zaujimalo to iste co teba, ak by som si teraz zacala platit DNP - rozdiel z max VZ, kedze som zamestnana - a napr. v januari by som otehotnela, bolo by mi to k niecomu? naozaj sa berie v uvahu predchadzajuci kalendarny rok?.. samozrejme ak vezmeme v uvahu teraz platnu legislativu..

leontinka1981
19. aug 2010

@ninan2 ale v clanku na internete bola posledna veta v ktorej sa pisalo aj to ze sa to zneuziva aj na rodicovske na co upozornila socialna poistovna. myslis ze o tom vedia a to nezrusia. ved to sa da tiez zneuzit aj pri rozikovom tehotenstve a naslednej materskej. a to Mihal dobre vie a podla mna to aj zrusi.

leontinka1981
19. aug 2010

Dobrovoľné nemocenské poistenie sa podľa poisťovne využíva najmä na plánovanie dlhodobej dočasnej pracovnej neschopnosti alebo materskej dovolenky.

gabika7706
19. aug 2010

@leontinka1981 podla mna ide fakt len o to osetrovne, osobne poznam niekolko mamiciek, kt. ochorelo dieta v nedelu, v pondelok sa prihlasili na DNP s max.VZ, v utorok alebo v stredu isli k DR, OCR vypisana na 10 dni, s ukoncenim OCR ukoncili aj DNP. Zaplatili za 1 alebo 2 dni a na ucet prisla pekna sumicka 😉

ninan2
19. aug 2010

@nelika666 @susanmh no maju to praveze zmenit tak, ze sa do uvahy bude brat iba minuly kalendarny rok. Doteraz to mohlo byt aj inak. A inak nejde o otehotnenie, ale o nastup na matersku, ze v ktorom kalendarnom roku to je. Ja som sa prihlasila na DNP z maximalneho VZ + doteraz mam X rokov PNP. Tak ak to tak naozaj bude, tak je to pre mna relativne vyhodne a buduci rok teoreticky mozem platit DNP z minimalneho zakladu VZ (ak sa teda dodrzi ta podmienka 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia, bez zmeny VZ), a matersku to pritom neovplyvni.

ninan2
19. aug 2010

@leontinka1981 no DNP uplne zrusit z nicoho nic nemozu, nejake aj ine zmeny mozno budu, ale hadam nic moc radikalne. Ved uvidime. Ale je pravda, ze v Cesku DNP uz vobec nemaju, a NP sa tyka iba zarobkovo cinnych osob.

vikiz
19. aug 2010

Ahoj, ja som sa davala na DNP od jula a dali mi pri vypisovani papierov podpisat , ze minimalne pol roka nemozem zmenit ani vysku VZ a uz vobec to zrusit. Do jula som bola nezamestnana, takze ziadne NP. 270 dni mam splnenych v pohode, bo pred tym som robila, no ked v januari pan Mihal zmeni tak som zbytocne pol roka dotovala stat akoze? Viem, ze nieco dostanem, ale je to neporovnatelna ciastka oproti tej, ku ktorej sam pan Mihal nabadal a radil pred tym nez sa dostal ku korytku. Ste tu niektora v podobnej situacii?

nelika666
19. aug 2010

@ninan2 cize ak by boli teraz platne zakony nadalej platne tak si mozem zacat platit DNP z maximalneho VZ a mozem teorteticky v januari otehotniet a v septembri nastupit na MD a materska bude cca 600eur?
ak zakon zmenia, tak si budem tych 5 mesiacov tohto roka platit zbytocne z maximalneho VZ lebo aj tak mi materska nebude prinalezat...
spravne chapem?

ninan2
19. aug 2010

@vikiz tak ja som na tom podobne. Ale na ten papier si nespominam... Kazdopadne DNP si mozes hocikedy zrusit, preto sa to vola dobrovolne a nie povinne! Pol roka si iba nemozes zmenit vymeriavaci zaklad. Ale ked sa odhlasis a na druhy den prihlasis, mozes si dat hned iny VZ. Takze mozno si to len zle pochopila s tym zrusenim?

ninan2
19. aug 2010

@nelika666 no ono to vyzera tak, ze nic zasadne sa menit nebude, pokial ide o bezne poberanie materskej. A teraz je dobre, ze si budes platit DNP z maximalneho VZ, pretoze do uvahy sa bude brat prave tento kalendarny rok. Doteraz to bolo tak, ze do uvahy sa bralo napr. posledne DNP a z neho brany VZ. Cize zeny sa prihlasili s nizkym VZ a ked otehotneli, tak to zvysili na maximalny. Alebo sa este niekde na poslednu chvilu zamestnali na mesiac s max. VZ. Tomuto chce Mihal zabranit. Roznym takymto spekulaciam.

ninan2
19. aug 2010

@nelika666 cize podla noveho pripravovaneho zakonu je najlepsie si teraz platit NP z najvyssieho VZ. A ak sa nahodou zakon nezmeni, v pripade ze neotehotnies si mozes VZ buduci rok znizit a neskor zas zvysit. V tom pripade by si sice preplatila par EUR, ale za istotu ze dostanes max matersku to asi stoji. Ja to mam tak isto.

nelika666
19. aug 2010

@ninan2 dakujem za rady 😉

ninan2
19. aug 2010

@nelika666 no len dufam ze su aj dobre, ale tak som to pochopila, a citala som k tomu rozne zdroje na nete. Uvidis este ci Ti nieco napisu baby co sa lepsie vyznaju. Zial bez noveho zakona su vsetko aj tak iba spekulacie... Kazdopadne ja som sa radsej prihlasila, a zmenim to pripadne (z max VZ na min VZ) ked ten zakon vyjde.

gapa
19. aug 2010

@bellugia
matersá sa ti bude rátať z vymeriavacieho základu zo zamestnania od vzniku PP do 31.12.2010 (na MD predpokladám pôjdeš v r.2011)
Podstatné je, aby tvoj PP trval aspon 270kalend.dní, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemáš iné nempoistenie.

či sa ti dnp oplatí záleží, či ti potrvá tento PP, či budeš mať nejaké dni ukončeného NP, ktroé sa ti k DNP priratajú a či to bude podla nového zákona možné.

nelika666
19. aug 2010
lubica69
19. aug 2010

Kočenky tak supeeer Nič sa rušiť nebude Dokonca sa môže rodičák vyšplhať až do výšky 300 eur po preukázaní týchto výdavkov

ninan2
19. aug 2010

tak to su super spravy 🙂

vikiz
19. aug 2010

Ani to rozodujuce obdobie pre vypocet materskej sa nemeni? Ja uz som z toho magor. Asi sa len necham prekvapit 🙄

vikiz
19. aug 2010

@ninan2
Je mozne, ze som to len zle pochopila, no rusit to uplne, by bola blbost, takze to asi prestanem riesit a budem mat klud.

domika9
19. aug 2010

@gapa ahoj gapa momentalne som na materskej dovolenke a DNP si tym padom neplatím ale za chvílu mi materska konči a prejdem na rodičovsku avšak dalšie babo by som chcela skor ako do troch rokov čiže by som šla z rodičovskej znova na matersku alebo sa len pokračuje v rodičovskej ? pytam sa preto či sa mi oplati teraz po skončeni materskej dalej platiť DNP alebo nie dakujem

bubulka722
19. aug 2010

@gapa Ahoj gapa!!! Chcela by som ťa poprosiť o info ohladne platenia DNP počas materskej. Čo treba dodržať aby som počas rodičovskej dovolenky v prípade potreby mala nárok na dávku z DNP v prípade OČR so starším dieťaťom alebo mojej PN? Teraz v septembri začínam čerpať dávky z DNP, takže počas samotného čerpania poistné neplatím. Kedy teda treba znovu začať s platením DNP a v akej výške aby som to mala zabezpečené? Neviem či som to napísala zrozumiteľne...

susika
19. aug 2010

no, prave v pondelok som zitila, že mi pravdepodobne zamestnávatel nebude platiť matersku po rodičovskej, kedže som si dobrovolne neplatila nemocenské..akože to mi došlo už davno, lenže vjednej teme som našla tvrdenie, že kým som stale zamestnaná, že platiť bude. že to tej dotyčnej povedali v zamestnaní...OK..takže pravdepodobne podla toho, čo som čítala tu
http://www.topky.sk/cl/10/784028/Rodicovsky-pri...
budem nadalej dostavať 164eur rodičovský prispevok, ekdže idem z RD na MD a nei ako som predpokladala tých 55% zo mzdy a potom zvýšený rodičovský...len by ma zaujímalo, keby si počas MD paltím to dobrovolné nemocenské tých 270 dní, mám narok potom na zvýšený rodičovský tých 256eur? prípadne neviete mi poradiť, či sa to nedá nejako doplatiť spätne?

andzi
19. aug 2010

@bubulka722 od platenia poistného si oslobodená len počas materskej, po skončení poberania materského sa musíš odhlásiť alebo platiť ďalej, inak ti vzniká nedoplatok, ktorý budú vymáhať.

andzi
19. aug 2010

@susika nerozumiem tvojej otázke, materskú ti neplatí zamestnávateľ ale sociálna poisťovňa. Od kedy do kedy si bola zamestnaná?

andzi
19. aug 2010

@domika9 s druhým dieťaťom pôjdeš tiež na materskú dovolenku normálne ako s prvým dieťaťom. Neviem, či si bola zamestnaná alebo si mala len DNP. V každom prípade, ja odporúčam po končení MD si DNP nechať. Ale možno gapa sa vyjadrí presnejšie.

susika
19. aug 2010

@andzi -jasné, ale ja som to tak myslela, že na zaklade jeho odvodov to vyplaca poisťovna...
j aosm boal azemstnaná pred prvou materskou 5 rokov a potom ešte ten polrok, čo som bola na materskej a vlastne PP stále trvá.takže od 29.7. 2007 pol roak materská, potom do troch rokov dieťaťa rodičovská do 29.7.2010, od 30.7. 12 dní čerpania zvyšnej dovolenky do 16.8. a od 17.8. som znova na MD.čítam už kadečo a stale neviem na čom som, alebo sa nechať prekvapiť, kolko mi buduci mesaic pride na učet....

andzi
19. aug 2010

@susika aha, takže ty si vlastne stále zamestnaná a tvoj PP trvá? Tak to je potom jasné, že dostaneš materskú, 55% z VZ, rodičovský až po 28 týždňoch.