Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mnamko
27. aug 2010

ak som to správne pochopila tak je to podla mňa voči pracujúcim nespravodlivé,mi makáme a musíme splniť 270dní a tie čo boli doma tak im stačí 26týždnou aspoň tak som to pochopila takže ja si to môžem ísť zrušiť lebo by moje peniaze prepadli v prospech štátu a to teda nespravím

mariro
27. aug 2010

@mnamko - v podstate mas pravdu,ale taka co je nezamestnana a nema prachy si asi tazko bude platit tych 49€ mesacne.Je to o tom ze robis 10 rokov nepretrzite a zrazu si nezamestnana a vtedy to vyuzijes ak je potrebne.
Taka co je dlhodoba nezamestnana ,tak ta nesplni podmienku ze za posledne roky musi mat 270 NP,a tiez by musela platit 270 dni aby to dosiahla.Praveze je to spravene pre take co pracovali a zrazu zostali nezamestnane.

mnamko
27. aug 2010

@mariro tak si to mám isť zrušiť lebo by mi peniaze prepadli,že?

mariro
27. aug 2010

@mnamko - mas IP,citaj 😉

lubica69
27. aug 2010

@petrikaa1 ale je rozdiel nemocenské poistenie zo zamestnania a DNP Aj z DNP treba mať 270 dní nie len nemocenské poistenia zo zemastnania OD 25.2 2010 doteraz to DNP rozhodne 270 dní nie je!
Neviem ako ti to bolo vysvetlené ale podmienku na vyplácanie dávky z DNP môžeš až po splnení podmienky 270 dní

mariro
27. aug 2010

@lubica69 - plne suhlasim s tvojim nazorom

lubica69
27. aug 2010

@mariro 😉

natalius
27. aug 2010

@mariro ahoj.No a ako by to bolo v takom prípade : Začala som si teraz 23.8 platiť DNP z MVZ. Platím si ten rozdiel z MVZ do hrubej mzdy, keďže som zamestnaná. Keby som teraz otehotnela a išla na PN, ako sa to potom ráta. Veď hrubá mzda klesne, keby maródim. A mám teraz stanovenú presnú mesačnú platbu do SP. To sa potom zmení a ja si budem platiť viac? Alebo SP si ten rozdiel potom bude odo mňa pýtať? Či ako sa to rieši? Ďakujem.

mariro
27. aug 2010

@natalius - Pnku ak by si mala sa berie z rozhodujuceho obdobia minuleho roka, a pn neovplyvni tvoj hruby prijem ,pretoze sa to rozratava na dni, teda VZ na den a ten budes mat stale ten isty,iba v konecnom dosledku k vyplate dostanes menej.Teraz pekne plat tych 270 dni a platbu si si mala urcit zhruba primernu za cely rok a radsej o kusok vyssiu aby to postacilo.Oni nebudu od teba pytat nic, je to dobrovolne a kazdy si to musi sledovat sam.Ked budes ziadat od nich davky a budes mat nedoplatok tak ti nic nevyplatia.Ale ked budes pravidelne odvadzat mesacnu platbu tak sa nic nestane.

lubica69
27. aug 2010

Fakt len na okraj nemáte niekto skúsenosť z OČR z DNP?je vôbec taká možnosť???Idem to skúsiť pozrieť ak nájdem

lubica69
27. aug 2010

Sry už som si to našla
http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s
ak by si niekto chcel pozrieť
Nebola som si istá lebo mi syn nastupuje teraz do škôlky a predpokladám,že bude chorý 3.9 mám 270dní tehu ešte nie som tak som nevedela,že môžem využiť aspoň OČR z DNP 😀

natalius
27. aug 2010

@mariro No a a keď som minulý rok bola nezamestnana?Ale tých 270 dní z povinného nem.,spĺňam...

lubica69
27. aug 2010

@natalius na Pn zo zamestnania ísť môžeš avšak z DNP nie Tam by si musela mať 270dní

lubica69
27. aug 2010

mariro je viac v obraze 😉

mariro
27. aug 2010

@natalius - ak ti spocitane ukoncene Np daju spolu 270 dni tak potom budes mat narok na DNP,v priebehu 2 rokov spetne mas ukoncene nejake NP?Predtym ako si bola nezamestnana?Bolo nieco,lebo ak si teraz zamestnana a PP ti trva tak to nespocitas,dolezite su tvoje udaje v priebehu 2 rokov,kedy si pracovala a kedy si bola nezamestnana.

mariro
27. aug 2010

@lubica69 - ocr mozes vyuzit i pokial nemas splnenych 270 dni DNP, a to max 10 dni v mesiaci, viac nie.To plati i ked uz splnis podmienku 270 dni DNP.Takze v pohode mozes ist na OCR. 😉

lubica69
27. aug 2010

@mariro ďakujem Áno pozrela som to Stačí mať kalendárny mesiac pred vznikom nároku na OČR 😉

natalius
27. aug 2010

@lubica69 No to mi je jasné - to z DNP ,že nemám na to nárok.Mne sa jednalo o to, že keď budem náhodou na PN,či sa tam nebude menej odvádzať od zamestnávateľa...Dík

mariro
27. aug 2010

@natalius - odvedie ti za odpracovane dni taku sumu aku ste dohodnuty resp. taku aku dostavas, obdobie PN sa nepocita.Takze za odpracovane dni by si mala dostat tie iste peniaze.Lebo ako som uz pisala berie sa vymeriavaci zaklad denny a ten by si mala mat rovnaky.V sucte sa to preratuje na odpracovane dni a nie na mesiace.Takze ten zaklad by sa menit nemal.

natalius
27. aug 2010

@mariro Teraz pracujem pol rok, od marca, predtým som bola presne rok doma,ale ešte predtým som bola stále zamestnaná.Tak by to malo vyjsť, podľa všetkého, nie?

mariro
27. aug 2010

@natalius - kedze pracujes zrejme len tento rok ,tak to bude rozhodujuce obdobie pre teba z prace,od zaciatku PP.Takze je na tebe aby si zvazila a rozhodla sa pre nejaku sumu do DNP, ci mas mzdu pevnu pohyblivu alebo tak.PN ta nemusi vobec trapit.Ak zarobis povedzme kazdy mesiac v hrubom nejakych 500€, tak si vyratas ten rozdiel od 1116,75€ a z toho rozdielu 4,4% a to bude tvoja platba za DNP, v tomto pripade by to bolo 27,14€.
Ak je tvoja mzda kazdy mesiac ina, tak sprav priemer z toho co bolo doteraz, aby si prisla k nejakemu rozumnemu VZ z prace.

natalius
27. aug 2010

@mariro Ďakujem pekne ,lebo tety v SP boli veľmi ochotné 😒

mariro
27. aug 2010

@natalius - ak by si otehotnela a uz si si zacala platit DNP, tak sa nemas coho bat lebo to pekne stihnes,kedze tehotna este nie si.Budes mat 270 dni splnenych .Ak by si otehotnela tento rok ,tak prepokladany porod by bol v roku 2011 a teda budu skumat od datumu porodu 2 roky spetne dozadu.

natalius
27. aug 2010

@mariro ďakujem za info , pekný deň vám prajem.

mariro
27. aug 2010

@natalius - vela stastia prajem 🙂

luci79
27. aug 2010

Dievcata, prosim Vas o info....Keby som si zacala platit DNP od 1.9.2010, zatial tehotna nie som, ale planujeme...Od jun 2009 som nezamestana, a pred tym som pracovala pat rokov v zahranici...
Ked zacnem platit od septembra nabehne mi narok na DNP?
dakujem

mariro
27. aug 2010

@luci79 - no kedze si nezamestnana tak by bolo dobre si to zacat platit,treba splnit tu podmienku 270 dni,lebo keby si si neplatila a nezamestnala sa ,tak by si narok na matersku mala iba v tej minimalnej vyske.Takto sa mozes dopracovat k vyssej.V tvojom pripade zacni s platbou s minima a ked zistis ze si tehotna tak zvys na maximum,ale najneskor do 8 tyzdna tehotenstva,aby si stihla v tej max. vyske platit 26 tyzdnov, co je podmienka.
Nevieme co bude, co nam pripravi p.Mihal,ale ja myslim, ze za pokus to stoji.Zrusit DNP len tak nemozu.

luci79
27. aug 2010

@ mariro, dakujem za info...takze mi staci platit teraz minimum, ja som myslela, ze uz musis najvyssiu platbu 😉 ... Zamestanat sa nezamestnam kedze som na materskej 😵 a chcem rovno skocit do druhej 🙂 ....Za pokus to stoji, zacnem platit, keby nieco stale sa to da vratit, ze? A chcu zrusit DNP, ci co tu citam? To je neskutocne.... 🙄

mariro
27. aug 2010

@luci79 - to su len spekulacie a vselijake dohady,nezrusia to ako to tu niekedy citam, chcu len poupravovat niektore podmienky,co nie je zas tak bolestne.
Ale teda ty si to zaloz urcite,nevahaj.Jasne ze budes mat z toho vyhody 😉
Tlacivo na prihlasku najdes aj na nete.

danielasr
27. aug 2010

denisap, ak si uz tehotna, dnp sa ti neoplati zacat platit, co sa tyka 26 tyzdnov, plati to napr. pre tie, ktore si dnp platili, prestali lebo sa im nedarilo, a ked zistili ze su tehu, tak tych 26 musia splnit a platit si, spolu s tym co zacali a do porodu musia splnit tych 270 dni,
chcem sa spytat, dnp sa moze zacat platit hociktory den v mesiaci, alebo vzdy sa zacina od prveho v mesiaci?