Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
30. aug 2010

@boled123 - ak je nezamestnana, resp. ma ukoncene NP tak sa tejkamaratke zaratva to obdobie, ty kedze pracujes nemas ukoncene NP a ti stale bezi.

standa82
30. aug 2010

@boled123 ..ale tá kamarátka musela mať ukončené už nejaké nemoc.poistenie. Ty keďže ho nemáš, lebo ti trvá PP a predtým si nikde inde nerobila, musíš mať v DNP 270 dní.

mariro
30. aug 2010

@standa82 - sme sa tusim na rovnako trafili 😉

boled123
30. aug 2010

@standa82
@mariro ale to je nespravodlivé 😢

mariro
30. aug 2010

@boled123 - taky je zakon bohuzial ☹

standa82
30. aug 2010

@mariro ..áno 🙂
@boled123 ..taký je zákon

boled123
30. aug 2010

@standa82
@mariro dakujem baby za vysvetlenie.....teraz som normálne nasraná na celú slovenskú vládu 🙄

lubica69
30. aug 2010

@ttina k tvojej otázke Od 10.8 do dňa pôrodu musíš mať 270 dní a aj 26 týždňov

mariro
30. aug 2010

@boled123 - ak mas dobre vztahy so zamestnavatelom, tak je moznost ukoncit PP ,a spravit znova novy s novou funkciou, vtedy by sa ti to ratalo .To ukoncene.Dajme tomu k 31.8.2010 by si mala ukonceny PP a od 1.9. novy.Tak ten stary by sa ti ratal a vtedy by ti stacilo iba 26 tyzdnov DNP ako tej tvojej kamaratke.

standa82
30. aug 2010

@boled123 ...ako píše mariro, tak je to možné

boled123
30. aug 2010

@mariro aha no na to asi kašlem...nevadí

helenkasabinka
30. aug 2010

a co ak nestihnem si zaplatit napriklad tych 270 dni do porodu ale len nejakych 260????? 😕 😕 😕 😅

mariro
30. aug 2010

@helenkasabinka - zakon znie jasne...270 dni do porodu,ak nestihnes ,nemas narok na davky

helenkasabinka
30. aug 2010

@mariro jasne chapem a potom mam narok len na tych 160€ ?

mariro
30. aug 2010

@helenkasabinka - ak si nepracovala a teda nemas spetne 2 roky dozadu 270 dni NP tak v tom pripade dostanes len ten pispevok vo vyske myslim 165€.Si na RD, tvoj PP este trva alebo mas ukonceny.Lebo podla dalsich udajov sa da lepsie poradit.

maslarova
30. aug 2010

dobry
vie mi niekto poradit?Momentalne som na rodicovskej s prvym dietatom v decembri bude mat 3 roky. Dala som si DNP od 8.12.2009 termin porodu mam 22.9. 2010 a uz som nastupila na matersku 14.8.2010. Ziadost o materske som si dala aj zamestnavatelovi kedze moj pracovny pomer stale trva a druhu ziadost o materske z DNP som dala na socialnej poistovni. Podmienku 270 DNP dni budem splnat 4.9.2010 /dufam ze neporodim skor/ a podmienku 26 tyzdnov mam splnenu.
Potrebujem poradit ako je to s platenim DNP pocas materskej kedze platim 47 Eur. Citala som tu ze poceas materskej som oslobodena od platenia ale DNP mi stale trva. Bola som na socialnej poistovni ale asi sme sa tam nepochopili lebo som jej povedala ze tych 270 dni budem mat teraz zaciatkom septembra takze som chcela vediet kedy mozem prastat platit to DNP 47 Eur kedze materska mi uz zacala 14 augusta 2010 a do tych 270 dni to samozrejme zaplatim ale za oktober uz nemusim asi???
Vie mi niekto poradit aby mi potom neprislo zo socialnej poistovni ze som neplatic a tak mi nedaju zvysenu matersku.
Dakujem za odpoved.

helenkasabinka
30. aug 2010

@mariro som na RD ale predtym som bola nezamestnana 😒

standa82
30. aug 2010

@maslarova ...ešte za september musíš zaplatiť.

mariro
30. aug 2010

@maslarova - platbu das do 4.9.2010 vratane,resp. daj aj cosi navyse , nech je to iste na 100%.Cize alikvotnu ciastku zo 47€, nejakych 8€ zaokruhlene.Ale daj pozor, skontroluj si platby,lebo platby idu pozadu,aby si mala naozaj uhradene vsetko ,lebo vedia potom na socialke urobit pekne halo kvoli nedoplatkom a nemusis potom dostat to o co si sa cely cas snazila.To ze si uz na materskej nie je dolezite, tvoje platby musia byt 270 dni k porodu, cize do 270-teho dna musis platit.Potom uz platit nemusis,lebo pocas materskej sa poistne nemusi platit.Takze pocas celej materskej si oslobodena od platby.

mariro
30. aug 2010

@helenkasabinka - hmm tak nic potom, nemas si co zapocitat

maslarova
30. aug 2010

Ja platim za prislusny mesiac koncom mesiaca takze za august som uz zaplatila koncom augusta hoci sa plati do 8 septembra.
Pani v soc.poistovni povedala ze za september zaplatit celu a tak dat ziadost o vratenie penazi.
Teraz za september som chcela len cast aby som mala tych 270 dni zaplatenych kedze toho 4 septembra bude 270 dni ale ze takto nemozem.
Len co som hlavne chcela vediet ako je to s tym oslobodenenim od platby. Traba dat papier nejaku ziadost , ved som im dala ziadost o materske. Mam teraz chaos ved mi mohla povedat ze som potom oslobodena a nemusim platit pocas materskej.
Viem ze ked pojdem na rodicovsku s druhym babom tak to mozem potom vyuzit na nemocenske ak babo ochorie.
Asi pojdem do inej socialnej poistovni sa pytat ako postupovat aby fakt mi potom nenapisali ze som nezaplatila.
Za ten september im dam tu ciastku ale potom nie.
vdaka

mariro
30. aug 2010

@maslarova - aj tak sa da,cely september a potom poziadas o vratenie preplatku 🙂 , aj to je bezny postup.

helenkasabinka
30. aug 2010

ja ked som si dala platenie od 15.augusta 2010,tak kedy je splatnost faktury? teda dokedy treba za ten mesiac zaplatit? mne pani na socilnom povedala,ze 8.septembra mam zavolat a opytat sa ze kolko mam za ten august zaplatit kedze nie je cely 😕

mariro
30. aug 2010

@maslarova - a ci sa im to nejako ohlasuje veru to neviem,sice si im odovzdala papiere a teda nastup na matersku,ale ty potrebujes potom aj ten datum porodu zdokladovat, tak ja by som postupovala tak, ze by som im zaslala kopiu rodneho listu dietata spolu s nejakym listom , ze som splnila podmienku 270 dni a teda pocas materskej teda platit nebudem , kedze som oslobodena od platby.
Ja mam najradsej vsetko na papieri,lebo dnes sa neda inac.
Ale nech napisu aj tie co s tym maju skusenost,ja ju nemam ,ale takto by som postupovala.

mariro
30. aug 2010

@helenkasabinka - sumu ktoru si si stanovila, tak si z nej vyrataj platbu na den...teda deleno 30 dni a potom vynasobis poctom prislusnych dni ,za ktore mas odviest poistne.Vteda u teba ide o 17 dni, i ked neviem ako ti spravili prihlasku na 15.8. co je nedela.
Ked budes volat 8.9. to uz bude neskoro,pretoze platba ma byt na ucte do 8.9., takze si vyrataj sama a posli na ucet, resp. volaj uz 2.9. o nejake info.

helenkasabinka
30. aug 2010

@mariro aha to je nedela? vidis to? a este mi to odsuhlasili 😅 😕

maslarova
30. aug 2010

ved to treba mat vsetko na papieri lebo si najdu hocico. Pri prvej som bola odniest po porode papiere na dochodkovom a spytala som sa ci mam este nejake tu papiere dat a ona ze nie.
a potom v januari mi prislo ze som nedala na nemocenske rodny list dietata.
Pricom stacilo ist 1 meter od jednej pani k druhej a dat rodny list lebo sedia v tej istej kancelarii.
Taka som bola nastvana na nich

mariro
30. aug 2010

@maslarova - presne kvoli takymto veciam si davam vsetko na papier a potvrdit

mariro
30. aug 2010

@helenkasabinka - vidis, ake su pracovnicky spolahlive,vsetko si clovek musi preverit sam,ale urcite tam volaj skor,8.9. uz musia mat oni platbu na ucte 😉

maslarova
30. aug 2010

matky na rodicovskej maju mat nastudovane vsetko ale ked sa pridem pytat do pobocky soc. poistovne tak vyvolava do Presova ako to mam byt lebo nevie. Nemusia vediet vsetko ale mozu poradit ludom ako postupovat
Pisala som do poradne Soc. poistovne co je na internete a tam mi do niekolkych dni odpovedali a tak som az isla na pobocku a povedali im co mi napisali tak sa len cudovali.
dakujem za odpovede vsetkym