Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

helenkasabinka
1. sep 2010

@beruska113
@standa82 no pekne 😒

beruska113
1. sep 2010

@standa82
akoze kaslem na to, len ma stve, ze som sa tam schvalen trepala a to som bola aj s malym v kociku a nic. ved ja si to na tomto vynahradim. a da sa to spatne doplatit? nevies? inak fakt nechapem, preco to nerobia automaticky.

@helenkasabinka
Ty si prihlasena?

standa82
1. sep 2010

@helenkasabinka ...to o čom nás majú oboznámiť, to nám nepovedia.

@gapa ..prosím ťa. PP mi stále trvá, do 26.8. som bola na RD, od 27.8. som nastúpila do práce, s tým, že v tento deň som mala dovolenku a od 28.8. som na PN - až do nástupu na MD. Hrubú mzdu mám 581 eur. Od októbra 2009 si platím aj DNP z VZ 789 e. Moja otázka znie, ako mi budú počítať materskú zo zamestnania, keď budem prechádzať z PN na MD?
Ďakujem

standa82
1. sep 2010

@beruska113 ...ja som sa neinformovala či sa to dá spätne doplatiť. Povedala som si, že aj tak sa dôchodku nedožijem a štát nám ho nebude mať z čoho vyplácať.

beruska113
1. sep 2010

@standa82
no to mas inak pravdu, ze budeme bud robit do smrti, alebo aj tak uz nebudu mat z coho platit.

standa82
1. sep 2010

@beruska113 😖

ninan2
1. sep 2010

@nika147 je to 14 EUR ale neviem presne aky je to VZ, tam Ti povedia presne.

standa82
1. sep 2010

@nika147 ..je to VZ 319 e

mufin
1. sep 2010

@gapa Dakujem velmi pekne, pojdem isto z anasou mzdarkou. Este jedna otazka. AK mam prihlasene DNP od 25.8 este som neplatila, prisiel mi sice uz vymer, ale chcem to zrusit. Myslis ze mozem? Nejde o zmenu ale o zrusenie. Viem ze menit vymeriavaci nemozem 6 mes, ale ked je to dobrovolne, zrusit to snad mozem kedy chcem, s tym ze zaplatim tie dni od prihlasky do odhlasky. Chapem to dobre? Zbytocne by som to preplacala tym DNP, nepotrebujem to. Mylne som si myslela totiz ze by sa mi neprihliadalo na moj plat pred nastupom... Dakujem este za tuto odpoved, si veľmi mila a mudra, diki

mufin
1. sep 2010

@janicka83 podla mna si pripad ako ja, pozri moje prispevky a odpovede na ne

janicka83
1. sep 2010

@mufin ďakujem kuknem a preštudujem 🙂

viktoria79
1. sep 2010

Ahojte.Poradí mi niekto s výpočtom výšky materskej v roku 2011?
DNP si platím od roku 2009, ale keďže RO je rok 2010, tak uvediem VZ za rok 2010:
január- august - VZ 600 €
september-december - VZ 670 € /podala som zmenu VZ od septembra 2010, nie odhlášku a prihlášku/
Kvôli mojim zdravot.problémom sa mi oplatí urobiť vždy len zmenu VZ, nie nové DNP, tak som radšej neriskovala. Vedeli by ste mi vypočítať zhruba výšku materskej v roku 2010? /neviem, ako sa počíta pri rozdielnych VZ../
Vopred ďakujem.

standa82
1. sep 2010

@viktoria79 ...(600 x 8) + (670 x 4)= 4800 + 2680= 7480:365=20,50 x 55%= 11,28 e/deň
Na mesiac je materská pri 30.dňoch 338,4 eur

misulienocka
1. sep 2010

Ahojte ľudia,
mám otázku, som na úrade práce, predtým som bola vyše 2 rokov zamestnaná, platím si už vyše roka dobrovoľ.nemoc.poistenie....momentálne som nezamestnaná a nemám nárok na žiadne dávky z úradu práce, chcem sa spýtať či sa mi oplatí ísť na PN, či by som niečo dostala, keďže si platím to DNP a ako postupovať. Ešte som nikdy nebola na PN ani ako zamestnaná ani nezamestnaná. To mám ísť potom s lístkom od lekára na sociálku alebo ako???
Ďakujem vopred za odpoveď odborníkov ;o)

viktoria79
1. sep 2010

@viktoria79
oprava...vypočítať zhruba výšku materskej v roku 2011?...nie 2010

viktoria79
1. sep 2010

@viktoria79

som si nevšimla odpoveď..
standa82...ďakujem...

bejkn01
1. sep 2010

Pomôžte mi prosím,
od júna 2009 si platím DNP z maxima, Od marca 2010 som urobila zmenu na platenie DNP z minima. Medzičasom som sa zamestnala, zmluvu mám na dobu určitu do konca roku 2010. Už od začiatku roka 2010 sa snažíme o malé, ale žiaľ, zatiaľ neúspešne. Čo mám teraz robiť? Ja by som sa totiž chcela čo najskôr po otehotnení dať vypísať na PN, čiže už v roku 2010 (ktorú by som čerpala aj z DNP) a zároveň mať aj najvyššiu materskú, ktorú už budem čerpať v roku 2011. Ako mám postupovať?
Ďakujem vopred

gembird
1. sep 2010

Ahoj Gapa! Chcem sa Ti iba poďakovať za dobré rady čo som dostávala od Teba. Vďaka Tebe som dostala rozhodnutie, že materské mi vychádza na 19,33€/deň. Tak Ti ešte raz moc ďakujem. Poslúchajte ju🙂 Od 21.8.2010 máme krásnu dcérku🙂

katarina104
1. sep 2010

ahoj poradte ,DNP si platí od januára 2010 teraz od 09/2010 som si dala zvýšiť VZ na maximum, kedy by som najskôr mohla porodiť, aby som splnila podmienky ak som tehotná termín mám na 14.05.2011 stíham to?

romy31
1. sep 2010

ahojte, mám otázku, tak či mi neviete niekto poradiť- od februára 2010 si platím DNP z maxima, som tehotná a termín mi vychádza okolo polky novembra- takže tých 9 mesiacov platenia DNP by mi malo stačiť na materskú? čo keĎ porodím predčasne- v októbri alebo septembri- aj tak by som mala nárok? akú vysokú materskú budem dostávať? a oplatí sa mi ísť na materskú v 32tt alebo radšej až v tom 34tt ? som študentka a nikde som nepracovala...
ďakujem za každú odpoveď 🙂

kikula13
1. sep 2010

Ahoj gaga,neviem,čo konkretne mysliš s tim povinnym poistenim,ked som podnikala a bola som na pn,tak som poberala davky aj DP aj PP a neviem ,či nemám narok aj teraz ked som na PN na davky aj povinneho poistenia,ak by to tak bolo,tak by so mala mať narok aj na matersku z povinneho poistenia a ešte či sa daju davky z pnp vyplacať spätne.

danielasr
1. sep 2010

ahojte, chcem sa spytat otazku,
kedy posiela mzdarka navrh na hrubu mzdu, z ktorej sa ma ratat druha materska, az tesne pred odchodom na matersku? ona to posiela do soc,. poistovne automaticky, cize sa nedozviem ten hruby plat a mala by som sa jej predtym spytat co mi tam napise? ide mi o to, aby som nezacala platit dnp z rozdielu mojej predoslej hrubej mzdy a ona mi tam napise nebodaj menej :(

gapa
1. sep 2010

@adra17
záleží od mzdárky. Ak by som bola tvoja mzdárka ja a neprečítala tolko príspoevkov o pravdep. VZ, tak by som ti asi uviedla len Vz za časť mesiaca v prípade PN pred MD. S takýmito prípadmi sa vela mzdárok nestretne. Aj na stránkach www.porada som čítala dva názory, ako to uviesť v istých prípadoch (no podrobnosti si už nepamätám ale išlo tuším o ukončenie RD cca v polovici sept. a nástup na PN v tom istom mesiaci). Dvaja školitenia mali rozdielne názory. A čo potom chúda mzdárka. Preto doporučujem sa spýtať čo uvedie. Lebo ked spolu so žiadosťou o materské pošle do SP to potvrdenie, ťažko ho už prerobí.

A ako by ste presvedčili mna, aby som uviedla celomesačný VZ a nie len za časť mesiaca bez PN? Asi tým, že by som povedala a ukázala v zákone, že ten VZ, čo uvediem sa bude deliť číslom 30 (tj.j ak by som bola nerozhodná, či napísať celomesačnú alebo len časť mesiaca, tak asi by som mamičku nechcela ukrátiť o materské, ked to nie je jasnejšie napísané.)

no a možno by to stálo aj za otázku priamo na SP, čo by mala mzdárka uviesť, ked pred MD bola čerpaná PN, či to bude CELOMESAčNá mzda.

no a niektoré mzdárky možno ani nenapadne, že by to mala byť iná mzda ako celomesačná..

gapa
1. sep 2010

@mufin
odhlásiť sa môžeš kedy chceš. ak prídeš na SP 2.9., tak odhláška najskôr dnom 2.9., spätný datum sa nedá

gapa
1. sep 2010

@standa82
na 99% myslím uvedie VZ 581eur, ale aj tak by som sa spýtala mzdárky, pri odovzdaní papierov. Zopár takých prípadov tu už bolo opisovaných, čo na to doplatili.

gapa
1. sep 2010

@misulienocka
ak budeš chorá, daj si vypísať PNku, kde zaškrtneš , že z DNP, podpíšeš.... Zelenú časť si necháš a ružovú a čiernu odnesiačš do SP (urob si radšej kopiu a na nu nech ti dajú pečiatku =potvrdenie o prevzatí) Príp. na UP dáš možno jednu časť alebo kopiu do 3dní. ONi ti poradia.

gapa
1. sep 2010

@gembird
gratulujem 😀 , nech sa vám darí a ste zdravé s spokojné !!!

gapa
1. sep 2010

@romy31
ak porodíš skôr ako na 271vý den DNP, tak nárok na materské mať nebudeš. Potom požiadaj lekára o PNku od 271vého dna DNP (nie skôr!!!). Vraj sa dá byť na PN do konca šestonedelia, baby tu spomínali.

či íst na materské v 32 alebo 34týž. je skoro jedno. Ale asi záleží, dokedy by trvalo poberanie materského (presný dátum v prvom a druhom prípade. , kvôli nároku na rodič.prísp.
Ak by skorší nástup znamenal, že by skončilo poberanie napr. v inom kalend. mesiaci ale nie posledný den tohto mesiaca, tak je výhodnejšie v 32tt. Lebo by si dostala rodič. prísp. aj za tento mesiac.

gapa
1. sep 2010

@beruska113
@helenkasabinka
270dní NPsa ráta do dna pred pôrodom (den pôrodu už nie)

ale čo som (dosť nezrozumitelne) písala vyššie, tzv. rozhodujúce obdobie, z ktorého sa ráta materská sa zistuje podla dátumu vzniku nároku na nem.dávku a tou nie je pôrod ale nástup na MD.

tj. ak DNP vzniklo napr. 25.8.2009
A)
(neboli žiadne odhlásenia, len zmeny VZ), nástup na MD je napr. 20.12.2010, pôrod 2.2.2011, tak je RO na výpočet materského obdobie 25.8.-31.12.2009!!!

B)
ak by ukončila DNP napr. 31.5.2010 a od 10.6.2010 má nové prihlásenie, tak sa zistuje, či od posledného prihlásenia na DNP trvalo DNP do nástupu na MD aspon 26týž.= 26x7dní (den nástupu sa už neráta)

Ak áno a nástup na MD je v 12/2010, tak sa materské ráta z RO 10.6.-30.11.2010.
Ak nie, tak sa materské bude rátať z minima VZ 319,,58eur

gapa
1. sep 2010

@danielasr
obvykle spolu so žiadosťou o materské