Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
20. sep 2010

@bella25 ...kedy si robila zmenu? Keď si robila zmenu na nový VZ, tak už ďalšiu môžeš len po pol roku. Ak si si dala iný VZ a chceš tento vyšší, môžeš urobiť len odhlášku a prihlášku. Ak si si pri zmene dala VZ ako chceš, nemá význam robiť odhlášku a prihlášku.
Z tohoto najvyššieho VZ je materská cca.600 eur.

tatrankalucka
20. sep 2010

@katka888 prepac uz som napisala ze som sa zle vyjadrila, zamestnavatel plati a bude aj nadalej (aj po 1.1.2011) platit mi NP z minimalnej mzdy 🙂 Ale konecne som pochopila to, ze pri subehu zamestnanec a DNPO sa posudzuje VZ z kazdeho poistenia samostatne. Ako zamestnankyna splnam podmienky NP (270 dni aj 26 dni, teda ak by som otehotnela) len este ako DNPO si musim zacat platit dobrovolne ten rozdiel. Este sa spytam na tu moznost, ze by som zmenila pracovny pomer ked zistim ze som tehotna. U mna to prichadza do uvahy kedze som sa tak dohodla so zamestnavatelom. Mate s tymto niekto skusenost? Docitala som sa u ministra Mihala, ze staci skoncit pracovny pomer (PP) jeden den a na druhy den uzavriet novy PP u toho isteho zamestnavatela a staci zmenit len pracovnu poziciu a vysku platu. Potom sa ti VZ posudzuje len od tejto zmeny PP. Poznate niekoho kto to takto urobil? Funguje to? Dakujem 🙂

bella25
20. sep 2010

@standa82 no takto zmenu som urobila 17.09.2010. a VZ som mala tých 1116 eur tak nejako ešte nemám doma papiere lebo mi to vybavuje jedna baba v soc. poist. Tak podla tohto všetkého mi stačí aj tá zmena že?????????????

standa82
20. sep 2010

@bella25 ...stačí ti zmena. Buď robíš zmenu po pol roku alebo kedykoľvek odhlášku a prihlášku.

marion
20. sep 2010

Ahojte kocky....viete mi poradit? 30.8. mi skoncila PN, a nastupila som na MD. Cize 1 den v auguste. Platila som si z maxima takze mi prisla max PN. Ale ten jeden den MD mi neprislo, nieviete kde moze byt chyba? Mam narok na max matersku, ked mi chodila max PN, vsak? Dakujem.

standa82
20. sep 2010

@marion ..áno. Zrejme ti to pošlú spolu so septembrovou materskou.

marion
20. sep 2010

@standa82 dakujem, dufam. Lebo kamoska nastupila uz 24.8. a tej to prislo spolu aj PN a MD v jednej sume. A kedze v ten isty den som doniesla ukoncenie PN aj nastup na MD tak tam museli mat papiere. Len PN mi bola vyplatena. 😉

katarina104
20. sep 2010

@bella25 je to tak,že keď dáš len zmenu bude sa ti počítať priemer VZ na materskú za celý rok 2010 ak sa odhlásiš a znovu prihlásiš tak sa počíta od nového prihlásenia do pôrodu, vtedy by si mala maximum.Je na tebe či to riskneš a stihneš tých 26 týždňov, vzhľadom na možnosť predčasného pôrodu,a potom ti dajú len minimálnu materskú, alebo to necháš tak a uspokojíš sa s priemernou materskou.

gapa
20. sep 2010

@bella25
chcela som napísať, že plne súhlasím s katarínou104, ale predsa tam má jednu nepresnosť ( ... od nového prihlásenia DO PôRODU ...), čo nie je presné

je velký rozdiel medzi zmenou a odhlásením a novým prihlásením. Ak od 1.4.2010 platíš z 319,58eur
1) A 17.9. si podala zmenu VZ na 1116,75eur, tak pri nástupe na MD v r.2011 (je jedno kedy porodíš, lebo už koncom roku je 270dní predpokladám splnenýhc) sa ti bude rátať materské
(319,58eur x 6mes apríl až sept) + (1116,75eur x3mesiace okt.až dec) ... ak to zjednoduším deleno 9mesiacov x 55%, cca toto bude tvoja materská na mesiac (správne sa to delí počtom kalend. dní)

2) ak podáš odhlášku a novú prihlášku a na MD nastúpiš po uplynutí 26týž. od posledného prihlásenia na DNP, tak podla terajších zákonov sa ti bude rátať materské z vym. základu od posledného prihlásenia do 31.12.2010.

Ak by si 26týž. nestihla, tak sa materská ráta z minima a dorovnajú ti ju do výšky RP 256eur od mesiaca narodenia dieťaťa. Samozrejme toto všetko platí podla teraz!!!!! platných zákonov, od 1.1.2011 sa bude niečo meniť.

pozor týždne tehotenstva sa rátauú od prvého dna poslednej menštr!!! t.j. či si ozaj len v 6tt?

anla
20. sep 2010

Som na RD s 2 rocnym synom. Este pocas MD mi skoncil PP na dobu urcitu. Od marca 2010 som DNP z min VZ, kedze planujeme 2. dieta. Tehotna este nie som. Ak by som chcela max. matersku, staci aby som pokracovala v plateni DNP z min. VZ (kvoli podmienke 270 dni) a tyzden pred nastupom na MD som sa zamestnala s max. platom, alebo to nie je take jednoduche a lepsie je zmenit VZ v januari 2011 na max? Dakujem za odpoved.

lubica69
20. sep 2010

@anla zmeniť VZ na max ti stačí v 6-8 tt s tým zamestnaním neviem

bejkn01
20. sep 2010

Ahojte,
zajtra by ma mala doktorka vypisat na PN, ktorú by som mala čerpať zo zamestnania aj z DNP ( od júna 2009 si platím z maxima, v septembri som sa zamestnala, za 2009 zamestanavatel odvadzal za mna poistenie, v roku 2010 iny zamestnavatel, zmena v marci na platenie z minima, ziadost o vratenie preplatku a od marca zamestanvatel neodvadzal poistenie ). Neovplyvní to nejako vyplatenie davky? Aké papiere si mam pytat od doktorky, kam ich zaniesť a hlavne dokedy.

katarina104
20. sep 2010

@gapa ďakujem gapa,tiež som si to uvedomila neskôr, išlo o ten princíp aký je rozdiel.

gapa
20. sep 2010

rozumiem 🙂

eda28
20. sep 2010

Ahojte chcem vas poprosit o radu. platim si od decembra2009 dnpo z rozdielu a zaroven som zamestnana. teraz sa chystam na pn asi az do materskej. a neviem ako to bude potom stym vyplacanim, kto mi kolko bude vyplacat a ci si aj nadalej musim platit dnpo, teda pocas pnky a materskej.dakujem

kulinan
20. sep 2010

Zdravím Vás baby, ak máte niekto info,budem vám vdačná. Chcem sa opytať čo je pravdy na tom ak:
teraz som zamestnaná ,dostávam min.mzdu
termín porodu mám v januári 2011, 19teho
ak napr. mesiac pred nástupom na MD ukončím terajší prac.pomer, na další den začnem prac.pomer a dostanem vyššiu výplatu, taku aby som dostala max. vyšku materskej, t.z, budu odvedené max.odvody vypočíta sa mi materská aká?
zamestnáva ma manžel,a niečo takeho som počula,chceli by sme využiť čo sa dá,je to možné?

Dakujem za odpovede

lubica69
20. sep 2010

@eda28 PN sa ti bude vyplácať aj zo zamestnania aj z DNP Samozrejme po splnení podmienok kroté myslím,že máš splnené Počas vyplácania nemocenskej dávky si oslobodená od platenia DNP 😀
@kulinan áno myslím,že áno Myslím,že sa berie do úvahy posledný zamestnávateľ a tak isto teda aj posledný VZ

kulinan
20. sep 2010

Dakujem lubica, ešte to zisťujem,nehovorí sa o tom vela,neni vela takých prípadov,ale ak je taká možnosť prečo nie,dakujem za rychlu odpoved,pozistujem dalej. 🙂

dadka28
20. sep 2010

@tatrankalucka je to vlastne takto.../ja to poznam od najlepsej kamosky/...ona napr skoncila prac.pomer v 7mesiaci tehot...mala tam min.mzdu na papieri ...a v 8mesiaci tehot.sa zamestnala U INEHO ZAMESTNAVATELA na par dni,dala si tam plat okolo 900eur...a materska sa jej pocitala len od toho posledneho zamestnavatela...cize nie je to pravda ze sa znova zamestnas u toho isteho zamestnavatela...musi to by iny zamestnavatel,popripade moze to byt aj ten isty zamestnavatel-pokial ma nej.inu firmu...ale v tej istej firme sa nesmies znova zamestnat...ked chces vyssiu matersku

dadka28
20. sep 2010

no len jasne ze musis mat odrobene tie roky...inac ti nebude platit nic... 😉

dadka28
20. sep 2010

@anla nechodila som tu doteraz....tak nej.skratkam nerozumiem 😉 ale ked nie si zamestnana pocas tej MD,cize si mala skonceny pracovny pomer...staci ti platit v soc.poistovni ten prispevok...do ip ti poslem blizsie info

dadka28
20. sep 2010

@kulinan vy pocita sa ti urcite od toho posledneho vymeriavacieho zakladu...len musi to byt iny zamestnavatel...nie ten isty,popripade moze byt ten isty zamestnavatel,len musi ta dat do druhej firmy/ak ma viac firiem/

lubica69
20. sep 2010

@kulinan možno stačí iná pracovná pozícia Pozisťuj 😉

kulinan
20. sep 2010

No zatial čo mi radili,hovorili že treba novu zmluvu a novu pozíciu,nespomínali noveho zamestnavatela alebo novu firmu,pozistujem čo sa dá, zatial som si neni istá ničím. Dakujem za rady

mariro
21. sep 2010

@dadka28 @kulinan - netreba mat noveho zamestnavatela,staci zmenit poziciu ako pise i @lubica69

tatrankalucka
21. sep 2010

@dadka28 ja som sa to docitala priamo na blogu ministra Mihala, ze vraj je mozne zamestnat sa znovu u toho isteho zamestnavatela len musi sa zmenit pozicia, ale istejsie by bolo zmenit uplne firmu, mne by sa dalo zmenit firmu tak ze by som mala pracovny pomer u tej firmy kde mam teraz dohodu, no ved uvidim..ku koncu roku chcem ist za sefkou a porozpravat sa o moznostiach...ale dakujem vam velmi pekne za rady...je to supis ze si mame kde vymenit nazory a rady 😎

mariro
21. sep 2010

@tatrankalucka - ano presne tak, pise to na blogu i p.Mihal a aj tu sa o tom uz popisalo 🙂

berus222
21. sep 2010

ahojte. chcela by som si zacat platit DNP z maximalneho VZ. treba sledovat, kedy a ako sa zmeni max. a min. VZ? lebo este ako studentka som si platila DNP z minimalneho VZ a tam to bolo treba sledovat. treba aj pri maximalnom alebo mi vypocitaju sumu a tu budem platit aj ked sa maximalny zmeni? dakkujeeem

standa82
21. sep 2010

@berus222 ....minim.VZ sa mení k 1.9. a max.sa mení k 1.6. alebo k 1.7. 😒 😨 Keď si začneš platiť z maximálneho, tak to budeš platiť až do vtedy do kedy bude potrebné rovnako. Keby si si zmenila VZ, musíš splniť podmienku z nového VZ 26 týždňov platenia, aby si mala nárok. Teraz je VZ max. 1116 eur a z neho sa mesačne platí 49,10 eur.

mnamko
21. sep 2010

@standa82 ešte sa opýtam,lebo moja účtovníčka nevie,včera ma odhlásila,dnes prihlásila azmenila som si pr.pozíciu,ale zdvihla som si aj plat aby som mala večšiu PN,na budúci týždeň idem,mám si ísť zmeniť asi platbu,teraz bude iná ako keď som mala menší plat,alebo sa to nemení,pn nebudem využívať z DNP.