Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
11. okt 2010

@andrejkag ...dni sa rátajú, len sumu neplatíš. Od kedy nastupuješ na PN, od vtedy nebudeš platiť až kým ti opäť neskončí. Ak pôjdeš na PN 18. dňa, tak za 18 dní musíš zaplatiť.

standa82
11. okt 2010

@andrejkag ..55% z min.VZ, ale len ak máš splnených 270 dní platenia / poistenia. Pokiaľ nemáš splnené dni, nebudeš mať nárok na nič.

andrejkag
11. okt 2010

@standa82 ďakujem, už rozumiem

gregi11
11. okt 2010

Ahoj Gapa. Chcela by som sa Ťa spýtať. ak som na RD a manžel je zamestnaný a ja mám PN a Oćr z DNP , akú má odpočitateľný položku z daní manžel na mňa? alebo to závisí od jeho príjmu. Alebo ako si to mám vypočítať ? AK vieš tak ťa poprosím o odpoveď. Ďakujem veľmi pekné.

mima595
11. okt 2010

@gregi11 - vsetky prijmy z PN a OCR z DNP sa rataju ako tvoj prijem - takže to sa musi odratat z tej odpocitatelnej položky.
avsak od prijmu z OCR a PN si možes odratat svoje platby do DNP - a len cisty rozdiel bude tvoj prijem

gregi11
11. okt 2010

Ďakujem mima. aká je tá moja odpočitateľná položka?

mima595
11. okt 2010

@gregi11 neviem presne, minuly rok bola nieco cez 4000E.

ladybirds
11. okt 2010

@gapa ďakujem za odpoveď, a len dúfam, aby tie zmeny nebudú až také ... 😀

jabaka
11. okt 2010

ahojte, neviem ci mi bude vediet niekto poradit, ja sa v tom velmi nevyznam. Chcela som sa dobrovolne priplatit nemocenske poistenie, aby mi vysla vyssia materska. Avsak, som uz v 9tt. Niekto mi ale povedal, ze by sa mi mohlo este pocitat to, ze som pracovala do aprila/2009, potom som bola 5 mesiacov PN, no a teraz este poberam rodicovsky prispevok. vie mi niekto poradit ci sa mi este oplati okolo toho behat, alebo nie. vtedy mi vysla materska cca 420eur. AJ ked pri tychto neustalych zmenach co planuju sa obavam ze to mozu za tych 8-9mesiacov aj zrusit. dakujem aj tak za radu

kendy241
11. okt 2010

baby, prosim, poradte mi.... DNP si platim od septembra 2009 z rozdielu max. VZ a hrubej mzdy. uvazujem o tom, ze si vysku poistenie znizim alebo zrusim platenie. tehotna zatial nie som. co by bolo pre mna vyhodnejsie? a ak si platenie teraz zrusim, a neskor zistim, ze som tehotna, prihlasim sa (najneskor do 8 tt) a hned na to by som chcela ist na PN, bude sa mi ratat PN aj z DNP, alebo tam musi byt tiez podmienka platenia aspon 26 tyzdnov do vzniku naroku na cerpanie PN? a este jedna vec mi nie je celkom jasna.... da sa PN cerpat aj viackrat do roka, napriklad pri kratkodobych PN? dakujem

meduliacik
11. okt 2010

@k.a.t.k.a. Robi sa to tak vtedy, ked ide o nove poistenie. Ked poistenie trva dlhsie, tak sa vyska davky pocita z priemeru poistnych platieb odvedenych za predchadzajuci rok.

flegi
11. okt 2010

ahoj ak mam vymeriavaci zaklad 550 kolko mi vypocitaju pri marodke alebo materskej za mesiac?

kisska
11. okt 2010

@flegi 55% a prepocitava sa to na dni. Cize 550*0,55=302,5 / 30= 10,08€ na den.

kisska
11. okt 2010

@kendy241 ja by som na tvojom mieste este vydrzala do konca roka a potom pri prvej prilezitosti znizila na minimum. Tak ti zostane ako RO r. 2010, kedy mas max VZ. a nemusis strazit ani 26 tyzdnov, ani ine obdobie. Akurat otehotnenie do pol maja 2011. PNku mozes cerpat vzdy podla potreby 😉

anib
11. okt 2010

gapa v jednej odpovedi si napisala toto na konci: Ale môžu ešte robiť nejaké zmeny a aj zásadnejšie v tom návrhu, čo som čítala. Dúfam, že nie nepriaznivé. kde by som si o tom mohla precitat viac prosim? dakujem 🙂

gapa
11. okt 2010

@mariro
myslím včera som už odpovedala na toto. Ak vznikne očr v r.2010, takže sa bude postupovať podla teraz účinného zákona, tak sa nesleduje splnenie 270dní dva roky pred vznikom očr. Sleduje sa pri uplatnení nároku na ošetrovné z DNP len to, či od posledného prihlásenia na DNP do vzniku očr upylnulo aspon 26týždnov.
- Ak uplynulo, tak sa ráta ošetrovné zo skutočného VZ v rozhodujúcom období.
- Ak neuplynulo, tak sa ráta z aktuálneho minimálneho VZ v den vzniku očr.

gapa
11. okt 2010

@gregi11
podla výšky jeho príjmu vyrátaš aký máš nárok na odpočet. Od tejto sumy ale ešte odrátaš svoj vlastný príjem. Do vlastného príjmu sa neráta rodičovský príspevok, ale ráta sa do toho nemocenské, ošetrovné, materské. Takže si uplatní len ten rozdiel.

gapa
11. okt 2010

@andrejkag
počas poberania nemocenského sa DNP neplatí. T.j. môžeš byť na PN, ale ak nemáš nárok na nemocenské z DNP, tak nadalej platíš DNP aj počas PN. Záleží či poberáš nemocenské z DNP!!!

a napr. aj keby si poberala nemocenské zo zamestnania ale nie z DNP, tak DNP platiť musíš aj počas poberania nemocenského zo zamestnania.

gapa
11. okt 2010

EšTE DOPLNAM
ak poberáš nemocenské z DNP, tak sama si to musíš vyrátať, kolko za daný mesiac zaplatíš, nikto ti to nenapíše zo SP. Môžeš ale zaplatiť aj plnú sumu a neskôr si písomne vyžiadať preplatok vrátiť napr. za celý rok.
Počas poberania nemocenského síce neplatíš, ale dni DNP ti plynú dalej, čo je podstatné pre nárok na materské a ostatné nem.dávky. Dôležité je, aby v "rozhodujúcom období" bol aspon 1den, kedy platíš DNP, inak by sa dávka tiež rátala z minimálneho VZ, aj keby 26týž. uplynulo.

lenka1108
11. okt 2010

ahojte aj ja by som mala jednu otazocku ak mozem.trosku sa v tom este nevyznam. 😉 😉
ja som SZCO a platim si dobrovolne nemocenske od augusta tohto roku.20e mesacne.pani na soc mi povedala ze si mozem zmenit sumu ktoru chcem platit az za pol roka.no a teraz by sme chceli babo.kolko teda by mi vysla materska teraz z tych 20e.alebo mozem si to zvysit v januari teda pol roka po prvom zaplateni na ten maximum a bude sa mi to ratat z toho maxima aj ked budem dajme tomu v 2 mesiaci tehotenstva???? prosim vas o radu.dakujem velmi pekne.ahojte 🙂

meduliacik
11. okt 2010

@lenka1108 Ahoj, pokial este nie si tehotna, odporucam zrusit terajsie DNP a o den-pripadne viac dni si zalozit nove s maximalnym VZ. Ide o to, ze keby si nastupovala na matersku v roku 2011, vyska davky by sa ti vypocitavala z toho, co si vramci aktualneho DNP odviedla za predchadzajuci rok-cize od zaciatku noveho DNP do konca roka.

gapa
11. okt 2010

@lenka1108
materské sa ráta obvykle z prechádzajúceho kalend. roku, ktorý predchádza nástupu na MD (6-8týž. pred pravdep. termínom pôrodu). Záleží ale kedy si sa poslednýkrát PRIHLáSILA na DNP.
-Ak si prihlásená od augusta 2010 a
- ak sa už do pôrodu neodhlásiš z DNP a nanovo neprihlásiš
a ak splníš 270dní do pôrodu a
a)-- nastúpiš na MD v r.2011, tak sa ti bude rátať materské z tzv. rozhodujúceho obdobia a teda od prihlásenia do 31.12.2010 (t.j. vymeriavací základ, z ktorého budeš platiť od 1.1.2011 do nástupu na MD neovplynví výšku tvojho materského)
b) -- nastúpiš na MD v r.2012, tak rozhodujúce obdobie bude rok 2011.

Ak a odhlásiš a nanovo prihlásiš, tak môžeš vlastne zmeniť VZ skôr ako uplynie VZ, ale v takom prípade nejde o zmenu VZ, ale vlastne o odhlásenie a novú prihlášku.
Samozrejme podla teraz účinného zákona, ak od posledného prihlásenia do nástupu na Md neuplynie aspon 26týždnov, tak sa dávka ráta z minimálneho VZ a nie z vym.základu z rozhodujúceho obdobia.

NO záleží, aká bude zmena zákona.

andrejkam
11. okt 2010

@gapa ...ahoj gapa....mohla by si mi prosím poradiť?....každý mi radí niečo iné....ide o to,že si od júna 2010 platím DNP z minimálneho VZ čo je 14 €...ak chcem dostávať vyššie výplatné za OČR a v budúcnosti za PN mám si DNP po uplynutí 6 mesiacov zvýšiť,alebo mám radšej DNP zrušiť a prihlásiť sa znova už s vyšším VZ?...ak len zvýšim,kedy budem môcť čerpať OČR a PN z toho vyššieho VZ ? ...a kedy keď sa odhlásim a na novo prihlásim?...čo je pre mňa výhodnejšie? momentálne som na MD a poberám rod.príspevok ešte do 24.3.2011
...je pravda,že od 1.1.2011 sa bude dať uplatniť OČR tiež až po uplynutí 270 dní od uzavretia zmluvy o DNP?
Ďakujem za odpoveď.

silvid
12. okt 2010

Ahojte, ak by mi vedel niekto poradit, budem velmi vdacna, nakolko v soc.poist. kazdy hovori nieco ine. Mame jedno babo, poberala som matersku, teraz som na zvysenom rodicovskom a planujeme dalsie babo-tak o pol roka by sme sa chceli zacat snazit. Nakolko manzel ma momentalne nastupny plat, chcela by som co najvyssiu matersku, dost mi na tom zalezi, lebo tu prvu matersku som mala minimalnu zo soc. poist a urad prace mi doplacal do 256 e.
Maly sa narodil 24.4. 2010, DNP z minima (lebo z maxima sa mi neoplatila, nesplnala by som tu podmienku 26 tyzdnov) som si platila od konca decembra 2009. Takze tak, neviem ci treba viac info odo mna, hlavne by ma zaujimalo, kedy najneskor si zacat platit DNP a kolko, aby mi to vyslo...

katka888
12. okt 2010

@silvid
na matersku z DNP musis splnit
1. byt DNP 270 dni za posledne dva roky do terminu porodu - ak si stale platis, prepocitaj si to
2. byt DNP min 26 tyzdnov pred nastupom na matersku

ak si stale platis DNP , staci ti, ked zistit, ze si tehu , prist na socku zrusit dnp a od noveho dna sa prihlasit z maxima. tu ale to musis splnit tak, aby si bola na novouzatvorenom DP min 26 tyzdnov do nastupu na matersku.

silvid
12. okt 2010

@katka888 ahoj katka, dakujem, no prave ze ja si DNP uz od maja neplatim...Takze podla toho co pises, by mi stacilo pred zacatim nasho snazenia o babo platit z minima a potom hned prestupit na maximum ked to zistim? No to by bolo celkom fajn, ja som sa bala ze hned z maxima (na to by sme momentalne nemali). Pytala som sa hlavne preto, ze ma doplietla aj kamaratka, ta nemoze otehotniet3,5 roka, a ze na SP jej povedali ze ma platit z maxima, tak plati...
Katka prosim ta, este ma napadla taka vec, ak by si vedela, porad...Ja ked som bola tehu, tak mam moj gyn chcel vypisat na PN uz v piatom mesiaci, mala by som vobec na nieco taketo narok, a za akych podmienok? Lebo ja som uplne neznala tychto zakonov, a niekto mi povedal, ze aj ano, ze sa mam popytat na SP, ale tam je to nejake chaoticke, kazdy hovori inak...Lebo je dost velka sanca ze sa mi to mozem opakovat aj pri druhom babatku.diky

emini
12. okt 2010

@gapa Ahoj, nečítala som všetky príspevky, ale všimla som si, že sa v tejto veci dobre vyznáš a preto sa chcem na teba obrátiť s otázkou:
zhruba 3 mesiace si platím DNP, zhruba v polovičke apríla by malo ulipnúť 270 dní od DNP. Nedávno som dostala v práci výpoveď a výpovedná lehota mi končí 30.11.10
moja otázka je, či si ako nezamestnaná môžem platiť DNP naďalej?
Platím si ho z minimálneho vymeriavacieho základu, keďže som do teraz dobre zarábala, ak by som si teda mohla DNP platiť naďalej môžem si vymeriavací základ k 1.12. zvýšiť?
Veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď 😉

zuzana1985
12. okt 2010

Ahojte. Chcela by som sa opýtať či mi niekto vie povedať v akej výške mi budú vyplácané peňažné dávky počas PN (rizikové tehotenstvo) a následne materská, keď si od októbra 2009 platím DNP v najvyššej čiastke čo je 47.7.0 € ? Bolo mi povedané, že pokiaľ si platím tú najvyššiu sumu, tak výška PN a materskej by mohla dosiahnuť tú najvyššiu sumu čo je myslím 600 €. Ďakujem.

standa82
12. okt 2010

@zuzana1985 ...áno.

zuzana1985
12. okt 2010

@standa82 ďakujem 🙂

Dnes som dostala rozhodnutie o priznaní nemocenského poistenia kvôli PN, ale nebola tam ani zmienka o DNP. Bola som v sociálke, kde mi povedali, že mi mal lekár vypísať dve PN-ky čo som ja nevedela a nikto ma na to v SP neupozornil, napriek tomu, že som sa tam bola 2 krát informovať. Bude mi môcť lekár vypísať druhú PN so spätným dátumom (13.9.2010) a budú to v SP akceptovať? Bola niektorá z Vás v podobnej situácii?