Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
12. okt 2010

@zuzana1985 ...od kedy si na PN? Mali ťa v SP informovať o tom, že PN potrebuješ 2x, aj lekár sa ťa na to mohol opýtať. Neviem, či ti to lekár vypíše so spätným dátum, skôr nie ako áno. Ak ti vypíše, tak od dátumu, ked za ním pôjdeš.

zuzana1985
12. okt 2010

@standa82 Bola som v SP 2 krát a ani raz mi nepovedali, že potrebujem dve PN-ky. Myslím si, že oni sú tí najkompetentnejší, ktorí majú na to upozorniť, ale bohužiaľ...a teraz ma odbili, že neznalosť zákona neospravedlňuje.... 😒
Ak mi lekár dá PN so spätným dátumom bude to fajn, ale ak nie, tak sa obávam, že mi v SP nebudú chcieť priznať vyššie dávky, na ktoré mám však nárok, keď si platím DNP.

zuzana1985
12. okt 2010

@standa82 na PN som od 13.9.2010

standa82
12. okt 2010

@zuzana1985 ..priznajú ti od vtedy, aký dátum ti lekár napíše. A ak sa môžem opýtať, od kedy si na PN, že už máš rozhodnutie? Ja som bola na PN OD 28.8. do 25.9. a rozhodnutie ešte nemám.

standa82
12. okt 2010

@zuzana1985 ..ďakujem

zuzana1985
12. okt 2010

@standa82 mne prišlo rozhodnutie zo SP z Bratislavy, ale zo skúseností viem, že niekedy Ti skôr pošlú peniaze ako samotné rozhodnutie a niekedy zasa úplne naopak....

standa82
12. okt 2010

@zuzana1985 ...asi preto. Sú tam šikovnejší. 🙂

kendy241
12. okt 2010

@zuzana1985 stalo sa mi presne to, co tebe. zabudla som si pytat u lekara PN 2x a ked som za nim prisla o tyzden po zacati PN, ze nech mi ju vystavi, tak mi povedal, ze spatne sa to uz neda :( no co uz, nabuduce uz na to nesmiem zabudnut.
@standa82 prosim o radu 🙂 DNP si platim od septembra 2009 z rozdielu max. VZ a hrubej mzdy. planujem ho zrusit zaciatkom buduceho roka. a zaujima ma to, ze ak zistim, ze som tehotna a prihlasim sa naspat (najneskor do toho 8tt) a hned by som isla na PN, mala by som narok na PN aj z DNP? alebo tam tiez plati, ze musim byt prihlasena najmenej 26 tyzdnov pred vznikom naroku na cerpanie PN? dakujem 🙂

standa82
12. okt 2010

@kendy241 ... musíš mať splnených 27O dni a aj 26 týždňov, aby si mala nárok na PN.

zuzla2
12. okt 2010

ja som na pn od 16.9 a rozhodnutie mi prislo 29.9 😉

zuzana1985
12. okt 2010

@kendy241 No keby som bola na PN krátku dobu, tak na to kašlem, ale vyzerá to tak že budem PN celé tehotenstvo a to som teraz na začiatku 3-teho mesiaca. Takže o tie peniaze nechcem prísť, keď mám raz na ne nárok..... 😖

standa82
12. okt 2010

@zuzana1985 ... choď si dať vypísať PN aspoň s aktuálnym dátumom.

kakakina
12. okt 2010

Prosim vas o radu.Ak som DNP od 2.8,teraz som v osmom tyzdni tehotenstva,platim si minimalnu ciastku do DNP.Mohla by som si este zvysit,aby som poberala vyssiu matersku?Rodicovsky prispevok sa ma asi tykat uz po poslednych zmenach nebude.

dadka1010
12. okt 2010

ahojte, od 06/2009 si platím DNP 15,60€, popritom som zamestnaná, takže aj zamestnávateľ za mňa platí nemocenské. Od 16.8.2010 som na PN, rizikové tehotenstvo, termín máme v 03/2011. V januári 2011 mi zároveň končí zmluva u zamestnávateľa. Viete mi niekto poradiť, ako mám postupovať pri nástupe na MD, či ju budem dostávať ešte od zamestnávateľa, alebo od SP? Či sa mám po skončení pracovného pomeru zaregistrovať na ÚPSVARE alebo poprosiť doktorku aby mi posunula termín, aby som šla na MD ešte ako zamestnaná? Mán to vôbec nejaký vplyv na MD? Keďže na SP je taká ochota, že sa od nich nič viac nedozviete, prosím Vás o radu!!!Ďakujem

standa82
12. okt 2010

@kakakina ...kedy máš termín pôrodu? Spĺňaš 270 dní do pôrodu? Ak áno, tak aj z nového VZ musíš splniť 26 týždňov do nástupu na MD.

kendy241
12. okt 2010

@standa82 dakujem ti. takze to platenie asi pre istotu neprerusim, len znizim VZ na minimum 🙂

@zuzana1985 no tak v tvojom pripade by som asi zasla k lekarovi, nech tu povodnu PN zrusi a vystavi od dalsieho dna novu. aj ked neviem, ci by s tym nebol problem v SP.

mimanka
12. okt 2010

prosím poradte neviem či som dobre chápala alebo nie ja si platím DNP mesiac predtým ako som otehotnela a som na PN od 2 mesiaca tehotenstva,mám nárok na vyplatenie či nie keď som na PN?veď platí mi aj zamestnávatel do sociálky aj ked som na PN nie?

kakakina
12. okt 2010

@standa82 splnam,termin porodu mam 25.5,a 270dni mam 24.4,len som chcela vediet ci by som si mohla zvysit DNP a tym by sa mi mohla zvysit aj materska?

standa82
12. okt 2010

@kakakina ...môžeš, ale od zmeny VZ musíš splniť podmienku 26 týždňov platenia do nástupu na MD. Ak splníš, tak budeš mať nárok na vyššiu materskú

kakakina
12. okt 2010

@standa82 a zmenu mozem zrealizovat az po 6.mesiacoch???

standa82
12. okt 2010

@kakakina ...zmenu áno. No môžeš sa ísť odhlásiť a na druhý deň prihlásiť s novým VZ.

kakakina
12. okt 2010

@standa82 velmi pekne dakujem za rady standa,a prajem nech to mas uz cim skor za sebou a krasne zdrave babetko v naruci 🙂

standa82
12. okt 2010

@kakakina ..nie je zač. Ďakujem, podobne, nech ti to rýchlo a bez problémov uteká 🙂

mimanka
12. okt 2010

@standa82 prosím porad neviem či som dobre chápala alebo nie ja si platím DNP mesiac predtým ako som otehotnela a som na PN od 2 mesiaca tehotenstva,mám nárok na vyplatenie či nie keď som na PN?veď platí mi aj zamestnávatel do sociálky aj ked som na PN nie?

standa82
12. okt 2010

@mimanka ..presný dátum od kedy si platíš DNP?

standa82
12. okt 2010

@mimanka ... ak si už (počas PN) splnila 270 dní v DNP, máš už nárok na výplatu PN z DNP.

mimanka
12. okt 2010

@standa82 od 1.3 2010 mesiac pred otehotnením

standa82
12. okt 2010

@mimanka ..podľa tohto , 270 dní splníš až v novembri. Čiže nárok na PN z DNP budeš mať až od decembra. Teraz by ti dali len z minima. Nezabudni na 2 x PN (jednu zamestnávateľovi - to si dala, a druhú do SP) a tak isto potom aj pri nástupe na MD (2x žiadosť vypísať u lekára).

mimanka
12. okt 2010

@standa82 ja som riadne tupá lebo nerozumiem napíšem ti presne: od 1.3.2010 si priplácam na DNP,a deň poslednej menštruácie 18.3.2010,takže deň počatia približne 1.4.2010 a na PN som od 1.6.2010,tak ťa poprosím ak tomu rozumieš ďakujem

mimanka
12. okt 2010

@standa82 a kedy treba dať tú PN do SP?zamestnávatel má od začiatku a to treba dať aj do SP?