Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

huha
27. aug 2009

Gapa, ďakujem pekne za radu.

silviaaigor
29. aug 2009

Ahojte. Gapa chcem ťa poprosiť o odpoveď na moju otázku. Je to pravda, že keď budem mať zaplatených tých 290 dní DNP z maximálneho vymeriavaceho základu a otehotniem, tak po nastúpení na rizikové tehotenstvo budem dostávať cca 500eur až do šiesteho týždňa pred pôrodom a potom taktiež tú istú sumu 28 týždňov? Som zamestnaná od 05.12.2007 a DNP si platím od 25.05.2009 a v novom roku po vyplatení tých 290-tych dní plánujeme bábo a pre zdravotné problémy budem na rizikovom. Vopred ďakujem za odpoveď.

gapa
29. aug 2009

silviaaigor,
viem ti odpovedať len v znení teraz platného zákona!!!

Ak si zamestnaná od 5.12.07, od 25.5.09 aj DNP z rozdielu maxima (predpokladám ešte toho 1003,09eur a nie 1084,55eur, lebo zmenu môžeš podať až v 11/09 s účinnostou od 1.12.09), tak v prípade, ak ti tento PP aj DNP potrvá do vzniku PN a PN vznikne najskôr 19.2.2010 (ak dobre rátam 270dní, nie je to 290 ako píšeš), tak nemocenské v súčte so zamestnania+DNP by malo byť maximálne a ak potrvá toto zamestnanie a aj DNP k nástupu na MD a nástup na MD bude v r. 2010 (neviem, z akého VZ plánuješ platiť v r.2010, ak by ti náhodou tehotenstvo nevyšlo, tak nespomínam r.2011), tak materské bude rovnaké ako nemocenské.
NO opakujem, to je podla teraz účinného zákona.

meggie1984
29. aug 2009

mohla by som poprosiť o radu, vopred ďakujem

Teraz som na RD, čiže ak som správne pochopila, som oslobodená od platenia nemocenského. ak by som teraz nastúpila na materskú (myslím bez DNP), tak by som soc, poisťovni predkladala predpokladanú výšku mzdy od zamestnávateľa (čiže minimum) plánujeme ďalšie, termín pôrodu by vychádzal na rok 2010, takže vymeriavací základ by bol rok 2009 (ak sa mýlim, opravte ma prosím). ak by som sa stala napr. od 09/2009 DNPO, musím prerušiť poistenie a začať nové?(som stále zamestnancom na RD) alebo len požiadať o zvýšenie?
druhá otázka, akú materskú by som dostávala? rátali by celý rok (01/2009-08/2009 minimum + 09/2009-12/2009 maximum) a spravili by priemer alebo len od 09/2009 (čiže z maxima), no mám mierny chaos, ak ste niektorá riešili DNP počas RD, poprosím o pomoc.

meggie1984
29. aug 2009

tak niečo som počítala na nete a dostala som sa k tomuto (ak sa mýlim, opravte ma). za posledné dva roky mám splnenú podmienku poistenia 270 dní (celú dobu, už 4 roky som MD následne RD, zas MD a teraz RD). ak chcem maximálnu materskú, musím byť poistená minimálne 26 týždňov do nástupu na MD alebo dátumu pôrodu, ak by som bola poistená menej ako 26 týždňov, materskú mi vyrátajú z minima. teraz musím podať prihlášku do soc. poisť. ako DNPO a maximálnym vymeriavacím základom (v tomto som si neni istá, či som prihlásená ak som na RD alebo nie, len viem, že som oslobodená od platenia). tak už len dobojovať sa, či musím odhlasovať a prihlasovať alebo len požiadať o zmenu. ak žena nastúpi na RD, je automaticky odhlásená (stále som zamestnanec na RD)

gapa
30. aug 2009

meggie,
- zamestnaná mamina na MD je oslobodená od platenia nemocenského, dôch., poistenia v nezam, ale toto poistenie jej aj nadalej trvá
- zamestnaná mamina na RD má prerušené nem.poiste, dôch.poistenie zamestnanca, poist.v nezam., ale pre účely uplatnovania nároku na materksé sa aj doba trvania rodič.dovolenky počas trvania PP ráta ako dni nem.poistenia.

podmienku aspon 270dní NP v období dvoch rokov pred pôrodom musíš mať osobitne splnenú zo zamestnania a osobitne!!! z DNP. Takže nestačí splniť len podmienku 26týždnov pred nástupom na MD, musíš sa prihlásiť ešte pred otehotnením (podla teraz účinného zákona o sociálnom poistení), inak to nemá význam.

zo zamestnania, ak nastupuješ na MD počas RD sa ráta materská z pravdep.vymer. základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na mD. Ak máš v aktuálnej prac.zmluve len min.mzdu, tak z min.mzdy. Ak maximálnu, tak z maximálneho VZ.

Z akého obdobia sa ráta materské, to treba pozrieť niečo o rozhodujúcich obdobiach § 54 ods.1+2 písm.a)b)c) zákona o sociálnom poistení. Vždy záleží, kedy si sa poslednýkrát prihlásila na dNP(vzniklo trvajúce nem.poistenie) a kedy nastupuješ na MD, a pri DNP či uplynulo aspon 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP. Z každého nem.poistenia sa určuje RO zvlášť.

meggie1984
30. aug 2009

gapa ďakujem veľmi pekne 🙂
tak už mám asi jasno, teraz už len dúfať, že od januára nenastanú prevratné zmeny ako to býva zvykom 😠

mka
30. aug 2009

Čaute kočky, viete mi niekto poradiť? Od zajtra idem na PN.Papiere od lekára dám zamestnávateľovi, ale platím si aj DPN a neviem, či mám odniesť nejaký papier aj do sociálnej poisťovne? Nejde to automaticky od lekára?

Vopred vďaka za odpoveď 😉

silviaaigor
30. aug 2009

Gapa aj ja ti veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

gapa
31. aug 2009

🙂 🙂 🙂

mka,
nejde to automaticky. Musíš si od lekára vypýtať doklad o PN 2x (za druhý asi zaplatíš cca 32sk). Ak ti vznikne nárok na nemocenské aj z DNP tak DNP platiť nemusíš za obdobie poberania nemocenského. Ak ti nárok na nemocenské z DNP nevzniká, tak s najväčšou pravdepodobnosťou treba platiť, aj ked v tom nemá SP úplne rovnaké postupy.

mka
31. aug 2009

gappa,
lekár mi dal nejaké potvrdenie pre soc. poisťovňu,lebo od dnes začínam PN a prechádzam z mesiaca na mesiac.Odniesla som to do poisťovne. Neviem stačilo to?

slavikatka
31. aug 2009

Prajem vám všetkým pekný deň, prešla som si skoro celu diskusiu, ale zaujímalo by ma, či si
môžem DNP začať platiť aj počas PN
– nie som tehotná, ale verím, že sa mi to ešte v tomto roku podarí. Ako sa v takomto prípade postupuje – a je vôbec možné si počas PN požiadať o platenie do DNP? Ďakujem za odporúčania 🙂

lila276
31. aug 2009

Ahojte, zdravím všetkých a mám pár otázok s ktorými potrebujem poradiť.

Som nezamestnaná a v 5.mes.tehotenstva. Od 9.9.2008 som si platila do SP - DNP z max.vymer.základu a to po dobu 11. mes., čiže do 31.7.2009. Po porade s pracovníčkou SP som si od 1.8.2009 podala žiadosť o zmenu a platím si DNP už len z minim.vymer.základu. Povedala mi, že na výpočet materskej je pre mňa rozhodujúci predchádzajúci rok od podania žiadosti na vyplácanie MD, čiže v mojom prípade rok 2008. Nástup na MD mám 13.dec.09 a zaujíma ma či to , že som si znížila vymer.základ na minimum, neovplyvní výšku materskej a či ju budem mať ozaj vyplácanú z max.vymer.základu. Som trochu na pochybách či som urobila dobre, že som si DNP znížila ešte pred podaním žiadosti o MD.

2.otázka: Ako som už písala, som nezamestnaná, v 5.mes.tehotenstva a platím si DNP v súčastnosti už len z minima. Mám možnosť ísť na PN, len mám obavy, či to potom neovplyvní výšku poberania materskej, na ktorú by som mala nastúpiť v decembri, ak predtým budem zo SP čerpať PN.

Neviem či je to dosť zrozumiteľné 🙂. Ale za každú radu ďakujem.

gapa
31. aug 2009

mka,
nepíšeš, či máš 2x vystavenú pn, ak áno, tak podla mna má ti dať aj 2x pokračovanie PN, ku každej žiadosti zvlášť. No nemám konkrétnu skúsenost, no predpokladám, ku každej zložke treba zvlášť. Alebo možno to robí aj iná pani, netuším.

baruskaaa
31. aug 2009

Ahojte 🙂
gapa-ak mozem, aj ja by som ta rada poprosila o radu, mam podobnu otazku ako lila276 predo mnou...

Momentalne som na RD, od 18.3.2009 si platim DNP z max.VZ, cakam baby- TP je 1.2.2010.
Ak som dobre ratala, podmienku 270 dni by som mala mat splnenu 12.12.2009 (na MD by som mala nastupit mozno o tyzden neskor)- tak sa pytam- mozem si po tomto datume podat odhlasku, alebo musim ostat DNP az do porodu? pripadne mozem po tomto datume platit uz len z minimalneho VZ- bude to mat vpyv na vysku materskej? Aj ja za odpoved vopred dakujem 🙂

gapa
31. aug 2009

Lila,
ak si sa poslednýkrať prihlásila na DNP v r.2008 a na MD nastupuješ v 12/09 , tak sa ti vyráta materské Z DNP z obdobia od prihlásenia do 31.12.08, t.j. pracovníčka SP ti tvrdila správne, že na výšku materského to mať vplyv nebude.
Jedine potom, ak si po ukončení poberania materského ponecháš DNP, tak nem.dávky (ošetrovné, nemocenksé) sa budú rátať z r.2009 (bez dní poberania materského). Ale to bude tiež slušné.l

V klude chod na PN, na výšku materského to vplyv nemá a na výšku nem.dávkok v r.2010 po materskom to má len dobrý vplyv, lebo sa ti dávka bude rátať z obdobia 1.1.09 do dna pred začiatkom poberania nemocenského (ak bude PN nadväzovať na nástup naMD). Takže v r.2009 budeš mať vyšší denný VZ (bude menej mesiacov s platením z minima, lebo počas poberania nemocenského a materského sa neplatí a toto obdobie sa neráta do výpočtu)

gapa
31. aug 2009

slavikatka,
na DNP sa môžeš prihlásiť aj počas PN.
JE však otázne, či treba platiť aj počas poberania nemocenského z druhého nem.poistenia. V tom nie je rovnaký názor v SP. Ja by som platila, lebo ak by si mala nedoplatok, tak ti nárok z DnP nevznikne, aj keby si ostatné podmienky splnila.
No čakajú sa zmeny v zákone, tak uvidíme aké. 😒

slavikatka
31. aug 2009

ďakujem Gapa za skoru odpoveď 🙂 - važne si to veľmi cením a budem sledovať Z.z.

son
31. aug 2009

ahojte babenky neviete mi povedat ako dlho mozem po novom poberat matersku v uk?

hadassah
31. aug 2009

Ahoj Gapa, chcem sa spýtať na platenie DNP, ako je to v prípade, keď v zamestnaní mám hrubú mzdu 900 eur a chcem sa ešte dobrovoľne pripoistiť z minima, teda z 295,5 eur. Avšak moja hrubá mzda a minim. VZ presahujú celkovú max. výšku VZ, teda 1084,55 eur. Je možné sa pripoistiť aj tak? Vďaka za odpoved.

adka84
31. aug 2009

ahoj baby, tiez som sa dopocula o DNP. a vidim ze Gapa, ty sa v tom suprovo vyznas. chcem ta poprosit o radu. som zamestnana 2 roky, na buduci rok planujeme babo, s terminom porodu v roku 2010. prosim ta, odkedy by som si mala zacat platit DNP? a z akeho VZ? z toho najvyssieho alebo staci z najnizsieho a po otehotneni zmenit na najvyssi? vopred dakujem za odpoved

lulu26
31. aug 2009

Ahojte,

potrebujem poradit, som na PN a 11.9. ma lekar vypise na matersku, lenze na nu nemam narok, lebo som nezamestnana od novembra a vraj som neotehotnela v ochrannej lehote..od jednej znamej mi poradila, aby som v jeden den podala prihlasku ako dobrovolne poistena osoba a este v ten den doniesla PN co som aj urobila a PN mi je vyplacana z minimalnej mzdy.
Moja otazka: ak teda nemam narok na matersku, mozem ostat este na PN? od znamej mam info ze ano, ale mojmu lekarovi sa to nejako nevidi...ved vlastne ja nebudem poberat aj PN aj matersku..len rodicovsky prispevok.

dakujem

gapa
31. aug 2009

lulu,
kedy si sa prihlásila na DNP a DNP ešte trvá? + kedy vznikla PN a ako dlho si bola predtým zamestnaná t.j.cca v období od 10/07?

lulu26
31. aug 2009

Gapa,

zamestnana som bola od vlastne cely rok 2008 do novembra 22.11. a 2007 cely rok.DNP som sa prihlasila niekedy v juni ale posledny julovy tyzden som sa odhlasila, lebo som sa vydavala a opat som sa prihlasila 7.8.PN mi tiez medzitym prerusil a som opat na PN. neviem ci ti to staci
dakujem

mka
1. sep 2009

Gapa,
lekár mi dal klasické papiere-pre zamestnávateľa,pre soc.piosťovňu + 1 papier pre SP,lebo som prechádzala z mesiaca na mesiac.PN mám od 31.8.09. Ak som správne pochopila, tak mi to mal vypísať 2x.Čiže musím ísť k lekárovi ešte raz a stihnem to odovzdať na SP do stredy,lebo to už bude 3 deň.A keď mi dá tie pariere, tak to ich mám dať na SP všetky?

slavikatka
2. sep 2009

Ahojte, práve som došla zo sociálnej poisťovne, kde som sa stavila, keď som šla z lekárskej kontroly. Formulár a informácie o DNP nebol problém zistiť, ale stretla som tam aj známu a tá mi nahlodala istotu či sa to oplatí platiť, ak som zamestnaná v štátnej sfére.
Vraj je návrh zrušiť DNP od januára, ale ostane naďalej len pre SZČO. Aký mate na to názor, alebo informácie? ... nechcem robiť fámu alebo urýchlené závery, ale každá korunka (euro) je dobrá a prečo ju stratiť ak nemusím - nerada by som investovala štyri mesiace do niečoho čo potom zrušia. Na Slovensku je to tak ... ako aprílové počasie 😒

laua
2. sep 2009

Ahojte ja som bola tiež na SP a hovorili mi, že sa to može obmedziť- možno tam niečo zrušia alebo zmenia ako vtedy zmenili, že zmenu možeš podat po pol roku tak neviem nič bližšie nehovorila nemala záujem,lebo sa tvárila že sama nevie čím nás zákon prekvapí... tiež by som to platila 6 mesiacov a potom keby to zrušili by mi chybali tie peniažky.. a to by vážne nevrátili??

gapa
2. sep 2009

laua,
určite by to nevrátili, nebol by na to dôvod. Zákony sa aj inokedy menia a vždy na to niekto doplatí. Tá teta určite o tom nič viac ako ti povedala, nemohla vedieť. No a ja som si tiež platila DNP cca 6mesiacov (aj ked to bolo z minima) a nakoniec som to zrušila, lebo som sa bála, že mi potom neuznajú nárok zo zamestnania v ochrannej lehote. No čerpala som aj očr, takže sa to vykrylo. Príjmy cca pokryli výdaje. No ak platíte viac, tak to už sa takto nedá.

Inak toto chcú obmedziť hlavne z dôvodu, že je to pre štát jednoznačne stratové a pre mamičky jednoznačne výhodná "investícia". Ako to obmedzia???

laua
2. sep 2009

gapa,
ako sa hovorí, niekedy sa človek učí na vlastných chybách. Ked si si to zrušila potom si mohla z toho čerpať?? niekde sa to tu aj niekto pýtal, že keď zruší DNP, lebo splnil podmienku 270 dní nem. poistenia či može po zrušení čerpat PN, oc ,mat.??

Pani na SP nadávala, že to zneužívajú koli PN a podobne na materské sa nestažovali, ale že voľačo sa s tým určite spraví. Ja si myslím, že aspon neaký štátny benefit pre mamičky tu existuje ako si možno pomoct a keby nás obmedzili tak to už tá žena je ozaj vo všetkom diskriminovaná ešte aby som sa doprosovala manželovi o každú korunu kedže poniektorý žijú z 6000 tis materskéj a podobne..

laua
2. sep 2009

ešte mám otázočku.. ja si platím DNP z rozdielu do maxima t.j 1084,55-460. Najnižšiu HM za rok 2009 som mala 460 a po iné mesiace tak okolo 498 je to rozne. Zaujímalo by ma, ale keď si ja budem platiť mesačne z toho VZ,ktorý som si sama určila tak mi v ostatné mesiace može vzniknúť preplatok správne??? ten sa dá potom písomne vyžiadať ??? a ako by to bolo v prípade ked budem na PN tri mesiace takže tam budem mat O€ VZ tak potom mi vznikne nedoplatok?? ale ja si budem stále platiť tu mesačnú splátku, ktorú som si určila z toho rozdielu do maxima.
Ide mi len o to, aby som tam nemala nedoplatok ak to ovplyvní iba materskú o niekoľko penazí tak to mi už tak nevadí tak čo už hlavne aby nebol nedoplatok... vieš mi s tým poradiť?? dik za rady