Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mia1111
30. okt 2010

@mima595 - hmmm. Tak uvidím. V decembri urobím zmenu a budem sledovať, či sa niečo za pol roka zmení... Ďakujem za rýchlu odpoveď 😉

lunana
31. okt 2010

ahojte, viete mi poradiť? chcela by som zistiť z akého základu platím DNP, pretože na prihláške to nemám napísané a už si nepamätám koľko to bolo, mesačne platím 44,10 EUR
Ďakujem

katkak88
31. okt 2010

Podľa všetkých informácii.........si ja osobne myslím,že v novom zákone o DNP sa nezmeni tých 26 týždňov, ktoré by sa mali rátať do rozhodujúceho obdobia,veď to to je dosť dlhé obdobie na platenie, takže to nemajú prečo rušiť...........pokiaľ viem , tak zmeny sa budú týkať iných vecí...................to len tak rozmýšľam nahlas 🙂 🙂

zuzuliatko12
31. okt 2010

ahojte poprosila by som o radu. Som teraz v 5tt a platím si DNP od10/2009 z minima teraz som od 1.10.2010 zmenila VZ na maximum ale od januára by som chcela ísť na PN. Ako mám dosiahnuť aby som potom dostávala max. materskú? PN sa bude počítať z roku 2010? Ďakujem

ladybirds
31. okt 2010

aby sa ti ratala pnka z noveho VZ, tak si potrebujes vytvorit nove poistenie s max.VZ. a pre max.matersku potrebujes splnit podmienku 26tyzdnov... skus si to preratat.. z toho co si napisala som pochopila, ze si si zmenila VZ, tak teraz sa ti bude ratat pnka z priemeru oboch poisteni za rok 2010. najlepsie by bolo zrusit aktualne a hned sa prihlas nanovo. ale co bude od januara, to nik netusiii...

ladybirds
31. okt 2010

@lunana cca z 1000€..

zuzuliatko12
31. okt 2010

@ladybirds lenže ak by som sa aj odhlásila a potom prihlásila, tak zaplatím len 3 mesiace z max. VZ a to už asi nie je splnená podmienka 26 týždňov, či ako to je?

ladybirds
31. okt 2010

ale budes nadalej poistena aj v roku 2011 , tak by si to mala do porodu splnit...

zuzuliatko12
31. okt 2010

@ladybirds budem poistená ale budem na PN, takže platiť nebudem...či aj to sa ráta, keď nebudem platiť?

ladybirds
31. okt 2010

ano, rata sa to,, aspon teraz to tak je..

zuzuliatko12
31. okt 2010

@ladybirds ďakujem, tak teraz neviem čo mám spraviť

zuzuliatko12
31. okt 2010

@ladybirds a ešte sa ťa spýtam, potom PN ked sa odhlásim a znovu prihlásim bude rátať z roku 2010 alebo bude minimálna

zuzuliatko12
31. okt 2010

@lubica69 ahoj, prosím ťa o radu. Už som tu písala ale chcem ešte nejaký iný pohľad na vec. Som v 5tt a chcem sa odhlásiť a znovu prihlásiť, ale neviem či musím platiť tých 26 týždňov do nástupu na MD, pretože od 1/2011 pôjdem na PN. DNP platím od 10/2009 z minima a teraz som si od 1.10.2010 zmenila na max. VZ.

boba82
31. okt 2010

ahojte,

chcela by som poziadat o radu, planujeme babatko a chcela by som si platit DNP. Problem je v tom, ze pracujem v zahranici, kde som samozrejme nemocensky poistena. Moja otazka znie, mozem byt DNP potom doma na Slovensku?
Lebo urcite viem, ze ze zdravotne poistenie nesmie byt platene v dvoch statoch, to znamena, ze momentalne si platim v tom state kde pracujem.
Dakujem za odpoved!

katkak88
31. okt 2010

@zuzuliatko12 v kľude sa odhlás a znovu prihlás...........počas PN platiť nemusíš, a aj stihneš tých 26 týždňov do nástupu na MD

zuzuliatko12
31. okt 2010

@katkak88 čiže sa to ráta aj keď to neplatím a potom PN bude z max Vz, keď sa znova prihlásim?

adrioska
31. okt 2010

@boba82 neviem, ci sa nieco menilo,ale podla mna asi nie...takisto ako nemozes byt zdravotne poistena v 2 statoch, tak nemozes byt ani nemocensky poistena...len dochodkove poistenie mozes mat aj v zahranici aj na SK...pre istotu sa mozes spytat v socialnej poistovni, ale myslim, ze co som dva roky na materskej, tak sa toto nemenilo... 😉

katkak88
1. nov 2010

@zuzuliatko12 áno je to tak...........bude sa ti to rátať 🙂 😉

sny
1. nov 2010

AHojte,ja potrebujem zase radu.Ak by som náhodou nestihla 270dní pred pôrodom,tak môžem DNP využiť na PN keď budem na RD?ako rýchlo môžem ísť na PN po splnení 270dní a ako dlho by som mohla byť PN počas RD?Vyplácajú to podobne ako materskú?Oplatí sa mi potom platiť z max.VZ alebo stačí z minima?Stále sa z toho neviem vysomáriať,ale asi nie som sama 🙂

boba82
1. nov 2010

adrioska,
dakujem za odpoved. Tiez som si myslela, ze to tak je... 😠

zanetak
1. nov 2010

chcem sa ešte spýtať, koľko si mám dať vymeriavací základ na DNP, aby som dostávala materskú okolo 500eur?
a koľko budem mesačne platiť? ďakujem

kisska
1. nov 2010

@zanetak ak chces 500 presne, tak si daj VZ 909€ a platit budes 40. Teda pri podmienkach, ze materska je 55% z VZ.

martinex
1. nov 2010

dievcata poradte...kamoska mi trvdi,ze ak idem na PN pocas RD,tak PN mi budu vyplacat len z toho co si doplacam do maxima..kedze som zamestnana,zamestavatel za mna odvadza povinne zdravotne a ja si ho dobrovolne doplacam do maxima co je 22€ cize VZ je 500€ (pre to co si doplacam)
cize by som PN dostavala len z tych 500€ ako VZ?

kisska
1. nov 2010

@martinex je to tak. Kedze povinne np (zo zamestnania) sa pocas rd prerusuje, na davky mas narok len ak mas dnp a aj VZ sa berie do uvahy len z dnp. Ak je niekto len zamesntany, tak na nemocenske davky pocas RD nema.

martinex
1. nov 2010

@kisska jasne chapem.... ale matersku budem dostavat maximalnu,ze?

kisska
1. nov 2010

@martinex ano, pre uplatnenie naroku na dalsiu matersku sa obdobie RD pocita ako obdobie np. Vyska materskej potom zavisi aj od toho, aky pravdepodobny vymeriavaci zaklad uvedie tvoj zamestnavatel do ziadosti. Aj ked ho to nic nestoji, niektori davaju minimalnu mzdu... treba sa dohodnut, aby ti dali minimalne to, co si mala pri odchode na prvu MD(aj ked mozu dat aj max.). Inak videla som niekde navrh zakona, kde by sa zamestnankyni na MD+RD malo brat do uvahy zvysovanie platu, ake by sa jej tykalo, keby na materskej nebola. Ale ci to prejde je otazne... ale bolo by fajn 😉

katkak88
1. nov 2010

Babule ešte mám takú otázku..............idem s dcérou ku alergologičke................a o týždeň neskôr na kardiológiu....................môžem si uplatniť OČR???normálne si vypýtam papier od doktorky a zanesiem na sociálku??

penelope10
1. nov 2010

@katkak88 moct mozes, len neviem ako sa na teba pozrie lekarka 😎 , kedze ta navsteva u lekara je tzv. celodenne osetrenie, a ak pracujes, mas na to volno so 100% nahradou mzdy (asi 7 dni v roku), teda nepotrebujes OCR. Skusit ale mozes. 😉

penelope10
1. nov 2010

@lunana kedze sa plati 4,4% z VZ, tak sa staci potrapit s cislami 😉 aby si zistila VZ.

zuzuliatko12
2. nov 2010

@mariro ahoj, prosím ťa chcela by som ťa poprosiť o radu. Platím si DNP od 10/2009 z minima a teraz som urobila v októbri zmenu na maximum. Teraz som v 5tt a od januára pôjdem na PN. Chcem sa ťa spýtať, či by nebolo lepšie teraz ísť urobiť odhlášku a hneď prihlášku aby som mala max. materskú. Viem že PN sa potom bude počítať z minima ale materská by mi mala výjsť maximálna? Alebo musím tých 26 týždňov to aj reálne platiť, či môžem byť aj na PN. Ďakujem