Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

andzi
8. nov 2010

@andre1592 nároky na dávky z PNP a DNP sa posudzujú samostatne a nárok na nemocenské z DNP ešte nesplňaš.
@simko4 pokiaľ platíš DNP už viac ako 270 dní tak počas PN-ky poistené platiť nemusíš a výšku materskej ti to nijako neovplyvní, pretože tvoje DNP stále trvá, hlavne sa z DNP neodhlasuj. Si vo výhode, lebo budeš brať aj PN-ku aj materskú z DNP

simko4
8. nov 2010

@andzi ďakujem, čiže vyplácanie DNP nie je časovo obmedzené? aj keby som bola na PN trebárs rok, tak mi celý rok budú vyplácať aj z DNP, keď sa samozrejme neodhlásim?

standa82
8. nov 2010

@simko4 ....na PN môžeš zostať až do nástupu na MD. PN ti bude vyplácaná 1. - 3.deň od zamestnávateľa vo výške 25% z VZ a od 4.- 10.dňa vo výške 55% VZ. Od 5.dňa vypláca SP vo výške 55% VZ. Z DNP budeš mať vyplácané vo výške 55%. Takže PN bude cca skoro max. a materská bude vyplácaná ako súbeh VZ zo zamestnania a z DNP - spolu max. VZ 1116 eur. Takže tiež bude MD maximálna.

simko4
8. nov 2010

@standa82 Ďakujem za radu 🙂

michellina
8. nov 2010

ahojte dievcata, prosim o radu: Ked pojdem na Pnku a platim si DNP, este nemam splnenych 270dni? Mozem? Mam prerusit a prestat platit alebo pokracovat? PNku z DNP cerpat nechcem, len ci sa mi neposuva potom tych 270dni...Dakujem

lazika1
8. nov 2010

@michellina Nie neposúva, DNP sa ti ráta aj ked budeš PN z povinného poistenia od zamestnávatela. Plat dalej, aby ti nevznikol nedoplatok, dni sa ti rátajú dalej.

michellina
8. nov 2010

@lazika1 ok dakujem, som nevedela, ci pocas pnky platit ci nie, vdaka 🙂

lazika1
8. nov 2010

Keby si čerpala PN z dobrovolného pripoistenia, tak vtedy platit netreba, ale ked ho čerpáš z povinného poistenia tak dobrovolné ti stále zostáva na zaplatnenie a dni sa ti rátajú dalej

andreaspilova
8. nov 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit. Nedávno som skončila vysokú školu a vydala sa. Doteraz som na úrade práce a plánujem dieťa. Keďže nemám odpracovanú potrebnú dobu na výplatu materskej.Viem, že si to môžem zlepšiť prostredníctvom DNM, tak, aby som mala max. materskú a tu je ten problém. Aký vymeriavací základ si mám uviesť na prihlášku.
A čo ak by som to urobila nasledovne: Od 1.12.2010 by som platila DNM z min. vymeriavaceho základu (cca 14e mesačne). Potom by som 1.2.2011 zrušila toto poistenie, a keby som zistila,že som tehotná, tak by som sa znova prihlásila na DNM, avšak z max. vymeriavaceho základu (cca 50e mesačne), samozrejmeme toto všetko do 2 rokov. Vedel by mi niekto povedať, aká by bola materská, a z čoho by sa počítala, keby som porodila v roku 2011, a keby som porodila až v roku 2012? Ďakujem za radu.

ivana899
8. nov 2010

ahojte babenky, prosim vas o radu 😅
som nezamestnana, uz mam splnenu podmienku 270 dni a teda aj narok na nemocenske. ak by som teraz zacala pracovat na zmluvu, zamestnavatel by mi platil nemocenske. mala by som si urobit zmenu a platit uz len max. VZ - hruby prijem? a keby som chcela ist na PN, musim splnit podmienku 26 tyzdnov od zmeny do naroku na nemocenske, ci by som mohla cerpat hned PN z DNP??? neviem, ci sa to nerata ako zaciatok noveho poistenia.....
DAKUJEM za odpoved

ladybirds
8. nov 2010

@ivana899 narok na pn z dnp mas uz teraz, bez ohladu na zmenu VZ....

ladybirds
8. nov 2010

@andreaspilova ako prve musis splnit podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia!!! podla toho co si pisala, tak ak by si porodila v r.2011, tak by sa ti materske ratalo z maxima.. ak by si porodila v r.2012, a tak isto by si platila dnp po zisteni tehotenstva z maxima, tak isto by si mala narok na materske z max.VZ. len nezabudajte, ze je potrebne sa prihlasit max. do 8tt, aby ste splnili podmienku..

veronkaj
8. nov 2010

prosím vysvetlí mi niekto po lotpate ako je to s tou materskou a rodičovským v mojom prípade, na sociálke majú tuším tiež v tom chaos

- teda údaje o mne:
a/ u terajšieho zamestnávateľa pracujem od roku 2001 nepretržite občas nejaká PN alebo OČR na dieťa a VZ na soc. poiste. mám 550,-Eur

b/ teraz 25.10.2010 so si dala v SP to dobrovolné poistenie na sumu VZ 570,- Eur

ako budem teda dostávať materskú a rodičovský a čo je tých 26 týždňov čo spomínala pani na sp.
- vraj tým že mám u zamestnávateľa stály prac. pomer tak dlho tak mi stačí to dobrovolné mať 26 týždňov pred nástupom na materskú a budem dostáva z oboch vym. základov a kolko % z čoho to je???

no nechápem a na stránke soc.poist. je o výške dávky materskej toto:
Výška dávky

*
materské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
*
55% DVZ alebo PDVZ od 1. dňa
*
DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia
*
PDVZ = jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku
*
materské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby sa určuje z PDVZ, ak bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)
*
PDVZ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby = jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných minimálnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
*
sumy materského sa zaokrúhľujú na desať eurocentov nahor

prosím vysvetlite mi niekto,
mám pocit, že sa nám to minulý týždeň podarilo a budeme mať asi miminko a podľa posl. menzesu by mi vychádazl termín na 27.7.2011

ˇakujem veľmi pekne aj za ostatních

ivana899
8. nov 2010

@ladybirds dakujem🙂)

ladybirds
9. nov 2010

@veronkaj rozmyslam, ako to zrozumitelne napisat. dufam, ze ma pochopis...
- prva podmienka je 270dni nem.poist., vzhladom na to, ze pracujesod r.2001, tak ju mas splnenu.
- 26 tyzdnov to je druha podmienka DNP, po 26 tyzdnov od poistenia ti vznika narok aj z tohto poistenia (napr. pnka, ocr)
- vyska materskej: 550+570=1120, max VZ je 1116,75 a z tej sumy 55%cca. suma sa rozpocitava na kalendarne dni v mesiaci
- vyska rodicovskeho prispevku, by mala byt od januara 190,10€

veronkaj
9. nov 2010

@ladybirds
to mi nieje jasné to dobrovolné poistenie čo som si dala na tých 570,- to musí mať tiež 270 dní ??
lebo niekde povedia tak niekde inak

dnes som volala na sociálku informácie klientom a tam imi povedala že aj to dobrovolné musím mať tých 270 dní aby som mala vyššiu materskú
a ak to nestihnem tak bohužial mám smolu môžem akurát potom čerpať pn alebo očr z toho ale nie materskú
tak tomu nechápem lebo u nás na sp mi povedali že to dobrovolné musím mať aspoň tých 26 týždňov pre nástupom na materskú ak mám splnenú podmienku základného poistenia 270 dní tak potom dostanem aj z toho aj z toho.

tak tomu????

petkaaa
9. nov 2010

@ladybirds dakujem velmi pekne 🙂

ladybirds
9. nov 2010

@veronkaj hladala som na stranke soc.poistovni, lebo ja som doteraz vedela, ze sa to scitava aj s inym nemoc.poistenim.
Nasla som toto:
Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia. Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.
a toto su podmienky naroku na materske:
Podmienky nároku
tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
trvanie nemocenského poistenia v období vzniku dôvodu na poskytnutie materského
ak dôvod na poskytnutie materského vznikne po zániku nemocenského poistenia, musí vzniknúť v období trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote
najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.......... este to pokracuje

Z toho chapem, ze pri materkej sa to posudzuje spolu a pri pnke samostatne..

mima595
9. nov 2010

@ladybirds - chapes zle

@veronkaj - aby si mala narok na matersku aj z prace aj z DNP, musis splnit podmienku 270 dni z oboch osobitne....
pri PN to plati takto:: ak nastupis do prace, možes ist na PN hoci aj na dalsi den a PN ti z prace preplatia, z DNP až ked budes mat splnenych tych 270 dni.....

podmienka 26 tyzdnov sa tam spomina z toho dovodu, ked sa menia VZ, to ma vplyv na vysku materskej

na narok na matersku musis mat splnenych 270 dni

andreaspilova
9. nov 2010

Mám z toho trošku zmatok. Tak teda ako mám postupovať, keď som ešte nepracovala, nie som ešte tehotná, a chcem si platiť DNP? Z čoho sa mi potom bude počítať materská? A čo v prípade, ak by som sa o pár mesiacov zamestnala? Ďakujem.

andre1592
9. nov 2010

@andzi čiže maródku z DNP ešte čerpať nemôžem? Po splnení tých 270 dní keď budem pokračovať v maródke čo asi budem môžem požiadať o platenie maródky z DNP?

ejaeja
9. nov 2010

Ahojte mam taku otazku kedže mam splnenych tych 270 dni a chcela by som sa odhlasiľ a zase prihlasiť z maxima VZ po akej dobe mi budu vyplacať OČR z maxima? hned možem si ju dať vypisať lebo mam choru malu alebo ešte nemeniť až o mesiac skuste mi poradiť a treba čakať za novym čislom, aj vyrozumenim alebo plati to stare priklad. odhlasim sa k 11.11.2010 a prihlasim sa 12.11.2010 očr môžem zobrať od kedy dakujem viem že PN až po splneni 26 tyždňov . Dakujem

tinara23
9. nov 2010

@veronkaj súhlasím, je to presne tak ako napísala @mima595 musíš mať splnenú podmienku 270 dní do pôrodu, inak z DNP materskú nedostaneš. Tých 26 tždňov musí uplynúť napr. pri zmene vymeriavacieho základu. Pre príklad ti uvediem môj prípad. Ja si platím ako SZČO povinné odvody zo sumy 420 eur a ešte si platím k tomu DNP zatial z minima 14 eur. Zatial nie som tehotná. Akonáhle budem tehotná zmením vymeriavací základ (zruším a znovu sa prihlásim) na vyšší, ale musím stihnúť urobiť zmenu tak, aby som stihla podmienku tých 26 týždňov do materskej. Ak to nestihnem, tak by sa mi materská rátala iba z povinných odvodov plus DNP z minima. Podmienku 270 dní splnenú mať budem.

tinara23
9. nov 2010

@andreaspilova ak plánuš materskú je dobre sa poistiť aspoň z minima a v prípade zmeny navyšiť vymeriavací základ, ako som písala veronkaj. Ak by si si našla prácu, tak všetko závisi od výšky tvojej mzdy. Ak by tvoja hrubá mzda bola cca 1100 eur tak je DNP zbytočne platiť.

veronkaj
9. nov 2010

takže ak som sa poistila na to dobrovolné nemocenské 25.10.2010 a sa nám zadarilo teraz tak ak sa maličké narodí pred alebo v deň 21.7.2011 bude to platené zbytočne lebo to je presne 270 ty deň teda jedine ak by sa narodilo 22.7 a vyššie tak vtedy mám nárok aj z toho dobrovolného.

a pre istotu by som si to teda mala platiť až do pôrodu lebo čo ak náhodou to vyjde hoci aj o jeden deň a ak to nevyjde nuž človek stratí aj viac ako 20,- eur mesačne.
tak??

andreaspilova
9. nov 2010

@tinara23 Ešte som to plánovala urobiť aj takto: že by som sa od 1.12.2010 pripoistila na minimum a iba na 3 mesiace, potom by som to pripoistenie zrušila. No a keby som zistila, že som tehotná, tak by som sa zasa prihlasila na DNP a platila uz z maxima. Avšak toto všetko do 2 rokov. Dostala by som v tomto pripade max. matersku? Alebo by bolo lepšie, i tie prvé 3 mesiace,aby som neplatila min. ale tiež max.?

andreaspilova
9. nov 2010

@veronkaj A možeš mi prosím ťa ešte vysvetliť to s tým platom? Som z toho úplne mimo.Ďakujem.

andreaspilova
9. nov 2010

@tinara23 A možeš mi prosím ťa ešte vysvetliť to s tým platom? Som z toho úplne mimo.Ďakujem.

andreaspilova
9. nov 2010

@veronkaj Prepáč, to bol preklep.

tinara23
9. nov 2010

@andreaspilova myslím, že sa to dá aj tak. Podmienka je 270 dní poistenia za dva roky. Len daj bacha, aby si stihla sa prihlasiť a dodržať tých 26 týždňov pred nástupom na MD, najlepšie je potom čím skôr sa ísť prihlasiť najneskôr do 8 tt. tehu.