Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
6. dec 2010

@annamary27 na DNP sa príhlásiˇš v sociálnej poisťovni. Záleží či si, alebo nie si zamestnaná. Podľa toho si zvolíš vymeriavací základ, aby si mala max. materskú VZ je 1116 eur a z toho platíš 4,4%. Napr. ak si zamestnaná a máš v hrubom plat 500 eur, tak v soc. poisťovni si dáš rozdiel VZ 1116eur-500eur. Musíš byť poistená z DNP min. 270 dní do pôrodu , aby si mala nárok. Ak si však už tehotná, neviem či túto podmienku splníš.

berus222
6. dec 2010

@ewinka1 to vazne? nema to byt necelych 600? neviem presne sumu. to by bolo faaajn. viac ako som mavala vyplatu (a to mam VS).

annamary27
6. dec 2010

@tinara23 aha,dakujem za vysvetlenie,už mi je to jasnejšie,asi to už nestíham.

veronkaj
6. dec 2010

ahojte

tak teraz keď už hlásia zmeny od 1.1.2011 tak ostáva aj naďalej to, že si môžem priplácať to DNP aby som mala vyššiu materskú???
mám ho od oktobra tak že či to ostalo, to hovorili, že sa zvyšuje z 55 na 60% vym. základu, ale to či je aj naďalej možné si takto zvýšiť materskú nie,?

Ďakujem

veronkaj
6. dec 2010

už som našla vraj sa nič nemení, a dnp na zvýšenie materskej zostáva. ďakujem

byrnie
6. dec 2010

Ahoj, môžete mi prosím poradiť?
od 15.05.2009 som zamestnaná, moja hrubá mzda postupne stúpla z 515 EUR na 606 EUR, DNP si doplácam od 01.04.2010 (4,4% z rozdielu hrubej mzdy 606 EUR a max. VZ 1084,55 EUR = 21 EUR mesačne)....termín pôrodu mi lekárka určila na 29.01.2010.

Ako sa nechať vypísať na materskú? 6 týždňov pred plánovaným pôrodom čo by zhruba sedelo na 18. december 2010 alebo až od 01.01.2011??? Ako by prelom roku ovplyvnil môj denný vymeriavací základ? viem že rozhodujúcim obdobím je "spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky" ale dôvodom sa myslí čo? nástup na materskú? či deň pôrodu? napadlo mi, že keď som nepracovala celých 12 mesiacov v roku 2009, pri výpočte materskej dávky pri nástupe na materskú dov. 18.12.2010 by mi mohlo uškodiť, či nie?
a aký by malo dopad na dlžku vyplácania materskej keby som sa nechala vypísať až od 01.01.2011, čo je menej ako 6 týždňov pred pôrodom? môže ma lekárka vypísať aj neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom?

Ďakujem

rianka7
6. dec 2010

prosim vas, zvysenie materskej na 60% a jej predlzenie na 34 tyzdnov sa tyka aj DNP osob? nepracujem, ale platim si DNP, a teraz neviem ci sa zmeny tykaju aj mna. vie mi niekto poradit?

salvinka
6. dec 2010

@rianka7 to by zaujimalo aj mna.. 🙂 ak dobre ratam, tak max. materska by mala byt 669€
nejak sa mi nechce verit ze by to preslo 😒

gapa
6. dec 2010

dlžka poberania materského nie je rozdielna pre zamestnancov, povinne NP szčo a DNP. Pre všetkých je to rovnako všeobecne 34týž, pre osamelé matky 37týž. a pre mamičky s dvojičkami, trojičkami 43týž.

gapa
6. dec 2010

@byrnie
dôvod na vznik nároku, je vznik nároku na materské, nie pôrod. Neodporúčam neskorší nástup na MD, ako 6týž. pred PTP, aj ked ešte komplet zákon účinný od 1.1. som ešte nečítala, nie je na nete. Ale tie rozhodujúce obdobia pre zamestnancov sú tam ozaj desné. Akosi sa mi zdá nedomyslené!

nella1
6. dec 2010

@rianka7 samozrejme aj teba platis si to mas na to narok neboj 🙂 😉

montana16
6. dec 2010

Aho GAPA. Chcem Ťa poposíť o radu pre moju maminu. Je na invalidnom dôchodku no vo febrár si začala platiť DNP. Nakoľko to pre dôchodcov zrušili a ona je po operácií chcem sa opýtať ako by to bolo keby jej PN trvala od 23.11.2010 a končila by niekedy v januáry. Načo v tomto prípade má nárok za január. Ďakujem Ti pekne za odpoveď.

janulap
6. dec 2010

baby,co je pravdy na tom,ze od 1.1.2011 ak chcem byt DNP a tym padom dostavat vyssiu matersku,musim si DNP platit nie tych 270dni,ale 2 roky? 😕 😕 😕
Ja si myslim,ze nie.Tusim som mesiac dozadu v spravach pozerala,ze sa nic nemeni. 😔 Dakujem

handulkahana
6. dec 2010

Baby zlaté, poraďte mi prosím! Dnes som bola na SP,ale nič som sa nedozvedela. DNP si platím viac ako rok z minima. Som SZČO a odvody si platím taktiež z minima.Termín porodu mám 28.5.2011/nástup na MD 16.4.2011/. DNP som si chcela navýšiť na maximum, ale už to nestíham do termínu nástupu na MD, pretože nestihnem tých 26 týždňov. Nedá sa materská z DNP začať až v termíne, keď mi uplynie tých 26 týždňov, t.j. 8.6.2011, keď už budem mať po porode? Ďakujem...! 😕

katika1
6. dec 2010

@handulkahana pokial viem, na materskú sa dá nastúpiť najneskôr v den pôrodu.

mima595
6. dec 2010

@katika1 - stym velmi nesuhlasim... nastupit v den porodu.... to uznaju iba vtedy, ak sa dieta narodi predcasne.... v 7. resp. 8 mesiaci
inak ti musi sediet 6 tyzdnov pred PTP... ten PTP ti vsak može dr. upravit.... tam sa da trosku pomoct.... zopar dni, možno aj 2 tyzdne...... ale viac asi tazko

katarina104
6. dec 2010

ahojte potrebujem radu, môžte niektorá, neviete kedy mi vyplatia OČR ak mi skončila 27.11 a doteraz mi nič neprišlo, treba o to požiadať alebo čo? ďakujem 🙂

mima595
6. dec 2010

@katarina104 - novenbrove davky sa vyplacaju až v decembri - a to okolo 20...
poziada sa tym, že dorucis OCR do SP

katarina104
6. dec 2010

@mima595 ďakujem ti OČR som už doručila hneď na 2 deň, tak dúfam, že mi vyplatia, to im teda trvá 😒

mirkamurko
6. dec 2010

Ahojte,chcem Vás poprosiť o radu,nakoľko mám zdrav.problémy,tak asi pôjdem od zajtra naPN a chcem sa spýtať,že kedysi mám vypýtať tú dvojitú PN,na začiatku alebo na konci kvoli DNP,a či to mám doniesť na sociálku a koľko si mám zaplatiť za december DNP6x?ďakujem veľmi pekne za cennú radu.

rianka7
6. dec 2010

@nella1 @gapa dik za odpovede 😉

mima595
6. dec 2010

@mirkamurko - 2x Pn pytas hned na zaciatku, jednu odovzdas zamestnavatelovi, druhu na SP, podla trvaleho bydliska

mirkamurko
6. dec 2010

mima 595-Ďakujem ti veľmi pekne za radu

montana16
6. dec 2010

Ahoj mima595 nevedela by si mi odpovedať na moju otázku ktorú som sa pýtala vyššie. Ďakujem Ti pekné.

gapa
6. dec 2010

@montana16
ja ti odpovedať neviem. ☹ novela zákona nie je ešte skompletizovaná na jednom papieri, ale aj tak neviem, ak by jej od 1.1.2011 skončilo DNP, tak ak nie je inde napísané, tak možno nadalej bude poberať. Ale ozaj neviem potvrdiť, to bude treba aj prechodné ustanovenia pozrieť ...

montana16
6. dec 2010

Gapa pekné Ti ďakujem za tvoj čas a odpoveď.

handulkahana
6. dec 2010

@katika1 vdaka za odpoved

handulkahana
6. dec 2010
handulkahana
6. dec 2010

gapa, viem, že to dnp máš v malíčku,prosím ťa, vyjadri sa ku mojmu príspevku vyššie! veľmi pekne ďakujem

penelope10
7. dec 2010

ahojte, ako je to pri OCR, ak sa prihlasim z max. VZ (dnp predtym platnene nebolo) a pojdem hned na Očr, vyplatia z toho predpokladaneho VZ, alebo z maximálneho. Predtym bol prac. pomer viac 270 dni. vdaka