Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

pancake
27. dec 2010

@gapa ahoj
chcela by som poprosit o radu:
priatel mi cital vcera na nete ze matky ktore su slobodne, nemaju narok na predlzenu matersku. vtip je v tom ze ani ja nie som vydata, na matersku som nastupila 2.12. 2010 a vychadza mi ta najvyssia.tak je to okolo 1000 eur pre mna.
je to pravda? pretoze som mu kazala nech mi ten link najde a uz ho nemôze najst dnes... 😔 😔

andrejkaz
27. dec 2010

@gapa ahoj.Mozem poprosit o radu...momentalne som na RD,planujeme druhe babo...avsak zamestnana som bola len na dobu urcitu a to mi konci v septembri 2011,okrem toho som doktorand v dennej forme,takze som dostavala stipendium od statu.DNP som si nikdy neplatila.....chcem sa spytat,ci sa mam prihlasit uz teraz v tomto roku na DNP z maxima alebo to nehat az od januara a platit si par tyzdnov z minima a potom sa odhlasit a znovu prihlasit az ked budem tehu,alebo co je vyhodnejsie?Dakujem velmi pekne

gapa
27. dec 2010

@pancake
nárok na materské ak trvá nárok na materské k 1.1.2011 je 34týž, osamelé 37týž., s dvojičkami, troj... 43týždnov.
Ak máte s priatelom spoločnú domácnosť (spoločne sa podielate na výdajoch, myslím tak nejako sa to definuje, no presne si nepamätám), tak neviem, či si považovaná v zmysle zákona za osamelú, myslím že nie. Bud si on uplatnuje odpočet na dieťa (ak máte spoločnú domácneosť) alebo si ty považovaná za osamelú (ak nemáte spoločnú domácnosť). Lebo jedno s druhým si odporuje.

gapa
27. dec 2010

@andrejkaz
ak nenastúpiš na MD v r.2011, tak poistenie v r.2010 ti na vyššiu materskú nepomôže. A záleží, či budeš ku koncu PP už tehotná a či skončí PPpočas čerpania RD alebo počas aktívneho NP (aj ked to presne neviem, ako bude po zmene). Ale ak už do práce nenastúpiš a budeš len poberať RP, tak sa dá aj cez to minimum + do 8tt maximum. Ale samozrejme, ak by si sa prihlásila v r.2010 na maximum, tak môžeš čerpať aj v r.2011 nem.dávky z maxima po upynutí 26týž. (tvoj malý má len 11mesicov, tak má dni ukončeného=prerušeného NP zo zamestnania t.č.). No a záleží na konkrétnych dátumoch... Ak by si nastupovala do novej práce, zase to môže byť inak.

julajaj
27. dec 2010

Ahoj, potrebovala by som poradiť:
Som na RD s prvým dieťaťom, ma 2 roky, RD končí 11/2011. Presťahovali sme sa, a do pôvodnej prace sa nevrátim. Od februára by som chcela nastúpiť na čiastočný úväzok u iného zamestnávateľa, popri tom sa snažíme o druhé bábo (nejak sa nedari 😢 ). Po 11/2011 na celý úväzok.
Chcem sa opýtať, bude to mať vplyv na výšku materského? Predtým som mala cca 330eur. Mám sa dať od nového roku poistiť DNP? A ako potom vypočítať výšku poistenia? Alebo sa dať poistiť DNP len z minima a potom keď otehotniem zvýšiť na max? Čo je vlastne rozhodujúce obdobie?
Ďakujem veľmi pekne

bielalady
27. dec 2010

@gapa, áno mám trošku v tom chaos, stále nechápem aké NP sa priratáva ku DNP, chápem to tak, že ak budem od 3.1 2011 vypísaná z PN tak mi budú rátať dávku len z mimima, nie ako teraz z maxima... neviem, či to však nezrušiť, keďže sa to už neoplatí... toto fakt neviem. Vidím, že Ty si už za vodou, keďže Ty už máš dve deti a asi aj viac rokov, skúseností... teda nechcela som nikoho zmiasť a už som si všimla, že nový zákon hovorí už len o 7 dňovej OL, pre tie ktoré nie sú tehotné, škoda... ublížili zas len tým, čo by to potrebovali..tí, čo by chceli otehotnieť, pomohli zas len tehotným mamičkám na materskej, keďže im všetko predĺžili..... nuž užite si to.. 🙂

sarafortuna
27. dec 2010

@gapa, ahoj... ďakujem za odpoveď, už som si myslela, že si to "namýšľam" iba ja... ak tam nie je nejaký skrytý háčik medzi riadkami, tak by to tak malo byť... Ok, do SP musím ísť v januári tak-či tak - prihlásim sa až v novom roku

ahojte

andrejkaz
28. dec 2010

@gapa dakujem velmi pekne...vidim ze je to dost komplikovane,tak sa asi prihlasim az od januara z minima apotom to zvysim na maximum,kedze s mojim PCOsyndromom bude asi snazenie trvat trochu dlhsie ☹ a este sa chcem spytat,ak by sa predsa len nedarilo,tak to mozem po cca troch mesiacoch prerusit a potom znova zacat platit,ci to musim platit v kuse?

michellina
28. dec 2010

ahojte baby, od septembra si platim DNP z maxima, zatial tehotna nie som, je potrebne nieco od noveho roka zmenit, nahlasit? Bude sa menit vyska vymeriavacieho zakladu alebo nieco ? Dakujem

standa82
28. dec 2010

@michellina ...nič sa nemení

gapa
28. dec 2010

@andrejkaz
nemusíš v kuse 270dní, môžeš aj ukončiť a nanovo sa prihlásiť (pri dnp sa nedá prerušiť) dni sa rátajú dva roky pred pôrodom /pred vznikom PN/ pred vznikom očr.
Tebe ešte teraz tuším trvá prac.pomer a čerpeš RD= máš počas RD prerušené NP=akoby ukončené, tj. ak sa prihásiš na DNP, tak sa ti ku dnom DNP prirátajú aj dni nem.poistenia pred nástupom na RD (kedy si pracovala a čerpala MD), tj. v súčte aj teraz by si hned splnila podmienku 270dní. Takže ak by ti vznikla PN a uplatnila by si si ju z DNP, tak by si mala nárok na nemocenské z DNP rátané z minima (ak vznikne počas prvých 26týž.). Ak sa prihlásiš na DNP po uplynutí 15mesiacov od nástupu na RD, tak už musí samotné dnp trvať 270dní, lebo dni z prac.pomeru už nespadajú do dvoch rokov pred vznikom PN. Aha, pri uplatnení nároku na materské sa ráta do dní NP aj obdobie čerpania RD v zamestnnaí (ak PP trvá!!!).

No a pozor, ak sa prihlásiš z minima, tak potom sa odhlásiť a nanovo prihlásiť do 8tt, lebo inak sa ti bude rátať materksé aj z toho minima/resp. len z minima (podla dátomov)!!!!!!

gapa
28. dec 2010

@bielalady
neboj, budeš aj ty o chvílu "za vodou" ako si sa vyjadrila. Tiež som bola v trochu podobnej situácii koncom roku 2007. Ale hovoríš o minimálnej dávke, asi nemocenskom a nie podpore. Ale k tomu som už myslím písala.

Ku dnom trvajúceho NP sa prirátavajú dni AKéHOKOLVEK UKONčeného NP (teda zo zamestnania, povinného NP szčo alebo dnp), ak je v období dva roky pred pôrodom, vznikom PN, pred vznikom očr. Takto nejako je to na stránkach SP.

zuzimao
28. dec 2010

@gapa Ahoj gapa, tiež ťa chcem poprosiť o radu. Od januára si chcem začať platiť DNP. Pokášať sa o bábätko chceme až začiatkom leta. Zatiaľ som nezamestnaná, tento rok som skončila výšku, nikde som zatiaľ nepracovala. Zaujíma ma či si mám už od januára platiť DNP z najvyššieho VZ (pre istotu), alebo môžem napr. 3 mesiace platiť najprv z najnižšieho VZ? Ďakujem za odpoveď.

smolka
28. dec 2010

caute baby,
chcem sa opytat na MD ma idu vypisat 31.1. 2011 stym, ze datum porodu mam niekedy v polke marca. Takze ak som dobre vycitala, pride mi vobec niaka materska vo februari? Alebo az v marci? Dik!

standa82
28. dec 2010

@smolka ..nie nepríde, lebo na MD budeš v januári jeden deň a ten ti doplatia v marci

smolka
28. dec 2010

@standa82 áháá dakujem 🙂

smolka
28. dec 2010

@smolka a este sa chcem spytat, ked budem od 31.1.2011 na materskej, uz si potom za DNP neplatim? Teda ci som niako chranena od neplatenia, alebo je to na mne samotnej?

smolka
28. dec 2010

@standa82
a este sa chcem spytat, ked budem od 31.1.2011 na materskej, uz si potom za DNP neplatim? Teda ci som niako chranena od neplatenia, alebo je to na mne samotnej?

svetlankat
28. dec 2010

@smolka pocas materskej neplatis kedze je to vlastne ako pn, ale pocas rd ano

gapa
28. dec 2010

@zuzimao
môžeš aj tak, aj tak. Ak sa prihlásiš z maxima hned, tak nemusíš sledovať, či si tehotná hned. Ale ak plánujete až na leto a ide ti len o materksé, nie o nemocenské pred nástupom na MD, tak stačí teraz z minima 3mesiace, potom sa môžeš odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima najneskôr do 8tt (aby si nastúpila na MD po uplynutí 26týž. od nového prihlásenia). Samozrejme ak je niekto rizikový a hrozí pôrod skôr ako v 34tt, čo sa síce neplánuje, ale môže sa stať, tak je istejšie byť prihlásený ešte skôr ako od 8tt., lebo by bud nevyšiel nárok na materské žiadny (ak by nebolo do dna pred pôrodom aspon 270dní) alebo by vznikol nárok na mateské len minimálny (ak od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD/pôrodu, ak by pôrod nastal skôr ako 6príp.8týž. pred PTP). Takže oboje má svoje pre a proti.
A tiež v prípade, že budeš nastupovať na MD až v r.2012, tak sa môže niečo zmeniť v zákone (myslím, že sa pripravujú zmeny, aj ked neviem odkedy)

zuzimao
28. dec 2010

@gapa Veľmi pekne ďakujem. Asi bude lepšie platiť hneď z najvyššieho VZ. Pre každý prípad. 🙂

svetlankat
28. dec 2010

@gapa ja by som sa len chcela opytat ak si zacnem platit dnp z maxima po uplynuti 26 tyzdnov ked ma vypisu na rizikove budem mat narok na pn z maxima, alebo z minima? alebo aby som mala narok z maxima musim platiti 270 dni?

gapa
28. dec 2010

@svetlankat
bez tých čiarok v tvojom príspoevku som sa akosi dlho orientovala 😀
na získanie nároku na nemocenské z DNP musíš mať splnených v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN podmienku aspon 270dní NP. Ak túto podmienku nemáš splnenú, nemáš žiadny nárok na nemocenské z DNP. Ku dnom samotného DNP sa ti však môžu prirátať aj dni akéhokolvek ukončeného NP v období dva roky pred vznikom PN (ak čerpeš Rd, tak aj dni NP zo zamestnania, lebo do nástupu na RD ti NP zamestnanca trvalo a od nástupu na Rd máš NP prerušené=v zmysle zákona akoby ti zaniklo).
Takže ak máš splnenú podmienku 26týž. pred vznikom pn a aj podmienku 270dní, tak nárok vzniká z vym.základu v rozhod. obodbí, t.j.. ak platíš od začiatku dnp z maxima, tak z toho maxima.

svetlankat
28. dec 2010

@gapa prepac a dakujem, vies ja som pred nastupom na md bola nezamestnana, platila som si dpm z maxima, ale po ukonceni md, pri nastupe na rd, som dala vystup, takze do toho obdobia 270 dni sa mi pocita aj to predchadzajuce dmp aj pocas md??? ak som to spravne pochopila??? Ciez platila som si dmp od 15.8.2009 do 1.8.2010 takze to obdobie by sa mi ratalo??? od 15.1:2010 som bola na MD a od 29.7.2010 som na rd. Ale ako som pisala dala som od nastupu na rd vystup.

adra17
28. dec 2010

Ahojte, prosím Vás, potrebujem poradiť. Od 19.10.2009 som dobrovoľne nemocensky poistená. V novembri 2010 som bola PN. Aké bolo rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu? Ďakujem za odpoveď!

gapa
28. dec 2010

@svetlankat
výstup znamená, že ti skončil PP? resp. ak si dala odhlášku z DNP (predpokladám píšeš o dobrovolnom nemocenskom ), tak áno, aj tieto dni NP sa k trvajúcemu prirátajú, do tých potrbných 270dní. Taký je výklad SP.

gapa
28. dec 2010

@adra17
19.10.-31.12.209, ak si neukončila DNP od jeho vzniku.

POZOR BABY NA TOTO!!! Ak máte minimálny VZ a potom chcete maximum a nie ste tehotné, tak jednoznačne sa treba odhlásiť a nanovo prihlásiť a nie podávať zmenu!!!

lebo ak napr. platíte z minima od 19.10.09 do napr. 4/2010 a od 5/2010 z maxima, tak celý rok 2010 máte RO obdobie 19.10.-31.12.2009 a aj v r.2011 vám dávka bude rátaná z VZ v celom roku 2010, t.j. 4x minimum +8x maximum deleno počet kalend. dní.=denný vym.základ (ak ste nepoberali nem.dvky v r.2010)

svetlankat
28. dec 2010

@gapa ano ano zle som sa vyjadrila, dala som dohlasku. Cize to je dobra sprava, ze sa mi tie dni rataju, cize aj pocas md, tych 28 tyzdnov sa mi zaratava? Velmi pekne ti dakujem. Uvazujeme nad druhym babom a kedze som vlastne nezamestnana, preto ma to zaujima.

adra17
28. dec 2010

Ďakujem, Gapa. Tak potom nerozumiem tomu, ako mi vypočítali denný vymeriavací základ 3,3513 EUR. Platila som si DNP z vymeriavacieho základu 450 EUR. Som zamestnaná a suma 450 EUR je rozdiel maximálneho VZ a VZ zo zamestnania. Je ten DVZ v poriadku? Ďakujem!

nella1
28. dec 2010

@gapa ja som si platila VZ este vtedy z maxima z r.2008. teraz od Januara som podala zmenu..nezrusila som ale zmenu som dala na najvyssi VZ z r. 2010. druhe babo este necakam ele uz sa bude na to pracovat. citam TVOJE POZOR cize co to pre mna znamena?? ta pani mi tvrdila ze ak pojdem nahodou na PN v r. 2011 tak PN z VZ sa mi bude pocitat z r. 2010 ale ze ked pojdem na matersku tak uz z maxima ktoreho si platiim teraz....je nieco na co ma neupozornili??DAKUJEM