Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
5. feb 2011

@kucminka 270 dní musíš byť poistená do pôrodu, nie do nástupu na materskú 🙂

janielik87
5. feb 2011

Ahoj, aj mna zaujima, ze kde sa treba hlasit na dobrovolne poistenie. Som studentka a domov nemam prave namierene. Da sa to len v mieste pobytu? Teda trvaleho? A sam si clovek urcuje, kolko plati? My sa chceme snazit az koncom aprila al. maja, takze by som to este stihala teoreticky... Len to, ze byvam v BA ...a cez tyzden moc nestiham domov sa trepat 😀

janka0025
5. feb 2011

@janielik87 Musíš sa nahlásiť v mieste trvalého bydliska, aj ja to mám 300 km, takže žiadna sranda, výšku si zrčuješ sama, od toho dostaneš potom aj prachy

dadikka
5. feb 2011

@gapa @tinara23 žienky ja Vám straaašne ďakujem že ste mi poradili s tým DNP - z minima som si platila od apríla 2010 do 5.1 2011. Potom som sa odhlásila a prihlásila od 6.1. 2011 z maxima....včera som si robila testík a // sú tam 🙂. podľa mňa som asi tak v 4-5 týždni. mám trošku ale chaos s tým RO...to mi budú rátať len z tohto vyššieho DNP? Ešte sa chcem spýtať, ako mám postupovať s PN...prvé tehotenstvo som celé musela ležať a bola som na rizikovom, aj ked som vtedy PN nebola, lebo som nebola nemocensky poistená (opatrovala som babku a DNP som si neplatila, lebo proste nebolo z čoho ☹ ). Na prípadnú Pn ma može lekár ale vypísať až keď budem mať zaplatené toto DNP tých 26 týždňov? Alebo sa mýlim?Malý bude mať 22.5. 3 roky takže rodicovká mi končí....čo robiť potom? Ísť na úrad práce? Ja som z tohto úplný jeleň.Poraďte mi prosím.... ďakujem Vám za vašu odpoveď. Krásny víkendík

tinara23
5. feb 2011

@dadikka tak to samozrejme k // gratulujem 🙂 Podmienku 270 dní poistenia DNP si splnila, takže keby si išla na PN už teraz , tak zatial by sa ti rátala z minima. Keď uplynie tých 26tt trvania tohto nového poistenia na ktoré si sa prihlásila 6.1.2011, t.j. ak správne rátam uplynie to 7.7.2011, tak už budeš mať PN z maxima a následne aj materské. Len potom treba pár dní pred zrušiť starú PN, ktorá bola z minima a vystaviť novú PN od 8.7., aby bola z maxima. Tie termíny si ešte pre istotu prerátaj. Držím palce 🙂

dadikka
5. feb 2011

@tinara23 Ďakujeeeem si strašne zlatá 🙂 a vidím,že aj vy sa snažíte 😉 tak držím palce na rukách aj na nohách aby Vám to vyšlo 🙂

tinara23
5. feb 2011

@dadikka aj ja ďakujem, no u nás to bude už rok snaženia, takže už by bolo načase a rada by som aj ja už využila to moje DNP 😉

janielik87
5. feb 2011

@janka0025 Dakujem ti za odpoved. 🙂 Ja som velmi neskusena s tymito vecami. No nieco uz len vymyslim, aj ked som to chcela cim skor...a oni maju take blbe "ordinacne" hodiny, ze az. :-/ Mali by to uz zacat konecne akceptovat aj mailovo 😀 ...napriklad taky colny urad ma milo prekvapil, ked som registrovala firmu, kde robim brigadne...za pol hodinky odpoved na mail, vsetko mailom prislo aj registracny list 🙂 Takto by to malo aj tam fungovat a mam o problem menej...ach jaj.

kikula13
5. feb 2011

@mariro dakujem a ešte by som sa chcela spytať,či môžem marodovať cely mesiac a či budem poberať davku z PN aj rodičak.

jeny
6. feb 2011

ahojte, prosim vas poradte mi, platim si dnp 3 mesiace z maxima ale platim iba 39eur pretoze ostatok mam z prace no v praci chcem dat vypoved ale neviem aky dopad to bude mat na dnp. Ked po pol roku budem moct cerpat očr z maxima tak sa mi bude ratat iba z tych 39eur kedze uz nebudem zamestnana...alebo si to mozem doplatit na tych 50 eur sama bez prerusenia dnp a bude sa mi ratat z tych 50eur???? Dufam ze som to napisala zrozumitelne 🙂

zabka132
6. feb 2011

Ahojte, asi sa tu uz o tom pisalo...ale budem rada, ak mi niekto poradi, lebo uz som toho tolko precitala, ze som z toho uplne 😝 .
...ja som teraz nezamestnana, predtym som bola na rodicovskej....chceme popracovat na dalsom potomkovi. Ak si teraz zacnem platit DNP, mam sancu ziskat maximalnu matersku ?...teda samozrejme, ak splnim tych 270 dni poistenia a 26 tyzdnov z maximalneho vymeriavacieho zakladu pred nastupom na MD ?
....dakujem za odpoved 🙂 ...snad mi tu nejaka dobra dusa poradi 😵

mariro
6. feb 2011

@kikula13 ano teraz podla noveho zakona mozes PNkovat i cely mesiac a rodicak ti zostava. 😉

mariro
6. feb 2011

@zabka132 samozrejme ze budes mat narok na max.matersku i ked si nezamestnana,podmienka je 270 dni poistenia a 26 tyzdnov z maxima pred nastupom na MD...presne ako si napisala.Zacni vsak platit ihned z minima a ked zistis ze si tehu,tak sa odhlasis a znova prihlasis z maxima. 😉

bibinka
6. feb 2011

ahojte dievčatá, prišla som si k vám do témy po jednu radu. V platení DNP som dosť neskúsená, vlastne som ho ani nemala šanc u využiť pri mojich tehu. Ale fandím všetkým vám, ktorým sa to podarilo 😉 😉 😉
teraz k môjmu problému: Od 2.9.2009 som zamestnaná doposiaľ, zamestnávateľ za mňa normálne odvádza odvody . Teraz 28.2. ma čaká jedna operácia a ja by som rada využila sociálny systém tak, aby som neprišla o veľa peňazí , iste ma chápete 😅 . Takže by som chcela ísť na PN na cca 2-3 týždne. Čo mám teraz robiť? Mám ísť na soc.poisťovňu a prihlásiť sa na DNP z môjho vymeriavacieho základu? Alebo z maxima, alebo z rozdielu medzi mojím VZ a maximom? čo je výhodnejšie? Koľko dní cca pred nástupom na PN? A potom po skončení PN sa ísť normálne odhlásiť? Chápem to dobre, alebo ma nejako vyveďte z omylu. Pokiaľ by to bolo stratové, radšej si mám vziať dovolenku? Mám z toho zmätok, lebo som na PN bola naposledy pred 10 rokmi 😅 .................. vopred vám ďakujem za odpoveď

standa82
6. feb 2011

@kucminka ...do pôrodu

aduskatt
6. feb 2011

@bibinka aby si mohla vyuzit DNP, musis ho platit minimalne 270 dni

jankohrasko
6. feb 2011

@bibinka http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?〈=sk
http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osob...
suma sumarum, musis byt DNP poistena min 270 dni pred nastupom na PN + dobrovoľne nemocensky poistená osoba nepretržite nemocensky poistená 26 týždňov pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti

solinkarka
6. feb 2011

Ahojte...mozte mi poradit? uz dlhsiu dobu som nezamestnana...palnujeme vsak mimi a viem by som mala narok len na RP...odkedy si mam zacat platin DNP?? staci v ten mesiac ked zistim ze som tehu? a kolko to tak cini mesacne tych 50e?? a bude to vychadzat na tych 270dni?? dufam ze mi niekto odpovie, ja sa v tom nevyznam ☹

tinara23
6. feb 2011

@bibinka PN dostaneš vypočítanú z tvojho priemerného hrubého príjmu a to 1.-3-deň 25 % a ďalšie dni 55%. Na DNP je už bohužiaľ neskoro, musela by si byť pred PN poistená min. 270 dní, ako ti písala aduskatt. http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk

tinara23
6. feb 2011

@solinkarka babulka ty si sa ešte nepoistila, tak to pekne hneď urob 😉 Nestačí ti vtedy keď už budeš tehotná, to je neskoro. Podmienkou poistenia je byť poistená min. 270 dní pred pôrodom. Keďže predpokladám, že chceš max. materskú, tak sa poistíš z maxima 1116,xx eur. Z toho budeš platiť 4,4 % a budeš mať peknú materskú 670 eur. A predpokladám, že po tom čo sa ti stalo budeš chcieť byť PN, takže čím skôr sa poistíš po 270 dňoch to môžeš využiť aj na PN (rizikové tehu) 🙂

solinkarka
6. feb 2011

@tinara23 dakujem za vysvetlenie...a tych 4,4% je kolko asi? a budem ju mat aj vtedy keby som bola nezamestnana pocas tehu? ci to musim byt

tinara23
6. feb 2011

@solinkarka je to cca 49,xx eur. Samozrejme, že ju budeš mať aj keď si nezamestnaná, na to slúží dobrovolné poistenie. Chodˇsa poistiť, je to škoda nemať to. Ak by sa ti aj nedarilo napr. 3 mesiace otehu budeš pekne poistená, dní sa ti rátajú a pred materskou môžeš ísť na pár dni na rizikové tehu a tiež to tam vychádza cca 600 eur mesačne.

solinkarka
6. feb 2011

@tinara23 dakujem..no tento mesiac tam skocim a popytam sa tam..veru je to dobra vec ako si prilepsit 🙂 v tych 270 dni sa nerataju vikendy ze?

jankohrasko
6. feb 2011

@solinkarka tak ako pise @tinara23 tak aby si mala max matersku, tak si musis platit 270 dni poistne za posledne dva roky, a teda 26 tt pred nastupom na matersku (aj PN). Podava sa tlacivo v socialnej poistovni. Na tento rok je tusim cca 1116,75 eur a z toho je 4,4%, takze je to cca 49,14 eur mesacne. Idealne je sa dat poistit aspon 2-3 mesiace pred planovanim otehu. Tak sup sup 😀 😀
Do poistenia sa rataju aj vikendy, podla kalendarneho mesiaca

tinara23
6. feb 2011

@solinkarka aj víkendy sa ti rátajú 🙂 môžeš to urobiť aj tak, že sa poistíš z minima, to by si platila cca 14,xx eur a potom keď zistíš, že si tehu (najneskôr však do 8tt) , tak pôjdeš sa odlásiť a znovu od nasledujúceho dňa prihlásiť z maxima. Tam ale okrem 270 dní do pôrodu, musí toto nové poistenie trvať min. 26tt do nástupu na materské. Len tam by si nevyužila PN. Priprav sa, ale, že na sociálke ti veľa neporadia. 😠

jankohrasko
6. feb 2011

@tinara23 @solinkarka presne, na socialke nic neporadia!!!! Teta sa tvarila, ze co ja od nej chcem????

bibinka
6. feb 2011

aduskatt+tinara23+jankohrasko , dievčatá ďakujem za promptnú odpoveď,a za vysvetlenie, som veľmi rada, že tu ste 😉 nuž čo, asi využijem skôr zákonné voľno a plus nejakú dovolenku. Verím, že tých pár dní mi bude stačiť. 😉

jankohrasko
6. feb 2011

http://www.socpoist.sk/616/1567s?prm2=20708 tu je prihlaska. Treba si ozorne prečítat poučenie na vyplnenie.

solinkarka
6. feb 2011

@jankohrasko
@tinara23 neporadia?!!! 😠 a na co tam je do slaka!!! vsak uvidime, pojdem tam aj s priatelom a ten si teda ruky na usta nedava tak bude musiet hovorit 😀