Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
11. feb 2011

@kikula13 ...z akého Vz ti počítali doteraz materskú?

standa82
11. feb 2011

@andy.v ,,,tebe bude vyplatená materská z dnp

bobjan
11. feb 2011

@standa82 , ďakujem, a to proste poviem dr., aby ma vypísal až od pôrodu, či ako?

standa82
11. feb 2011

@bobjan ..na PN môžeš ostať len do nástupu na MD (6 alebo 8 tt pred pôrodom). Záleží od toho aké máš vzťahy s lekárom. Niektorý je to ochotný spraviť, iný nie.

katarina822
11. feb 2011

ahojte baby mozem sa opytat ak si platim 20eur dobrovolne nemoc. poistenie tak teraz vo febr. som mala zaplatit viac lebo myslim ze min. je 14 eur a teraz asi 14eur aj par centov.?

katka888
11. feb 2011

@kaktusik007
kukam stranku soc. poist. z toho mi to tiez tak nejak vychadza, lebo pri materskej sa pise, ze sa do 270 dni zarata aj prerusene z dovodu cerpania rod. dovolenky, pri PNke to nie je, len info ze pri DNP musi trvat nem poistenie 270 dni.
ja len vychadzam z toho, ze jednej babe odpisali z ustredia, ze sa prerusene priratava, ale chcem tam napisat a overit to.

katka888
11. feb 2011

@kikula13
to zavisi od toho, z akeho vymeriavacieho zakladu si si platila doteraz, nemusela si mozno platit z maxima, alebo si mala nejake zmeny, ktore ovplyvnili to, ze za cely rok si nemala maximalny VZ, z toho co pises sa poradit neda.

katka888
11. feb 2011

@mata84
@kaktusik007
@tinara23
@gapa

takze volala som do blavy, lebo mail som nasla na ustredie len do podatelne.... teta mi povedala, ze ak by som sla na PNku a nemam z DNP splnenych 270 dni, tak sa mi moze priratat prerusene nemocenske poistenie z dovodu rodicaku len v tom pripade, ak mi zamestnavatel ukonci nemocenske poistenie, tzn ze u neho ukoncim rodicovsku dovolenku, nastupim na PNku a potom sa opat vratim na rodicovsku dovolenku.
tj nepoberala by som rodicak.

ocivdne v soc. poist. plati, kolko hlav, tolko nazorov 😀 😀 😀 😀

uz som z takejto situacie jelen... docista hahaha

gapa
11. feb 2011

@katarina822
záleží z akého VZ si poistná.
Ak z VZ 455eur
t.j. 4,4% x455eur = 20,02eur

tak za obdobie do 12/2010 si platila 20eur (zaokrúhlovalo sa to na desaťcenty nadol)

za obd. od 1/2011 so splatn. od febr. je to už 20,02eur (zaokrúhl. na centy nadol)

Oni to teraz zmenili preto, aby boli rovnako zaokrúhlované aj zdrav. poistenie a aj soc.poistnie. Lebo bola hlúposť, že každé bolo zaokrúhlované inak. Ale teraz z toho tiež bude chaos chvílu a opakujem, hlavne bacha, ak si platíte DOBROVOLNé POISTE. V NEZAM!!!! lebo tam ide o každý cent.

katka888
11. feb 2011

@gapa
tzn, ze kazdy kto si plati, si musi kuknut zaokruhlovanie smerom nahor? a upravit platby? ta mala by som aj ja teda kuknut.... zaokruhluje sa to na cent smerom na hor, dobre chapem, ze?
diky

sasena033
11. feb 2011

@gapa no super z takze im musim dopaltit za 2 mesiace po 0,47€ takze v pondelok bezim do banky zmenit trvaly prikaz ☹

bobjan
11. feb 2011

@standa82 aha, takže sa to nedá predĺžiť, byť PN do pôrodu, tak?

kamaj
11. feb 2011

Ahojte to naozaj chcú zrušiť od júla DNP?

mima595
11. feb 2011

@kamaj - a to mas skadial??? lebo akych fam už bolo vela, prilož link

bobjan
11. feb 2011

@standa82 takže si príklad toho, že sa to nedá, nie že sa to dá....

kamaj
11. feb 2011

@mima595 Akurát som to čítala na predchádzajúcej stránke, písala to Andy.v. - tak dúfam, že to nebude pravda ☹

nataliasarron
11. feb 2011

no kocky, dufam aj ja ze to je len nejaka "kacica" ... i ked pri tom co vsetko uz postvarala terajsia vlada je vsetko mozne....

mima595
11. feb 2011

takych info už bolo vela, aj moja mama je mzdarka a bola minuly mesiac na skoleni, kde bol Mihal a ten im tam vysvetloval veci, lenže ak tie žienky nemaju sajnu o DNP, tak vela veci domotaju... aj moja mama je toho prijkladom
a tiež im tam spomenul, že zvazuju zrusenie dNP... že teraz to zrusili pre dochodcov a dalsie veci sa prehodnocuju...
ale to vsetko je v rovine len spekulacii, zatial

gapa
11. feb 2011

@katka888
ona pravdepodobne nerozumela otázke. Ona myslela, že si chceš uplatniť PN zo zamestnania. A pozabudla na § 26 ods.5 Zákona o soc.poistení (tam sa píše, že prerušenie sa považuje za zánik poistenia). Takúto odpoved by som od nich presne očakávala. Ono ten zákon nie je jednoduchý a telefonicky by som nečakala, že sa tak rýchlo zorientuje. Ono to treba viackrát prečítať, o čo ide. Aj na písomnú otázku odpovedajú, až po splnení 270dní z dnp, tam treba uvdiest dátumy. Sú to klukaté §.

gapa
11. feb 2011

@katka888
doteraz sa zaokrúhlovalo na DESATCENTY NADOL.
odteraz na CENTY NADOL.

t.j. nadol zostalo, len treba doplatiť tie centy, čo sa neplatili.

meni sa aj zaokrúhlovanie vym.základu, ale to platí u dnp osôb len v prípade, že platia len za časť mesiaca.

kamaj
11. feb 2011

@mima595 no takto to je. ďakujem Ti za vysvetlenie. Tak nech je to stále len v tej rovine špekulácií a nech s tým nič nerobia 🙂

anelisa
11. feb 2011

@gapa
ahoj, prosim Ta, ako sa zaokruhluje vym. zaklad dnp? (tento mesiac budem platit len za niekolko dni). dakujem

gapa
11. feb 2011

@anelisa
http://www.socpoist.sk/aktuality-zmeny-v-platen...

pozri v tomto linku na soc.poistovnu v bode 4.

zaokr. sa na centy nadol.

katka888
11. feb 2011

@gapa
diky, no mala som ju na linke asi 10 min a jasne som jej vysvetlila ze sa jedna o cerpanie z DNP, ale skusim poslat maila, skusim asi na tu podatelnu, kedze ine mail adresy na stranke soc poistovne nie su. dam vediet co odpisali

sisa2
11. feb 2011

baby, cize ak si platim z minima, tak teraz vo februari som mala zaplatit (za januar) 4,4% z 329,06€ = 14,47€???
dakujem.

kvetinka45
11. feb 2011

ahojte. Chcem sa spýtať. Som teraz na PN, podmienku platenia 270 dní DNP mám splnenú, ale nemám splnené platenie 26 týždnov nepretržite. Mám nárok na čerpanie nemocenského z DNP? dakujem

standa82
11. feb 2011

@bobjan ...dá sa len do nástupu na MD. Myslela som, že to tak myslíš. Nástup na MD je zo zákona.

bobjan
12. feb 2011

Ahojte, rada by som sa informovala...som na rizikovom, 31.12. mi skončil PP. Termín pôrodu mám 21.5. Viem, si musím dať prihlášku na dôchodkové do 45dní od pôrodu....nahlásiť to aj do zdravotky...potom inak nič?

Ale teraz k materskej, mám dve PN, na materskú teda budú 2 papiere, komu pošlem ten jeden, keď už nepracujem, poslednému zamestnávateľovi?

gapa
12. feb 2011

@bobjan
predpokladám DNP ti vzniklo ešte pred ukončením PP.

Druhú žiadosť o materské a ukončenie PN zanesieš do SP zamestnávatela (zisti, si ak si nie si istá, ktorá to je pobočka). A môžeš si hned od zamestnávatela vyžiadať potvrdené tlačivo Potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku, ktorú budeš potorebovať k tejto žiadsoti o materské. (radšej si to prefot, čo dávaš na SP)