Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nella1
22. feb 2011

@sniezka ked si na PN DNP za teba plati stat 😉

stanka79
22. feb 2011

@sniezka ja ešte nie som na PN, len doktor mi to navrhol, lenže keď budem dostávať PN, len od zamestnávateľa, tak to si nemôžeme dovoliť, preto by som asi počkala do toho 20.5. potom ísť na PN a 6.6. /myslím/ ísť hneď na materskú

stanka79
22. feb 2011

@nella1 takže keď by som išla teraz na PN, tak by som neplatila DNP, ale mala by som potom splnených do materskej tých 270 dní, keď si platím od 23.8.2010 ? alebo by sa mi to obdobie, keď za mňa platí štát nerátalo?

tinara23
22. feb 2011

@ivcak333 vkeď budeš mať nárok na PN, tak starú PN je treba ukončiť a dať si vypísať novú Pn aj pre DNP. Pn sa tí ráta prvé tri dni 25% a ďalšie 55% z vymeriavaceho základu ktorý si si určila. Pn-ka neovplyvňuje výšku materskej, takže samozrejem mala by si 60% z VZ, ktorý si si určila.

tinara23
22. feb 2011

@sniezka Zmena z nižšieho na vyšší VZ sa dá urobiť dvomi spôsobmi:
1. zmenu (nie odhláška, prihláška) môžeš urobiť až po pol roku poistenia, nepovažuje sa to zrušenie poistenia, akurát ak by si čerpala Pn, resp. materské sa ti rok 2011 spriemeruje, ale všetko záleží od toho kedy budeš čerpať. Podmienka 270 dní poistenia za posledné dva roky do pôrodu repsô čerpania.
2. zmenu formou odhlášky a následne prihlášky na maximum, tam musí byť splnená podmienka trvania tohto nového poistenia 26tt do nástupu na materské, resp. PN a zároveň musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia do pôrodu (rátaju sa ti aj dni ukončeného DNP). Táto zmena sa považuje za ukončenia a materské, resp. PN sa ti ráta až od tohto nového poistenia, čiže z maxima, po splnení podmienok, ktoré som uviedla.

ivcak333
22. feb 2011

@tinara23 a nema na to nijako vplyv ked teraz som na PN, som este zamestnana a v aprili mi konci zmluva. A od maja nebudem zamestnana. Ked potom prerusim PN a dam novu tak budem mat normalne vyplacanu matersku aj z prace, alebo uz nie? No VZ mam ten minimum, platim len 14 eur. Cize ten 319,58.

tinara23
22. feb 2011

@stanka79 na PN z DNP môžeš ísť až po uplynutí 270 dní poistenia. Keď budeš mať nárok na PN z DNP, čiže začneš čerpať dávku PN z DNP, tak vtedy poistné neplatíš si chránená, ale dni poistenia sa ti normálne rátajú, čiže materské by si mala pekne z maxima. Je to tak ako keby si platila, len tým, že si PN, tak si chránená. Ale neplatíš poistné len vtedy, keď čepráš z DNP, pokiaľ ešte nemáš nárok, treba DNP poistné platiť.

sniezka
22. feb 2011

co sa tyka platenie DNP pocas PN, ked este neuplynulo tych 270 dni DNP, tak na to som sa pred dvoma stranami pytala gapy a odpisala mi toto:
"záleží či by ti vznikol nárok na nemocensské z dnp alebo nie (nestačí samotná pn). Na nárk na nemocneské z dnp musí byť splnená podmienka spon 270dní NP dva roky pred vznikom pn. Ak na nem. nebudeš mať nárok, tak treba dnp platiť aj počas pn"

Takze podla jej vyjadrenia treba platit DNP aj pocas PN, ak neuplynulo 270 dni. Ale neviem to potvrdit.

tinara23
22. feb 2011

@ivcak333 myslím, že k tomu som ti písala, že si myslím, že zo zákona si 6mesiacov chránená a materské by si mala dostať, ale toto si musíš ešte preveriť, toto neviem isto.

tinara23
22. feb 2011

@sniezka áno pokiaľ nemáš nárok na PN z DNP, tak ako som písala stanke79, poistné musíš platiť.

ivcak333
22. feb 2011

@tinara23 Jaaaaj tak prepac, som si to asi nevsimla 🙂
Dakujem Ti velmi pekne za rady 🙂

sevzuz
22. feb 2011

@tinara23 a keby som si to DNP po pol roku 4.7.2011 zvysila na platenie z maxima, tak by som mala vyplacanu PN-ku z maxima uz k tomu 1.10.2011, ci zase by tam musela byt splnena podmienka 270dni od dna navysenia?
DAKUJEM velmi pekne za rady 😵 😵 😵

sniezka
22. feb 2011

Dakujem tinara za odpoved. Ja to totiz zvazujem tak, ze by som otehotnela koncom roku 2011, niekedy v novembri,decembri. Na DNP by som sa prihlasila az po zisteni tehotenstva (mohla by som, lebo som minuly tyzden ukoncila pracovny pomer, z ktoreho mi plynulo normalne nemcenske poistenie, takze tych 270 dni by som mala splnenych v ramci 2 rokov pred porodom). Na DNP by som sa prihlasila na konci roka 2011 z maxima a po pol roku by som si zmenila VZ na minimum (to by vychadzalo niekedy v máji 2012) nie formou odhlaska-prihlaska, ale len zmena. Znamenalo by to, ze by mi pri vypocte materskej ako rozhodujuce obdobie brali obdobie od vzniku DNP v tom novembri 2011 do 31.12.2011 ??? Alebo od vzniku DNP az do odchodu na matersku v roku 2012 (kedze v máji 2012 by nastala zmena VZ)?

Dakujem vopred za odpoved 🙂

tinara23
22. feb 2011

@sniezka ak by si porodila v roku 2012 resp. začala čerpať materské, tak rozhodujúce obdobie by bolo od novembra 2011-do konca roka 2011. Zmena RO neovplyvní, ovplyvnila by to iba odláška a prihláška 😉

sniezka
22. feb 2011

Dakuejm tinara, si zlata. 😉

tinara23
22. feb 2011

@sevzuz ak urobíš zmenu po pol roku, tak prípadné čepranie od oktorbra, ti to ovplyvní tak, že ti spriemerujú VZ od toho dňa kedy vzniklo poistenie (myslím, že január2011). Pri zmene sa ti normálne 270 dní ráta od vzniku poistenia, nie od zmeny.
Maximum PN by si dosiahla, aj tak, že zrušíš DNP a následné od ďalšieho dňa sa prihlásiš z maxima, ale musíš splniť podmienku trvania tohto nového poistenia 26tt do nástupu na materské, resp. PN a zároveň 270 dní poistenia (ukončené+nové poistenie)

sevzuz
22. feb 2011

@tinara23 aj som si myslela, ale jeeejda zabi ma, ale este jedna otazka
tento mesiac este tehoska nebudem, ak to dnes pojdem zrusit a zajtra znova nahodit tak 26 tyzdnov uplynie 24.8.2011 a 270 dni 1.10.2011 a v nasledujuci den mozem teoreticky nastupit na PN- ku z maxima?
a este sa tu spominala jedna vec, cerpanie PN z DNP mozem cerpat max 52 tyzdnov za rok,alebo dva roky?
Do tychto 52 tyzdnv (kedy nemusim hradit DNP) sa zaratava aj cerpanie materskej alebo nie?
To znamena ze keby som bola "teoreticky" na PN-ke z DNP 7mesiacov a potom nastupim na matersku z DNP zarataju mi to ci nie?

tinara23
22. feb 2011

@sevzuz aj keď uplynie 26tt, nárok budeš mať až po uplynutí 270 dní a potom môžeš mať PN z maxima 🙂 s tými 52 tt neviem ako to je, ale bežne kočky čerpajú PN z DNP počas celého tehu a následne aj materské a nijak to materské neovplyvní. Podľa mňa keď aj čerpačš PN 52 tt a neskôr ideš na materské, tak to s materským nemá súvis, ale to je len môj názor, to nemám preverené. A ešte keď budeš čerpať PN z DNP neplatíš a poistenie sa ti ráta, tak ako keby si platila.

sevzuz
22. feb 2011

@tinara23 ano ano to chapem, ze az po uplynuti 270 dni, dakujem velmi pekne si zlata 😅
inak tym padom mistaci ist sa odhlasit a prihlasit az tak ze mi tych 26 tyzdnov skonci presne s 270 dnami DNP? 😅 😅 😅 To znamena, ze 2.4. plus 26 tyzdnov (182 dni) je 1.10.2011.
To im vooooobec nebude podozriveeeee????? 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

Keby mi niekto vedel odpovedna tu otazku ohladom cerpania PN len 52mesiacov, ci to ovplynvuje matersku,budem povdacna😉

miah
22. feb 2011

@tinara23 prosim nevies odpovedat na moju otazku? 🙂
koncom aprila budem mat splnenych 26tyzdnov od posledneho prihlasnia, 4.5 by som mala nastupit na MD.. lekar mi vypise papiere cca 2tyzdne pred nastupom na MD mozem ich hned odovzdat na socialke?
nevadi, ze ich odovzdam este vtedy ked nebudem mat splnenych 26tyzdov?

hilda216
22. feb 2011

Ahojte, prosím Vás o pomoc. Som v 4 mesiaci tehotenstva a dňa 13.decembra som si začal platiť dobrovolné nemocenské poistenie (som zamestnaná nepretržite od 21.6.2009-vtedy som skončila rodičovskú s malým).
Termín pôrodu mi stanovili na 22.7.2011. Keď som si to počítala pre splnenie podmienky trvania poistného min 27 tyzdnov pre nástupom na materskú dovolenku mi chýba 5 dní.
Prosím poradte mi ako ďalej, ja som myslela, že by som poprosila mojho gynekologa aby mi posunul datum porodu o 5 dni (aj tak je to len orientacny datum) a tym by som požadované splnila, ale neviem ci je to mozne....
Nerozumiem tomu , splnila som podmienku, pripoistit sa do 8 tyzdna kedy zistim, ze som tehotna a aj tak mi to nevychádza: 🙂
Veľmi pekne Vám ďakujem za všetky rady

stanka79
22. feb 2011

@hilda216 no čo ja viem, tak to sa musíš pripoistiť keď ešte nie si tehotná, aby ti to vyšlo, a neráta sa to k termínu pôrodu, ale k dňu narodenia bábätka, takže aj keď ti doktor posunie termín a ty porodíš skôr, tak to nebudeš mať splnené

bapi1
22. feb 2011

@sevzuz Ty si na tom ako ja, ibaže ja mám DNP od 5.1.2011. A tiež som uvažovala podobne. Takže nie si jediná 🙂

gapa
22. feb 2011

@deninka14
máš pravdu, že som to v tej zátvorke nezrozumitelne napísala. Dve veci dokopy.
Proste som stale bola v tom, že nepoberáš materské zo zamestnania. A to som mala uviesť hned na začiatok!! Ak poberáš materské zo zamestnania, mení to situáciu. Tam ozaj nemusíš platiť počas poberania materského zo zamestnania ani DNP (čo je rozdiel oproti poberaniu nemoceského). A myslím práve v nadväznosti na to, nevyplácajú vraj teraz to nemocenské z dnp počas poberania materského zo zamestnania. Ale to ozaj neviem, na istotu!!!!!!, či by ti ho uznali alebo nie, ak by si napr. porodila do 270dna dnp a lekár by ťa z DNP vypísal na pn od 271dna dnp. To by ma celkom zaujímalo. Aj ked sa mi zdá, že už niekto mi posielal takú odpoved zo SP, no bohužial si to presne nepamätám.

tak snád som to už napísala zrozumitelnejšie
Sa teraz väčšímou ponáhlam, tak si musím dávať bacha, čo píšem. 😉

tinara23
22. feb 2011

@miah tak toto naozaj neviem 😒

gapa
22. feb 2011

@danielta999
áno, stačí potom doplatiť tie drobné, ak ide o dnp.

no na tvojom mieste by som sa skôr čudovala, ak to stihneš :( lebo teraz sa skôr rodí skôr, je taká doba. Ale sú aj výnimky, tak možno nou budeš. Ak porodíš najskôr 21.6., tak ti to vyjde.

deninka14
22. feb 2011

@gapa to je ok! napriek všetkému máš veľmi dobrý prehlad... ty robíš na sociálke??? 😉 Inak, dnes som tam aj bola ... na našej bystrickej... KATASTROFA!!! nerozumiem prečo taký štátny podnik nemá prehlad o tom čo povie jedna strana a čo druhá... myslím tým informácie ktoré mi poskytli baby na call centre a pani za okienkom... vraj ona o mojom poistení nič nevidí... je to možné???? Prevracala ma že na to nemám nárok až po 270 dnoch, ale to som jej "zabudla" povedať (lebo v systéme to ona nevidí) že v roku 01/2009 do 10/2009 som bola na rodičovskom a potom od 10/2009 až do dnes som stále zamestnancom jednej inštitucie...že to všetko do toho spadá. toť na zhrnutie... a vyliatie mojej zlosti.. 😎 a tak si zobrala na mna číslo na mobil a povedala, že sa mi ozvú z BA.... 🙂 dobrý príbeh, že? 🙂 aj tak vdaka za všetky info, ktoré si mi poskytla... prajem ti všetko dobré!!! 😉

miah
22. feb 2011

@tinara23 skusim este gapu 🙂 lebo som si tiez neni ista 😅

@gapa nevies odpoved na moju otazku?
koncom aprila budem mat splnenych 26tyzdnov od posledneho prihlasnia, 4.5 by som mala nastupit na MD.. lekar mi vypise papiere cca 2tyzdne pred nastupom na MD mozem ich hned odovzdat na socialke?
nevadi, ze ich odovzdam este vtedy ked nebudem mat splnenych 26tyzdov?

gapa
22. feb 2011

@miah
som myslela, že som už odpovedala, ale už viem, že som to vymazala (som rozmýšlala, prečo sa tak ponáhlaš s podaním žiadosti a som chcela napísať, že tým nič neovplyvníš, ale potm na napadlo...).
Že SP by mala rozhodnúť do 60dní asi od podania žiadosti (aj ked sú myslím aj výnimky, kedy môžu aj neskôr). Takže mooožno z tohto dôvodu.
Ale ak nastupuješ na MD v máji, tak oni budú mať uzávierku cca 4.6., dovtedy by mala vedieť všetko potrebné (či si mala zaplatené za obd. do 31.3., či máš splnených 270dní, sumy vym.základu.

Raz som myslím čítala, že sa vraj rozčulovali, že priniesli žiadosť pred nástupom na MD. Som nechápala prečo. Ale potom som počula o prípade predčasného pôrodu, ešte pred nástuom na MD!! a mi vtedy napadlo, že to by mohol byť dôvod. LEbo v takom prípade je nástup na MD nie ten pôvodný (obd.6-8týž. pred očak. dátumom pôrodu) ale dátum pôrodu. A už som videla, že lekár prepisoval žiadost o materské lebo skôr porodila (aj ked by možno stačil rodný list dieťaťa a tam jasne vidia, že pôrod nastal pred). Ale na druhej strane ak by bola žiadosť odovzdaná s pôvodným dátumom nástupu na MD a ten rodný list by do uzávierky nemali (aj ked ho do podatelne doručíte, neznamená, že ho ona aj dostatane dovtedy), tak by mohli rozhodnúť podla pôvodného a náseldne by rozhodnutie museli zmeniť, po zistení dátumu skutoč.pôrodu. Čo tiež nie je príjemné určite.

Takže som ti to tu rozobrala. Netuším, či majú nejaké usmernenia v SP k tomu. Teoreticky možno dať žiadosť pred nástupom na MD a myslím aj tak bežne robia, ale v niektorých prípadoch to môže skomplikovať predčasný pôrod. Samozrejme ti ho neželám, no uvádzam radšej všetko, čo si myslím, že s tým môže súvisieť.

miah
22. feb 2011

@gapa mne ani tak nejde o to, aby mi to vyplatili, ja som len myslela, ze to musim odovzdat pred nastupom 😅
cize ked idem na MD 4.5 mozem ten papier na socialku doniest aj v pribehu maja?
pises, ze budu zistovat ci mam zaplatene do 31.3 preco len do konca marca? nevadi, ze do konca marca nebudem mat splnenych tych 26tyzdnov? 😅