Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

klajosa
23. feb 2011

@gapa ahoj. Potrebujem poradiť. Od júna si platím DNP z maxima. Predtým som nepracovala. Teraz v marci mi končí tých 270 dní poistenia. Otehotnela som a chystám sa na rizikové. Čiže budem dlhodobo PN. Chcem sa spýtať či budem poberať dávky aj počas PN a potom sa mi to spojí s materskou? A ako mám postupovať teraz s platením DNP? Či zrušiť alebo znížiť??? Srdečná vďaka za radu 🙂

makovicka53
23. feb 2011

@tinara23 ...dakujem a napriklad ked mam dve prace normalne na zmluvu ako sa to pocita....dnes mi povedala ze sa mi to neoplati uvadzat dva VZ z dovodu toho ze by mi vyslo pod minimum VZ ...ze ked sa zrataju tie dva VZ a odpocitaju sa od maximalneho VZ tak to vyjde este pod minimum VZ napriklad max vyska VZ je cca 1080€ a mne odpocitaju cca 950€ tak mi vyjde len 130€ VZ a to je este pod minimalnu ciastku VZ ktory je cca 325....a ja som stale v tom domneni ze ked mas dve prace tak samozrejme dostanes aj viac z poistovne...

katja23
23. feb 2011

Ahojte
Ja mám tiež otázočku ohľadom dobrovoľného nemoc.poistenia. Som zamestnaná a nejako pre pracovnú vyčerpnosť som si nestihla isť vybaviť DNP aj napriek tomu že papiere mam vypísané. A čo sa nestalo zistila som že som tehotná . Termin pôrodu podľa výpočtu od poslednej menštruácie mam 26.októbra .... mám ešte šancu aby som dostávala materskú z toho ak by som sla odovzdať až teraz papiere ?

a druhá otazočka , ako sa pobera materska ak som zamestnana a mam aj splnene tie 270 dni DNP ? aj od zamestnavatela aj od socialnej poistovni ? som jelen z toho tehotna som prvy krat tak sa ucime aj s polovickou 🙂 dakejm vam za rady

tinara23
23. feb 2011

@makovicka53 neviem ako je to keď máš dve práce, ale maximum, ktoré môžeš dostať je z VZ 1116 eur.

tinara23
23. feb 2011

@katja23 už sa na DNP prihlásiť nestihneš ak si tehotná, musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia do pôrodu za posledné dva roky. A ty aj keby si sa prihlásila od zajtra, tak to vychádza do pôrodu na nejakých cca 245 dní. Od zamestnávateľa budeš normálne poberať materské vo výške 60% z priemerného hrubého platu. Ak by si mala DNP, tak z VZ, ktorý si uvedieš, z toho poberáš 60%, maximum však z VZ 1116 eur (zamestnanie+DNP). Len bohužiaľ DNP už budeš platiť zbytočne.

ester77
23. feb 2011

@tinara23 a teraz keď som sa odhlásila a znovu prihlásila, lebo som na PN a dali mi len to minimum sa asi rok 2010, kde som si platila maximum nepočíta, však? Asi dostanem len tých 329 EUR, a to je v čistom? to znamená že za 10 dní PN-ky dostanem cca 10 eur?

ester77
23. feb 2011

@tinara23 a ešte som zabudla poďakovať 🙂)))

katja23
23. feb 2011

@tinara23 takze sa mi bude pocitat materska len od zamestnavatela , je to tych 60 % z hrubej mzdy ak sa nemylim

ester77
23. feb 2011

@ester77 teraz som si všimla akú somarinu som napísala,myslela za deň cca 10 eur.......

monika222
23. feb 2011

ahojte všetky... možno sa budem otázkou opakovať, ale priznám sa, nechce sa mi čítať všetkých 341 strán a každá z nás je aj tak v inej situácii... ja by som vás chcela poprosiť o nasledovnú radu... momentálne som na materskej dovolenke s 2-ročnou dcérkou... v najbližšej budúcnosti by sme chceli druhé dieťa a rozmýšľala som, že by som sa dala pripoistiť na DNP z maxima, to vychdáza mesačne 49,13 eura. Pracovný pomer mi stále trvá... Chcela som sa spýtať, či by som si stihla platiť DNP 270 dní, keby som teoreticky zostala tehotná do 3 týždňov... alebo či stačí, aby som si to platila 26 týždňou do pôrodu, lebo priznám sa, tomu som správne neporozumela (keď som čítala predchádzajúce 2 strany, niekde sa tam objavila aj takáto informácia)... Bolo mi aj povedané, že keby som to napr. začala platiť ododnes a porodila by som nedajbože predčasne napr. v ôsmom mesiaci, platila som si DNP zbytočne, lebo by som nedosiahla potrebných 270 dní. Vopred vám ďakujem za odpovede...

tehulka14
23. feb 2011

@monika222 neda sa povedat.že by si si to platila zbytočne možeš to potom využit na očr alebo Pn a musis si platit 270 dni inak sa ti nebude počitat materska z maxima toto su moje info ak to nieje tak ench ma opravia

monika222
23. feb 2011

@tehulka14 ďakujem pekne za skorú odpoveď... a ak by som to chcela využiť na očr alebo pn, musím si to aj tak platiť tých 270 dní, alebo môžem aj kratšie s tým, že v soc. poist. budú evidovať, že som platila dnp napr. 240 dní a potom mi budú očr počítať aj zo sumy, ktorú som si tam za tých 240 dní platila... a to očr môžem využiť aj napr. za 5 rokov? alebo je to limitované do určitého obdobia... ďakujem...

tehulka14
23. feb 2011

@monika222 podla noveho je,že si to muzsiš platiti 270 dni aj ked ccheš využit očr keby si to platiš aj len o den menej nedaju ti nič ☹ a využit to možeš neviem aka je tam ochranna lehota po odhlaseni....ja som si to platila a naozaj sa to oplati možem len doporučit

monika222
23. feb 2011

@tehulka14 aha, takže aj keď by som porodila skôr ako po 270 dňoch, do tých 270 dní si dnp ešte budem platiť a potom to ukončím a môžem v budúcnosti čerpať očr alebo pn? A ak sa smiem spýtať, Ty si si to platila z maxima, alebo z inej sumy?

tehulka14
23. feb 2011

@monika222 z maxima

monika222
23. feb 2011

@tehulka14 a platíš si to stále, alebo už si to ukončila a až potom si čerpala očr príp. pn? ďakujem...

macka23
23. feb 2011

@monika222
moni, pocas MD /ani dni ked si na PN, OCR/ sa neplati, az ked prejdes na RD tak bud sa odhlasis, alebo si budes platit trebars len z minima.

gapa
23. feb 2011

@miah
áno, tak. Kedy to odovzdáš, nemá vplyv na 270dní a ani 26tý.

nanku
23. feb 2011

aj ja by som potrebovala poradit, mam 10 mesacneho synceka, poberam rodicovsky prispevok a som stale platca DNP. rodicovsky prispevok poberam 256 EUR, teda ten zvyseny. minuly rok nadobudol platnost nejaky zakon, v ktorom poberatelky RP nesmeli poberat davky prace neschopnosti - PN, inak by im bol odobrany RP, davky z osetrovneho ale poberat mohli, tento rok sa tento zakon vraj zrusil, vraj urcite pre tie mamicky ktore maju RP 199 EUR. zaujimalo by ma ci sa toto vztahuje aj na mamicky ktorym zostal ten zvyseny RP. teda ci mozem po novom (tento rok) marodovat aj 3 mesiace. pretoze minuly rok to nebolo mozne. neviem ci som to zrozumitelne napisala. dakujem za odpoved

gapa
23. feb 2011

@klajosa
daj si hlavne bacha, aby si išla na PN najskrô na 271vý den dnp, nie skôr.

Ak bude trvať pn až do nástupu na md, tak nemusíš platiť dnp súvisle od nástupu na PN až do ukončenia poberania materského (lebo počas POBERANIA nemocenského a materského ho platiť nemusíš). Až potom sa rozhodni, či sa odhlásiš z dnp posledným dnom poberania materského alebo ho budeš platiť nanovo a z akého vym.základu (možeš podať zmenu vym.základu ešte počas poberania md, lebo zmena je platá až od 1véh nasledujúceho mesiaca).

zoska
23. feb 2011

@gapa prosim ta o radu
v r. 2008 (november) som si zacala platit DNP a v maji 2011 som DNP zrusila...platila som si to len kvoli naroku na materske
momentalne uvazujeme o dalsom babatku a kedze poberam len rodicovsky, tak by som si opat chcela zacat platit DNP aby som ziskala na matersku narok, je to mozne? neexistuje nejaky limit, ze ked sa zo systemu odhasim tak je tam nejaka doba po ktoru sa nemozem prihlasit naspat?
o druhom dietati som predtym neuvazovala, inak by som sa neodhlasovala, to je jasne, toto je nova situacia...
dakujem vopred velmi pekne za odpoved

gapa
23. feb 2011

@zoska
to si dávala kedy odhlášku, ked je teraz 2/2011 a ty si sa odhlásila od 5/2011.

nie je žiadna doba, počas ktorej je zakázané sa prihlasovať, ak nie si dôchodkyna.

jhonatanka
24. feb 2011

Dobrý deň,
potrebujem radu ohľadom DNP, od apríla 2010 som si začala platiť maximálnu výššku DNP a platila som si ju 270 dní, potom som sa však odhlásila ale nečakané okolnosti ma prinútili ostať na PN-ke a tak som sa znovu prihlásila, kde mi bolo povedané, že mám nárok len na minimum, lebo som sa odhlásila.
Pani mi povedala, že si musím začať platiť znova 26 týždňov, aby mi začala platiť maximálna výška DNP. A na tento problém mám 3 otázky.
1. ak si začnem znova platiť tých 26 týždňov maximálnu výšku a stane sa, že som medzi tým ochorela (napr. 20 týždni), môžem si narokovať na max DNP, ak nie môžem počas PN-ky ďalej platiť, aby som splnila tých 26 týždňov?
2. ak by som otehotnela a platila by som si 26 týždňov (max DNP) a predtým som platila 270 dňí do januára 2011, môžem si narokovať na max. DNP ak mám zaplatených len26 týždňov (či si to mám platiť 9 mesiacov, aby mi to vyšlo počas celej materskej čo je 6 mesiacov, neviem ako je to po novom).
3. keby som po tých 6 mesiacoch čo som platila max, prešla na min. DNP,budem si môcť keby som náhodou otehotnela nárokovať max. DNP.

Prosím vysvetlite mi to niekto 🙂

hilda216
24. feb 2011

Dobrý deň,

prosím Vás o radu. Som zamestnaná nepretržite od roku 2009 a 13.decembra som si zacala platiťaj dobrovolné poistenie, termin porodu mam 22.7.2011. Ako ratam tak ratam chyba mi 5 dni na splnenie 26 tyzdnov do nastupo na MD. co v takomto pripade ??? pri tom som splnila podmienku zcat dobrovolne poistenie najneskor do 8 t tehotnosti a aj tak mi to nevychadza, urobila som niekde chybu ???
rozmyslal som ak mi bude chybat 5 dni, tak by som poziadala gynekologa, aby mi prepísal dátum porodu 🙂 ( je to znamy)
dakujem za vsetky odpovede a prajem krasny dnicek 🙂

hilda216
24. feb 2011

@gapa
Ahojte, prosím Vás o pomoc gapa, ako vidím vyznáte sa v tejto dzungle zákonov.
Som v 4 mesiaci tehotenstva a dňa 13.decembra som si začal platiť dobrovolné nemocenské poistenie (som zamestnaná nepretržite od 21.6.2009-vtedy som skončila rodičovskú s malým).
Termín pôrodu mi stanovili na 22.7.2011. Keď som si to počítala pre splnenie podmienky trvania poistného min 27 tyzdnov pre nástupom na materskú dovolenku mi chýba 5 dní.
Prosím poradte mi ako ďalej, ja som myslela, že by som poprosila mojho gynekologa aby mi posunul datum porodu o 5 dni (aj tak je to len orientacny datum) a tym by som požadované splnila, ale neviem ci je to mozne....
Nerozumiem tomu , splnila som podmienku, pripoistit sa do 8 tyzdna kedy zistim, ze som tehotna a aj tak mi to nevychádza:
Veľmi pekne Vám ďakujem za všetky rady

zoska
24. feb 2011

@gapa jaj sorry myslela som maj 2010 😉 a dochodkyna niesom 😀
dakujem velmi pekne

gapa
24. feb 2011

@hilda216
ak máš PTP 22.7.2011 (predpokladám stanovený podla posl. menštr), tak predpokladám prvý den trojej posl. menštr. bol cca 16.10.2010 (ak máš pravidelný cyklus 28dní) a odvtedy sa ráta aj tehotenstvo. Takže ak si sa prihlásila na DNP od 13.12.2010, tak to bolo určite viac ako 8tt (lebo 8tt = 56dní a od 16.10. do 12.12. je to 58dní, do 13.12. 59) a samozrejme tam ide o každý den!!!

Pri PTP je nástup na MD najneskôr 10.6.
pri prihlásení na dnp 13.12.2010 uplynie 26týž. 12.6., tj. ak nastúpiš na md najskôr 13.6.,
tak by sa materské rátalo zo skutočného VZ , tj. bolo by treba mať PTP o 3dni neskôrak

Ale to podstatné ani nespomínaš. Či máš splnenú podmienku aspon 270dní !!!!!!!!!!!!!!! nem.poistenia dva roky pred pôrodom aj z dnp (prirátať ku dnom DnP možno len dni "ukončeného" NP v obd. dva roky pred skutočným pôodom.). Ak túto podmienku splnenú nemáš, tak nárok na materksé z dnp nevzniká.

hilda216
24. feb 2011

@gapa
Gapa ďakujem pekne za promtnu odpoved . Tých 270 dni by som mala splnať kedže som zamestnana a este si aj paltim dobrovolne positenie.Volala som na socialku a tam mi povedali, ze pokial bude tehotenstvo ok , mala by som to stihnut. Ide o to , zre by som sa dohodla s dr nech mi prehodi datum porodu o tie tri dni a na matersku by som nastupila 13.6.2011, no neveim, ci potom musim porodit az po 6 tyzdnoch ??? co ked porodim skor ?? bude to mat vplyv na vysku materskeho???
najdolezitejsie je nech je babatko v poriadku, no je to uz moja druha materska a tentoraz by som si chcela ja nieco prilepsit ?!
dakujem

miah
24. feb 2011

@hilda216 270dni musis splnat z kazdeho poistenia zvlast
ako pisala gapa k dnom DnP mozno priratat len dni ukonceneho nemocenskeho poistenia do roky pred porodom

margotka_ja
24. feb 2011

@gapa Dobry den, aj ja by som Vás chcela poprosiť o radu. Som zamestnaná a platim si aj DNP, podmienku 270 dní mam uz splnenu. V januári som bola na PN-ke a tu som si aj nechala uplatniť z DNP. V polovici marca by som mala nastupit na matersku dovolenku a chcela by som opytat, ci som si narok na matersku z DNP nejako nepokazila tou PN-kou ☹ . Dakujem za odpoved 🙂