Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

solinkarka
1. mar 2011

Ahojte...Viem ze to tu uz mozo bolo x krat pisane ale predsa...kedy by sa malo idelae zacat platit do DNP aby som stihla tych 270dni? ked budem na pn to sa nepocita do tych 270 dni ze?

rianka7
1. mar 2011

poradi mi prosim niekto...

yannka
1. mar 2011

@tehulka14 ďakujem krásne... dobre vedieť 😉 ... idem hneď zrušiť príkaz

lazika1
1. mar 2011

@solinkarka Najideálnejšie je si založiť DNP hneď , keď si sa rozhodla, že otehotnieť. Dni na PN z DNP sa ti zatátavajú do počtu dni potrebných na posúdenie nároku na dávku.

katkak88
1. mar 2011

@penelope10 diki za info 🙂

siss_sz
1. mar 2011

@lazika1 teda aj ked zacne niekto platit mesiac pred tehotenstvom napr., ale potom by ostal na rizikovom, tak sa mu to bude ratat? alebo musi najprv splnit podmienku 270 dni, az potom moze ostat PN-na rizikovom? 😅

lazika1
1. mar 2011

@siss_sz Ak bude mat niekto rizikové, tak taktiež musí mat splnenú podmienku na PN, t. j. 270 dní ukonč. nemoc. poistenia, resp. 26 týždnov + ukonč. nemoc. poistnie.

duplinka
1. mar 2011

Ahojte. Viem, že už tu iste takáto otázka padla, ale nakoľko je tu toho popísané viac, radšej sa priamo opýtam. Potrebovala by som veľmi pomôcť. Teda, poradiť.
Do 31.8.2010 som bola riadne zamestnaná dlhé roky. Potom som pracovala na živnosť do 2.decembra, ale neplatila som odvody. Od 2.12 som bola dobrovoľne nezamestnaná až do 11.2. Momentálne som na úrade práce. Práve som zistila, že som tehotná. Vie mi niekto poradiť, čo by som mala robiť, aby som mala tú materskú najlepšiu? Či je dobré ostať na ÚPSVaR alebo sa radšej zamestnať. Dokázala by som si zohnať robotu. A ako vôbec vypočítavajú tú materskú? Obdobie podnikania sa tam neráta, že?
Ďakujem

gapa
1. mar 2011

@megan999
pri nástupe na md v 12/2011
- zo zamestnania, ktkoré začalo 1.5.2009 a trvá do nástupu na md bude rozhod. obdobie rok 2010. PN neznižuje materské, lebo dni PN sa pri výpočte vynímajú, aby materské neznižovali. Tj. napr. ak si bola PN 100kalend.dní z roku 2010 a zvyšných 265 si mala vym.základ, tak sa zrátajú vym.základy a vydelia počtom kal. dní za ktoré sa platili. Tak dostaneš denný VZ.
- z dnp, ktoré vzniklo 14.1.2011 sa bude materské rátať z obdobia 14.1.-30.11.2011.
za každý mesiac sa VZ z dnp berie najviac rozdiel medzi maximom, t.č. 1116,75eur a tvojim VZ v zaemstnaní za daný mesiac.

veronique_1
1. mar 2011

@gapa velmi pekne dakujem za odpoved

carodejnica
1. mar 2011

Ahojte, chcem sa spýtať jednu vec. Som stále zamestnaná, momentálne na RD. Ak sa nemýlim, vzťahuje sa na mňa ustanovenie, že ak by som išla tento rok na materskú - ešte neviem, uvidím zajtra 😉 , tá sa mi vyráta z pravdepodobného platu. Nemala som zlý plat, ale uvažujem ako dostať maximálnu materskú.
Okrem DNP, som počula ešte aj o takej možnosti, že počas tehotenstva sa dať zamestnať u živnostníka (trebárs aj fiktívne) a niekoľko mesiacov platiť odvody, tak aby som mala max. VZ. Lenže vraj Mihál na tom niečo pomenil. Viete mi poradiť, či to ešte platí, koľko mesiacov by som musela byť takto "zamestnaná", koľko by som musela platiť a či nie je lepšie DNP?

megan999
1. mar 2011

@gapa si velmi zlata, dakujem velmi krasne za objasnenie. tu prvu cast - vypocet zo zamestnania som uz konecne pochopila 😉 vyslo mi to na mesiac okolo 256 eur mesacne. len by som sa este chcela opytat na ten vypocet z dnp. bude sa ratat z obdobia 14.1.-30.11.2011 1116-moj aktualny plat??? ja som si dala VZ z DNP vo vyske 600 eur. z toho je 60% 360 eur. cize mesacne by som dostala 256+360=616 eur mesacne? lebo minuly rok som mala VZ priemerny okolo 425 eur. ale od noveho roka nam zdvihli vyplaty a mam VZ 485 eur. cize ak by som si chcela zdvihnut VZ z DNP tak to mam pocitat 1116 - 485 = 631. alebo to mam pocitat len z tych 1116 - 425 = a to je az 691 a z toho 60% je az 414. cize mesacne by to dokopy bolo 256+414=670 eur. co je 54 eur viac ako zo 600. viem, dost komplikovane som to napisala, ale snad ma pochopis. dakujem este raz 🙂

cakaja
2. mar 2011

Mohli by ste mi prosím vás niekto poradit? Chcem sa len uistit v jednej veci. Od 22.2 2011 som si zacala platit DNP. S manželom sme sa zacali pokúšať o bábatko od februára, pokial by som bola tehotná a porodila by som skor ako tých 270 dní vznikne mi nárok na materskú aj tak? Som zamestnaná necelý rok, vymeriavaci základ som si dala z maxima,kde som odcítala hrubú minimálnu mzdu, ktorú mám od zamestnávatatela na výplatnej páske...Kolko vlastne mozem dostat? dakujem za odpove 🙂

mariro
2. mar 2011

@cakaja narok na matersku budes mat z prace urcite,ale ak porodis skor ako 270 dni, tak z DNP narok mat nebudes.Treba si dat pauzu ak nie si este tehu aspo 1 mesiac a bude vsetko ok. 😉

kacenna
2. mar 2011

Ahojte. Chcela by som sa spytat len informativne, ak by mal byt moj nastup na matersku napriklad v juni 2011, tak materska sa mi bude pocitat z obdobia 06/2009 do 06/2011? A ked som si v case tych 26 tyzdnov pred odchodom na matersku platila DNP z maximalneho vym. zakladu, tak moja materska bude maximalna? Zamestnana som vkuse 10 rokov. Dakujem.

irenea
2. mar 2011

@penelope10 takze dnes som bola na socialke, a tu MD dostanem maximalnu vysku, teda z PP aj DNP, do DNP sa mi dopocitava ta doba z predchadzajuceho PP, len aby ste vedeli, keby to niekto potreboval....ale sama mi to nenavrhla, musela som jej to povedat ja a az potom povedala, ze ano ano, mate pravdu, takze asi tak....ako keby to islo z jej penazi....ale nevadi, hlavne ze mi to vychadza

penelope10
2. mar 2011

@irenea 🙂

danielta999
2. mar 2011

Prosím Vás, Platím si DNP vo výške 15,26 Eur.
Od 18.2.2011 som na PN. V akej výške mám zaplatiť za mesiac február (február mal 28 dní).
Viete mi to vyrátať ? Ako so to teraz zaokrúhluje ? pre istotu sa pýtam.

DAKUJEM

tinara23
3. mar 2011

@danielta999 tu je kalkulačka pre výpočet: http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-vypocet-po...
Ak si však na PN a čerpáš PN aj z DNP, tak od 18.2.2011 si chránená a počas PN, materskej neplatíš DNP a stačí ti zaplatiť alikv. poistné od 1-17.2., ak správne rátam, tak 9,27 eur. Výpočet si radšej prever.

andrejkag
3. mar 2011

prosím vás,
od 15.1.2010 do 6.7.2010 som si platila DNP 14eur,
znova som sa prihlásila
od 7.7.2010 platila max. 30 eur 1.11.2010 som išla na PNku do 28.2.2011 platila som aj počas PNky čím mi vznikol preplatok,
1.2. 2011 som bola požiadať o zmenu (nedarilo sa nám baby) zas na min. pani na socialke mi vravela že to bude platné až od 1.3.2011 ale dodnes mi neprišlo rozhodnutie
teraz som zistila že som tehotná termín 6.11.2011, aku budem mať matersku???? 😒 😒 😒
budu mi to rátať od posledneho prihlásenia čiže 7.7.2010 z maxima???
nevadi že som požiadala o zmenu 1.2. 2011???

tinara23
3. mar 2011

@andrejkag rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej bude obdobie od 7.7.2010-31.12.2010, takže zmena, ktorú si urobila na min. 1.2.2011 nijako neovplyvní výpočet materskej. Neviem či si zamestnaná, ale ak platíš 30 eur DNP, tak to nie je maximum, vychádza to na VZ cca 700 eur. Ak si však zamestnaná a platíš z rozdielu maxima 1116 a tvojho platu, tak to bude maximum.

solinkarka
3. mar 2011

@tinara23 ahoj mozes mi poradit? jedna kamoska mi vravela ze si to DNP zacala platit ked bola v 6tt ako je mozne ze vtedy stiha tych 270 dni? mne kazdy vravi ze sa to musi aspon 2mesiace pred otehu...ci ako to teda je....

tinara23
3. mar 2011

@solinkarka mohla to stihnúť jedine tak, že mala ukončené nejaké nemocenské poistenie. Čiže ak bola pred tým napr. zamestnaná a ukončila pracovný pomer a spolu s novým DNP mala 270 dní do pôrodu, tak jej stačilo 26tt poistenia DNP do nástupu na materské. Alebo ak si platila DNP a zrušila ho a nanovo sa prihlásila do konca 8 tt, musela tam však splniť podmienku 26tt + 270 dní do pôrodu (z ukončené DNP+nové DNP). Ak si však nezamestnaná a nemáš ukončené žiadne nemocenské poistenie za posledné dva roky, tak musíš splniť podmienku 270 dní poistenia DNP za posledné dva roky. Ideálne je poistiť sa skôr mesiac, dva dopredu, pre prípadne porodenie skôr, aby si stihla tých 270 dní.

tinara23
3. mar 2011

@solinkarka pracovala si, alebo pracuješ ? napíš konkrétne dátumy a budeme vedieť na čom si presne 🙂

solinkarka
3. mar 2011

@tinara23 no ja uz nepracujem skoro 2 roky a odvody do zdravotky si platim sama...akurat teraz od marca som uz na UP....

tinara23
3. mar 2011

@solinkarka takže pre teba platí, tá podmienka 270 dní DNP poistenia do pôrodu, takže ak nie si tehotná, choď sa čím skôr poistiť z maxima 1116 eur a budeš mať peknú materskú 670 eur 34 týždňov. Mesačne by si platila 49,xx eur poistné. Ak už si tehotná, je neskoro, nestihla by si 270 dní do pôrodu, vtedy by si dostala 190 eur materské.

solinkarka
3. mar 2011

@tinara23 aha dakujem...tak vsetko zle je na nieco dobre 😀

andrejkag
3. mar 2011

@tinara23 ďakujem za info, áno som zamestnaná preto tých 30eur

bapi1
3. mar 2011

Ahojte dievčatá, vidím, že sa tu dosť v tomto vyznáte. Tiež by som potrebovala poradiť. Som na RD s 2 ročným dieťaťom, pracovný pomer mi trvá. Od januára 2011 si doplácam DNP z rozdielu medzi max. VZ a poslednou HM. Ak otehotniem a pôjdem na MD (reťazový pôrod) budem mať nárok na max. materskú (a je jedno či to bude v r. 2011 alebo v r. 2012), alebo mám DNP zrušiť a založiť vzápätí nové s max. VZ? Stačí mi pre max.materskú to, čo platím?

ninan2
3. mar 2011

Ahojte baby, chcem sa iba uistit, ked som materskej/rodicovskej dovolenke (z DNP), plati za mna stat nielen socialne odvody, ale aj zdravotne poistenie? A cela tato doba sa zaratava do dochodku? Diky 🙂