Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

anib
4. mar 2011

tinoka urcite dat hned odhlasku a na druhy den prihlasku,ak si neplatis z nej vyssej sumy,maximum je 49,10eura, aj na stranke soc.p.je tlacivo registr.list fo, kde musis vypisat na jedno tlacivo odhlasku a na druhy papier a druhy den prihlasku,a ktovie,ci poslat postou nejak doporucene,ak nie si doma, to fakt netusim,ale ak to neurobis,uz sa s tym nebude dat nic robit

cokoocko
4. mar 2011

Ahojte chcem sa spytat ak ma lekar vypise na marodku az do porodu neovplivni to matersku?a kedy treba urobit zmenu do ktoreho tyzdna tehotenstva?

budhicka
4. mar 2011

Ahoj, vedel by mi niekto poradit? Od 1.9.2010 si platim DNP. 2.7.2011 mam termin porodu. Chcela by som sa spytat, ak sa teraz zamestnam na dva mesiace a budem sucastne povinne nem.poistena a zaroven znizim DNP z max a teda budem naraz DNP aj povinne np, bude sa mi tato doba povinne nem poistenia ukonceneho pred nastupom na matersku pocitat do obdobia 270 dni? Ide o to, ci sa mi tieto dni budu pocitat dvojnasobne? napr by som porodila skor a bola by som DNP 260 dni, budu sa mi k tomu pripocitavat dva mesiace povin.nem poistenia a teda 260 + 60 dni a mala by som narok na matersku?

bapi1
4. mar 2011

@kisska Takže ak to správne chápem, tak sa mi v mojom prípade oplatí platiť maximum, že? = ak by som čerpala PN ešte pred tým než by som šla na MD, mala by som max. PN. Potom pri nástupe na MD ak by mi zamestnávateľ uviedol vyšší VZ než som mala (tým pádom som nemusela platiť maximum), tak by sa mi vrátil preplatok a po skončení MD (v r. 2012 a znížení VZ na minimum), by som znova mohla čerpať max. PN/OČR. Najviac sa obávam toho, že všetko toto DNP 1.1.2012 padne a tým pádom dôjde veľa ľudí o peniaze.

kisska
5. mar 2011

@bapi1 presne tak ako pises. To, ci dnp padne sa urcite uvidi par mesiacov pred tym. Ale osobne si myslim, ze ho nezrusia, mozno akurat sprisnia niektore podmienky, ale aj z dnp im tecu do rozpoctu peniazky 😉 Aj ked pri MD sa to asi najviac oplati platit, malokedy prerobis. To skor pri PNke a OCRke, ale aj tak sme spokojnejsie, ked mame zdrave deticky, nez peniaze, ze 😉

kisska
5. mar 2011

@budhicka velmi kombinujes 😉 Ked som si to prepocitala na prstoch 😉 , do datumu porodu by si mala mat cca 300 dni dnp, takze rezervu mas. ak sa zamestnas, a PP ukoncis pred nastupom na matersku, budu sa ti tieto dni pripocitavat k obdobiu nemocenskeho poistenia. Akurat by som nic nerobila s vyskou VZ pri dnp, pretoze zmenu mozes urobit len raz za 6 mesiacov a keby si to chcela zrusit a zalozit nove, tak posledne dnp musi trvat min. 26 tyzdnov (pol roka), aby ho SP brala do uvahy ako RO, inak ti budu matersku pocitat z minima.

budhicka
5. mar 2011

@kisska Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Viem, že tam mám nejakú rezervu,len vzhľadom na priebeh tehotenstva, sa dosť obávam, či mi to bude stačiť. Ide o to, že ja robím pár hodín denne, tak som myslela,že by mi to pomohlo. Chcela by som sa teda ešte spýtať, že teda je tu ešte nejaká možnosť? Napr, ak by som si preplácala poistné, žeby som DNP ďalej platila max, nemenila ho a zároveň min na povinnom nem pois, a ukončím povinné nempoist. pred nástupom na mater, tak by som mala max mater a zaroven by sa mi spocitali obe obdobia poistenia?
Ak som to spravne pochopila, ak by ten prac pomer ukoncil az nastup na matersku ,tak by sa mi ratala materska z tohto vymer.zakladu v zamestnani? dakujeeeeeem za rady

bapi1
5. mar 2011

@kisska Ďakujem veľmi pekne za rady. Už len otehotnieť 🙂

solinkarka
5. mar 2011

Baby mozem sa spytat..ked dojdem na soc. poistovnu ze si chcem zacat platit DNP ake dokumenty tam treba? rada by som to vybavila hned v ten den...dakujem

vierka0
5. mar 2011

@solinkarka ziadne doklady ti netreba..len tam musis podat prihlasku..si zamestnana? mimochodom, ak uz si tehotna (ved si mala pozitivny tehu test) a doteraz si dnp neplatila, tak uz sa ti ani neoplati zacat, lebo musis splnit podmienku platenia dnp min. 270 dni..

solinkarka
5. mar 2011

@vierka0 nie som tehotna, teda si myslim aj ked mrcha by mala prist uz dnes alebo zajtra...no momentalne som na UP a chcem si platit z maxima tych 49,xx...

vierka0
5. mar 2011

@solinkarka len normalne musis ist na SP a podat si prihlasku..treba ti len obciansky

solinkarka
5. mar 2011

@vierka0 tu prihlasku vypisem a to je vsetko? ci ju musim niekam odniest?

vierka0
5. mar 2011

@solinkarka no tam ju musis odovzdat 🙂 teta ti to prevezme, da ti cislo uctu, variabilny symbol a sumu, ktoru bude poukazovat vzdy k 8. v mesiaci

solinkarka
5. mar 2011

@vierka0 aha dakujem za info 😉

lubkasungirl
5. mar 2011

Babenky - chcem sa opýtať, keď si platím DNP od 1/2010 z minima a od 12/2010 z maxima - vyjde mi materska z minima alebo maxima, ked na nu nastupim v júni 2011??? Prosím, odpovedzte ak viete 🙂

veronique_1
5. mar 2011

@gapa Tie 2 roky, pocas ktorych musim byt 270 dni poistena sa pocitaju od porodu ci od nastupu na matersku?

tinara23
6. mar 2011

@lubkasungirl záleží či si urobila zmenu, alebo si sa odhlásila a následne prihlásila. Ak si urobila iba zmenu tak materská sa ti bude rátať z priemeru z roku 2010. Ak si však urobila odhlášku a následne prihlášku z maxima, tak sa ti materská bude rátať z nového poistenia a to z maxima a tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet bude od 01.12-31.12.2010. Podmienkou však je aby toto nové poistenie trvalo aspoň 26tt pre nástupom na MD a 270 dní do pôrodu (staré+nové poistenie)

erikamilos
6. mar 2011

@tinara23 A keby urobila odhlášku/prihlášku až 1.1.2011 tak sa jej ktoré obdobie bude rátať (samo ak od 1.1.2011 ubehne do pôrodu 26tt)?

tinara23
6. mar 2011

@erikamilos keby urobila odhlášku prihlášku od 1.1.2011, tak sa jej ráta obdobie od 1.1.2011. Vždy, keď sa ukončí poistenie DNP a následne sa prihlásiš, tak rozhodujúce obdobie pre výpočet je od tohto nového poistenia, avšak musí byť splnená podmienka 26tt do nástupu na MD a 270 dní do pôrod (ráta sa aj ukončené DNP)

lubkasungirl
6. mar 2011

@tinara23 nie, odhlasku som nedala - takze ked mi vyjde materska z minima - tak to bude kolko priblizne? Som aj zamestnana - zmluva mi skonci v juni2011 /kedy vlastne nastupujem na matersku.

lubkasungirl
6. mar 2011

@lubkasungirl Dakujem za odpoved 🙂 Este by som sa chcela opytat - po ukonceni materskej /niekedy v 12-2011/ - keby som sla na marodku - ta by sa mi ratala tiez z minima alebo z maxima?

lubkasungirl
6. mar 2011

@lubkasungirl Dakujem za odpoved 🙂 Este by som sa chcela opytat - po ukonceni materskej /niekedy v 12-2011/ - keby som sla na marodku - ta by sa mi ratala tiez z minima alebo z maxima?
@tinara23 Dakujem za odpoved Este by som sa chcela opytat - po ukonceni materskej /niekedy v 12-2011/ - keby som sla na marodku - ta by sa mi ratala tiez z minima alebo z maxima?

tinara23
6. mar 2011

@lubkasungirl ak máš trvalý pracovný pomer, a aj keď bude ukončený, tak myslím, že si pol roka chránená, takže materké by sa ti malo rátať aj zo zamestnania z hrubého príjmu z priemeru 60%. Materská z DNP ti teda vyjde z priemeru minima 329 eur + december maximu 1116,-eur. Čiže len tak približne cca 236 eur, záleží od počtu dní v mesiaci. Maximálne však dostaneš z VZ 1116 eur (zamestnanie+DNP) t.j. 60%. Na PN chod až v roku 2012, pokiaľ neurobíš žiadnu zmenu, resp. odhlášku, tak budeš mať rátanú PN už z maxima, rozhodujúce obdobie bude rok 2011.

lubkasungirl
6. mar 2011

@tinara23 Dakujem, ak tomu dobre rozumiem - budem v ochrannej lehote - teda dostanem pocas materskej jednak 60percent môjho prijmu /ale mam zmluvu len na dobu urcitu, ktora konci pocas materskej/ a jednak z DPN tych cca 236 eur???

gapa
6. mar 2011

@veronique_1
od skutočného pôrodu, tj. ak napr. porodíš 5.4.2011, tak sa sleduje obdobie 5.4.2009-4.4.2011

chlpacik
7. mar 2011

Pekný dnik žienky. Poprosím o radu. Som dobrovolne nem.poistená od 1.1.2011, platím z minima t.j. 14,47eur mesacne. Nepracujem, a doteraz som nebola ani nikde zamestnana. S otehotnením mám problemy, takže tomu dávam aj dva roky, ak sa podarí 😖 . Moja otázka znie. Ak si budem platiť tých 9mesiacov a ukoncim to, platí mi to na dva roky? Napr. ak otehotniem 1.1.2012, ale ja si prestanem platit v septembri 2011 bude to v pohode?Budem mať nárok na matersku? A este otazocka, je pre mna výhodnejsie si platit z minima, al. dat na maximum?
VOPRED DAKUJEM ZA KAZDY NAZOR. 😉

andzi
7. mar 2011

@chlpacik nie, nebude ti platiť tých 9 mesiacov. Podmienkou je, že v čase nároku na dávku musíš mať trvajúce nemocenské poistenie alebo byť aspoň v ochrannej lehote, ktorá je 8 mesiacov. Čo sa týka vymeriavacieho základu, daj si tú námahu a prečítaj pár stránok dozadu, lebo o tom tu toho už bolo popísané veľa.

chlpacik
7. mar 2011

@andzi ok, skusim si to tu prejst par stranok dozadu teda 😉

vati
7. mar 2011

Ahojte baby potrebovala by som poradit.Vo februari mala dcera 3 roky to mi skoncil rodic.prispevok,a teraz som tehotna 4 aprila mam termin dobrovolne si platim od januara 2010 vo vyske 22eur mesacne,chcela by som vediet na kolko budem mat vypocitane dakujem