Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ankalv1
11. apr 2011

@katarina takže ak začnem platiť od tohto mesiaca a otehotiem niekedy v novembri,s tým že aj na PN pôjdem v novembri-decembri vyjde mi to ?dík 😉 😉

katarina104
11. apr 2011

@ankalv1 najlepšie by bolo, ak by si sa prihlásila z minima,a ak zistíš, že si tehu, tak do myslím 8 týždňa sa čím skôr odhlás a nanovo prihlás z maxima, ak nechceš využiť OČR,,,je to na tebe,,môže sa stať, že nebudeš tehu a potom budeš platiť, ale ty by si to mohla využiť na OČR 😉

katarina104
11. apr 2011

@ankalv1 ak začneš platiť od mája, tak budeš mať zaplatené pol roka až novembri, vtedy až môžeš ísť na PN z maxima, ak by si šla skôr dostaneš z PN z minima, 9 mesiacov budeš mať zaplatených vo februári,,tak to stihneš do pôrodu 😉

ankalv1
11. apr 2011

@katarina104 no ale čo ak to potom zistím až po 8.týždni a nestihnem to? lebo aj pri 1.tehu som si zaplatila 1 mesiac a až potom sa prišlo na to že to nestíham tak mi to potom nevyšlo.radšej budem odteraz platiť z maxima len aby som to už tento raz mala,teda ak sa to tak dá? 🙂

ankalv1
11. apr 2011

@katarina104 ďakujem ti veľmi pekne za pomoc,si zlatá 😉 😉 😉

katarina104
11. apr 2011

@ankalv1 stačí ak si začneš platiť od 1.5.,, 😉 pa

sun881
11. apr 2011

chcem sa opýtať.... od júla 2010 si platím DNP, od 17.3 som na rizikovom a na PN (ale len ako zamestnanec) som bola do 30.3. Od tohto dátumu 30.3. som si dala v nemocnici vystaviť PN 2x . Podľa kalendárnych dní by som mala splnať tých 270 dní, no ale nie som si istá... mám ukončiť PN z DNP a dať si ju vypísať nanovo?

Ešte sa chcem opýtať, ked už splnam tých 270 dní a nástup na MD mám až niekedy v oktobri, musím si platiť DNP nadalej. Môžem si podať odhlášku? Budem mať nárok na vyššiu materskú alebo si len môžem snížiť sumu na minimum? Z čoho sa mi to potom bude vyplácať?
Ďakujem 🙂

sun881
11. apr 2011

@ankalv1
musíš si platiť 9 mesiacov pred nástupom na materskú aby ti vznikol nárok na vyššiu materskú... aspon tie dva mesiace pred otehotnením 🙂

solinkarka
11. apr 2011

@sun881 preco 9mesiacov pred nastupom na matersku?? nie nahodou do porodu??? 😕

gitarka
11. apr 2011

ahojte chcem sa opytat, platim si dnp z VZ 500 eur cize 22e mesacne, kolko by mi mala vyjst materska ?? alebo keby som bola na PN??

monikasun
11. apr 2011

@sun881 : ja viem tak, ze 270 dni musis platit do datumu, ked chces nieco z DNP cerpat...ci uz PN alebo matersku. Ak si na PN alebo na materskej, si aj nadalej DNP-poistena, ale oslobodena od platenia, teda nic neplatis...

ivamarr
11. apr 2011

prosim vas o radu som total zufala :( som zamestnana, od marca 2010 som si zacala platit dpo z minima cize cca 14 eur, v auguste 2010 som bola nutena ist na pn no a v septembri som zistila ze som tehotna, cize som si zvysila platbu dpo z maxima a platila som popri tom ako som na pn 49,13 eur az do aprila 2011, kedy som nastupila ma MD a ukoncia PN (pracovny pomer stale trva )..no a teraz s hrozou zistujem ze vsetko zbytocne, pretoze nembudem mat narok na Matersku z najvyssieho vymeriavacieho zakladu, dokonca som to platila uplne zvybytocne a nevratia mi nic ( stalo ma to cca 600 eur!!!!) je to ozaj tak ze som nesplnila podmienku aby som mala narok na MD z max vymer zajladu 1116 eur cize cca 670 eur???
dakujem...logika mi vravi ze toto ani nemoze byt mozne ...

sun881
11. apr 2011

@solinkarka no v soc. postovni mi povedali pred nástupom na materskú.... tak teraz neviem...

duplinka
11. apr 2011

@ivamarr ahoj, no ja mám info, že pokiaľ nastúpiš na PN alebo materskú skôr ako je 6 týždňov pred pôrodom, nemáš nárok na max. ale iba minimum. Aj napriek tomu, že platíš maximálnu sumu. Tak mi to vysvetlili na sociálke.

solinkarka
11. apr 2011

@sun881 vidis a mne zas opacne 😠 hruza

ivamarr
11. apr 2011

..no super, skoda ze mne to nevysvetlili, lebo som sa na to pri nastupe na pn informovala pre istotu...no nemam slov a najlepsie je na tom to, ze ani tie peniaze mi akoze nevratia...diky za info duplinka 😖

gitarka
11. apr 2011

@duplinka to keby ze som tehu, tak nemozem ist ani na PN? Lebo dostanem len z minima? ☹

sun881
11. apr 2011

@solinkarka ja si to pre istotu platím od júla a otehotnieť sa mi podarilo až teraz vo februári... a odvtedy som na rizikovom :(

ada11
11. apr 2011

prosím vás o radu, jedná sa o môjho ocina 😉 platí si DNP od 8.3.2010, je čiastočne invalidný dôchodca, pracovný pomer mu trvá ale len do 30.4.2011. na PN bol 3,5 mesiaca, do práce nastúpil 1.4.2011, ale dali mu výpoveď (PN ukončil, len preto, že mu vedúci povedal, že keď nastúpi, tak s ním nerozviažú pracovný pomer, ale žial, ľudia sú aj zákerní 😠 / na DNP si doplácal 22 € a zostatok mu išlo z povinného poistenia, aby mal maxim. vym. základ . ak pôjde na PN cca od 5.5.2011, tak ešte sa mu bude vyplácať PN ako doteraz však, súbežne mu to robilo cca 550 €. ak by si chcel zvýšiť VZ na 1119 € /on má VZ cca 1080 €/, tak môže si to zvýšiť už teraz, ke´d mu trvá ešte PP? alebo až po ukončení PP a ešte aká mu bude vyplácaná PN-ka? kedy sa mu bude rátať z toho VZ 1119 € ? jedná sa hlavne o to, že ak si teraz dá zvýšiť VZ na 1119 €, tak aby mu nejakou náhodou nebola vyplácaná PN z minimálneho VZ, ke´dže by urobil zmenu 😉 ďakujem 😉

duplinka
11. apr 2011

@gitarka no mne to vysvetlila tak, že nie ☹ Aj mňa to trošku rozčúlilo, ale vraj je to tak. Musíš dodržať tých 6 týždňov. Ak sa nemýlim. Ale asi tak to vychádza, že? Oni ti proste budú platiť, ak si splnila 270 dní, ale iba z minima. Ja sa iba modlím, aby som nemala problémy. Našťastie nepracujem, takže na PN nemusím. Ale mám vysoké riziko na rôzne komplikácie, tak len tíško dúfam...

gitarka
11. apr 2011

@duplinka no ja budme mat v juni splnene tych 270 dni co si platim, keby ze idem na PN v auguste tak naco si platim 22e dnp to dostanem len minim. tak to som si mohla platit 14 ci kolko je minimum nie??

duplinka
11. apr 2011

@gitarka nie moja. Ty tých 270 dní splníš v pohode. Ide o to, aby si na materskú nenastúpila skôr ako 6 týždňov pred pôrodom. PN musíš mať? Kedy máš termín?

gitarka
11. apr 2011

@duplinka este nemam presny termin nemam potvrdene od dokiho

silvia371
11. apr 2011

len pre istotu, podmienky naroku na matersku su> stale plynuce poistenie, cize v case nastupu musite byt poistene, poistenie musi trvat minimalne 270 dni v poslednych dvoch rokoch pred porodom a zaroven musi byt nepretrzite 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, vsetky tieto podmienky musia byt splnene a mesiac pred nastupom na matersku nesmu byt dlhy voci socialnej poistovni vyssie ako 3,32 myslim sumou som si nie uplne ista 🙂

duplinka
11. apr 2011

@gitarka tak prečo potom chceš ísť na PN? Kôly práci?

mamim
11. apr 2011

@miriamr
ahoj miriamr, hoci budem cely rok 2011 na rodicovskom, keby som otehotnela, tak matersku budem dostavat v roku 2012 zo zamestnania + DNP?Hoci pracovny pomer stale trva, tak som si myslela ze s mojou buducou materskou moj zamestnavatel nic nema.A z akeho vymeriavaciahe zakladu sa mi to vypocita? Z hrubej mzdy, ktoru som dostavala pred 2 rokmi?nerozumiem...to sa mi velmi nezda..dakujem

mima595
11. apr 2011

@ada11 - ak si da zmenu, nie odhlasku a prihlasku!!, tak sa mu z maxima bude pocitat až od roku 2013, lebo este v r. 2012 sa mi bude ratat piemer platieb, co plail v. r.2011

ak by si dal odhlasku a prihlasku, tak by sa mu od prhlasky, až do uplynutia novych 26tyzdnov ratali PN z minima...

duplinka
11. apr 2011

@silvia371 no ja ti neviem, ale ja som splnila 270 dní v marci. Tetuša na sociálke mi povedala, že si dalej platiť nemusím. Že som splnila podmienky. Ja však platím, aby som mala vyššiu materskú. Ty zase tvrdíš, že platiť musíš až do nástupu na MD. Na sociálke nič také nevravela. Tých 26 týždňov je podmienka pre splnenie 270 dní. Takže ak ti vychádza splnenie 270 dní neskôr ako 26 týždňov pred nástupom, vtedy nemáš nárok. Ale nie, že musíš platiť. To nie. Vysvetľujem divne, že? 😀 😀 😀

megan999
11. apr 2011

@ivamarr to akoze naozaj? to co za hlupost? @gapa, @mima595 moze to byt tak, ze nedostane z maxima? ak ano preco?

silvia371
11. apr 2011

@duplinka http://www.socpoist.sk/materske/1293s?&lang=sk#...
pripajam link na stranku socialnej poistovne podmienky naroku, druhy a stvrty bod 😉