Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
18. apr 2011

@bubinko83 - nie, musis to mat na papieri...

bubinko83
18. apr 2011

@mima595 diky.Takže musim zrušit a založit novu zmluvu alebo stači požiadat o zvyšenie?

jajuuus
18. apr 2011

@cigaretka5 ďakujem aj tebe 😉
@mima595 ďakujem 😉 a prosím ťa, aká je výška platenia toho maxima? viem, že cca 50€, len neviem presne...

czechzuzanaba
18. apr 2011

Baby 26 tydnu do porodu se to pocita? nebo porod byva obvykle 36. - 40. tyden, ne? Potom teda staci do 10. tydne, ne? A to tam musim jit dvakrat - odhlasit nizsi sumu a prihlasit vyssi? a nebo se to da vybavit v jeden den....Ja jsem ted necely 8tt, tak abych to stihla 🙂

mima595
18. apr 2011

@czechzuzanaba - rata sa do nastupu na matersku, to je 34tt, tak mas najvyssi cas!!!10tt je neskoro....

mima595
18. apr 2011

@jajuuus - ani ja neviem presne, ale to ti už hadam na SP povedia...

mima595
18. apr 2011

@bubinko83 to zavisi od toho, z akeho VZ si platis teraz...ak z minima, tak odhlaska a prihlaska...
ak z ineho VZ, daj blizsie udaje, neda sa vseobecne poradit, zavisi od konkretnych podmienok

vrn
18. apr 2011

Ahojte, som na materskej s dcerkou. 27.10.2010 som si zacala platit DPO plnu ciastku na najvyssiu matersku s druhym dietatom, zacala som to platit este pred otehotnenim. Na druhu matersku nastupujem 25.7.2011, termin porodu mam 5.9. Ak som to dobre pocitala tak mi 270 dni vychadza 24.7., cize presne den pred nastupom na matersku....... normalne ma sokuje ako nam to vyslo........ trosku sa obavam aby to vsetko klaplo, mozem si platit este napr. par dni navyse aj ked uz budem na materskej a odhlasit sa az napr. do 31.7., aby som mala istotu ze budem mat splnenu podmienku?

matazoja
18. apr 2011

ahojte...rada by som sa spytala.....mala bude mat 3 roky 6.5.2011 /za tri tyz/ ....dokym nepojde do skolky musim ostat doma - a chcem ist na podporu... predtym som mala na paske min.mzdu takze to ziadna slava asi nehrozi.....neni nejake riesenie /dat sa na tych par dni zamestnat,alebo ????/ kamaratky maju starsie deti a stihli tu dieru v zakone ked zaplatili 8dni a mali super podporu /predpokladam ze pani na soc.urade mi povedala pravdu 😉 ze teraz to uz tak nejde/ ....dakujem

jajuuus
18. apr 2011

@mima595 no aby som si radšej každý mesiac urobila test, aby som niečo neprešvihla.... 😀

solnicka_nr
18. apr 2011

@vrn dnom nastupu na MD uz neplatis je to to iste ako keby si bola na PN. Za obdobie v ktorom ti vznika narok na vyplatu davky ci uz nemocenskej alebo materskej sa poistenie neplati.......

czechzuzanaba
18. apr 2011

@mima595 no a co kdyz uz jsem na materske ? tak to se potom pocita odkdy?

rumer11
18. apr 2011

kisska ďakujem, verím, že to v budúcnosti víde. 😉

miriamr
18. apr 2011

@vrn môžeš sa dohodnúť s doktorom, aby Ťa vypísal ma materskú o 2-3dni neskôr, Presne kedy Ti padne 270 dní Ti musia povedať aj na SP, aby si si to overila. A odhlásiť sa z DNP po nástupe na MD nemusíš, poistenie bude trvať, no Ty neplatíš.

nina87
18. apr 2011

Ahojte,chcela by som sa opýtať či si môžem platiť dobrovolné nemocenské poistenie aj keď som spoločník v s.r.o. (bez nároku na odmenu)? 😕

mima595
18. apr 2011

@czechzuzanaba - nechapem, ako to myslis....

maslarova
18. apr 2011

dobry
Neviete nahodou kto by mi poradil odhladom OCR. Dnes mi lekarka vypisala OCRku kedze prva dcerka je sustavne chora a MD mi skoncila teraz 8 aprila 2011. Aky je postup ked si idem uplatnit OCR z DNP. Stale si platim DNP z maxima. Viem ze musim ist s papierom na Soc.poistovnu a aj na urad prace/lebo uz za april mi daju aj rodicovky. Ako mam potom zaplatit DNP lebo za 8 dni z aprila mam materku a zvysne mam rodicovsky a nie som si ista ci mam zaplatit aj za tie dni com som na OCR.
Ak ma niekto s tym skusenost prosim poradte alebo aspon nejaky link kde by som si to precitala...
VDAKA

mima595
18. apr 2011

@maslarova - OCR vypis, hlavne podpis na 2. strane a napis cislo uctu...odnesies na SP... do 8.maja musis zaplatit za april 2011 ... ta dni, co si na OCR, neplatis..teda zaplatis pomernu cast od 9.4 do 30.4. ale este odrataj aj dni, co si na OCR
na UP už nemusis, už možes aj poberat OCR aj rodicak, UP to nezaujima

maslarova
18. apr 2011

DAKUJEM VELMI PEKNE ZA ODPOVED

czechzuzanaba
18. apr 2011

@mima595
no jako ze kdyz uz jsem na materske se starsim......tak odkdy se to potom pocita, ze jdu na materskou s novym miminem 🙂

mima595
18. apr 2011

@czechzuzanaba - 6 najskor 8 tyzdnov pred terminom porodu...
ale ty už nie si na materskej dovolenke, ale na rodicovskej 😉

czechzuzanaba
18. apr 2011

@mima595 aha, chapu, diky moc za radu. tak to mam co delat teda.

mama2011
19. apr 2011

Zdravim vas!

Chcela by som sa vas opytat na tento moj pripad:

- od leta 2007 - 30.06.2010 som bola zamestanana ako riadny zamestnanec v jednej firme v zahranici - clensky stat EU.
- od 01.07. som tam bola potom vedena v evidencii na tamojsom urade prace a soc.posit. a poberala som davku v nezamestnanosti.
- 18.12.2010 som na na SR vratila - s tlacivom U002 - teda exportom davok - kedze som ich poberala po zaregistrovani sa na nasom slov. Urade prace este do polovice februara 2011.
- cakam babatko - v polovici septembra (15.09.2011) mam termin 😵

Som bohuzial stale nezamestnana a evidovana na ur.prace SR

Vo februari som sa pytala na soc.poistovni, ako to bude s mojim narokom na matersku ... povedali mi, ze ked splnam podmienku 270 dni v posl.dvoch rokoch, tak budem mat narok ... len im bude potrebne preukazat tlacivom E104, ze som v zahranici bola soc.poistena ...
Takze som sa potom pokusala kontaktovat soc.poist. statu, kde som pracovala - a aj sa mi to podarilo - no tam mi poradili, ze bude lepsie, ked si tlacivo E104 vyziada oficialne priamo slovenska institucia - teda soc.poistovna ... kedze takto sukromne by mi to vraj poslali az mozno niekedy v juli - auguste ...
Cize som sla opat na pobocku soc.poistovne, kde som ich chcela poprosit o takto oficialne vyziadanie si potrebneho tlaciva E104 ...
Avsak tu zrazu vysvitlo - od tej istej pracovnicky - ze uz vlastne ani tych 270 dni v poslednych dvoch rokoch nestaci mat, ale zaroven musi byt osoba nemocensky poistena na dobu myslim min.26 tyzdnov ... co uz ja nesplnam, a ani spaetne to samozrejme nie je mozne doplatit ... takze vraj v podstate mi neostava nic ine, ako poziadat si o rodicovsky prispevok ... ☹

PROSIM VAS - ako to vlastne je, vazne sa v tomto vobec nevyznam, a potrebujem poradit. Co mozem este urobit, ak vobec este nejaka moznost je, aby mi narok na matersku bol priznany ???
Stale som bohuzial nezamestnana, a v mojom stave to uz ani asi ine nebude, no existuje nejaka moznost - ciste hypoteticky - zamestnania sa trebars na nejaku dobu urcitu teraz, alebo nieco podobne, co by mi mohlo pomoct ???

DAKUJEM za vsetky vase rady a pomoc. 🙂

megy2
19. apr 2011

kedy sa mam odhlasit z DNP ked 6.5.2011 nastupujem na MD?.....a neviem co to ma stym nieco spolocne ale od 7.4.2011 som PN...dik za odpoved ja som z toho jelen aby som nezrobila nejaku chybu a neprisla o nejake peniazky..dakujem...... 😉

bambi9
19. apr 2011

@megy2 pocas MD sa nemusis odhlasovat z DNP 😉 dalej ti plynie akurat ho neplatis... ale pozor, potom ked bude koncit MD a pojdes na rodicovsku tak sa rozhodni ci sa odhlasis alebo opat zacnes platit... daj pozor na ten datum aby si plynule naviazala z MD na RD..

majoslava
19. apr 2011

@solnicka_nr ahoj, ak dobre chápem, ked som na PN tak nemusím platiť DNP??? v marci som splnila podmienku 270 dní a som na rizikovom... ked nebudem platiť budem mať nárok na vyššiu materskú?? termín pôrobu mám až 1.11.2011

bambi9
19. apr 2011

@majoslava ahoj, ak mozem odpisem ti aj ja.. tiez som splnila 270dni DNP a isla som pocas tehu na PN a teda som uz aj cerpala PN z DNP a aj od zamestnavatela... pocas PN som si DNP neplatila (aj ked stale plynulo) . teraz som nastupila na matersku a uz mi aj prisla na ucet. Samozrejme mam narok na maximalnu napriek cerpaniu v PN 😉
len si daj pozor a odsuhlas to so SP od ktoreho dna prestanes platit DNP aby ti tam nevznikol nedoplatok za par dni... ja som tam vzdy radsej isla sa uistit nech mi to sedi 😝

majoslava
19. apr 2011

@bambi9 ďakujem si zlatá 🙂 hneď zajtra sa pojdem popýtať do SP (aj ked tá pani nie je moc príjemná ☹ )

ada11
19. apr 2011

chcem porosiť o radu, ocino dostal výpoveď v práci k 30.4.2011, platil si aj DNP, teda doplácal cca 22 € do VZ 1084 €. od1.5.2001 si požiadal o zmenu na VZ 1119 €. ak pôjde teraz na PN od 3.5., tak je ešte v ochrannej lehote, ale ak túto PN skončí a nikedy v lete začne novú /(má ísť na liečenie na X-ku/, tak potom sa mu bude PN rátať z akého VZ - len z tých eur čo si doplácal, alebo z 1084 €? ďakujem 😉

mima595
19. apr 2011

@ada11 - len z tych, co si doplacal