Dobrovoľné nemocenské poistenie

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu
gapa
28. jún 2011
@matamiky
štát za teba neplatí nem.poistenie nikdy, len dôchodkové, ak si dala prihlášku. Preto ti za obdobie rd nevzniká žiadny preplatok, ak teda nepracuješ napr. v inej firme na prac.pomer, či nemáš povinné np szčo.
gapa
28. jún 2011
@sandruska81
ak si na RD a súvisle prejdeš na MD, tak výpoved z nadbytočnosti dostať nemôžeš.

Ak neoznámiš tehotenstvo písomne s potvrdením od lekára, tak nie si v zmysle Zákonníka práce považovaná za tehotnú, aj ked máš svedkov.
vid § 40 ods. tuším 6 Zákonník práce.
Ak však nebudeš čerpať medzi RD a MD riadnu dovolenku, tak stačilo aj ústne, aby s tebou nerátali, aj ked papier nepustí a dostane sa predpokladám od šefa k personalistke/ mzdárke, ktorá s tým bude robiť, tj. záleží na interných postupoch firmy, čím väčšía, tým väčšia potreba oznamovať písomne.
gapa
28. jún 2011
@spilo1
nevadí, že bude pn z minima, podstatné je, že bude dnp pred nástupom na md TRVAť aspon 26týž, zákon nič nehovorí o PLATENí 26týž, vid § 57 ods.1 písm. c Zákon o sociálnom poistení (tam sú uvedené prípady, kedy sa vypláca z pravdepodobného vym.základu, čo je u DNP osoby minimum)
gapa
28. jún 2011
@tinafarkas
teraz som čítala nejaké prípady, že vzhladom na to, že nástupom na RD sa prerušuje NP, tak sa obd. do nástupu na RD považuje za ukončené nem.poistenie, tj. tých 270dní by si stihla. Ale ak by si nastupovala na md v r.2012, tak už to nemusí platiť.
A aj tak by to chcelo overiť cez poradnu sociálnej poistovne, lebo nezaručujem.
maximo
28. jún 2011
Ahojte,možno to bude pre niekoho hlúpa,ale pre mňa dôležitá otázka: keďže si platím DNP a plánujem na jeseň otehotnieť,chcem sa spýtať ako dlho sa poberá zvýšená materská vďaka DNP? Ďakujem za odpoveď 😉
lucia.kl
29. jún 2011
@maximo materská sa poberá tak isto dlho ako normálna, len je zvýšená, takže pri jednom dieťati je materská 34týždňov, pre osamelú matku 37 týždňov a pri dvojičkách 43týždňov... DNP ovplyvňuje len výšku, nie dlžku...
spilo1
29. jún 2011
@gapa ďakujem 🙂
sandruska81
29. jún 2011
@gapa Moja práca je len šéf a 5 zamestnancov. Chcem to spraviť len pre istotu, aby mi nemohla dať výpoveď keď sa napr. dozvie sa, že platím DNP a začne pôsobiť chamtivosť. Akým štýlom treba napísať ten list? Stačí takto: Dolupodpísaná .... Vám dávam na vedomie, že dňa.... nastupujem na materskú dovolenku. Na materskú dovolenku budem nastupovať z RD, ktorá trvá od... A treba aby to ona osobne prevzala a nejako podpísala/potvrdila, alebo stačí to len odovzdať a vlastne tým som si svoju povinnosť splnila? (aby mi náhodou nedala výpoveď keď jej budem dávať do ruky tento môj list)
gapa
29. jún 2011
@sandruska81
tak ty jej nechceš oznamovať tehotenstvo podla zp, ale nástup na md? Ak až potom, ked budeš jej dávať do rúk žiadosť o materské, tak si proste sprav kopiu žiadosti o materské a daj si podpísať prevzatie žiadosti + dátum.

ja som oznamovala tehotenstvo." oznamujem Vám, že som tehotná s predpokladaným termínom pôrodu .... Prikladám potvrdenie o tehotenstve - kopiu tehot. knižky (len strany s pečiatkou lekára, menom a termínom pôrodu. + kopiu som si nechala potvrdiť prevzatie + dátum prevzatia
ninan2
29. jún 2011
@lucia.kl Ahoj, z DNP je vyssia materska ako zo zamestnania? O nejake percenta?
Este sa chcem uistit - odkedy som na MD (z DNP), plati za mna zdravotne poistenie stat, ze? A dochodkove tiez, aj bez prihlasenia nan? Pochopila som to tak, ze na dochodkove sa mam zaregistrovat ako FO az po nastupe na RD, ze teraz netreba. Dik za info 😉
felinka
29. jún 2011
Ahojte dievcata, prosim, kto sa v tom vyznate, poradte mi, lebo som zufala... :-S
Ak chcem mat najvyssiu moznu matersku, ako to funguje?
DNP sa uzatvara ako ta najvyssia mozna suma vymeriavacieho zakladu, teda 1116 € minus moja hruba mzda, tak ziskam moj vymeriavaci zaklad.. To mi bolo povedane v soc. poistovni. Ta moja hruba mzda ma byt za ake obdobie? Momentalna hruba mzda, ci aka?
A ako potom zistim, aku vysoku matersku budem dostavat?
Dakujem vam velmi pekne za odpovede, nikde to neviem najst a neviem si rady... :-N
lucia.kl
29. jún 2011
@ninan2 ja som to myslela, tak, že ak máš DNP tak máš vyššiu materskú ako by bola len zo zamestnania ... 60% je materská všade...
na dôchodkové sa prihlásiš spolu s rodnými listami v SP po pôrode...
lucia.kl
29. jún 2011
@felinka ja som pozerala hrubú mzdu z platového výmeru ktorý som dostala v práci - alebo sa opýtaj mzdárky... materská je 60% z vymeriavaceho základu, čiže ak sa rozhodneš že spolu DNP + hrubá mzda bude tých 1116,75€ tak materská bude 670€
felinka
29. jún 2011
@lucia.kl dakujem ti velmi pekne, pomohla si mi! 😉
pininka
29. jún 2011
Ahojte baby, viete mi niektorá poradiť? Som nezamestnaná, ale dva roky si už platím DP, tú najnižšiu čiastku, viete mi niektorá povedať koľko eur budem dostávať materskú? A ešte jedna vec, doktorka ma vypísala na pn, je to mesiac pred plánovaným nástupom na materskú, aká bude výška nemocenskej? Ďakujem krásne.
jarkova
29. jún 2011
@pininka ahoj, materská je 60% zo základu, z ktoreho máš vypočítané poistné. myslím, že nemocenské je 55%, ale to hadam. skuk pozrieť na www.socpoist.sk
lucia.kl
30. jún 2011
@pininka PN je prvé 3dni 25% a potom 55% z VZ
yuyka28
30. jún 2011
@lucia.kl aj ja mam malu otazocku...som na RD, este som nebola zamestnana, platim si DNP uz od 14.9.2010, pracujem ale len na dohodu a som v 4.mesiaci...no a otazka znie, ci mozem ist na PN a v akej vyske bude ak ano? 🙂 dakujeem
monika1310
30. jún 2011
Ahoj lucia.kl
prosím ťa o radu. Som na RD, dostala som výpove´d k dnešnému dňu 30.6.2011,z dôvodu zrušenia firmy. Malá sa narodila 12.1.2010, na sociálke mi pani povedala, že sa mám poistiť tak, aby to bolo dokopy 2 roky, čiže ešte minimálne7 mesiacov.Ale viac mi nie je ochotná poradiť. Teraz neviem, aký si mám určiť vymeriavací základ, či sa mi oplatí maximum, a na akú dlhú dobu sa mám poistiť, či až do konca RD. V prípade, že si nenájdem prácu, po skončení RD, ako sa vypočíta výška dávky v nezamestnanosti? A ešte by som chcela vedieť, či sa môžem dať vypísať PN, alebo OČR, ak som na RD, nevylučuje sa to? Nemusím potom vrátiť RD za príslušné obdobie? Toto mi nikto zodpovedať nechce.
Ďakujem za odpoveď Monika
felinka
30. jún 2011
@lucia.kl Lucka, este by som sa chcela spytat, kedze sa vyznas, ked budem potom dostavat matersku 670 €, tak z toho su este nejake odvody, cize budem realne dostavat menej, alebo to budem dostavat ako plnu sumu na ucet? Jaj, taka som blba z tychto cisiel a financii, ze sa az hanbim! 😞
gapa
30. jún 2011
@monika1310
nárok na nemocneksé a ošetrovné máš len ak ti trvá nem.poistenie alebo si v ochr. lehote a z dnp, ak máš splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia dva roky pred vznikom pn, očr.
ak ti skončil pp počas RD, tak ti ochranná lehota neplynie, tj. bez dnp nárok nebude. A nem.poistenie ti v zamestnaní trvalo len počas md, nie uz počas RD, tj. obdobie ukončeného nem.poistenia počas md sa ti môže prirátať ku dnom dnp.

podla teraz účinných zákonov môžeš poberať aj nemocenské či ošetrovné v súbehu s rodič.príspevkom.
gapa
30. jún 2011
@yuyka28
ak budeš na pn, tak cca na mesiac to bude 55% z toho vym.základu, z ktorého si si dnp platila v období od prihlásenia do 31.12.2010 (aj ked presne sa to ráta na dni a za prvé 3dni je to len 25%, od 4tého dna 55😵

materské bude 60%
yuyka28
30. jún 2011
@gapa dakujem za odpoved, takze nemusim byt zamestnanec aby som mohla byt PN, staci ze platim DNP...dufam ze tomu spravne rozumiem :-N
gapa
30. jún 2011
@yuyka28
áno a na pn treba zaškrtnúť,že si uplatnuješ nárok z dnp
deninka14
30. jún 2011
@gapa a môžem si pn a očr uplatniť z DNP ked prejdem na rodičák??? (ešte nebudem v práci, ale podmienku 270 dní splnenú mám)
nelynka18
30. jún 2011
ahojte baby poprosim vas o radu....dva dni dozadu mi uplynulo 270dni cize uz mam narok cerpat.no len neviem toto: som doma cize nepracujem a mam narok na marodku?od 19.jula by ma moj lekar vypisal lebo mavam nizky tlak a aj brusko mi troska tvrdne a mam oddychovat,cize by ma vypisal len neviem ako mam postupovat potom dalej a dufam,ze ma tam neodfajkuju....ako to funguje?dakujem
gapa
30. jún 2011
@deninka14
môžeš
miruska7979
30. jún 2011
Ahojte, noo ja by som sa chcela poradit..pracujem 5 rokou v kuse,ale dobrovolne som pripoistena od januara 2011 a chcela by som ist na matersku, kedy by bolo najlepsie na tu matersku ist, aby som dostavala tie peniaze navyse co si platim to dobrovolne pripoistenie..je tam pisane 270 dni si to musim platit, ale neviem, ci 270 dni do porodu, alebo do otehotnenia? poprosim o radu, dakujem Mirka 🙂
lucia.kl
30. jún 2011
@felinka to je čisto pre teba, počas materskej sa nič neodvádza a ani sa neráta do daní - je to všetko nezdanitelná čiastka...
akurát sa materská ráta do príjmu, takže mm si ťa nemôže odrátať z daní ( znížiť si základ...)
lucia.kl
30. jún 2011
@nelynka18 máš nárok na PN z DNP. doktor ti vypíše PNku na ktorej vyznačíš že si ju žiadaš z DNP a odnesieš na sociálku... sociálka má nejaké dni na priznanie ti PN ak si zaznačíš posielanie na účet, tak sa posiela vždy mesiac spetne do 15...

Začni písať odpoveď...

Odošli