Dobrovoľné nemocenské poistenie

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu
zuzmor002
19. júl 2011
@lucia.kl Tak dúfam, že máš pravdu, normálne ma to zaskočilo! A vďaka za odpoveď! 🙂
obedwix
19. júl 2011
zuzmor002...čo to bude konkretne ake zmeny to asi netuši nikto. no ako ti písala lucia.kl, tak ma pravdu. no horšie to bude v mojom prípade. ja ak bude všetko ok tak až v marci no dufam že sa ma to nijako nedotkne
vodicka75
19. júl 2011
Ahojte, prosim, vedeli by ste mi poradit?
Som zamestnana na dobu urcitu do konca jula 2011 (od augusta 2010). Zatial nemam novu pracu (mozno nejaka brigada?), ale od 15.8 by som mala ist s dcerkou ako schvaleny sprievodca VsZP do kupelov. Myslela som, ze poziadam detsku o vypisanie OCR-ky, lenze ta je, pokial viem, len pre nemocensky poistenych a ochranna doba po skonceni prace je 7 dni...co by ste mi odporucili? Prihlasit na na dobrovolne nemocenske poistenie od 1.- 11.8 (11.8 sa odhlasit a vyplatit sumu a 12.8 na UPSVaR ako nezamestnana?), posunie sa ochranna doba od 11.8 + 7dni (?), cize OCR-ka vypisana teoreticky od 15.8 (nastup do kupelov) by platila? Ake by bolo rozhodujuce obdobie na vypocet OCR? Fakt neviem, co urobit (narok na podporu v nezamestnanosti nemam, poberala som ju do jula 2010 a potrebovala by som 2 roky odpracovat, mam len rok), vdaka za kazdu radu 🙂
lenjak
19. júl 2011
ahojte chcela som sa opytat ako to funguje, ked si chcem zmenit vysku dnp z min na max.? platim si asi 4 mesiace minimum a chcela by som to zvysit, diky za radu
sandruska81
19. júl 2011
@lenjak zmenu mozes urobit po 6 mesiacoch tym,ze navysis, alebo hocikedy tak,ze sa odhlasis a znova prihlasis (tu vsak treba splnit podmienku noveho VZ 26t)
lenjak
19. júl 2011
@sandruska81 dakujem, to znamena ze ak by som nemala 26tyz sa to nejak prepocita teda nebudem mat max ale vyssi
vodicka75
19. júl 2011
Zakon o socialnom poisteni k 1.1.2011
http://www.socpoist.sk/zakon-o-socialnom-poiste...

§ 32
Ochranná lehota
(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.

(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní.

(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

Mate skusenosti s bodom 3?


ingulka85
19. júl 2011
Zdravím Vás, viem mi niekto poradiť ako to je s DNP? Chcem si to začať platiť čím skor, nie je to už náhodou zrušené a ak mám tú žiadosť, potrebujem ísť do miesta svojho trvalého pobytu podať žiadosť osobne na sociálnu poisťovňu alebo ju tam stačí poslať poštou alebo môžem ísť aj na sociálku v inom meste? Ďakujem za odpoveď 🙂
ja.nu.la
19. júl 2011
Ahoj nie je to zrušené a stači ti to poslať postou na socialku v tvojom trvalom pobyte. V inom meste ti to nezoberú. Viem podla vlastnych skuseností.
nelynka
19. júl 2011
@ingulka85 ja som to posielala poštou, kedže pracujem 120km od trvaleho bydliska a nemám v týždni jeden den volna..
žiadosti mi dali na pobočke, kde pracujem..a už som to len vyplnila a poslala..
teraz čakám na potvrdenie žiadosti, moje číselko a kam mám peniažky posielat 😃
ingulka85
19. júl 2011
Aha, ďakujem Vám veľmi pekne, takže isto to nie je zrušené? lebo sa tu niečo pošuškávalo, a vypísať to viete tú žiadosť? Ja pracujem v štátnej správe, tak neviem, či tam nemám nejaké zmeny... A mám ten istý problém, pracujem 80 km od svojho trvalého pobytu a nemám šancu sa tam tiež dostať počas prac. dní :-x
ingulka85
19. júl 2011
@nelynka a kedy si to posielala? ked vyplním niečo zle?
nelynka
19. júl 2011
@ingulka85 tam nemáš čo zle vyplnit..meno, priezvisko, rodne číslo, trvalý pobyt, prechodný pobyt (to som dala aj ja, aby mi pošta chodila sem), čiastku z akej si chceš DNP platit a datum odkedy ti to má začat..
ja som to posielala v utorok 12.7 a dala som si aby mi to začalo od 15.7.
treba tam nejaké dva čestné prehlasenia ešte k tomu podpísat,to mi tiež dali na pobočke..a spolu som to poslala na moju pobočku podla trvalého pobytu..
je doležité tam do kolonky napisat aj telefon, aby ti vedeli ked tak zavolat až by tam bolo niečo zlé alebo nejasné...
ingulka85
19. júl 2011
@nelynka aha, ja mám jedno tlačivo s čestným prehlásením, to všetko budem vedieť, len to čo sa týka zamestnávateľa nejaké veci sú tam... A ešte čiastku z akej si DNP chcem platiť to si dávala čo tam?
A prechodný pobyt - si prihlásená na prechodnom, lebo ja som sa vydávala pred miesiacom, doklady sa mi vybavujú a prechodný tiež, tak nemám žiadny doklad o PP.
gapa
19. júl 2011
@bodzlomu
ak ti netrvá pp, tak nečerpeš RD ale len poberáš RP, lebo RD môže čerpať len zamestnanec a nie nezamestnaný.

sociálka za teba platí len dôchodkové poistenie, žiadne iné, tj. určite nie nemocenské.

tj. ak ti skončilo nem.poistenie pred cca 22 mesiacmi, tak 270dní splníš len v prípade, že ti vznikne nem.poistenie dostatočný čas pred otehotnením (tehotnenstvo sa ráta od prvého dna posledn.menštr. a trvá 40 týž. alebo len 38týž. presp. pri predčasnom pôrode aj mene), tak treba rátať.
bodzlomu
19. júl 2011
@gapa - t.j. ja by som to uz teraz asi nesplnila, kedze tehotenstvo trva cca 280dni! a uz teraz by som mala byt nejak v 6tt.... dakujem vsak za info 🙂 nevadi, samozrejme peniazky navyse by sa zisli, pretoze to nie je bohvie co, ale najdôlezitejsie je, aby boli deticky zdrave 🙂
gapa
19. júl 2011
@tara
predpokladám z dnp poberala 1-6/2011 nemocenské a predpokaldám, že nemá iné nem.poistenie tj. zamestnanie (ako už písala lucia), ked od 8/2011 platí z maxima (urobila zmenu). Ak je tak, tak pri vzniku pn v 1/2012 sa jej nemocneské vyráta z obdobia 7-12/2011 (ak beriem, že celé obd. 1-6 poberala nemocneské a do konca roku nebude poberať nem.dávky).
Samozrejme ak nebude nejaká zmena čo by to ovplyvnila od nového roku.
gapa
19. júl 2011
@bodzlomu
presne tak, tak vela zdravíčka celej rodinke 🙂
bodzlomu
19. júl 2011
@gapa dakujeme 🙂
hanka21
19. júl 2011
Ahojte..Potrebovala by som aj ja poradiť...Veľmi sa v týchto veciach nevyznám a na úradoch ma odbili...Tak sa chcem spýtať tu či sa nedá ešte niečo robiť aby som mala vyšší Rp.
Som s dcérkou 4 rok na materskej teda 1 rok na predlženej už..Teraz mám termín zatila n koniec februara..Na socialnom mi povedali že ked nestíham platiť tých 270 dní do porodu nič né sa nedá..A ani odpracované nemám..Chcem sa teraz spýtať keby sa teraz zamestnám..či by mi to neak ešte pomohlo...aAlebo čo mám urobiť ak sa ešte niečo dá robiť...Dakujem za poradenie..
veronika81
19. júl 2011
@gapa ahoj, poprosila by som ťa o radu.. Čítala som pár príspevkov dozadu, pochopila som dobre, že RD sa započítava do doby poistenia?
Moja situácia: Pracujem od roku 2001 nepretržite, v roku 2009 vo februári som nastúpila na MD, materskú som poberala toho polroka, teraz som na RD, pracovný pomer stále trvá. Som čerstvo tehotná (5tt) a neviem, či by malo zmysel začať si ešte platiť DNP. Podľa toho čo si myslím, tak ano, ale chcem si to overiť. A stačilo by platiť z rozdielu medzi max. VZ a mojou hrubou mzdou, ktorú som mala v roku 2009 alebo potrebujem nejaký papier od účtovníčky, akú mzdu by som mala v tomto období?
A ďalšia vec..čo sa to pošuškáva, aké zmeny by mali nastať? Viem, že presne to nevie nikto, ale či sú nejaké hlasy.. Hovorí sa aj o zrušení? Dokonca som tu čítala niečo, že už neprijímajú nové žiadosti.
Ďakujem pekne 🙂
sasena033
20. júl 2011
ahojte babule tie ktore sa vyznate.....poculi st eo nejakej zmene v DNP o januara 2012??? ci este netreba nad tym hlavu lamat ked to nie je schvalene http://www.financeportal.eu/2011/06/30/materska...
sandruska81
20. júl 2011
@veronika81 kolko dni si uz na RD? Gapa tu pred par dnami pisala presny pocet dni kedy to este stihas (tusim 460-ale nalistuj par stran a zistis).
alenka777
20. júl 2011
ahojte, k 30.6.2011 mi skončil prac. pomer, ak by som si ešte tento mesiac začala platiť dnp, ako by sa mi počítali dni, pokračovalo by sa alebo je to už odznova? Ak budem platiť teraz z minima a napr. o 2-3 mes. zistim že som tehotná,môžem potom zvyšiť na maximum? dakujem za radu
veronika81
20. júl 2011
@sandruska81 na MD som šla 6.2.2009, takže na RD približne od augusta 2009, čo budú už dva roky, takže je to viac ako 460 dní. To je zle? :-| Idem si to prelistovať dozadu..
sandruska81
20. júl 2011
@veronika81 RD sa nezapocitava do doby poistenia,materska ano. Takze ak je to viac nez uviedla gapa,potom treba splnit podmienku 270 dni np.
jamama
20. júl 2011
Dievčata,stale platí,že do 8tt sa može zvýšiť DNP,pre poberanie vyššej materskej?Ja som v 5tt,pracujem,mam 500eur hrube,DNP si platím od 18.1.2010 14 eur.Dakujem
gapa
20. júl 2011
@veronika81
podla mna neoplatí, ale vznik nem.poistenia zamestnanca pri nástupe na MD z RD je v zákone tak nepopísaný, žeby bolo dobré poznať postupy soc.poistovne a by som napísala priamo na soc.poisťovnu cez poradnu, nech ti odpíšu. Ale napíš presnejšie dátumy nástupu na md. Aj ked myslím, už niekto mi aj písal k tomuto odpoved soc.poisťone, nepamätám si to.
lucia.kl
20. júl 2011
@jamama áno, stále to platí ale odporúčam odhlásiť a prihlásiť čo najskôr aby si to stihla na 100% pozor, treba sa odhlásiťa prihlásiť, aby sa ti materská potom rátala z max... ak by si len urobila zmenu, tak by ti rátali z priemeru z tohoto roka...
cipsinka
20. júl 2011
Dievcata co je na tom pravdy,ze sa ma rusit materska z DNP,my sa zaciname snazit o miminko,momentalne som v zahranici som bez prace (ale registrovana na urade prace tu v zahranici,tym padom si nemozem platit DNP).Ked zistim,ze som tehu chceme ist na SLovensko odhlasit sa tu z UP a nahlasit sa na SVK a zacat si platit DNP,snad to stihnem do toho 8tt sa nahlasit.Len teraz som v pomykove,ze ci sa to bude alebo nebude rusit,kdeze si to zacnem platit a v janu.sa dozviem,ze materaska nebude lebo to rusia :-| :-| :-| :-|

Začni písať odpoveď...

Odošli