Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
22. júl 2011

@cartridge áno, ale len ak by ti presahovalo tú sumu 190€ aby sa ti to oplatilo, buď máš tento príspevok alebo rodičovský príspevok, oba poberať nemôžeš... do troch rokov dieťaťa máš totiž nárok na rodičovský príspevok aj ak pracuješ... preto ten príspevok bez preukázania výdavkov - 41€ sa neoplatí...

cartridge
22. júl 2011

Ďakujem, tomuto už rozumiem. A ak budem mať schválený predĺžený RP /platený/, keďže dieťa už má viac ako 3 roky, budem sa môcť zamestnať na trvalý PP?

tinka1987
22. júl 2011

@lucia.kl dakujem velmi pekne

lucia.kl
22. júl 2011

@cartridge toto netuším...

katie1
22. júl 2011

@lucia.kl Ahoj. Citam, ze vies poradit viacerym kockam, tak by som mala na Teba tiez otazocku 🙂 S priatelom planujeme zacat so snazenim v novembri a rada by som si zacala platit DNP cca. od augusta. Avsak koncom septembra ma caka mala operacia a po nej tyzden PN. Bude mat PN na DNP nejaky vplyv? Dakujem

lucia.kl
22. júl 2011

@katie1 nakolko ešte nebudeš mať splnenú podmineku 270dní, tak PN nebude mať nijaký vplyv na DNP, máš totiž povinnosť si aj nadalej platiť.... takže poistenie ti bude plynúť dalej...

sandruska81
22. júl 2011

@katie1 mozes byt na pn,dnp to nijako neovplyvni. Ak necerpas pn z dnp,tak dnp treba platit aj pocas pn.

katie1
22. júl 2011

@lucia.kl @sandruska81 Dakujem 🙂

patka_1
22. júl 2011

Ahojte babenky! chcem vam len povedat, ze sa mi od Januara KONECNE podarilo vybavit DNP 🙂 🙂 a to len vdaka jednej velmi milej a ochotnej pani pri okienku...takze mozem povedat, ze aj na socialke v NR sa najdu ludia a zamestnanci v jednom, ktori si robia svoju pracu tak, ako su za nu plateny 🙂
prisla som tam s vyplnenym papierom s otazkou co mam napisat do kolonky "vymeriavaci zaklad", ci sumu, ktoru chcem platit alebo vysku VZ? povedala, ze vysku VZ...tak som tam uz isla cmarat sumu 1116,75 ked ma pani stopla, a spytala sa ci pracujem...na mieste mi vypocitala VZ podla platu, vsetko mi vysvetlila, dala TC kde mam zavolat,...adt...a este ako bonus mi povedala ze si mam vypisat ziadost na vratenie preplatku z minuleho roku lebo som platila raz tolko ako som mala 😀 😀 😀 takze pridu peniazky 😀 😀 nebyt jej tak moje peniaze by zostali na nespravnom mieste....velke Dakujem za vsetko Ivetke za okienkom 🙂 kiezby boli vsetky tie mile a ochotne tety ako ona...

janka9898
22. júl 2011

@lucia.kl ahoojky vidim ze vies poradit ohladom tohoto do kolkeho tt tehu treba podat prihlasku dpn aby som splnila tu podmienku na najvysiu matersku
lebo sa uz mesiac snazime o babatko a chcem si ist zacat paltit to dpn len neviem ci to stiham ak uz som nahodou tehu
dakujem za odpoved

katie1
22. júl 2011

@lucia.kl @sandruska81
Teraz som sa este docitala na zamknutych forach o DNP, ze minimalny VZ je 329€. To je ta maximalna suma, ktora je rozdielom medzi 1116,75 a hrubou mzdou? Ak mi vychadza vysledna suma mensia, tak sa mi DNP neoplati platit?

lucia.kl
22. júl 2011

@janka9898 ty si prípad, kedy by sa RD mohol rátať do ukončeného PP ale nezaručujem, takže treba začať čo najskôr aby si splnila podmienku. takže ak ešte niesi tehu, tak treba nabehnúť do SP a prihlásiť sa, ak si zamestnaná, tak z rozdielu max. VZ a tvojej hrubej mzdy...

lucia.kl
22. júl 2011

@katie1 asi tak nejako by sa to dalo chápať, ale určite sa oplatí platiť si potom z toho minima a požiadaš si vždy na konci roka o vrátenie preplatku a budeš mať maximálnu materskú, lebo ak budeš mať rozdiel napr. 200€ tak aj z toho by si si prilepšila k materskej viac ako 100€ čo je tiež dosť....

pandula
22. júl 2011

@lucia.kl ahoj vies toho vela. nahodou nevies. keby ze si zacnem platit do DNP cosko a bola by som uz tento mesiac tehu. neviem o tom este. ale mozne je to. oplatilo by sa mi to.?
spekulacia 270 dni mi aj ak nesedi ale zamestnana som bola do 09/2010 v zahranici v EU. som momentalne nezamestnana poberam rodicovsky za 1 dieta

ide o to ci si dobrovolne prispievat nejaku sumu aby som mala matersku ci na to uplne zabudnut. kedze my to asi vypoctami nevychadza jedine co by pomohlo je ze som bola zamestnana do toho sep. min roku ale to som zase uz poberala matersku

lucia.kl
22. júl 2011

@pandula niekto tu písal, že do ukončeného nem. poistenia sa zaratáva aj práca v zahraničí,(treba nejaké potvrdenie priniesť) takže by si splňala podmienku 270dní a musela by si už len splniť podmienku 26tt pred nástupom na materskú.. takže ak by DNP v budúcom roku bolo tak ako teraz, tak by sa to určite oplatilo - ale potom platiť z maxima aby bola max. materská, ale over si to poistenie zo zahraničia, gapa radí poradu na stárnke soc. poisť.

pandula
22. júl 2011

@lucia.kl dakujem moc moc moc. urcite tam zajde zaciatkom buduceho tyzdna. snad to nezmenia. 🙂

janka9898
22. júl 2011

@lucia.kl DAKUJEM za odpoved pretoze momentalne som na rodicovskej dovolenke takze ak by som bola tehu to by bol nejaky 3tt tehu tak by som to mohla stihnut ci??,
porod by bol konocm aprila keby som povedala dr aby ma vypisala na matersku neskor kedze ja mam este prispevok na zaopatrovanie 24hodinovu starostlivost dufam ze to stiham lebo asi som tehu.-))ň

majka21
22. júl 2011

Ahojky. Viete mi niektorá poradiť?
DNP si platím od polovice marca. Ak by ma lekár vypísal na rizikové tehotenstvo niekedy okt., november, z čoho sa to potom počíta? Ovplyvní to nejako materskú alebo ako to prebieha v tom prípade?
Termín pôrodu mám na 6.1.2012.
Ďakujem za odpoveď.

lucia.kl
22. júl 2011

@majka21 ak ťa doktor vypíše na PN a ešte nebudeš mať splnenú podmienku 270dní, tak Pn z DNP nedostaneš, to znamená, že musíš platiť dalej v plnej výške....

majka21
22. júl 2011

@lucia.kl, ďakujem za odpoveď.
A tá pn by bola v akej výške? A materská by bola potom od kedy? Budem mať vôbec nárok na materskú z DNP?
Ide totiž o to, že v septembri mi končí podpora v nezamestnanosti a potom som bez príjmu.

katie1
22. júl 2011

@lucia.kl dakujem Ti...a este posledna otazka...pises, ze o preplatok mam ziadat VZDY na konci roka... Myslis tym na konci roka po porode a este aj toho dalsieho (ak by sa vyplacanie prelinalo s dalsim rokom)?

lucia.kl
22. júl 2011

@katie1 myslím, že o vrátenie môžeš požiadať hoc kedy aj v priebehu roku, takže kludne si požiadaj naraz po skončení DNP - teda keď by si po skončení MD sa odhlásila alebo ak budeš pokračovať, tak si zvol nejaký dátum a ktomu žiadaj...

lucia.kl
22. júl 2011

@majka21 no neviem ako je to pri PN v nezamestnanosti, či máš na nejakú nárok, z DNP nedostaneš, materskú by to nemalo ovplyvniť ak splníš do pôrodu 270dní, to znamená, že pôrod musí nastať najskôr 271deň a materskú budeš mať 60% z VZ ktorý si si zvolila na DNP

katie1
22. júl 2011

@lucia.kl no tak teraz som uz z toho uplne mimo 😀 Ja si chcem DNP platit len kvoli navyssej MD. Tzn., ze hned ako pojdem na MD (po vybaveni papierov) sa uz mozem odhlasit a bude sa mi vyplacat najvyssia materska alebo musim pokracovat s platenim az do skoncenia MD? 😨

majka21
22. júl 2011

@lucia.kl, ďakujem velmi pekne. 🙂

lucia.kl
22. júl 2011

@katie1 počas MD nemusíš platiť poistenie ale poistenie ti stále trvá a ak by bol problém, môžeš ho po MD využiť počas RD na PN prípadne OČR, ja som napr. teraz na PN kôli kolenám... takže ak sa rozhodneš, že už DNP nechceš, tak ti stačí si ho zrušiť až po skončení materskej...

katie1
22. júl 2011

@lucia.kl dakujem velmi pekne za informacie 🙂 Ja som v tejto praci pocas zatupovania na MD a RD.
Mam este dost casu na to, aby nam to s kolegynkou vyslo tak, ze odidem predtym ako sa ona vrati (pripadne sa budeme striedat). Jej prichodm mi zmluva konci. Potom sa mam (aj ked nastupim na MD a RD) zaevidovat na UP alebo staci ked sa po RD jednoducho znovu zamestnam?

sandruska81
22. júl 2011

@janka9898
takyto problem sme riesili par stranok dozadu. Najlepsie je spytat sa priamo na poradni SP.

lucia.kl
23. júl 2011

@katie1 toto ti neviem poradiť

juliett99
23. júl 2011

@lucia.kl
Ahoj Lucka vidim ze rozumies tomu co tu pisu dievcata. Mam aj ja jednu otazocku na teba som na materskej dovolenke teda uz poberam rodicovsky prispevok zatial 256 €. Zacali sme s priatelom rozmyslat o nasom druhom spolocnom babinku. Naco vsetko by som mala narok ked by sa mi materska prelinala?? Pripadne ak by som si zacala dobrovolne priplacat?, Velmi pekne dakujem za tvoju odpoved a hlavne tvoj cas. 🙂