Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
26. júl 2011

@marianne takže ak budeš na PN len zo zamestnania, tak DNP si treba dalej platiť - až pokial ti neuplynie 270 dní, potom si môžeš požiadať o PN aj z DNP - akurát riešim z jenou babou tu, čo jej tam vznikol nejaký problém, tak možno to urobiť tak, že si požiadaš od 1.9. o PN aj zo zamestnania aj z DNP ( z DNP ti pošlú papier, že až do jej skončenia nemáš nárok na nemocenské dávky) a potom by si ukončila tú PN z DNP ku 20.9. ( overila by som si v SP či už máš splnenú podmienku 270dní k tomu dátumu alebo ak ťa to nezabije, tak ju ukončiť k 30.9. a začať novú PN z DNP nasledujúci deň. akonáhle ti priznajú PN z DNP už nemusíš platiť a nijako to neovplyvní výšku materskej, pretože aj počas PN ti nemocenské poistenie stále trvá... hádam si ma pochopila...

lucia.kl
26. júl 2011

@katie.2906 takže pokúsim sa odpovedať na tvoje otázky:
1. áno, suma ktorú si platíš je každý mesiac rovnaká, pri prihlásení si zvolíš VZ a z neho sa suma ráta... a áno, ak by ti vznikol preplatok, tak si o neho môžeš požiadať...
2. do formulára sa píše VZ to je tých 1116,75- tvoja hrubá mzda a potom sa tam nikde ráta aj tá čiastka 4,4%
3. prídeš a požiadaš, že sa chceš zahlásiť na dobrovolné nemocenské poistenie - mne dali formulár priamo pri okienku DNP
4. toto je možné, ale neodporúčam, ak si totiž budeš platiť dlhšie, tak môžeš po uplynutí 270dní ísť na PN - a tak by si mohla byť na PN aj kludne polku tehotenstva...
5. ak by si išla počas tehotenstva na PN a nemala by si splnenú podmienku 270dní DNP tak by si mala PN len zo zamestnania a DNP by si si musela platiť dalej. ak by si išla na PN až po splnení 270dní, tak by si mala nárok na PN už aj z DNP a v tomto prípade by si si už platiť nemusela a nijako by to neovplyvnilo výšku materskej...

no otázne je aké budú zákony budúci rok...

zabka132
26. júl 2011

@lucia.kl ahoj, chcem sa este spytat. Platim si DNP od februara, vzdy som ho zaplatila v dobe splatnosti, cize do 8-meho v mesiaci, len raz som ho zaplatila 9-teho. Nemoze byt z toho nejaky problem ?

lucia.kl
26. júl 2011

@zabka132 myslím, že by namal byť, ale človek nikdy nevie, dôležité je, aby si mesiac pred nástupom na materskú alebo PN nemala nedoplatok...

zabka132
26. júl 2011

@lucia.kl ..radsej sa opytam. A este sa chcem spytat, na tej odhlaske v odseku 11 vypisujem datum vzniku (cize 7.2. 2011), VZ (najnizsi, lebo ten som platila) a datum zaniku (zajtrajsi, ak podavam odhlasku zajtra) ?
...a na prihlaske davam datum vzniku na pozajtra, VZ maximum a datum zaniku nevypisujem. Je to spravne ?

a v odseku 12 mam do kolonky datum vzniku zmeny pisat co ?

zabka132
26. júl 2011

a do toho vymeriavacieho zakladu mam pisat aj tie centy ?, cize 1116, 75, ci staci len zaokruhlit ?

zabka132
26. júl 2011

ja viem, pytam sa jak retard, ale radsej, nech to mam naporiadok.

lucia.kl
26. júl 2011

@zabka132 tak toto si mi dala takú otázku, že ti neviem odpovedať, ja som vypisovala nel prihlášku a to už je dva a pol roka a už sa nepamätám čo tam bolo...
skús sa obrátiť na gapu alebo mimu, či ti nebudú vedieť poradiť...

boobaa
26. júl 2011

ahojte baby, chcem sa vás spýtať či mi budete vedieť odpovedať: DNP si platím už 2 roky (presne 25 mesiacov) tehotná v 15 tt s dvojičkami, takže predpokladám že pojdem na PN. Moja otázka: ak pojdem na PN z DNP mám potom nárok ešte aj na zvýšenú materskú z DNP? alebo sa dá toto DNP využiť iba na jednu ,,vec" - bud zvýšená materská, alebo PNka?

lucia.kl
26. júl 2011

@boobaa máš nárok na obe, aj max. PN aj max Materskú... pri PN už neplatíš DNP( ak ti priznajú nemocenské dávky) a na PN odporúčam ísť čo najskôr, ja som doma od 5tt 🙂

boobaa
26. júl 2011

@lucia.kl dakujeeem, boože ved umriem doma od nudy, a inak mi absolútne nič nie je. Tu PNku stačí vyplniť 2 krát a 1 zaniest do Sociálku a 1 do práce? a čo potom ked budem nastupovať na materskú? ja sa chystám už dlho do sociálky nech mi toto niekto vysvetlí, tak si pripadám jak blbec,

lucia.kl
26. júl 2011

@boobaa hej PN ku dvakrát a potom aj dva krát žiadosť o materské ( odporúčam ísť na materskú až 6tt pred termínom - viac sa to oplatí)

boobaa
26. júl 2011

@lucia.kl 😀 velmo pekne dakujem

ankalv1
26. júl 2011

@lucia.kl ďakujem veľmi pekne za odpoveď. 🙂 🙂

katie.2906
26. júl 2011

@lucia.kl Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. 😵 Veľmi si mi pomohla. 😉

pauli1
26. júl 2011

@lucia.kl idem sa tam teda zajtra rozčuliť, no ale už vidim tie uradničky, to su také k..... zas budu hladieť a nebudu vedieť. pisala som do poradne soc.po. a mi napisali že mi dr. nemala dávať druhu PN pokial som nemala ukončenu prvu zo zamestnania. že až ked mi ukončí prvu, potom može vypisat aj zo zamestnania a aj z DNP. to je divne že? tak tebe to uznali a mne nie, žeby v Blave posudzovali inak ako tu v Čadci??? tu na slovensku je všetko možné. tak potom dám vedieť aby aj ostatné kočky neprišli o peniažky. ja som vlastne prišla o 2 mesiace, to už mi nik nevráti. dr moze dat PN len o 3 dni dozadu, že? a myslíš že ak maju pravdu a treba urobiť tak ako píšuže možem napr. ukončiť prvu PN 26.7 a začať dalsiu PN 27.7. ? netreba tam mať niečo odrobené aspon 1 den? vdaka

vrn
26. júl 2011

Ahojte, chcela by som sa poradit, zasa 😀 😀 😀 Prihlasila som sa pocas poberania rodicovskeho prispevku ako DPO kedze sme planovali druhe dieta platim si to od 10/2010. Zadarilo sa nam hned na prvy pokus, dokonca tak "stastne" ze tych 270 dni platenia mi vyprsalo akurat 24.7. a hned 25.7. som nastupila na matersku. Dnes som si obehala socialku s papiermi od gynekologa a na okienku mi poradili aby som sa neodhlasovala ako DPO kedze mi nastupom na matersku zanika povinnost to platit, ze sa mozem odhlasit aj neskor, ale staci mi zaplatit len do toho 25.7. kym som nastupila na matersku. Co vy na to, je to ok?

ninan2
26. júl 2011

@vrn ano, pocas poberania davky z DNP nemusis poistne za to obdobie platit (cize plati to pre cerpanie MD, PN, OCR aj).

lucia.kl
27. júl 2011

@pauli1 toto je naozaj celé zvláštne, ja som PN zo zanestnania nemusela ukončovať a nechápem prečo by som mala, veď PN zo zamestnania je niečo iné ako PN z DNP, mne jednoduch len prišlo vyrozumenie, že mám vyššiu PN na deň... som veľmi zvedavá ako dopadneš, hlavne sa nedaj len tak lahko odbiť a argumentuj aj tým, že keby si ukončila PN zo zamestnania a začala novú, tak by ti zamestnávatel zas musela platiť prvých 10dní a to je trošku nelogické...
a kludne môžeš začať PN hneď na druhý deň ako ukončíš...nemusíš nič odpracovať... a ešte sa spýtam, DNP si prestala platiť dňom 1.6. alebo si si platila až dokial ti neprišlo rozhodnutie?? ak si prestala, doplať si to keby dačo, aby si neprišla ešte aj o materskú z DNP a potom si požiadaš o preplatok...

pauli1
27. júl 2011

@lucia.kl ja si to stále platím. ešte som to neukončila. práveže si mám dať žiadosť o vrátenie preplatku, už ju mám aj vypísanu ale najskor uvidim ako dopadnem, to budem riešiť až potom

lucia.kl
27. júl 2011

@pauli1 hlavne aby si materskú dostala... lebo oni sú strašný špekulanti, kamarátke nedali materskú len pre to, že zaplatila o dva dni neskôr ako mala...
aj ja teraz čakám na vyjadrenie - som na PN ( využívam DNP aj počas RD 🙂)

norcima
27. júl 2011

@lucia.kl no to si ma nepotesila, ze sa omeskala o 2 dni a nedostala matersku 😕 , mne skoncil trvaly prikaz a prisla som na to az po 3 mesiacoch, ze mi neodchadzaju peniaze na DNP... 😔

lucia.kl
27. júl 2011

@norcima dôležité je aby si nemala nedoplatok mesiac pred tým, ako pôjdeš na materskú, ona ukončila živnosť a tým sa aj odhlásila z DNP a tu mala zaplatiť do 7 dní od odhlásenia o čom nevedela a bola v nemocnici, tak ani nemala ako zaplatiť... no bolo to celé na... 😠 oni sú to všetko špekulanti...

vejinka
27. júl 2011

ahojte.vcera mi prisla upomienka ze mam zaplatit 33 eur za jun.pred nastupom na matersku som platila z maxima cca 47 eur mesacne.maly ma 9 mesiacov.vcera som to zaplatila cez IB. Ale uz je koniec jula a chcela som vcera zaplatit aj za jul ale tie sumy su rozdielne tak teraz neviem ktoru z nich mam zaplatit.planujem do konca roka platit a potom to zrusim.moze sa to zrusit kedykolvek? Tak som sa chcela vyhnut navsteve SP ale asi tam budem musiet skocit z dvoma detmi.to bude zasa cirkus.nedalo by sa to nejako vybavit cez IB?. Dakujem za odpovede.

norcima
27. júl 2011

@lucia.kl no nedoplatok uz nemam, hned ako som na to prisla som to doplatila, dufam, ze s tym nebude potom problem, dakujem 🙂

lucia.kl
27. júl 2011

@norcima potom už by nemal byť problém, máš to doplatené a neevidujú ti tam nedoplatok...

lucia.kl
27. júl 2011

@vejinka ak pokračuješ v DNP ako pred materskou, tak za júl by si mala zaplatiť takú čiastku ako si platila pred MD -ale zaplať až v auguste, mohli by to k niečomu blbo prirátať...

marci2305
27. júl 2011

Zdravím baby..To čo tu čítam.....som sa dozvedela len prednedávnom...Chcela by som to využiť, pretože v práci som do septembra 2012, potom nastupuje bývala kolegyňa, ktorá je ma RD. Chcela by som otehotnieť len neviem či už počas práce alebo až po ukončení zamestnania. Tak aby mi vyšla MD. Zamestnávateľ za mňa platí odvody zhruba z 500 Eur. mesačne. Chcem sa Vás opýtať..keby som si začala platiť dobrovoľne do toho max. 1116,75 Eur..už teraz, potom by som dostávala MD zo zamestnania aj z dobrovoľného pripoistenia? To by boli akože 2 potvrdenia,alebo ako? Vopred ďakujem za odpovede.

ivana412
27. júl 2011

ahojte poradi mi niekto?Ja si platim DNP už od roku 2008 30 eur každy mesiac,len kvoli tomu že som dost bola pn.Teraz 1,8 sa chcem z DNP odhlasit a na novo prihlasit ale už s najvyššim VZ čo je 49,13 eur.S manželom sa chystame osvojit male babätko.Tak by ma zaujimalo či mam čakat až kym si poplatim 6,5 mesiaca*49,13 a bude mi priznana materska v plnej vyške .A ked si max.do 2 mesiacov osvojim dieta ako mi budu vypočitavat matersku z tych 30 eur?Alebo urobia priemer z 30 a 49,13 eur?Pomôžte mi prosim.Dakujem ☹

ciaaa
27. júl 2011

dobry den,
chcela by som sa opytat, ci je potrebne dobrovolne pripoistenie k dosiahnutiu max vysky materskej, ak moj hruby mesacny prijem zo zamestnania je 550€.
Dakujem za odpoved