Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sashabb
11. sep 2011

@jucuska Ak plánujete mimi v blízkej dobe, tak si daj DPN hneď z nejvyššieho. No ak by si si dala zatiaľ z najnižšieho, tak potom treba dať odhlášku a následne prihlášku, NIE zmenu! Na to si treba dať pozor.

sashabb
11. sep 2011

@sashabb sorry nie DPN ale DNP 😅

jucuska
11. sep 2011

@sashabb koľko sa platí mesačne z najvyššieho DNP?

sashabb
11. sep 2011

@jucuska je to 49,13€

jucuska
11. sep 2011

@sashabb Chcem sa dať čím skôr, len čakám do stredy, aby som si bola istá, či nie som už tehu 😉 lebo potom zbytočne...ďakujem

jucuska
11. sep 2011

@sashabb a keď si budem platiť 49, materská bude koľko e činiť?

sashabb
11. sep 2011

@jucuska osobne by som dala aj mesiac-dva pred snažením, treba brať do úvahy, že ak by sa mimi narodilo skôr aby ti to vyšlo. Lebo stačí aby ti chýbal 1deň a už ti to neuznajú

nikush
11. sep 2011

@jucuska cca 660 eur, ale isto pojde este vymeriavaci vyssie

jucuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jucuska
11. sep 2011

@nikush
@sashabb
Ďakujem baby 😉

bapi1
11. sep 2011

@mmaattaa ak porodis skor ako budes mat dnp tych 270 dni,tak matersku budes mat len zo zamestnania,z dnp nie.

amulienka
11. sep 2011

@sashabb @bapi1 ja som pocula, ze ak sa narodi mimi skor a nie je splnenych 270 dni, tak mozes si to dat vyplacat aj o mesiac neskor ked uz tych 270 dni splnenych mat budes. ze to nekonci dnom porodu, aj ked to tak pisu vsade, ze do dna porodu treba mat 270 dni. podla mna to je nemozne, ale poznam pripad, ktory tvrdi, ze im to aj tak dali neskor, kocka si to platila dalej po porode. akurat sa skracuje ta doba vyplacania o tie tyzdne. poradi niekto kto tomu rozumie?

gapa
11. sep 2011

@amulienka
Podla Zákona o soc.poistení § 48 ods. 1 sa dni na nárok na materské určite rátajú len do dna pred pôrodom (den pôrodu sa už neráta), nie neskôr. Ale možno k týmto dnom prirátať aj dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia v obd. dva roky pred pôrodom (ak porodíš napr. 11.9.2011, tak v obd. 11.9.2009 -10.9.2011).
A veriť nemôžeš každému, niektoré maminy toho nahovoria. Ak ti nedá konkrétne dátumy, tak to ber s velkou rezervou. Aj ked na druhej strane velmi záleží na "tete", ktorá ti materské ráta. Niektoré sú velké expertky a akoby mali svoje vlastné zákony (moja vlastná opakovaná skúsenost so soc.poistovnou). Tj. dá sa povedať v SP je takmer všetko možné, ak to zveličím.

chelonka
11. sep 2011

@gapa
ahoj gapa, prosím ťa do kedy teda platí splnenie tej podmienky tých 270 dní?
1. do nástupu na materskú - tých 6 týždňov pred pôrodom
alebo
2. je to 270 dní do pôrodu?

ďakujem ti za odpoveď

tinnko
11. sep 2011

Dobry vecer, vedel by mi niekto pomoct?
Chcel by som sa opytat, ako si mam vyratat sumu ktoru budem posielat na DNP, tak aby som dostal maximum z DNP? Aka je vlastne maximalna hodnota, ktoru mozem dostat z DNP? Ak som na PN-ke tak po 4 dnoch dostanem 55% z DVZ...a k tejto sume dostanem aj prispekov z DNP? Vacsinou sa tu pise o materskej dovolenke, plati to aj pri PN-ke ked mam ine zdravotne problemy?.

bapi1
11. sep 2011

@chelonka precitaj si prispevok gapy vyssie-tam je to jasne napisane.

nany100
11. sep 2011

@gapa ahoj, potrebovala by som radu...som ešte na RD, tá trvá do 15.apríla 2012...keďže sa nám nedarilo otehu, dala som výpoveď a nastúpila do nového zamestnania, do školstva...teraz po prvom odučenom týždni, som zistila, že som tehotná (cca 5tt), podľa kalendára mi vychádza termín 18.5., takže nastupovať na MD budem ešte z RD...platím si DNP od 26.4.2011, takže tam problém nevidím. Zatiaľ platím z minima, za august som zaplatila do 8.9....chcem ísť na SP, zvýšiť si platbu, odhlásiť sa a prihlásiť sa z rozdielu max.VZ a mojej hrubej mzdy...predpokladám, že aj keď som na RD, ale keďže som dala u pôvodného zam.výpoveď a som v novom zamestnaní, že mám ako nový VZ vyrátať rozdiel už z max.VZ a novej hrubej mzdy...vieš mi poradiť, či je to tak? A mám potom doplatiť ku dňu odhlášky alikvótnu časť za počet dní, ktoré mám ešte platiť z minima a zvyšok mesiaca už po novom? ďakujem 😉

gapa
11. sep 2011

@chelonka
do pôrodu, teda den pôrodu sa už neráta. Ak porodíš napr. 11.9.2011, tak sa sleduje obdobie 11.9.2009-10.9.2011

chelonka
11. sep 2011

@bapi1
myslíš toto čo napísala Gapa ? "Podla Zákona o soc.poistení § 48 ods. 1 sa dni na nárok na materské určite rátajú len do dna pred pôrodom (den pôrodu sa už neráta), nie neskôr."

čítala som to ale mám z toho gulas, bo teta na urade mi jedna povedala tak ako píše Gapa že do dna porodu - teda moj 2. bod
ďalšia mi povedala presný opak.
Viac ludí mi to tvrdí že je to do dna porodu - len neviem či sú to ludia čo stým mali reálnnu skúsenost.
Pretože keď som sa na to dopytovala na soc. poistovni tak od nich mi prisla odpoveď:
"Podotýkame, že pre výpočet materského z dobrovoľného nemocenského poistenia je potrebné, aby toto poistenie tvalo aspoň 26 týždňov ku dňu vzniku nároku na materské (nástupu na materskú dovolenku)"

tak ja už fakt neviem čo je pravda, preto som Gape ešte raz písala

chelonka
11. sep 2011

@gapa
a ak sa ta smiem ešte spýtať tak aký je postup, bo viem, že po vypísaní na materskú lekárom hned v ten den sa nesu papiere na soc. positovnu - teda tá žiadosť o materské a preto my vlastne odpísali, že tie dni musia byť do podania žiadosti bleeee

lucia.kl
11. sep 2011

@chelonka 270 dní sa ráta do pôrodu.. tých 26tt do nástupu na materskú - to sú dve podmienky ktoré treba pre DNP splniť...

lucia.kl
11. sep 2011

@amulienka no a nebolo to tak, že kočka si DNP platila ďalej ale jej nevznikol nárok na MD a dostávala len RD?? potom totiž sa dá DNP po 270 dňoch využiť na vyplácanie PN alebo OČR
neverím tomu, že by dostala materskú z DNP ak by nesplnila podmineky. aj sociálka to má definované ako 270dní do pôrodu - to by potom všetky baby mohli takto využívať neskôr....

chelonka
11. sep 2011

@gapa
a celkovo to tam majú jak u drb..tých

Pretože v tom zákone čo cituješ jasne píšu, že "(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

Ale zas čo mi poslali v maili so sociánej poistovne citujem tvrdia " Poistenkyňa, ktorá je tehotná, alebo ktorá sa stará o narodené dieťa má nárok na materské, ak jej trvá nemocenské poistenie a ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. V zmysle zákona o sociálnom postení sa nárok na materské posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia, tzn. že vyššie uvedené podmienky je potrebné splniť z obidvoch poistení. Takže prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie je potrebné tak, aby ste splnili podmienku 270 dní nemocenského poistenia."

Čo podľa toho čo napísali ja nebudem mať žiaden nárok na materské, pretože od 31.7.2011 som nezamestnaná a ak bude platit to čo mi napísali s DNP, že 270 dní musí byť do nastupu na matersk teda tých 6 týždnov pred porodom tak potom nebudem mať nárok na žiadnu materskú - super

chelonka
11. sep 2011

@lucia.kl
ak to bude tak ako píšeš ty, tak potom budem rada pretože ja si DNP z maxima a platín od 1.8.2011 a porod by mal byť ak sa nič nestane 25.5.2012

lucia.kl
12. sep 2011

@chelonka k DNP sa môže prirátať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie, to znamená, že ak si do 31.7. zamestnaná bola, tak tieto dni sa ti prirátajú k DNP a tým pádom by si podmienku splnila... druhá podmienka 26tt pred nástupom na materskú že musí byť poistenie aktívne tiež splňaš, nakolko si od 1.8. platíš DNP z maxima... takže ak si sa v tom auguste prihlasovala do DNP tak pre teba bude rozhodujúce obdobie od 1.8. do 31.12.2011 a tým pádom by si mala splniť podmienku aj na maximálnu materskú...

majkaf
12. sep 2011

@lucia.kl Fuu... to mi odlahlo :o) VDAKA!

majkaf
12. sep 2011

@tinika DAKUJEM! Super:o)

amulienka
12. sep 2011

@chelonka a mne zase povedali, ze na matersku ist mozem, aj ked este nebudem mat 270 dni splnenych akurat si budem z DNP pytat az po tych 270 dnoch, a tiez dovtedy nemozem porodit, kym nemam 270 a o tie tyzdne sa skrati vyplacanie. tak ale ked sa to vyrata, tak sa to oplati aj o tie par tyzdne menej dostavat viac ako nedostavat vobec z DNP. konkretne ja som si totiz zacala DNP platit v den, ked mam aj prvy den ratania tehotenstva, takze to budem mat natesno,a k vobec to vyjde
@lucia.kl dakujem ty si mi uz aj v minulosti poradila, takze nemozem nastupit na MD kym nemam 270 dni DNP splnenych? to ale nastupim tyzden pred porodom na MD, plus k tomu od 1.1. budem evidovana ako nezamestnana. 😕

mima595
12. sep 2011

@amulienka - nastupit na MD možes, aj ked nemas splnenych 270 dni, ale porodit musis až vtedy, ked tych 270 splnenych mat budes...oni ti vtedy matersku uznaju spatne a vsetko ti doplatia....

pr.1. nastupujes na matersku, mas splnenych 250 dni, porodis o 6 tyzdnov....teda budes poistena cca. 292 dni..takže podmienku byt poistena min. 270 dni ku dnu porodu splnas, matersku ti priznaju a priznaju ti ju odvtedy, ako si na matersku nastupila....

pr. 2 nastupujes na matersku, mas splnenych 250 dni, porodis o 2 tyzdne....teda budes poistena cca. 264 dni..takže podmienku byt poistena min. 270 dni ku dnu porodu nesplnas, matersku ti nepriznaju a nepriznaju ti ju ani ak uplynie 270 dni, lebo podmienku 270 dni musi byt splnena pred dnom porodu

gapa
12. sep 2011

@amulienka
súhlasím s mima, materské sa vypláca od nástupu na MD, aj ked je splnených 270dní neskôr, ako si nastúpila na MD ale samozrejme do pôrodu.

Ak by mamina porodila skôr a nepoberá materské vôbec, t.j. ani zo zamestnania, ale len rodič.príspevok, tak treba platiť poistné aj počas poberania RP.