Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

inci
17. feb 2009

baby, dakujem.
no sama som zvedava, co ten p. veduci vymysli a cim pride len ho odchytit lebo minuly tyzden sme nemali na seba stastie....
gapa, tak potom aj mne si urcite radila, su tam zlati poradaci, vdaka im za to 🙂 ja som ako ikubikova, sice prispievam strasne malo ale snazim sa aspon citat tie prispevky.
pa zatial,
i.

inci
17. feb 2009

gapa,
uz asi viem, kde je pes zakopany 🙂
teda neviem aky je to presne zakon ale niekde na porade som to citala, ze ani vtedy nevznikne narok na vyplacanie RP ked osoba pobera nemocenke zo zamestnania....a mne vtedy SP vyplacala dve PN-ky aj zo zamestnania (lebo tam neni podmineka tych 270dni) a aj z DNP....ci nahodou ja nerozpravam o voze a UP a koze 😕
no ale nic na tom nemeni, ze naposledy som vyslovene pytala na PN-ku z DNP (v suvislosti s rizikovym tehotenstvom) tie dva mesiace som len tak na okraj spomenula uradnicke...no a ona furt ako pokazeny gramofon...
ale zas aby som nebola taka zla na nu 😉 mozno este aj kamosky budeme ale mi poradila nieco v tom zneni ze teraz je nejaka zmena, ze ked mam dieta do troch rokov a ja znova nastupim na MD, tak na toho starsieho (od zac. MD do konca sestonedelia) mozem dostavat nejake peniazky, tusim v hodnote 1200sk/za mesiac....neviem, ci dobre interpretujem ale nieco take mi hovorila, pocula si o tom nieco?
idem radej spat...
dobru noc aj vam.
i.

gapa
17. feb 2009

inci,
aha, tak ja som to pochopila tak, že ti povedali presne ten paragraf, čo som aj ja spomínala, že kvôli nemu nemáš nárok na RP. Z dôvodu poberania nemocenského zo zamestnania, tak tam by som sa s nimi neviem či hádala, ale tiež to nie je jednotné. LEbo tam zase ide o to, ako sa vysvetluje "zárobková činnost".
No ak nevieš konkrétne, tak nie je o čom.
S tým príspevkom na starostlivosť o dieťa, neviem, či sa to dá poverať súčasne s materským, by som aj pochybovala!

gapa
17. feb 2009

inci,
pozri § 4 ods.4 zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa.
"Nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnej osoby materské alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždnov odo dna narodenia dalšieho dieťaťa alebo rodičovský príspevok alebo obdobná dávka v cudzine."

petkapo
18. feb 2009

Ahojte!

Chcela by som poprosit o radu. Od 9.7.2007 si platim DNP z minima. Okrem toho som aj zamestnana (tym DNP si vlastne ''doplacam'' do maximalneho VZ). Od 12.1.2009 som na PN a socialka mi vyplaca davky NP z oboch - aj zo zamestnania,aj z DNP. 26.2.2009 nastupujem na MD. Chcem sa spytat, ci mam na dobu MD prerusit platenie DNP alebo mam platit dalej - a ak ano, tak z akeho VZ? Ide mi o to, aby som v roku 2010 ak zostanem na OCR alebo ja sama chora mala co najvyssi VZ za rok 2009.

Este jedna otazka - v niektorych mesiacoch som v zamestnani dosiahla maximalny VZ a tym padom mi na DNP vznikol preplatok. Vracia ho SP automaticky alebo si ho musim vyziadat?
Dakujem.

inci
18. feb 2009

gapa,
ta pani mi to vysvetlovala cez ten §3a, ze oni to podla toho posudzuju. ak mi vznikne narok resp. poziadam o vyplacanie nemocenskej davky, (ze to je jedno, ci je to z povinnej al. dobrovolnej NP) nemozem poberat aj RP. ja zo zakona musim nahlasit kazdu zmenu...a tiez nechapem preco do toho tak obuvaju, ked PN-ku vyplaca SP a RP UPSVaR...a ci vobec tie dva urady su nejak prepojene....
a aj mi spomenula nejaky datum 😔 ale si nepamatam..., ze aj nemocenka davka poudzuje ako zarobkova cinnost, neviem, ci dobre pisem....snad ten p. veduci mi to vsetko vysvetli.... dam vediet
ale v SP som dostala jednoznacnu odpoved, ze aj zo zamestnania aj z DNP budem mat narok na vyplacanie MP...uvidime aka bude prax a co zivot prinesie.
a este k tomu prispevku, ze sa to tyka len tych zien, kt. maju st. dieta do 3 rokov a znova nastupia na MD a ze sa to vyplaca len do konca sestonedelia nie tych 28tyzdnov. postup je vraj taky: ja pridem nahlasit zmenu, ze nastupujem na MD, oni ma odhlasia a zaroven dostanem nejake tlacivo na vyplacanie tohto prispevku...vraj od 1.1 je to platne...
pekny den vsetkym.
i.

gapa
18. feb 2009

petkapo,
počas poberania nemoc.dávok z DNP neplatíš poistné na DNP. Pri poberaní materského ešte za podmienky, ak máš 270dní sponených do dna nástupu na MD (toto druhé však nie je v zákone, len mamičky tak písali). Takže u teba je tá podmienka však bez problémov splnená, takže neplatíš.

Preplatok si musíš písomne vyžiadať.

Vym.základ z DNP velmi neovplyvníš, ak poberáš PN a dovtedy poberáš nemocenské. Ak si nastúpila na PN 12.1.09, tak sa ti nem.dávky v r.2010 budú ráťať z VZ pre DnP v období 1.1.09-11.1.09 + za obdobie od ukončenia poberania materského do 31.12.09. Takže si môžeš zvýšiť VZ z DNP ešte počas poberania materského na maximum a potom po ukončení poberania materského platiť z maxima. Zmeny VZ sú teraz možné po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ. Takže záleží, kedy si naposledy dávala prihlášku, resp. u teba skôr kedy si dávala zmenu. 😉

inci
18. feb 2009

ahojte,
dneska som sa zastavila na UPSVaR. uz sa pozname osobne aj s p. veducim aj s p. riaditelkou 🙂 ale nic sme nevyriesili...jednoducho podla §3a nesmiem poberat subezne RP a nemocensku davku (je to jedno, ci ide ide z povinneho al. dobrovolneho NP) ze si to este overia na vyssich miestach ale podla nich ten zakon je jasny....inak boli zlaty akurat ze nic z toho....ja uz nechapem fakt som jediny pripad na celom UP?
tak uvidim, co sa dozviem na bud. tyzden ale priznam sa som skepticka.
inak ten novy zakon plati, ak zena v case nastupu na dalsiu MD sa stara o starsie dieta do 3 rokov, ma narok na ten prispevok ale len do konca sestonedelia. presne znenie si nepamatam ale je to nejaka novinka po novom roku.
pekny vecer vetkym.
i.

gapa
18. feb 2009

inci, aha, tak už trošku viac chápem tomu paragrafu, pozri, som ho citovala včera, vid vyššie. Tam je tých 6týždnov spomenutých.

No vidíš, takže tých 6týždnov pripájajú aj k materskému a nielen k dávke v cudzine. V tomto sa ja nebudem vyznať nikdy. 🙄 No a v prípade toho § 3a nepripájajú v cudzine k nemocenskej dávke!!!

gapa
18. feb 2009

§ 3a
Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok
na materské5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského
zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len „materské”) alebo jednému z rodičov sa
poskytuje príspevok na starostlivosť o dieťa podľa osobitného predpisu,5g) ak tento zákon
neustanovuje inak.

v tomto prípade podla mna platí, že RP sa neposkytuje, ak je:
A)
nárok na materské
nárok na dávku nemocenského poistenia toho istého druhu v cudzine
nárok na dávku nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine

ale UPSVaR u inci to vysvetlujú ako:
B)
nárok na materské
nárok na nemocenskú dávku
nárok na dávku nemocenského zabezpečenia v cudzine

No vzhladom na to, že pred slovami "nemocenského zabezpečenia" nie je napísané "nárok na", tak by som to vysvetlovala určite ako
nárok na dávku nemocenského poistenia toho istého druhu v cudzine
nárok na dávku nemocenksého zabezpečenia toho istého druhu v cudzine

ak by to chceli, aby to bolo ako tvrdia oni, vid B),
tak by tam podla mna muselo byť napísané nasledovne "má nárok
na materské5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo "NAROK NA DAVKU" nemocenského
zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len „materské”)

gapa
18. feb 2009

§ 4 ods.4 zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa.
"Nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnej osoby materské alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždnov odo dna narodenia dalšieho dieťaťa alebo rodičovský príspevok alebo obdobná dávka v cudzine."

no a v tomto prípade to vysvetlujú, že nárok nevzniká osobe, ktorej sa poskytuje:
- materské po uplynutí šiestich týždnov odo dna narodenia dalšieho dieťaťa
- obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždnov odo dna narodenia dalšieho dieťaťa ...
- rodičovský prí....

takže teraz v pohode slová PO UPLYNUTí šIESTICH TYžDNOV ODO DNA NARODENIA DALSIEHO DIETATA priradili aj k tomu, čo bolo písané pred ALEBO.

to by asi chcelo slovenčinára????

No mne sa zdá jasnejší ten § 3a ako tento § 4 ods.4

ale inci, vdaka za info!
Takže zároven so žiadosťou o materské do SP možno podať na UPSVaR žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa?! Asi tak to bolo myslené. A to vlastne aj pre zamestnaných? Si zamestnaná?
Zatial som v tom nejakú logiku nenašla, no snád najdem, ked to prečítam 105-ty krát. 😀 😀 😀

gapa
18. feb 2009

aha, tých 6týždnov je spomenutých aj na inom mieste, t.j. v § 4 ods.2 písme d), takže naozaj takáto zamestnaná mamička (resp. povinne nem.poistená SZčO) sa považuje za zárobkovo činnú, čo je podmienka na nárok na PnSoD

marosko
18. feb 2009

Neviem,či je to na túto diskusiu,ale pre istotu sa opýtam? Od 12/04 som nastúpila na MD Potom od 02/07 tiež MD /2 dieťa/ a teraz poberám RP.Stále som zamestnaná -/ teda plynie mi pracovný pomer /. Momentálne chceme odísť do zahraničia /Nemecko/.Tak neviem či mi naďalej bude vyplácaná táto finančná čiastka. Či treba niečo odhlasovať alebo nahlásiť zmeny. Trvalý pobyt ostáva na Slovensku. Či si niečo platiť dobrovoľne....
Ďakujem za odpoveď Dana

petkapo
19. feb 2009

Gapa - dakujem velmi pekne za radu. Ak tomu dobre rozumiem - pocas PN a poberania MD sa DNP neplati. Musim sa vsak z tohto poistenia na dobu MD odhlasit? Alebo nahlasit zmenu - ze som na MD? Alebo len jednoducho neplatim a potom ked MD skoncim zacnem hned zasa platit (chcem ist hned pracovat - v idealnom pripade, cize opat by bol subeh zamestania + DNP).

Dakujem.

gapa
19. feb 2009

petkapo,
tak nejako. No dôležité je poberanie materského, nemocenského, nielen samotná PN, MD (aby to bolo jednoznačne napísané 🙂 ) z DNP.
Žiadnu odhlášku určite nedávaj!!! lebo takto ti dni nem.poistenia DNP plynú aj bez platenia, čo je samozrejme výhodné.
Netreba ani nahlasovať nástup na MD. Oni majú tvoju žiadosť o materské a vyplácajú ti materské z DNP, takže to stačí. Len si treba dobre vyrátať, odkedy už treba platiť. Vlastne mamičky, ktoré žiadajú o rodič.príspevok, majú uvedené obdobie poberania materského aj na potvrdení zo SP pre UPSVaR. Ty, ak budeš robiť na PP, tak si ale nebudeš žiadať o RP ale o príspevok na starostlivosť o dieťa a to neviem, či aj na to sú podobné tlačívá aj s potvrdením zo SP o období poberania materského. Zatial tieto tlačivá na nete neboli. 🙂

mima595
19. feb 2009

Gapa, inci, ešte raz som si citala to, co si pisala, o tom §3a - no a tam sa stale pise, že
Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok
na materské5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského
zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len „materské”) alebo jednému z rodičov sa
poskytuje príspevok na starostlivosť o dieťa podľa osobitného predpisu,5g) ak tento zákon
neustanovuje inak.

teda mne to vychadza tak, že RP sa neposkytne vtedy, ak niekto pobera dávku z nemocenského poistenia /teda oni to tak vysvetluju/ - ale ked ideme polopatisticky na to - ked poberas 10 dni PN tak zvysok sa staras o dieta a za zvysny cas ti patri RP.
Inci - podla mna, keby si na nich isla takto - opacnym sposobom, tak by prisli na to, že plati 1. sposob, ktorý popisovala gapa - teda že sa to týka príspevkov zo zahraničia.

inci
19. feb 2009

gapa, mima
presne tak UP vysvetluje ten zakon tak ako si napisala po B....
no a na porade aj sam p.mihal vyklada ten zakon tak ako ty gapa:

"Niektorí si to vysvetľujú tak, že ak matka poberá nemocenské z DNP počas RD, tak stráca nárok na RP.
To je však nesprávny výklad. § 3a treba čítať takto:

§ 3a

Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z rodičov má nárok na materské. Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani vtedy, ak jeden z rodičov má nárok na materské z nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia v cudzine."

este uvidim, co do bud. tyzdna vyzistia. ja uz neviem na koho by som sa mohla obratit....
pekny vecer vetkym.
i.

petkapo
20. feb 2009

Vdaka gapa este raz 😉 . Aspon sa nemusim vypytovat u nas na socialke 🙂 .

Pekny den vsetkym!

inci
20. feb 2009

gapa,
nasla som ten zakon, podla kt. vraj vyplacaju ten prispevok pocas druhej MD na to starsie dieta.
dufam,ze to nepletiem je to §4odsek2d:
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~%...
ako je to v praxi netusim zatial som ziadnu maminu, kt. to bolo vyplatene nestretla....
pekny den,
i.

gapa
20. feb 2009

inci,
vdaka za ten link, aj ked zákon som už pozerala priamo zo zbierky zákonov. Aj som už o tom písala na porade, či s tým niekto nemá skúsenosť (som písala, že mám info od jednej mamičky 🙂 ), no žatial sa nikto nechytil.
Inak ma napadlo, že možno je o tom niečo v dôvodovej správe na stránkach NR SR, oni tam vždy obhajujú svoj návrh zákona a tam býva niekedy aj podrobnejšie písané. No zdá sa mi, že to bolo velmi dlhé (týkalo sa to aj zmeny zákona o RP a tuším aj o soc.poistení), tak som to nečítala. 😔 😵

Mam kamarátku, ktorej sa tento zákon týka, no musím to ešte overiť dokedy má schválené z UPSVaR dlhodobo nepr. zdr.stav na staršie dieťa. Tak snád si to skúsi uplatniť. 😉

mima595
21. feb 2009

Gapa,
este sa chcem spytat, vraj sa daju DNP uplatnit pri rocnom danovom priznani? Nevies o tom nieco blizsie? V ktorom zakone by som to mohla najst? A ak je to pravda, može si to uplatnit aj MM? teda takto: Ja som bola cely rok na rodicaku, DNP si platim od 1.11.2008 z maxima-teda som zaplatila v decembri /08 -1 330 Sk za novenber a este raz v decembri 2008/za december 2008 tiež 1330 Sk. OCR som cerpala od 08.12.2008 - do 17.12.2008 a od 29.12.2008 - do 07.01.2009.
Moj manžel teda prilozil k svojmu danovemu priznaniu - teda uplatnuje si ulavu na mna tych 98000 Sk/ci kolko to je 🙂/ minus moj prijem z OCR. /tam to vychadzalo 64,11 EUR - vyplatenych v januari.
Tak sa chcem spytat, ci by este eventualne mohol dolozit, že som zaplatila tych 2660 Sk za DNP, cim by sa vlastne "zneutralizoval" moj prijem z OCR.

gapa
21. feb 2009

mima,
áno zaplatené poistené na DNP sa dá odrátať od príjmu. Sama som si to uplatnila za rok 2007. Tiež som vtedy dávku za 12/07, ktorú som dostala vyplatenú až v 1/08 prirátala k r.2007, tak isto ako aj poistné za 12/07 zaplatené v 1/08. Teraz by som to asi spravila inak, a to podla roku, v ktorom to bolo zaplatené, nie podla roku za ktorý to je zaplatené. LEbo v tom zákone je to dosť nejasne, že sa to dá vysvetlovať aj inak. No odvtedy som našla na porade.sk zopár príspevkov, čo ma viedli k zmene pôvodného názoru, aj ked stále by som to netvrdila na 100%.
Takže podla mna tú dávku ani nemusíš brať do príjmov, takže ani poistné nemáš z čoho odrátať a manžel si môže uplatniť celú nezdan.čiastku na teba (ak jeho ZD nepresiahol tú hranicu). No ale vzhladom na to, že nejde o velké sumy, tak by som si s tým až takú hlavu nerobila (aj u mna to bolo tak, len malý rozdiel medzi príjmom a poistným, preto ma to nejako netrápi)

K ročnému zúčtovaniu stačí preukázať bud výpisy z bank.účtu o uhradenom poistenom alebo potvrdenie zo SP. K danovému to "myslím" priložiť netreba, len si to treba odložiť v prípade kontroly z DU.
Ak si nezdanit.čiastku na manželku uplatnuje manžel, tak tiež netreba nič preukazovať, iba v prípade kontroly z DU. Zdá sa mi, že v pomocnej tabulke v DP sa uvádza spôsob výpočtu vlastného príjmu manželky, no to nájdete na samotnom priznaní (nemám ho teraz poruke)

mima777
23. feb 2009

Ahoj gapa,
prosim ta vedela by si mi poradit? Bola som v poslednych dvoch rokoch zamestnana v zahranici a na Slovensku som prihlasena v zdravotnej poistovni od 8.1.2009 a v socialnej od 20.2.2008. Ak tomu dobre rozumiem, na to, aby som mala narok na matersku, musela by som si socialne poistenie na Slovensku zacat platit este pred otehotnenim, co sa mi zial nepodarilo. Zaratava sa do tohto obdobia aj doba odvadzania v zahranici, alebo len na Slovensku? Teraz som tehotna v 5t+1. Rodit budem na Slovensku, takze asi si nemozem narokovat ziadne davky zo zahranicia.

Vopred dakujem za info

gapa
23. feb 2009

mima777,
mali by sa, no záleží aj o ktorú krajinu ide, či EU. Potom ale z danej krajiny potrebuješ doklad, niektoré E o dobe nemocenksého poistenia v zahraničí.

macik45
24. feb 2009

ahojte, chcem sa spytat, ked sa chcem prihlasit na DNP , aky je aktualny minimalny vymeriavaci zaklad, ktory vypisem do tlaciva 😕 😕

anib
25. feb 2009

macik45,min VZ je 295,5 eur cize z min mzdy 8900sk a max VZ nej 1003eur. Ale od jula 2009 sa este zmení,tak daj o niekolko eur naviac uz radsej teraz. Ak si snazilka, nezabudni, ze VZ môzes opat zmenit az po 6mes! To znamena, ze ak planujes otehotniet - dobre si vyrataj,aby si potom nemala len min.matersku z min VZ. Musis splnit tych 270dní nem.poist a ak chces max matersku tak do cca6-8t musis potom stihnut odhlasku a nanovo prihlasku s Max Vz -ten bude po juli vyssi ako 1003 eur - a to platit musis 26t do nastupu na MD.

inci
25. feb 2009

gapa a ostatne 🙂
no hurrra 🙂
dneska som volalala s p. veducim a konecne som dostala kladnu odpoved 🙂 takze spravny vyklad §3a je taky ako to pisala gapa a poradaci 🙂 da sa bez problemov poberat nemocenska davka aj popri RP.
overovali to na ustredi UPSVaR.
ak by ste sa stertli s podobnym pripadom, nedajte sa.
pekny den vam zelam.
i.

miminap
25. feb 2009

tak dobre. vsetko som si pocitala a takato vyzbrojena informaciami som sla na socialku, ze si prihlasim DNP a ajhla, teta ma zaskocila takou otazkou, ze: a to sa vam oplati?!
baby, poradte. situacia moja je taka:
moj hruby prijem je 25 500 (plus v decembri a aprili vzdy dostavam 13. a 14. plat - 25 500). momentalne pracujem a nie som tehotna. ALE! bola som uz na jedno IVF (umele oplodnenie - neuspesne) a caka ma narocna operacia zasa a po nej zasa IVF. neviem, kedy to bude mozne, ale hadam niekedy v juni uz tohto roku. takze dajme tomu, ze si dovtedy (od teraz - t.j. od 1.marca) budem platit DNP do maximalneho VZ. ale teta mi povedala, ze tolko malo si ani platit nemozem, ze to sa mi nejako bude kratit, ci co. co to znamena, ze budem platit zbytocne viac? ak pojdem ale hned po uspesnom IVF na rizikove (teda PN, a to viac, ako na 85%, kedze mam tazku diagnozu), neznizim si zasa hruby prijem a nebudem si musiet zvysit DNP v case PN, aby som dostala v roku 2010 (ak budem vtedy dajme tomu rodit) matersku z maximalneho VZ? no lebo vlastne za ten cas, co budem na PN az do porodu vlastne nebudem mat normalny prijem. ci ako je to?
poradte.. pomozte

anib
25. feb 2009

Ahojte baby, potrebujem este info ohladom materskej z DNP + povinne NP SZČO. Doteraz som bola na PN-ke, ale zajtra idem ku sv.gynekologovi a mozno sa ma opyta,ci chcem ist na MD aj 8tyzdnov pred ocakavanym terminom pôrodu.
1) Môzem ist z PN rovno na MD ako SZČO aj 8 tyzdnov vopred?
2) Mam ho poprosit teda o 2 ziadosti o materske - aj z toho DNP,vsak a len to potom zaniest na Soc.poist?
Tie dni splnam akurat /od 27.8 do vcera bolo 182dni/ - tak hadam to bude ok na socke,ked by ma dal na MD napr.od piatku? /termin mam 22.4.podla poslednej ms, a 24.4. podla UTZ/ 😕 prosim odpiste mi

gapa
25. feb 2009

anib,
už ti odpovedám asi tretí krát a stále ma to vyhodí. LEbo najprv malý nechcel celý den dobre spať a potom malá. no a som odbiehala a vyhodilo ma. Absolútne mi nejde kopírovať príspevky, takže ak nestihnem limit, tak som v keli!!! ☹
tak to radšej budem posielať po kúskoch 😅