Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

stanusa
9. dec 2009

takze teraz si DNP este platim, lebo nemam 270 dni poistenia aj ked som uz na PN a od januara uz nebudem platit, ale bude mi trvat?

bambulka7
9. dec 2009

gapa: prosim prosim dovysvetlite mi ten moj dotaz? dakujem moc krát 😉

standa82
9. dec 2009

Stanusa presne tak.

stanusa
9. dec 2009

dakujem standa82 😵

gapa
9. dec 2009

bambulka,
DVZ (zo zamestnania) zrátaš VZ pre NP za r.2009 zo zamestnania :365dní

ak si bola napr. PN v r.2009 alebo očr, tak od 365dní odrátaj kalend.dni PN, očr, príp. neplat.volna

DVZ (z DNP)
ak si prihlásená z VZ 450eur a tvoja mzda za 11/09 nepresiahla 1084,55 - 450eur

tak
(450:30dní v novembri x 29 dní poistenia v novebri) + (1084,55 - 850eur zo zamestnania) : (29dní za nov.+31)

DVZ zo zam + DVZ z DNP x 55% je materské na 1kalend.den

gapa
9. dec 2009

stanusa,
ak budeš poberať nemocenské z DNP tak určite platiť nemusíš.

tinus
9. dec 2009

Ahojte dievčatá možete mi poradiť platím si DNP od mája 2009 . od 8 .10. som si zvýšila a platím si z maxima lebo som tehotná keď som zmenila bola som 9 týždni termín mám 6. 5. alebo 12.5 2010 ked to počítam ako počítam vychádza mi že nebudem mať v den nástupu na materskú zaplatených 26 týždňom myslíte že by som mohla dostávať zvýšenú materskú alebo mi ma museli vypísať na materskú dovolenku neskôr o 2 týždne nemáte s tým niekto skúsenosti. ked som to menila na vyšší mala som informácie že stačí platiť 6 mesiacov pred pôrodom prosím mamičky poradte Ďakujem

lubica69
9. dec 2009

Inak presne na to som sa chcela opýtať
Ak po 26 týždňoch platenia DNP pôjdem na PN nemusím si už platiť až napr do začatia materskej ale dni sa mi budú rátať???
Je to tak gapa ak som ťa správne pochopila 😀

standa82
9. dec 2009

Tinus, pokiaľ nesplníš podmienku 26 týždňov do materskej, potom nemáš nárok na max.materskú . Budú to ju počítať z minima. Musíš platiť 26 týždňov do nástupu na materskú z posledného VZ. Do pôrodu musíš splniť 270 dní nemoc.poistenia.
Ešte ak by si sa dohodla s lekárom aby ťa vypísal na MD 8 týždňov pred pôrodom a nie 6.

Lubica, ak pôjdeš na PN, počas PN platiť nemusíš, pokiaľ PN budeš poberať z DNP.

tinus
9. dec 2009

Ahoj standa ak ma vypíše osem týždňom dopredu tak tam neplatí tých 26 týždňom dobre to chápem

standa82
9. dec 2009

Aj tam platí 26 týždňov. Prepáč, zle som ťa pochopila. 😖
No 6 týždňov je stanovených zákonom. Neviem,neviem,.... Skús sa potradiť s lekárom, len si dobre vypočítaj dni platenia, aby ťa to potom nemrzelo (aj 26 týždňov, aj 270 dní).
Možno ti lekár pomôže a uľahčí ti tak "život".

tinus
9. dec 2009

270 dní by som mala splnených ked som na rodičovskej dovolenke však a som stále zamestnaná

standa82
9. dec 2009

Tinus, od 8.10.09 je 26 týždňov splnených 8.4.2010. Na materskú by si mala nastúpiť 31.3.2010 (6 týždňov pred pôrodom). 😒

standa82
9. dec 2009

270 dní musíš mať splnených aj v DNP. No ty to mať budeš, lebo si v DNP prihlásená od mája 2009. Čiže cca. vo februári uplynie 270 dní. V zamestnaní to splnené máš, keďže si na RD.
Nastupuješ do práce keď bude mať dcérka 3 roky? Potom VZ zo zamestnania ti budú počítať od nástupu do práce do nástupu na MD.

jajka78
9. dec 2009

prosim poradi mi niekto?
planovala som otehotniet teraz v decembri ale odlozili sme to a nechali na jun 2010.
odkedy si mam platit DNP a z ktoreho VZ?netreba uz teraz? dakujem.
nie som zamestnana od 14.10.2009.

tinus
9. dec 2009

no ved práve robí mi to jeden týždeň tak neviem čo mám robiť lebo to som nevedela o tých 26 týždňoch len o tých 270 dňoch inak by som to zmenila skôr ale tých 270 dní by som mala splnených však?

standa82
9. dec 2009

Tinus, 270 dní splnených budeš mať,no ak nesplníš podmienku 26 týždňov, budú ti materskú počítať len z minima.

tinus
9. dec 2009

čo mi poradíš? som z toho dosť vedla neviem čo robiť

balambi
9. dec 2009

ahojte babule, chcela by som sa Vás opýtať..môžem si doplatiť DNP ak som zamestnaná?

standa82
9. dec 2009

Tinus, poradila by som sa s lekárom, či by ma nevypísal skôr, a keď tak pred tým na PN na nejaké 2 týždne. 😒

Balambi, na DNP si môžeš prispievať aj keď si zamestnaná. VZ na DNP si určíš z rozdielu 1084,55 - tvoj VZ v zamestnaní. Výsledok je VZ na DNP.

bambulka7
9. dec 2009

gapa: prosím prosím, presné čísla sú:

platím si DNP z VZ 613 eur (to som si vypočítala z posledneho mesiaca kde som mala VZ zo zam. 471,55), ale za 11/2009 som mala zo zamestnania VZ 805 eur kvoli tej odmene. Zaujima ma že ako to ovplyvni tu matersku ked ja som si stanovila VZ 613 eur ale rozdiel v novembri mi vychadza (VZ z DNP) 279,55 eur - znamená to že kvoli tomu nedostanem matersku maximalnu?

Nechapem tam prave to, že ja vlastne tym padom preplatím v sociálke - takže si stále myslim že max. matersku by som mala dostat a ešte navyše aj vrateny preplatok. Mam pravdu alebo to stale neviem pochopit?

tinus
9. dec 2009

Standa a ked ma vypíše na PN od začiatku februára tak mi to pomôže lebo koncom januára mi končí RD s dcérkou a už nechcem ísť do práce na 2 mesiace

standa82
9. dec 2009

No tak iste, nebudeš v práci ale na PN do materskej, ale PN ti vypočítajú z DNP z minima, keďže nebudeš mať splnené dni a zo zamestnania z pravdepodob.VZ.

balambi
9. dec 2009

standa, dakujem 😀 ale čo je VZ ?

tinus
9. dec 2009

No prepáč že som taká otravná no apotom ako to bude stými 26 týždňami prosím poradmi ešte ďakujem

bambulka7
9. dec 2009

gapa:

prepač ja som si všimla že v mesiaci 11/2009 mam vlastne tu odmenu a ty pišeš že sa to počíta tak a tak, ak moja mzda nepresiahla 1084,55 - VZ pre DNP (teda realne 613 eur) = to je tych 471,55 a ta moja mzda (resp. VZ zo mzdy) za 11/2009 to presiahla o nejakych cca 333 eur :( lebo je to dakych 805. čo to znamena? ked to presiahla? ...toto nechapem, ďakujem

tinus
9. dec 2009

Standa prosím odpíš mi

xxveronikaxx
9. dec 2009

Ahojte neviem či píšem do tejto témy či moja otázka patrí tuto.Chcela by som sa spýtať že keď som po porode 3 mesiace a chcela by som brať antikoncepsiu či mi budú robiť nejake vyšetrenia ďakujem.

kristinka4m
9. dec 2009

xxveronikaxx tvoja otazka sem nepatri skus najist inu temu ale len tak na okraj ja som chcela po 2mes. a vysetrenia som nepotrebovala

bambulka7
9. dec 2009

gapa si tu ešte?