Dobrovoľné nemocenské poistenie

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu
gapa
10. dec 2009
nadenka,
na tvojom mieste by som teraz podala zmenu VZ na minimum, čo bude od 1.1.2010 min.mzda tuším 307,7eur (no to si over!!!!!!!!!) myslím, že len pre szčo bude platiť iný minimálny VZ (cca 319??eur), no v tomto si nie som velmi istá, tak to ber s rezervou.

Ale treba, aby si zmenu odniesla na SP najneskôr 31.12.09!!! No a ak ochrie v r.2010 tvoje dieťa alebo ty, tak budeš mať nárok na materské z DNP z vym.základu, z ktorého si v r.2009 platila DNP.
A je už na tebe či si necháš celý rok 20010 DNP. Ak sa odhlásiš 31.12.2010, tak až do 11.2.2011 budeš mať nárok na nem. dávku z toho, čo si platila v r.2009. Samozrejme že musíš platiť DNP aspon z toho "AKTUáLNEHO" MINIMA v r.2010. 😉
kristinka4m
10. dec 2009
Nadenka8 mozes to vyuzit pri PN,OCR na RD
gapa
10. dec 2009
lubica,
ak poberáš nem.dávku z DNP a si teda podla zákona oslobodená od platenia DNP, resp. sa toto nazýva ako obdobie s vylúčením platenia odvodov (vid § 140 zákona o SP), tak samozrejme ale DNP trvá nadalej. A pri tých 270dnoch sa nehovorí o platení NP ale o trvaní NP!!! 🙂
lubica69
10. dec 2009
gapa ďakujem krááááááááááááááááááááásne 🙂 🙂 🙂
lubica69
10. dec 2009
fakt a vynde potom aj tá max materská keď si bola PN a v tom čase si si neplatila DNP???
lubica69
10. dec 2009
čítam ešte raz a pozorne a odpovedám si sama áno vynde lebo DNP trvá naďalej aj počas PN a neplatenia DNP počas PN :-N
janulap
10. dec 2009
standa82 • 1d • Dnes o 14:26 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
Nie je to podľa mňa problém. Oni sa ani mňa nepýtali ako som poistená, keď som sa prihlasovala na DNP.
Je to z VZ 660 eur. Potom ak si to budeš platiť minim.9 mesiacov, tak 660X9= 5940:270= 22x55%=12,10 eur/deň, t.j. mesiac je 363 eur. Materskú by si mala cca 360 eur (10845,-Sk). Je to len približne, lebo každý mesiac iný počet dmí a závisí to od kedy a do kedy (do pôrodu) by si si to platila.Nie je to RP ale materská, RP je po materskej.

Standa ,to bola pre mna odpoved?
Nechapem,co je tych 660€..... 😞 😞 Ja som z tychto zakonov debil :-|
janazuza
10. dec 2009
neviem, ako to bude s vyplácaním OČr a PN prečítala som toto http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi... a tam sa jasne píše, že nárok na rodičovský príspevok nebude ak

Zárobková činnosť = činnosť, ktorá zakladá nárok na akýkoľvek zdaňovaný príjem zo závislej činnosti alebo z podnikania. Nesmie poberať ani náhradu príjmu pri PN, ani ošetrovné, ani nemocenské (ani z dobrovoľného nem. poistenia).
Takže, ak tomu dobre rozumiem, nemôže sa poberať Rodičovský a zároveň OČR alebo PN.
lubica69
10. dec 2009
VZ-vymeriavací základ
nadenka8
10. dec 2009
ďakujem pekne za odpovede. To znamená že ked som na RD môžem poberať PN a OČR? a za to obdobie sa nebude platiť DNP že? a tych 6 mesiacov čo som poberala matersku sa do tych 270 dni započitava? lebo tak vlastne to tam už s decembrom zase 11 mesiacov platim. Ale mne ide viac o to aby som aj pri druhom bábetku mala matersku. A to neviem čo mám spraviť. Ktoré by sme "plánovali" v r. 2011. Či budem potom zase musieť platiť celých tých 270 dni.
lubica69
10. dec 2009
januza asi áno :-N
lubica69
10. dec 2009
nadeka nie nemôžeš:
Nesmie poberať ani náhradu príjmu pri PN, ani ošetrovné, ani nemocenské (ani z dobrovoľného nem. poistenia).
Takže, ak tomu dobre rozumiem, nemôže sa poberať Rodičovský a zároveň OČR alebo PN.
lubica69
10. dec 2009
nadeka ak by si počas RD poberala OČR alebo PN nemáš nárok na zvýšený RP 256 eur
sonicc
10. dec 2009
ahojte, chcela by som vas poprosit o radu.
Som evidovana na urade prace a 8 mesiacov si platim dnp z maxima. 270 dni uplynie cca v polovici januara.
8.12.09 som mala vazny uraz. Dr ma vypisal na pn. ale dal mi len pn ako zamestnanec uradu.
Viem ze pn budem min. do februara.
Moje otazky? 1. nemusim od 8.12.09 platit dnp? ci radsej ano?
2. mam pytat od dr aj druhy pn papier ako dnp? ci staci az od datumu ked uplynie 270 dni? ci???

prosim vas poradte mi mam v tom teraz dost zmatok

dakujem
lubica69
10. dec 2009
sonicc na PN môžeš ísť po 26.týždni platenia DNP
270 dní je dôležitých len pri materskej Pri PN tých 26 týždňov A počas PN si nemusíš platiť DNP 😃
gapa
10. dec 2009
baby,
nečítali ste ten článok od p. Mihála pozorne!!! 😉

V prvej časti si prečítajte odstek, čo začína: " Z toho istého dôvodu ...
jozefmihal
10. dec 2009
lubica, opravím:

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná
pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej
neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
jozefmihal
10. dec 2009
Pozdravujem, brčko.
lubica69
10. dec 2009
veď to gapa 😃
ja som hneď múdrejšia po prečítaní 😉
ďakujem
jozefmihal
10. dec 2009
K debate vyššie: Ak počas poberania RP budete poberať z DNP ošetrovné alebo nemocenské, nárok na RP zostáva, ak sa ošetrovné, resp. nemocenské nepoberá celý mesiac ale len časť mesiaca. Preto odporúčam platiť si DNP aj počas RP.
lubica69
10. dec 2009
Aha ale z RD nemocensky poistené nie sme takže na PN sa nedá ísť Chápem 🙂
ďakujem
lubica69
10. dec 2009
ale áno počas RD sme nemocensky poistené,nie?Len poistenie v nezamestnanosti počas RD nie je
Bože mám v tom chaos :-S
jozefmihal
10. dec 2009
Počas RD ste nemocensky poistené len vtedy, ak máte DNP.

Ak ste zamestnanec, počas RD máte prerušené povinné nem. poistenie zamestnanca. Rovnako ako máte prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti.
gapa
10. dec 2009
A dobré vedieť, že dni prerušeného NP zamestnanca (t.j. dni pred nástupom na RD) možno ku dnom z DNP prirátať, samozrejme, ak sú v období dvoch rokov pred vznikom PN. Takže nárok na nemocenké z DNP vznikne hned, ak sa mamina prihlási na DNP najneskôr cca 14mesiacov od nástupu na RD ak predtým bola nem.poistená aspon 270dní (ale samozrejme sa nerátajú sa dni RD) 😉
gapa
10. dec 2009
aj ja Vás zdravím, p. Mihál. 🙂 Aj som chcela ísť do Ba 10.12. a zastaviť sa aj na školení, ale dopadlo to inak.
jozefmihal
10. dec 2009
brčko, je ešte jedna šanca - 16.12. - prídite .... pls.
gapa
10. dec 2009
viem o tom termíne, no ten mi nevyhovuje. Deti nemá kto strážiť. Takže asi knižku od Vás, čo som vyhrala si vyzdvihnem až v budúcom roku :-| .

Teraz vybavujem ešte stále veci okolo môjho a kolegyninho ukončenia PP a opravujem a dorábam RLFO, mesačné výkazy ... no stále mi hovoria iné info na SP a bohužial to nemám šancu skontrolovať, lebo napr. vo firme RLFO nie su vytlačené. No a ak to nevybavím/neopravím teraz, tak asi môžu byť v budúcnosti z toho problémy. Tak chodím na SP ako na klavír. Chvílu sa mi zdá, že tým ich zostavám začínam rozumieť, no to nikdy dlho nevydrží ]-( 😢 No to už som trochu mimo témy 😃 :-p
jozefmihal
10. dec 2009
😞
svetlankat
11. dec 2009
Ahoj Gapa, uz som tu po dlhom case zas. Potrebovala by som si overit nejake tie datumi,kedze som sa tu docitala novych skutocnosti. Som nezamestnana, podmienku 270 dni za posledne 2 roky splnam. DNP si platim od 15.07.2009. Takze podla vypoctov 26 tyzdnov mi uplynie 12.1.2010. Na MD by som mohla nastupit 13.1.2010 a PTP musim mat na ziadosti 24.2.2010. V takom pripadeby mi mala vyjst materska z maxima? Mohla by si sa mi na to pozriet? Ci som si to spravne vypocitala? Skutocnost je taka, ze PTP mam 21.2. docitala som sa tu ze ak by som nastupila na matersku neskor,mohlo by sa stat, ze mi budu pocitat matersku z minima, ked budu brat presne tych 6 tyzdnov pred PTP. Bolo by mi velmi luto, keby kvoly 3 dnom by som prisla o dobru matersku. Dakujem
dagi76
11. dec 2009
mna zas zaujima to co pisala nadenka, ze jej vysiel nedoplatok ........... mne sa uz 2x stalo, ze mi z SP vratili to tlacivo na OCR s dovodom, ze nemam nan narok lebo som nezaplatila vcas poistne!!!
Co vsak nie je pravda, samozrejme ze na tieto veci si davam pozor a stale platim este v posledny den v mesiaci a nie az do 8.
Tym padom ze pracovnicka SP mi to posiela hore dole, stale nemam zaplatene osetrovne v danom mesiaci ale o mesiac neskor. &uz som sa rozhodla ze napisem staznost riaditelovi SP
Ale k veci, mozu s tym vyrukovat ze k meskate s platbou napr. 1 den, tym padom nemate narok na cerpanie davky?

Začni písať odpoveď...

Odošli