Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lill7
11. dec 2011

@vani Ak budeš o mesiac tehu, vzťahuje sa na teba ochranná lehota 8 mesiacov od 1.2., kedy ti DNP zanikne a budeš mať nárok na materské aj z DNP. Keď nebudeš tehu, doporučujem ti sa odhlásiť a znovu prihlásiť do 31.1., aby si mohla ďalších 270 dní platiť po starom.

matilda1
11. dec 2011

ahojte baby, citam si tu tie vase rady a chcela by som vas poprosit tiez - moj pripad: som zamestnana uz tri roky, DNP si platim od 9.11.2011 a 270 dni mi uplynie 4.8.2012(ak som to teda dobre preratala🙂, dovtedy by sopm si mala teda platit podla stareho zakona a v tom case by som teda mala uz byt tehotna? a z coho sa mi bude vyratavat materska, ak by som teda porodila az v roku 2013?

lill7
11. dec 2011

@silvinka666 @luccyna Kočky, podmienka nároku na materské 270 dní sa určuje zo všekých nemocenských poistení za posledné dva roky. Iná vec je 270 dní, počas ktorých má poistenec nárok zotrvať v platnom právnom stave a to nemá nič spoločné s nárokom na materské. Každý poistenec môže zrušiť terajšie DNP , založiť nové DNP a zotrvať v ňom 270 dní, to nie je môj názor, ale citujem odborníka 😉 Teda, kto nie je tehu, tak sa môže prihlásiť a odhlásiť, aby bol čo najdlhšie v terajšom systéme, ale treba podla mň počkať na podpis prezidenta.

lubkasungirl
11. dec 2011

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobr... 😒 😒 😒 😒 😒 😒 😒

janula42
11. dec 2011

ahojte zienky, prosim poradte aj mne. ja som si platila DNP od februara 2011 z minima a zaciatkom augusta som sa odhlasila a opat prihlasila na max VZ. PP mi stale trva. takze tych 270 dni dokopy mam splnenych a od posledneho prihlasenia mi tych 26 tyzdnov uplynie presne 1.2.2012 ak som to dobre ratala chceli by sme druhe babo, takze by pre mna bolo najlepsie otehotniet do konca januara?
a ak by som predsa len zostala tehu tak potom co ?! zacne mi plynut ta 8 mes. ochr. doba
a musim sa prihlasit na ten balik a ist hned na PN alebo co..... dakujem

matilda1
11. dec 2011

@lubkasungirl konecne dobre vysvetlenie a priamo od tvorcu🙂

olo
11. dec 2011

baby takze ak sa k 1.2 prihlasim bude to ako nepretrzite poistenie kedze 270 dni mam davno splnenych ale teraz idem na ocr so synom to znamena ze sa prerusi poistenie nechapem 26 tyzdnov to po kazdej ocr musim pocitat ze je poistenie prerusene dakujem

karinkaeich
11. dec 2011

@lubkasungirl veru skvele, ze si to tu dala. aj mne to velmi pomohlo. dakujem. dufam, ze to je pravdive a zbytocne si nieco neidealizujem 🙂

jess54
11. dec 2011

Poprosila by som poradiť. Som PN splňam podmienku 26 týždňov aj 270 dni, takže poberám dávky DNP. Operáciu mám naplánovanú na 24. január 2012. Poradí mi niekto, čo mám urobiť ,aby som neprišla o DNP, kedže je predpoklad, že aj po operácií, budem ešte PN. Vďaka.

siss_sz
11. dec 2011

@luccyna vdaka!

mirkave
11. dec 2011

@jess54 pokial je pn z dnp a bude trvat nepretrzite pocas operacie a po nej,tak to bude platena pn tak ako doteraz.dufam,ze sa nemylim.tiez som na pn a budem na pn az do porodu.na socialke mi povedali,ze az do skoncenia pn budem platena normalne z dnp.

zibi
11. dec 2011

@lill7 cize sa mi neoplati uz odhlasovat sa z minima a prihlasovat z maxima? lebomam splnenu podmienku 270 dni ale 26 tyzdnov si z maxima neplatim..cize sa uz nemam ani odhlasovat z miima a prihlasovat z maxima? som z toho nestastna.. 😖
a nevies kolko je marodka z DNP z toho minima platim si tych 14, 47 mesacne..a marodka/ materske su rovnake?

bubulka722
11. dec 2011

@lill7 Tiež som nad tým uvažovala. Ja mám podmienku 270 dní DNP dááávno splnenú, platím si z max. VZ stále a teda zdá sa mi najrozumnejšie. Len mám jednu otázku. Ak sa povedzme v januári v jeden deň odhlásim a na druhý znova prihlásim, budem môcť potom čerpať PN v marci z max. VZ z roku 2011? Vtedy by som mala ísť na operáciu.

nanus83
11. dec 2011

Prosím o radu. Momentálne som na RP, nakoľko mi chýbalo pár dní tak nárok na materskú som nemala. Rozmýšľala som o platení si DNP kedže by som v roku 2012 chcela druhý krát otehotnieť. Čiže aby som pri druhom tehu už nárok na materskú mala. Lenže teraz sa to skomplikovalo a neviem či sa mám prihlásiť teraz alebo len v januári, či vôbec si to platiť. No proste mám s toho chaoz a zatiaľ žiadny prehľad. Ďakujem za radu.

kbalicka
11. dec 2011

Ahoj,potrebovala by som poradit. Dnp si platim od maja 2010. Ale kedze som cely rok 2010 platila z minima a az v decembri 2010 som si zvysila na maximum,tak mam aj biednu matersku. No cely rok 2011 mam plateny z maxima. Babo sa mi narodilo 24.10.2011. No a teraz rozmyslam nad tym, ci by nebolo dobre, aby som zrusila svoju matersku, na tu by siel manzel a kedze som popri materskej aj PN, ci by nebolo lepsie ist v januari na PN. Dostala by som PN z maxima?Dakujem.Katka

katkarv
11. dec 2011

@bubulka722 ja viem tak ze ak aj na jeden den prerusis tak musi byt zas 26tyzdnou splnenych.Nechapem preco chces rusit na jeden den?

bubulka722
11. dec 2011

@katkarv A čo mám teda spraviť aby sa mi znova rátalo tých 270 dní a platila DNP po starom a pritom mala možnosť čerpať počas PN z maxima? Prosím poraď mi!

gapa
11. dec 2011

@bubulka722
dávka by bola z minima, lebo sa ti od poslendého prihlásenia ráta naovo 26týž.
Ak ti ale zankine dnp zo zákona 31.1. a sa prihlásiš nanovo od 1.2. (samozrejme už z celého balíka), tak sa ti nebude rátať nanovo 26týž, ale sa to bude brať ako súvislé dnp a pn vo februári bude rátaná z vym.základu roku 2011, jt. maxima. Preto z akého vz sa prihlásiš od 1.2.2012 nie je podstatné pre výšku nemocneského z dnp z pn čerpanej v marci 2012.

ucitelka70
11. dec 2011

ahoj, moja dr. mi povedala, že počas materskej ani rodičovskej nemôže vypísať na PN, mne sa to nezdá, čo je na tom pravdy? prečo nemôže byť žena na materskej PN? ani očr?

lubica69
11. dec 2011

@ucitelka70 na materskej nie ale na rodičovskej áno aj PN aj OCR

kbalicka
11. dec 2011

@ucitelka70 Ano je to pravda. Pocas materskej nemozes byt PN ani ocr.

bubulka722
11. dec 2011

@gapa Ďakujem!!! Len ak si teda od marca budem povedzme platiť z min. VZ, po 26 týždňoch budem mať nárok len z minima. Ak by som bola náhodou PN povedzme koncom roka 2012, nebude sa mi už rátať z roku 2011. Mám z toho hlavu v smútku, človek si to dlhodobo platí a potom ma takto okašlú keď mám zdr. problémy. Platiť z max. je nemysliteľné. 😠

ucitelka70
11. dec 2011

@kbalicka a na rodičovskom?

lubica69
11. dec 2011

@ucitelka70 na rodičovskej áno

kbalicka
11. dec 2011

@ucitelka70 na rodicovskom ano

lubica69
11. dec 2011

@janula42 áno mala by si oteu do konca januára Ale ak by náhodou nie počas celého februára sa môžeš pripoistiť na ten balík poistenia so spätnou platnosťou od1.2 2012 Vtedy sa ti bude brať DNP ako nepretržité A ako náhle zistíš,že si tehu buď to zrušiť a bude ti plynúť ochranná lehota 8 mesiacov alebo ísť na PN počas ktorej si oslobodená od platenia a potom rovno z PN na materskú

gapa
11. dec 2011

@bubulka722
ak podpíše prezident novelu, tak maximum pri pn vzniknutú v marci 2012 budeš mať len ak sa nanovo prihlásiš OD 1.2. (ty píšeš o marci, tak to by bola dávka jasné že z minima).
samozrejme z maxima nebudeš paltiť, tak sa prihlás z minima alebo o niečo vyššie. minimum je myslím mesačne aj tak cca 120eur, ale ak vieš isto o pn v marci, tak sa ti to vráti, lebo dávka z maxima je cca 670eur na mesiac. Potom musíš prehodnotiť, či budeš v dobr.poistení balíka pokračovať.

ak by si sa už od 1.2. neprihlásila ale ti vznikne pn dajmetomu 7.2., tak by bola platená z vym.základu roku 2011, ale zase by sa ti oplatilo prihlásiť na dobr.poistenie spätne od 1.2. (je výnimka vo februári, že do konca februára môžeš podalť prihlásku aj so spätným dátumom, no najviac 1.2. dozadu), ak by išlo o dlhodobejšiu pn.

ucitelka70
11. dec 2011

@kbalicka a na rodičovskom potom ako sa vypisuje kladenka? úrad práce? a druhý ako DnP?

gapa
11. dec 2011

@ucitelka70
môže, ale z povinného nem.poistenia zamestnanca nevzniká nárok na nemocenské, ošetrovné (až teda na obdobie 7dní po ukončení md a snád? aj pred ukončením md, ak by pn pokračovala po ukončení md). Povedz, že máš dobrovolné poistenie a z neho ti nárok vzniká.

ak si už na rd dlhšie ako 7dní, tak na pn nepíšeš zamstnávaterla, len napíšeš, že si uplatnuješ nárok z dobr.nem.poistenia.

kbalicka
11. dec 2011

Som na materskej 2 mesiace. Nie som povinna si platit dnp pocas materskej. Ako to bude po januari2012. Zrusia to aj mne, alebo si od februara budem musiet platit po novom? Ak nebudem chciet zrusit dnp, budem aj nadalej oslobodena od platenia?