Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

laua
22. dec 2009

Ďakujem zajacik, andzi... všetkým vám prajem štastné a veselé vianoce....

ewschen
22. dec 2009

Ahojte, aj ja by som vás poprosila o radu, momentálne som na očr, tak sa chcem opýtať, či sa da zrušiť, prípadne robiť nejaká zmena s dnp aj počas čerpania..alebo mam počkať a po tých 10-tich dňoch zrušiť?
Dnp si platím už skoro 3 roky-minulý rok som urobila asi takto:-v decembri som dnp zrušila, na druhy den sa prihlásila na max a od 1.1. som si dala zmenu na min.-aby som nemusela platiť 26 týždňov-takže vlastne celý tento rok si platím minimum-doteraz len s tým rozdielom, že po 26-týždnoch som mala automaticky max. pn.-da sa tak urobiť aj teraz? Vôbec neviem ako mám teraz postupovať... 😒 ..rodičovská mi končí v marci, malý pôjde ..možno.. do škôly..takže očr by som určite využila..a navyše..v priebehu budúceho roka-2010 ma čaká operácia, takže niekoľko týždňov-možno 2 mes. budem na pnke..
DAKUJEM VOPRED ZA KAZDU RADU..

gapa
23. dec 2009

Už sa to urobiť takto nedá. Zmena VZ je možná až po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stavovenia vym.základu. T.j. musela by si byť DNP mimimálne 6mesicov z maxima.

janazuza
24. dec 2009

Nech pocit šťastia, radosti sa v dušiach vašich rozhostí,
Keď Štedrý deň k Vám zavíta.
Nech láska v srdciach ukrytá sa mocným prúdom vyroní,
Keď zvonček sladko zazvoní.
Krásne Vianoce Vám chcem priať,
Aby človek človeka vždy mal rád,
Aby jeden druhému viac šťastia prial,
aby rok 2010 za to stál.
Radostné a pokojné prežitie sviatkov vám želá Jana

hasky1526
24. dec 2009

ahojte, chcem sa opytat, ci sa rataju do 270dni aj prerusene dni DNPO, t.j. 2.11 som prihlasila a chcem sa odhlasit a nanovo prihlasit 1.1. budu sa tieto dni ratat do tej podmienky 270 dni?

emia
24. dec 2009

ahoj hasky áno tie dni sa budú počítať medzi 270 aj keď by si to prerušila, ale beru sa posledné 2 roky aj keď prerušovane. 😵

xpetka1x
26. dec 2009

ahojte ja som pocula ze sa ma DNP rusit dufam ze nie??

jozefmihal
26. dec 2009

Nie.

gembird
27. dec 2009

Ahojte! Môj prípad znie takto:Manželka odrobila 4 roky (posledných 18 mesiacov dostala min. mzdu), chceli sme dieťa, ale nejak sa nám to nepodarilo, preto sme sa rozhodli to skúsiť v kľude, takže tam nechala prácu a od augusta je nezamestnaná. Na január,t.j. 6.mesiac v nezamestnanosti, dostane poslednú dávku. Ja som zamestnaný. Začiatkom decembra sa otehotnila a máme takú otázku, že ako by sme z toho vyšli finančne najlepšie. Keďže sa nám dieťa podarilo po štyroch rokoch, nechceme riskovať s novým zamestnaním. Počas tehotenstva a po pôrode na čo by mala nárok? Zatiaľ sme bezradní, lebo od februára do augusta - kým sa narodí dieťa - vyzerá to tak, že ani halier nedostane + ani potom nevieme čo nás čaká. Prosím poraďte nám. Ďakujeme!

gapa
27. dec 2009

gembird,
v kolkom je týždni??? presne!!! alebo lepšie prvý den poslednej menštr? Ak od nej uplynulo do max 8tt, tak sa jej oplatí rýchlo hned zajtra prihlásiť z max. VZ na dobrovolné nem.poistenie. Ak je tehotná viac ako 8tt, tak stačí z minima a stačí aj pred nástupom na MD, príp. pred PN-kou (ak by jej hrozila pred nástupom na MD). Ale v tomto prípade bude mať nárok na materské z minima a od mesiaca narodenia dieťaťa bude doplácané do výšky vyššieho rodič.príspevku, t.j do 256eur mesačne.

Alebo ak máte nejakého známeho zamestnávatela, tak sa dá získať materské aj krátkodobým prac.pomerom z vysokej mzdy. Ale pri DNP nie ste viazaný na žiadneho zametestnávatela, len treba potom nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždov od prihlásenia na DNP a to najneskôr 6týžd. pred pravdep. termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské.

gapa
27. dec 2009

Tých 26týždnov sa stíha pri prihlásení na DNP do 8tt a nástupe 6týž. pred PTP.

gembird
27. dec 2009

Ahoj gapa! Prvý deň poslednej menštr. bol 19.novembra, takže to by sme stihli. Ďakujem za poradu, a ešte máme takú otázku, že dokedy sa musí platiť DNP a prečo sa to tak oplatí? Vopred Ti ďakujeme!

gapa
27. dec 2009

gembird,
do nástupu na MD. A pozri viac o DNP a hlavne link na blog p. Mihála, je tu viackrát spomínaný. Podla teraz účinného zákona sa jej dni z ukončeného prac.pomeru=nem.poistenia zamestnanca prirátajú ku dnom DNP, takže splní podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom, tiež podmienku trvania nem.poistenia k nástupu na MD a pri DNP aj podmienku nástupu na MD až po uplynutí 26týžnov od posledného prihlásenia na DNP (ak by toto posledné nesplnila, nárok by na materské mala, ale len z minima)

jozefmihal
27. dec 2009

Výborný odkaz.

ewschen
27. dec 2009

Ďakujem za odpoveď. Ešte by som si chcela niečo ujasniť-prípadne vás poprosím o opravu ak by som niečo robila zle..
Dnes - zajtra by som zašla do sociálky-s tým, že si zruším dnp. Na ďalší deň sa prihlásim s max.vz.-(doteraz -celý rok 2009 som si platila minimum.) Ro bude pre mňa celý rok 2009 alebo posledné prihlásenie s dnp-teda to maximum?

Alebo sa opýtam ešte takto-mam robiť zrušenie,prihlásenie ešte teraz v decembri, alebo mi to stačí urobiť začiatkom roka 2010?-dnp by som využila pre čerpanie očr, pripadne pnky-pravdepodobne ma čaká ťažšia operácia..ale taktiež je tu možnosť ďalšieho otehotnenia... 😉

Mám už z toho riadny guláš...ale keďže si dnp platím už dlhšie, chcela by som to samozrejme aj využiť čo najviac.
Dakujem vopred za každu radu

sonicc
28. dec 2009

ahojte, mozem sa spytat?
momentalne som pn, som na urade prace.
270 dni dnp mi uplynie 10.1.2010., takze dr mi dal pn len ako zamestnanec uradu prace.
Lenze pn mi bude trvat este par tyzdnov. Co mam urobit? Moze dr.ukoncit pn zo zamest.(uradu prace) a hned od dalsieho dna zacat z dnp? moze dat tu istu diagnozu?
Alebo moze trvat nadalej pn z uradu prace a od 10.1.2010 zacat aj pn z dnp?
dakujem

stanusa
28. dec 2009

dobry vecer,
sonicc keby si bola zamestnana, tak ti poradim lebo dnes som prave zacala cerpat pn aj z DNP. doniesla som od lekara vypisane tlacivo na PN, kde uvadza ako zamestnanie len DPN a nastup na pn od dnes.
druhu pnku na osobitnom tlacive mam zo zamestnania a ta je od novembra.
diagnoza ta ista, v podstate su rovnake len na jednej je uvedeny zamestnavatel a na druhej DNP.

poprosim vas o radu - co je vyhodnejsie byt na PN alebo materskej?

dany80
28. dec 2009

Ahojte, chcela som sa opytat, ak som v 9/09 uzatvorila DNP z minimalneho VZ a platila som len jeden mesiac, DNP zaniklo? Alebo sa to da cele doplatit a nemusim znova uzatvorit nove? Chcela by som teraz platit z maxima.

xpetka1x
29. dec 2009

platila si len mesiac a potom si sa odhlasila?? ak ano tak chod na socku a nahlas sa znovu z max. VZ a ten jeden mes co si si platila sa k tomu pripocita.. si tehotna?? ak ano tak sa ti to oplati len ak si uz neni viac ako v 8 tt..

sonicc
29. dec 2009

stanusa takze by to malo platit aj v mojom pripade... lebo mam pn zo zamestnania a ako zamestnavatela mam urad prace...
dakujem 🙂

gapa
29. dec 2009

sonicc,
v bežných prípadoch pre UP nepotrebuješ osobitnú PN, stačí ak máš kopiu tej, čo dávaš na SP. Ale celkom ma prekvapil postup, čo píše stanusa, že lekár dal dve PN, každú s iným začiatkom. Aj ked som už počula prípad, že ukončil lekár jednu PN skôr ako druhú. No to asi záleží aj od lekára, jeho dobrých a zlých skúseností so SP, čo sa týka tých diagnoz a aj vystavenia PNiek. T.j. čo spraví jeden, nemusí urobiť druhý.

Ja ti v tomto poradiť neviem.

stanusa
29. dec 2009

ahoj gapa,
toto mi kazala pracovnicka v socialnej poistovni - teda doniest este dalsiu pn ako DNP...

sonicc
29. dec 2009

gapa viem ze nepotrebujem osobitnu pn, ale dr mi nedal z dnp kvoli tomu, ze 270 dni dnp budem mat az v januari... takze mi dal ako zamestnanec uradu prace...

mne ide len o to ci moze dr jednu zrusit a hned na druhy den zacat druhu pn z dnp, ale s tou istou diagnozou...
alebo ci vobec musi tu prvu zrusit...

gapa
29. dec 2009

takže máš jednu PN zo zamestnania, kde uvádzaš, že si neuplatnuješ nárok na nem.dávku z iného NP a druhä PN, kde už uvádzaš, že si uplatnuješ nárok aj z iného NP.
By som myslela, že PN si proste od do vždy zo všetkých NP rovnako, no toto nie je nikde asi upravené, t.j. asi ani zakázané. Ale napr. aj to čest.prehlásenie potom na prvej PN nesedí, aj ked vtedy to sedelo. Tak som celkom zvedavá, či to bude bez problémov. Ale ono to vždy záleží od konkrétnej pracovníčky, t.j. čo uzná jedna, nemusí druhá. Tak ako aj s lekármi. Takže nebudem tu okolo toho mudrovať 😀 😀
TAk hlavne nech je Gabko a aj mamina zdravá. 😉

stanusa
29. dec 2009

diky gapa 🙂
pojdem tam pre istotu na buduci tyzden overit ci je to ok, lebo tato pani len zastupovala...

gapa
29. dec 2009

stanusa,
más obe PN v jednej pobočke SP? (to len pre moju zvedavosť) a daj vedieť (snád to tu neprehliadnem, lebo nie je tolko času pri mojom malom zbojníkovi)

cucuska
29. dec 2009

ahoj gapa ty si taka zbehla v zakonoch mohla by si mi poradiť v téme RP od 2010 nepaisala som tam ďakujem 😅

stanusa
29. dec 2009

gapa,
nasadila si mi chrobaka do hlavy, tak som tam telefonovala 😀
obe Pn mam v 1 SP, dnes tam zastupovala ina pracovnicka a ta ma uistila, ze:
musia byt 2 kladenky od lekara - jedna so zamestnavatelom a druha s DNP
povedala: ...ze mam dve PN subezne to problem nie je a ani to cestne prehlasenie na konci,
pokial mam splnenych 270 dni a riadne platene poistne tak v tom problem nevidi a ze budu mi platit sucet z tychto dvoch poisteni a ona to vie, lebo to moje papiere aj tak spracuju u nich na pobocke v Roznave...

tak tolko som sa dozvedela 😵

daniela127__2
29. dec 2009

ahoj, potrebujem poradiť. Dnp si platím od r.2007 - 21,90 €.som v prac.pomere. momentálne som na rd. DNP by som v buducom roku chcela využiť pri očerkach. Ako mam postupovať, aby som mala max?
neviem, ci by sa mi oplatilo ist na socialku napr. ešte zajtra by som si si zrušila dnp a od dalšieho dna by si sa prihlásila s max vz? ked som bola naposledy na socialke,teta pri okienku mi nevedela poriadne poradit ☹ , tak si po materskej stale platim ten priemer a prva očerka mi vysla len 8,7€ na den. dakujem krasne za radu. 😵