Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zlatat
13. dec 2011

@emogeon to by som aj na chcela vedieť ... podľa toho článku by som získala čas a nemusela by som si od februára platiť celý balíček ak by som chcela pokračovať v DNPO.

citujem z toho článku:

" Pani Kamila sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie 1.11.2011. Pretože k 1.2.2012 nebude mať 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, dobrovoľné nemocenské poistenie jej nezanikne a nemusí sa ani prihlasovať na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a dobrovoľné dôchodkové poistenie. Dobrovoľné nemocenské poistenie jej zanikne automaticky po dosiahnutí 270 dní nemocenského poistenia, čo bude 27.7.2012. Ak pani Kamila dovtedy otehotnie, nemusí sa ďalej prihlasovať na “kompletný balík” dobrovoľného poistenia. A to preto, lebo dobrovoľné nemocenské poistenie jej zanikne v čase, kedy je tehotná – to znamená, že ochranná lehota, v ktorej si po zániku poistenia môže uplatniť nárok na materskú je 8 mesiacov – v jej prípade až do 27.3.2013. Nárok na materskú z dobrovoľného nemocenského poistenia tak pani Kamila bude mať. "

Ak to teda dobre chápem, lebo už mám pocit, že je pokročilý čas a už mi to tak nepáli 😀

annieb
13. dec 2011

Poistenkyňa, ktorá je tehotná, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Okrem vyššie uvedenej podmienky je nárok na materské podmienený existenciou nemocenského poistenia alebo plynutím ochrannej lehoty v čase vzniku nároku na materské.
☹ To znamena, že keď otehotniem, musím byť v tom čase poistená? Keď sa mi zrusi poistenie vo februari a nebudem si platit dalej, znamena, ze nebudem mat narok na materske? Alebo ta lehota je tak, ze aj keby som otehotnela pocas tych 8mesiacov od zrusenia tak mi to plati?

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zlatat
13. dec 2011

@emogeon asi bude najlepšie počkať, či to pán prezident podpíše a čo vlastne podpíše 😒 lebo ja už v tom mám riadny hokej ☹
No platiť si max. balíček z RP je nereálne 😖 a zase keby si človek patil z minima, tak potom to nemá význam, lebo dostane nízku MD - kruci.

st2
13. dec 2011

kocky otazka a neviete kedy by to mal pan prezident asi tak podpisat???

katulikzlatulik
13. dec 2011

Chcela by som sa spytat.. som na rodicovskom a platim si DNP a od dnes som na marodke so sebou... dokedy musim odniest papierik na socialku? Dakujem za odpoved.

zlatat
13. dec 2011

@katulikzlatulik asi do 3 dní - ak si dobre pamätám ... no nie som si istá, ja ho odnášam hneď v ten deň ak odostanem papier od lekárky

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majjka4
13. dec 2011

Ahojte baby, stále skúšam zistiť ako to bude po novom aj som sa bola pýtať na sociálke, ale milé tety mi povedali, že oni nevedia ako to bude, čo im neverím. Myslím že som sa aj dočítala na stranke Prezident sr, že ten zákon tušim je už podpísaný. Tak ja mám tych 270 dní už vyplatených, ale tehotná niesom no plánujeme niekedy vo februári. Neviem mi niekto PORADIT či budem mať nárok na tu zvýšenú matersku ešte? Alebo v prípade ryzikového tehotenstva.....? Dakujem

zlatat
13. dec 2011

@majjka4 ja som na tom rovnako - s tým rozdielom, že bábo plánujeme aj sa oň snažíme už 3,5 roka a furt nič ( ak nepočítam 2 potraty tento rok ) tiež neviem čo robiť

timka6
13. dec 2011

Ahojte baby, poradí mi niekto prosím ?, som prihlásená na DNP od 7.novembra 2011 , a platím si z minima (som na predlženej RD a nebola som poistená za posl. dva roky), chceli by sme dieťa a teraz neviem, ako to vlastne bude po novom, musím byť už k 31. januáru tehotná, aby mi platila tá ochranná lehota ? A mám si už teraz radšej platiť z maxima ? Bude tam treba stále splniť podmienku platenia 26 tt z najvyššieho VZ, a ten VZ bude ešte pre mňa po starom, a lebo si budem musieť platiť od februára celý balík ? Bude sa mi to rátať z toho posledného poistenia ? Ďakujem.

mirkave
13. dec 2011

@kubkolucy ja som momentalne na pn "rizikovom",cize teraz nic neplatim.ale tak,ci tak nam po zaniknuti poistenia plynie ochranna lehota 8 mesiacov pre uz tehotne poistenkyne.je to pisane aj na stranke socialky a aj podla novely by to tak malo byt.a mihal to ma aj na svojom blogu.

majjka4
13. dec 2011

Už som to vičítala priamo z Mihalovej stránky tak ak to pomôže dám vam tu dám stránku kde sa dočítate toho viac. Inač poriadne to posrali hajzli. Im sa vraví ked majú také platy.... tak tu je link:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobr...

mirkave
13. dec 2011

@annieb ochranna lehota 8 mesiacov plati len pre tehotne.pre ostatnych poistencov plati ochranna doba 7 dni(pn,ocr).do zaniknutia poistenia by si mala byt tehu,ak by si chcela cerpat materske z dnp

majjka4
13. dec 2011

@mirkave no presne teraz som to našla...... ale to rizikove neviem ako to je to tam nepíšu medzi príkladmy. Vlastne ak si tehotná a v tej ochrannej lehote ideš na rizikové, tak sa to berie ako už PN a poberáš tu dávku z dobrovolného hm?

majjka4
13. dec 2011

@zlatat neskúšala si napísať Jonášovi..... vraj má dobrú úspešnosť... ked maš s tym taký problém.

zlatat
13. dec 2011

@majjka4 inak mám pocit, že najhoršie na tom sme práve my, čo si už niekoľko rokov platíme DNPO - hajzlíci jedni.
Vychádza mi to tak, že asi budem musieť otehotnieť do toho 7.2. a ak sa mi to nepodarí, hold smola a kopec prachov, ktoré som im za tie roky poslala sú v háji. 😠 😠 😠

mirkave
13. dec 2011

@majjka4 rizikove je vlastne normalna pn.ja mam diagnozu O26 a to je : Starostlivosť o matku pre iné poruchy súvisiace najmä s ťarchavosťou .podmienky na cerpanie pn z dnp mam splnene,ale este mi neprislo rozhodnutie,lebo nemali podklady z mojho zamestnania(budem cerpat subeh aj dnp aj pn zo zamestnania).ale vraveli mi,ze narok mam......a materska by mala byt automaticky.dufam,ze sa nemylim,lebo by ma asi vystrelo 😖

zlatat
13. dec 2011

@majjka4 nie,neskúšala som - teraz je problém aj v tom, že mužík mi chodí na týždňovky, takže posledné mesiace máme problém sa trafiť do ovulky a ak sa nám to aj podarí, tak nič z toho nie je ☹

majjka4
13. dec 2011

@zlatat no preto by ste ho mali skúsiť, by ti dal presne dátumy a už len žeby bol v ten den tvoj muž doma 🙂

majjka4
13. dec 2011

@mirkave Aha, takže ale to ked si na rizikovom dajme tomu tri mesiace pred pôrodom, tak tie tri mesiace berieš vlastne pn ale v tej výške čo si si pripoistovala a potom dalšie ešte tušim tri mesiace tu zvyšenu matersku , dobre som to pochopila?

gallina
13. dec 2011

Chcem sa len opýtať, ako je to s tými mamičkami, ktoré už materskú z DNP dostávajú? Ja som na MD od 18.7.2011, materskú poberam aj zo zamestnania aj z DNP, čiže mala som splnené všetky podmienky. Bude sa mi materská vyplácať kým mi neuplynie 34 týždňov, aj keď mi DNP zanikne 1.2.2012? Neplánujem si v budúcnosti už platiť DNP.

mirkave
13. dec 2011

@majjka4 materska alebo pn bude pocas celeho trvania v takej vyske ako vychadza na zaciatku poberania.cize ak vypocitaju najvyssiu davku,tak bude nemenna pocas celeho trvania materskej a pn

mirkave
13. dec 2011

@gallina materska bude az do skoncenia tak ako doteraz-subeh zo zamestnania a dnp

janula42
13. dec 2011

@lubica69 dakujem ti velmi pekne 🙂

bubulka722
13. dec 2011

Podľa toho čo som čítala, návrh zákona o DNP by mal podpísať prezident až zajtra. Dúúúfam, že má toľko úcty voči mamičkám a zmetie to zo stola.

sssimi
13. dec 2011

AHojte kočky. Potrebujem poradiť.
Platím si DNP od 8. apríla. Končí mi to začiatkom januára. Už viem, že materská by mi mala byť uznaná, ale chcela by som ísť od januára na PN. Vyjde mi to len na mesiac a od polky februára nastupujem na materskú. Ale potrebujem vedieť či mi ten mesiac nejako neuškodí-hlavne čo sa týka výšky materskej? A tiež či môžem DNP hneď po tých 270 dňoch ukončiť samozrejme bez ujmy. Ďakujem vám krááásne za reakcie 🙂

sssimi
13. dec 2011

@bubulka722 Aj ja som na to veľmi zvedavá. Aj keď by som nemala byť ohrozená aj tam ma to mrzí ako sa to končí.

anina3
13. dec 2011

@dicaa Prosim ta, ja mam taky pripad, ze... platila som si DNP od marca 2009 do augusta 2010, cerpala som MD z toho. Teraz od novembra 2011 som si znova zacala platit? Neviem mi poradit, ako to je v mojom pripade? dakujem krasne