Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dicaa
14. dec 2011

ahoj, som taký istý prípad. Aj ja som na RD s prvou dcérkou a presne som nad tým rozmýšľala, ale neviem, ako to bude. Ak to zistíš, daj prosím vedieť aj mne.ale MD platí SP a rodičkák UPSVAR, tak neviem

zlatat
14. dec 2011

@dicaa aj ja som na RD s druhým synom - RD mi končí 8.10.2012

karinkaeich
14. dec 2011

podpisal ci nie? nejako sa o tom nikde nepise ☹

karinkaeich
14. dec 2011

@matusko007 prave som hodila rovnaku otazku. tiez to nikde neviem najst

zlatat
14. dec 2011

@karinkaeich ja som to ani v rádiu v správach nepočula

mima595
14. dec 2011

@karinkaeich
@zlatat - zatial je to este stale v predpisoch, cakajucich na podpis prezidenta...dnes podpisal zakon o dlhovej brzde
http://www.epredpisy.sk/zakony-u-prezidenta
http://www.prezident.sk/?zakony-podpisane-prezi...

katkavan
14. dec 2011

@dicaa ok,dakujem....ked nieco zistim,dam vediet...aj ked tu nie su velmi zhovorcive uradnicky 🙄

anina3
14. dec 2011

@dicaa ja som to mala tak, ze som platila od marca 2009 do augusta 2010 potom som sa odhlasila
teraz v novembri 2011 som sa prihlasila odznova

dicaa
14. dec 2011

@zlatat a nevieš, ako sa vypláca rodičák na prvé a materská na druhé?

annieb
14. dec 2011

ešte tak ma napadlo, tych 26tyzdnov co znamena_? alebo ako sa pocitaju? v dobe poistenia musia byt splnene, ale spolu alebo "za sebou"? ked som bola na pn, tak sa ten mesiac pocital alebo ako?

dicaa
14. dec 2011

@anina3 jediná možnosť, ako dosiahnuť max. materskú

anina3
14. dec 2011

@dicaa ano ale neviem urcite, ako to bude vies... dokedy by som mala otehotniet... a ci sa mi pocita do tohoto poistenia aj to predchadzajuce... vsetko je otazne, ty to mas ako?

zlatat
14. dec 2011

@dicaa počkaj, nejako nerozumiem tvojej otázke ... myslíš, že keď počas RD otehotnieš a nastúpiš na MD? Ak myslíš toto, potom ti končí RD a budeš poberať len MD - po jej skončení budeš poberať RD na druhé

murinko82
14. dec 2011

Ahoj baby chcem sa opytat do konca mesiaca mam ist na PN-ku a neviem kolko krat si mam dat vypisat PN -ku u lekara kedze si platim aj DNP dakujem 😕

zlatat
14. dec 2011

viete čo mi stále vŕta hlavou?

Tá veta v poradni: Je však potrebné vedieť, že plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak Vám vznikne nové nemocenské poistenie, napr. ak sa zamestnáte.

Teda ak som teraz na RD, v januári sa odhlásim a znova prihlásim na DNP tak tých 270 dní mi skončí niekedy v októbri ( cca ) ale posledný augustový týždeň by som mala nastúpiť do práce, aj keď mi RD končí 8.10. Čo potom? Tým pádom, že budem už pracovať ( ak mi nedajú výpoveď hneď po nástupe po RD ) mi nebude plynúť 8 mesačná ochranná lehota? Teda v prípade, že budem tehu ?
Lenže ak sa mi to podarí, tak hneď od začiatku budem na rizikovom, teda na PN ... no som z toho vedľa. 😖

zlatat
14. dec 2011

@murinko82 keď si zamestnaná, tak 2x jedno odovzdáš zamestnávateľovi a druhé do sociálnej poisťovne

dicaa
14. dec 2011

@zlatat termín pôrodu s druhým dieťatkom mám v auguste no a na RD s prvým mám byť do decembra, čiže od augusta do decembra mudem poberať aj materskú aj rodičák? to asi nie, že

zlatat
14. dec 2011

@dicaa nie, normálne nastúpiš na MD tých 6-8 týždňov pred termínom pôrodu a hneď vtedy ti končí RD na prvé dieťatko.

dicaa
14. dec 2011

@anina3 ono je to tak, že od posledného prihlásenia si to môžeš platiť 270 dní, potom by si mala byť v ochrannej lehote. Ak by si otehotnela teraz, tak jediné, čo musíš splniť je , že DNP si musíš platiť minimálne 26 týždňov pred nástupom na MD. Musíš spniť aj podmienku poistenia 270 dní za posledné dva roky, ale tam sa ti započítavajú aj dni z predošlého poistenia.

dicaa
14. dec 2011

@zlatat čiže budem poberať len materskú na druhé a na prvé nič, aj keď ešte nemá 3 roky?

zlatat
14. dec 2011

@dicaa presne tak

dicaa
14. dec 2011

@zlatat ďakujem za info

annieb
14. dec 2011

a tych 26tyzdnov co znamena_? alebo ako sa pocitaju? v dobe poistenia musia byt splnene, ale spolu alebo "za sebou"? a keby som otehotnela dajme tomu v januari, vo februari mi zrusia, plynie mi ochranna lehota...tak mam splnene 270dni aj 26tyzdnov? ci ako to je?

jojolenka
14. dec 2011

@mima595 Ahoj chcem Ťa poprosíť o radu. Som na RD a plaíim si DNP mám už splnené podmienky začala som pracovať na dohodu chcem sa opýtať či mám nárok na OĆR s dieťaťom. Ďakujem krásne za radu.

dicaa
14. dec 2011

@katkavan tak už viem vraj hneď ako nastúpiš na MD ti rodičák na prvé dieťatko zaniká a už naň nebudeš dostávať nič, aj keď dieťatko ešte nebude mať 3 roky

mima595
14. dec 2011

@jojolenka - ano

jojolenka
14. dec 2011

@mima595 Ďakujem krásne za rýchlu odpoveď.

jojolenka
14. dec 2011

@jojolenka Ešte by som sa chcela opýtať keď som nastúpila na dohodu ake odvody ja z toho čo zarobím musím platiť. Firma ma nahlásila na SP z akého dôvodu nemí mi to to jasné ďakujem Ti vopred za odpoveď.

katkavan
14. dec 2011

@dicaa dakujeeeeeeeem...dufam,ze bude vsetko ok a malicke donosime stastne do konca 😀 to je najdolezitejsie...
V piatok sa idem teda odhlasit a v pondelok nasledne prihlasit z vyssieho VZ...
ozaj a este mi napadlo...kamoska mi dnes hovorila,ze ona si pred necelymi 2 rokmi platila 270 dni 26,40 Eur a dostavala matersku 690 eur...toto mi nebolo jasne,ja tu vyssiu dostanem az ked budem platit 49,14?to sa odvtedy zmenilo?

dicaa
14. dec 2011

@katkavan neviem to sa mi nezda, ja som rdila v r. 2009 a mala som max. matersku nejakych 550 Eur. Možno ak si zmeniála VZ. napr v r. 2009 platila max. a v 2010 menej, ale ratalo sa jej obdobie 2009. Ale vtedy to až toľko nebolo, ale neviem určite. Aj ja vám prajem veľa zdravíčka