Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

poisonblu
17. dec 2011

@oktavia aha, takze od 1.11.2011 sa ti znovu pocita 270 dni...dobre, ale tato moznost plati len pre tie baby, ktore este nedosiahli 270 dni, nie? ak napr. niektora dosiahla 270 dni v marci 2011, tak uz keby sa prihlasi teraz v decembri, tak sa jej to znovu nepocita ako 270 dni...pocita sa jej len 26 tyzdnov na max. materske...

poisonblu
17. dec 2011

@mima01 my sme tiez prisli o babo v 9/2011, ale u nas mam len ja problemy s krvou, mam vysoku zrazanlivost..takze tabletky by to mali vyriesit, potom uz len otehotniet na prvy sup a donosit 🙂 dufam, ze to bude co najskor

mima01
17. dec 2011

@oktavia @poisonblu aaaaaaa, ja som z toho debil 😀 😠 Neviem, co mam urobit...
@poisonblu tak budem drzat palce, nech sa to podari zase na prvy sup 🙂

sssimi
17. dec 2011

Baby a ako je to z PN? Mne konči 270 dní na začiatku januára, ale s tým, že v júny som to prerušila. Na materskú tam tých 26tt zaplatených budem mať (teda 28tt), ale na PN musím mať 270 dní nepretžite? Nemôžem dostať PN ani z minima? I keď som si 28tt platila maximum, ale pred tým len minimum.

lubica69
17. dec 2011

@ssimi nie ne PN aj matreskú treba mať 270dní za posledné 2 roky a len 26týždňov nepretržite Takže budeš mať aj PN z maxima

mima595
17. dec 2011

@mima01 - ak si platis z rozdielu...co je u teba cca. 15E, tak to je minimum, takže u teba je to fakt jedno,
radsej jeden den odhlasku a dalsi prihlasku

mima595
17. dec 2011

@poisonblu - ja som i chcela...nemožes sa odhlasit 31.1 a prihlasit 1.2---to už by si sa mohla prihlasit iba z BALIKA, nie na klasicke DNP

poisonblu
17. dec 2011

@mima595 ano, vsetko musi prebehnut do 31.1.

mima01
17. dec 2011

@mima595 hej hej, z rozdielu si platim, pekne mi to vyslo, ako keby len z minima ten rozdiel...takze to nie je nejaka zavratna suma. Len keby som vedela, ako sa to bude pocitat 😠 Len kde na to prist, lebo aj tetuse na socialke su z toho tak trosku mimo a jedna ti povie tak, druha tak a tretia uplne inak...a teraz si vyber.

poisonblu
17. dec 2011

@mima01 jedina moznost je napisat otazku mihalovi na tom jeho blogu....on ti poradi asi najlepsie

mima595
17. dec 2011

@poisonblu - neporadi...vsimli ste si, že tam vobec neuviedol ten pripad, že si zena plati dlhsie DNP, podmienku 270 dni ma splnenu a prihlasi sa napr. v decembri??? ci jej to sa zrusi k 1.2 alebo nie?????

mima01
17. dec 2011

@poisonblu 😀 😀 😀
@mima595 presne moj pripad....

sssimi
17. dec 2011

@lubica69 jej to vážne? Ďakujem 🙂 To si ma moc potešila. Takže od 4. januára môžem isť na marodku.

lubica69
17. dec 2011

@sssimi áno môžeš až do nástupu na MD 😉

lubica69
17. dec 2011

a pre akékoľvek konkrétne otázky satčí napísať poradna@socpoist.sk a do 24 hodín máte odpoveď 😉

maminka142
17. dec 2011

A už to podpísal prezident? Je ešte nejaka nadej, že to zostane po starom, či? 😅

lin123
17. dec 2011

@maminka142 vraj to uz podpisal

maminka142
17. dec 2011

@lin123 🙄 škoda A ozi nevieš ake maju byť tie balíčky? Vraj okolo 350 e mesačne? ☹

lin123
17. dec 2011

@maminka142 neajk tak..neviem rpesnea, le to uz je velmi vela na platenie..aspon pre mna urcite.

annieb
17. dec 2011

@mima595 tak niekde pisali, ze : Podmienka 270 dní sa sleduje od posledného prihlásenia sa na dobrovoľné nemocenské poistenie. ... Takze kebyze sa odhlasi a prihlasi od januara nanovo, tak sa sleeduje od toho posledneho datumu, ci? (bude sa pocitat aj predchadzajuce poistenie a 270dni ostava,) tu ide len o to, aby sa pocas noveho poistenia splnilo aj tych 26tyzdnov pred nastupom na MD, ked otehotnie zena niekedy v tom obdobi, tak by to mala stihnut a ono po dosiahnuti tych novych 270dni jej to aj tak zo zakona zanike, a vtedy ak uz bude tehotna, plynie ochranna lehota. Tak?

dnpo
17. dec 2011

@janadl no ale to su poslanci nie obycajni ludia..oni potrebuju my nie.maju ine zaludky..je mi do placu ked clovek nema co dat do hrnca

mima595
17. dec 2011

@annieb - ano, vacsina to tvrdi tak, že 270 sa pocita nanovo od posledneho poistenia...aj ked napr. predtym bola poistena a 270 dni ma splnenych z predchadzajucich poisteni.....

problem tam je v tej 26-tyzdnovej lehote....aby sa stihla do dna nastupu na matersku....

ale to je vela kombinacii, neda sa pisat vseobecne, kazda si to musi preratat, a potom sa rozhodnut...ci ukonci poistenie k 1.2 a pojde na matersku v ochrannnej lehote, alebo si uzavrie nove poistenie /o je najlepsie pre tie, kore nie su tehotne/ alebo sa prihlasi na balik, aby jej islo poistenie nepretrzite a stihla lehotu 26 tyzdnov do nastupu na matersku

dnpo
17. dec 2011

http:

annieb
17. dec 2011

aj tu su nejake priklady: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...
i tu sa pise pri planovani toto: Poistenkyňa, ktorej vznikne dobrovoľné nemocenské poistenie do 31.1.2012, bude môcť poistné na toto poistenie platiť aj po nadobudnutí platnosti novely zákona o sociálnom poistení, teda po 1.2.2012 v takej výške, ako si zvolí pri prihlásení na dobrovoľné nemocenské poistenie. Poistné na toto poistenie si bude môcť poistenkyňa platiť podľa súčasných podmienok až do splnenia podmienky 270 dní, a to aj napriek skutočnosti, že dobrovoľne nemocensky poisteným osobám toto poistenie 31.1.2012 automaticky zanikne.

bapi1
17. dec 2011

Ako je to s DNP pri prechode z md na rd? Berie sa to ako nepretrzite ak sa prihlasim den po skonceni md,alebo zasa treba splnit podmienku 26t? Mozem hned po skonceni md cerpat pn z takeho vz,z akeho bola pocitana materska?

lubkasungirl
17. dec 2011

inak baby, ktore sa odhlasia a prihlasia nanovo aj ked uz maju 270 dni - Mihal pise, ze po skonceni noveho DNP /januar 2012-september 2012/, ked sa ihned date v ten den kedy vam skonci DNP na novy balicek - poistenie sa bude brat ako nepretrzite. Este si to overim cez SP, ale malo by to byt tak... 😉

mima595
17. dec 2011

@lubkasungirl - ano, dal tam taky priklad...ale musia si ho dat, este ked to predchadzajuce poistenie je funkcne..teda ak konci napr. 16.10, prihlaska na balik musi byt 16.10 a skor

annieb
17. dec 2011

to iste by malo byt aj teraz ako bolo pisane, ze komu sa rusi od 1.2.2012 a sa v priebehu februara poisti na balik so spatnym datumom k 1.2 tak sa mu to ma rata ako nepretrzite

lubkasungirl
17. dec 2011

@mima595 mne sa zda,ze iba 16.10.,lebo duplicita poisteni nemôze byt-hned teda od 17.10.aby zena mala nove - rovnako ako je to teraz, ktorym konci 31.1. a od 1.2. musi byt prihlaska, aby to bolo brane ako nepretrzite poistenie...