Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

adka12
17. dec 2011

Baby čiže ked viem, že chcem v lete 2012 otehotnieť, môžem sa ešte prihlásiť do 31.1.2012 po starom? Ako je to potom pri vyplácaní PN-ky? Keby som na nu chcela ísť od januára 2013 a poistenie by som si platila len do konca septembra, októbra?

lubkasungirl
17. dec 2011

@adka12 ano,prihlasit sa môzes-zrusis po otehotneni, Pn v r. 2013 bude podla vymeriavacieho zakladu z r. 2012

adka12
17. dec 2011

@lubkasungirl počkaj ale tých 270 dní musím mať zaplatených, nie? A ked nebudem platiť celý rok to doplnkové nemocenské tak budem mať aj tak pn vyššiu, aj ked to už nebudem platiť?

mima595
17. dec 2011

@lubkasungirl - može byt aj tak, ako ty pises....nehadam sa...to je este vo hviezdach, ako to naozaj bude

lubkasungirl
17. dec 2011

@adka12 ano,musis mat 270 dni zaplatenych - ja som pochopila,ze teraz uz mas DNP...ak otehotnies pocas tych 270 dni platenia, môzes si to zrusit po tych 270 dnoch, nasledne ti vznika 8-mesacna ochranna doba na matersku a PN, lebo budes tehotna 🙂

lubkasungirl
17. dec 2011

@adka12 a napr. ak cely cas budes platit po starom z maxima, tak aj PN po zruseni poistenia,ale v ochrannej lehote kvôli tehu, bude maximalna a aj materska

lubkasungirl
17. dec 2011

@mima595 no uvidime, ci v tom zakone nebude este nejake "prekvapenie", normalne mam strach nieco teraz robit /zrusenie a nanovo poistenie/, aby som potom nelutovala...

adka12
17. dec 2011

@lubkasungirl takže ak by som sa rozhodla ísť potom na rizikové, tak PN bude tiež z maxima lebo sa na nu vzťahuje tá ochranná lehota 8 mesiacov.
dakujem za radu 😉

jvlacchovicova
17. dec 2011

ahojte maminky, ja to tu citam, no stale mam z toho akysi gulas. potrebujem poradit, prosim: od oktobra 2011 si platim DNP, som teraz na materskej..teda rodicovskej, snazime sa o druhe babo, no zatial nic, ak by sa nam to podarilo v januari, co mam robit?

lubkasungirl
17. dec 2011

@adka12 len musis mat tych 270 dni zaplatenych

sssimi
17. dec 2011

@jvlacchovicova treba ísť vo februári-myslím, že do 7mich dní opätovne podať prihlášku. Normálne si to budeš platiť až kým si nevyplatíš 270dní-potom ti automaticky DNP zanikne.

mirkaove
17. dec 2011

ahojte maminky, ja by som sa chcela spýtať, či by sa mi ešte oplatilo platiť DNP bud. rok, keby som chcela budúci rok využiť OČR alebo PN, momentálne som už na materskej, DNP si platím od 1.12.2010 z minima. Viem,že teraz počas MD platiť nemusím, či si mám teda založiť nové alebo ako. Ďakujem

lubkasungirl
17. dec 2011

@sssimi netreba podavat prihlasku-automaticky jej to trva,lebo nema este 270 dni...tie si doplat,zrus poistenie a mas 8mesacnu ochrannu dobu,pocas ktorej mas narok zo zaniknuteho poistenia na matersku aj PN

walta
18. dec 2011

@lubkasungirl ahoj, ahoj... v tejto debate som tu nova, ale nasla som ju, lebo aj ja si to platim a neviem, co bude od februara. Tych 270 dni budem mat zaplatenych teraz v januari. Na matersku ale nastupujem az 12. februara. Ja mam v tom desny chaos. Mam to platit aj od februara, taku istu sumu, ako doteraz? Ci co mam spravit? Citala som tu o nejakej 8 mesacnej ochrannej lehote. Vysvetlila by si mi to, prosim, ak o tom nieco vies? Lebo sa mi to zda az prilis nespravodive, ked uz to mam pomaly zaplatene a mala by som o tie vyhody prist. Dufam, ze na tu vyssiu matersku budem mat narok, lebo inak ma trafi slak od jedu. Stat dava mamickam na materskej smiesnu sumu a o rodicovskom prispevku ani nehovorim. Z toho sa teda vyzit neda. Ked je zena sama, to je o zivot. Ja teda nie som ten pripad, moj manzel je nasa opora, ale bez neho, keby mame zit z materskej, alebo z tych 190 €, co je rodic.prispevok, tak neviem, neviem. Dakujem ti za odpoved, ak vies o tom nieco, rada tu pokecam na tuto temu, lebo chcem o tom vediet co najviac. Pekny dnik zelam 🙂 🙂 🙂

jeny
18. dec 2011

ahoj baby, ja si platim z maxima uz asi 2roky no otehotnies sa mi nepodarilo takze ked mi to zanikne toho 1.2. tak budem mat narok tych 8 mesiacov aj na čerpanie očr?????

mima595
18. dec 2011

@lubkasungirl - ano, aj ja mam z toho obavy, ale ja to zase risknem...lebo ja to vyuzivam už len na PN, resp. OCR, tehu už dufam nebudem 😉 .....takže bud mi aj to nove zanikne 1.2. a pridem maximalne o ochrannu lehotu do 7.2 zo stareho...ale ja ani nejaku dlhodobejsiu PN mat nebudem, takže to risknem....

ejka3
18. dec 2011

@lubkasungirl Ahoj! Môžem sa aj ja niečo spýtať? V piatok som bola na sociálke spýtať sa, či mám všetko v poriadku. 270 dní DNP som mala splnené teraz 16.12. a 26 týždňov súvislého poistenia z maxima mi končí 24.12. 49,13e za december už mám tiež zaplatený. Na materskú odchádzam 22.1. Pani mi povedala, že keď už mám všetko splnené, môžem sa odhlásiť k 31.12. a na materskú odísť v rámci 8-mesačnej ochrannej lehoty 6 týždňov pred plánovaným dňom pôrodu. Aby som nemusela zbytočne platiť ešte aj za január. Vraj samozrejme že budem mať materskú maximálnu... Bola som dosť milo prekvapená a pravdu povediac DNP zatiaľ nezrušila. V dnešnej dobe sa človek stretáva so samými podrazmi a falošnosťami a tak už ani neviem či nejakej dobrej rade veriť 😒
Naozaj ho už môžem zrušiť k tomu 31.12.? Aký je tvoj názor? Ďakujem 😉

mima595
18. dec 2011

@ejka3 - este otazka...tebe este trva PP?
v podstate ma pani zo SP pravdu, budes mat narok z ochrannej lehoty, ale ja by som tiež nerusila, to je ani nie cely mesiac,zaplatis este jeden mesiac, to zase nie je zase až tak vela..... este možes vyuzit napr. OCR, resp. PN..../pozeram, že mas 2 deti/..dovtedy. kym nenastupis na matersku....

silvinka666
18. dec 2011

@ejka3 ano, to ti dobre povedala, ked ty to uz mas splnene, tak nemas co riesit... ale este to mozes vyuzit ko mima pise, ale v podstate uz to mozes aj zrusit... ved v podstate by si mala este 8 mesiacov ist na matersku a nie ledva mesiac... to mas uplne super :D

silvinka666
18. dec 2011

@jeny 8 mesiacov je len na nastupn na matersku... na PN je 7 dni... a na OCR treba vyzistit na SP, ale tiez asi nie 8 mesiacov, skor tych 7dni...

veonka
18. dec 2011

@lubkasungirl Ahoj, ty sa v tom perfektne vyznáš, prosím ťa môžeš mi potvrdiť/vyvrátiť moje úvahy čo som si zbúchala po prečítaní diskusie? Ja som študentka, dnp si platím od 15.4.2011 z maxima, 270 dní budem mať splnených ak dobre rátam 9.1.2012, tehotná nie som. Ak v januári podám odhlášku a prihlásim sa znova, môžem si platiť 270 dní znovu od začiatku? A ak otehotniem počas tohto novozačatého poistenia budem mať nárok na maximálnu materskú? Ďakujem.

ejka3
18. dec 2011

@mima595 Nie, PP už nemám. Skončil mi počas RD dohodou. Zamestnávateľ skončil 😒

pedroma
18. dec 2011

zienky moje, poradte aj mne, ci to dobre chapem...ak by sa podarilo, na MD planujem odist na jesen 2012.

DnP som si zacala platit este na jesen r.2010, a to tri mesiace, v decembri 2010 som ho prerusila. Ak by som sa teraz v dec. 2011 rozhodla znovu pripoistit, tak idem stale v starom rezime, t.j. 4,4 %. K 31.1.2012 sa odhlasim, a zaroven prihlasim (do tych 7 dni), a stale pojdem v tom starom rezime, ok??? Ak by sa mi naozaj vysla ta MD na sept. 2012, tak mi vlastne postaci postaci si doplatit len cca tych zvysnych 6 mesiacov, nakolko som si uz v r.2010 "predplatila" tri mesiace, a k sept. 2012 splnam podmienku naroku z DnP, kt. sa zistuje s tohoto poistenie - 270 dni v priebehu dvoch rokov dozadu? Samozrejme plnenie z ochrannej lehoty 8 mesiacov.... Diky moc.

silvinka666
18. dec 2011

@pedroma nieee... zle to chapes... treba sa poistit do 31.1. a akonahle si ty zalozis nove poistenie, zacina ti plynut NOVYCH 270 dni, pocas ktorych mas pravo si to platit po starom, takze ziadne odhlasovanie vo februari.... a ak chces mat aj maximalnu vysku materskej odporucila by som ti platit si hned z maxima, co je od 1.1. 50,75e, platit si to pri tebe aspon nejakych 7 mesiacov, ak uz budes tehotna, alebo aj tych celych 270 dni ak trebars este nebudes, ale v podstate aby si nemusela ist na balik, tak do konca tych 270 dni by si uz mala byt tehotna, a ked budes platit po maxime, tak ti vynde aj max. materska... dufam, ze som ti to dobre vysvetlila :D

tinka9075
18. dec 2011

babenky poradte mi ja si dobrovolné už platím 3roky v januári idem na iui a ak zostanem tehotná hned na rizikové čo bude pre mna lepšie zrušit poistenie a založit nové alebo si platit nový balíček a ked to zruším a založím nové tak budem mat nárok na PN z dobrovolného lebo vo februári by som šla na peenku.Dakujem pekne

poisonblu
18. dec 2011

@walta ak si uz tehotna a mas splnenych 270 dni, tak ti zanikne poistenie k 31.1.2012..uz sa na nove nemusi prihlasovat, lebo si v ochrannej lehote 8 mesiacov....🙂

mirkave
18. dec 2011

ochranna doba pre tehulky (nastup na matersku) je 8 mesiacov.ochranna doba pn a ocr je 7 dni.

melisska
18. dec 2011

@lubkasungirl a my co si platime dlhsie, nie sme tehotne, mame platit dalej? alebo sa mame odhlasit? dakujeme 🙂

poisonblu
18. dec 2011

takze pre vsetky kocky, z mihalovho blogu kopirujem otazku a odpoved:

Dobry den,
podmienku 270 dni mam splnenu uz od maja2011.
Zaujimalo by ma, ci ked napr. 19.12.2011 zrusim DNP a od 20.12.2011 zalozim nove ci sa mi bude odznova ratat nove obdobie 270 dni alebo sa mi automaticky zrusi k 1.2.2012 nakolko mam vlastne podmienku 270 dni za posledne 2 roky splnenu.
Dakujem.

Áno, ak sa teraz prihlásite na DNP, platí, že potrvá celých 270 dní. Táto doba sa sleduje bez ohľadu na to, či v období 2 rokov spätne už bolo dosiahnutých 270 dní z iného nemocenského poistenia.

ellicek
18. dec 2011

@tita201 ďakujem ti za info, hádam budú aj na sociálke také ochotné 😀 a neodbíjú ma že nevedia 😀