Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tita201
30. dec 2011

@lienka.7 ja neviem su ženy a ženy aj ja mam vo svojom okoli take ktore cely deň sedia na zadku piju kavičky chodia si po navštevkach a na mna sa pozeraju jak na blazna že furt kolo deti varim pečiem v kuse upratujem ale ked som chcela rodinu musim sa obetovať ale je mi jedno ako žiju a čo robia ostatne mamičky nech sa zo mňa smeju je mi to jedno ja nezavidim inym nech sa ma každy dobre 🙂

tita201
30. dec 2011

@bobjan berie sa oboje PN zo socialnej poistovne a RD z uradu prace ja som tak brala

annieb
30. dec 2011

@poisonblu chcela by som sa opytat, ako treba spravne vypisat tlacivo na odhlasenie/prihlasenie...ten bod 10. a 11. neviem presne co tam treba napisat...

tatinka
30. dec 2011

@poisonblu ahoj ja by som ta tiez chcela poziadat o radu,,,som zivnostnik, platim si dobrovolne uz asi dva roky, do tohoto augusta som bola povinny platca , uz nie som, ,,,chcem sa spytat ako to teraz mam urobit, ci teda sa mam odhlasit a na novo prihlasit alebo ako? zatial babo necakame ale chceme , cize chcem vyzsiu matersku,,teraz som na pn, treba ju zrusit v pripade ak sa treba odhlasit z dnp alebo ako?som z toho jelen

caterine
30. dec 2011

Ahojte už som pisala aj elise, ale ešte v tom nemam jasno, ak by ste mi vedeli niektora poradit bola by som velmi vdačna.... dnp si začnem platit od 1.1.2012 max. vyšku, momentalne som na rodičovskej dovolenke ktora mi konči koncom oktobra, tych 270 dni by som mala mat splnenych 1. oktobra, ak už budem v tom čase tehotna čo mam potom spravit lebo som ešte stale zamestnana, možem čerpat potom pnku tie zvyšne mesiace do nastupu na matersku alebo ako, alebo mi da zamestnavatel vypoved ak budem znovu tehotna a po rodičovskej nenastupim spat do prace. Na toto som sa pytala aj dneska na socialnej poistovni a pani mi nevedela o tom nič povedat, že si to mam zistit.

nexa
30. dec 2011

@caterine ahoj... myslis cerpat pn z dnp alebo z pnp??...

katuskaaa29
30. dec 2011

@oskvarka no to dufam, ze neporodim skor, nie kvoli peniazom, ale kvoli babatku, tak som sa rozhodla, ze to necham tak a bude co ma byt.

svirky
30. dec 2011

Prosim,potrebujem radu...DNP si platim od roku 2008,od roku 2009 si platim z max.VZ,potrebujem poradit,co by bolo pre mna najvyhodnejsie a najrealnejsie...momentalne som na RD do konca januara a pred par dnami som zistila ,ze som asi v 3-4 tyz.tehotenstva...podla vsetkeho urcite ma bude chciet gynekolog dat na rizikove tehotenstvo,lebo uz pri prvom tehotenstve mi radil lekar,aby som sla hned na PN,kvoli velkym zdravotnym problemom...rozmyslam,ktora alternativa by bolo najlepsia
1. v januari ist na PN a nechat to stare DNP?
2.ci by sa dalo pocas PN prejst vo februari na nove DNP -balik? A ci sa pocas PN musi platit aj z balika?
3.alebo odhlasit a prihlasit sa este v januari na stare DNP,ale ci by sa mi ratalo,to predosle obdobie?
Prosim poradte mi...

caterine
30. dec 2011

@nexa poslala som ti IP

poisonblu
31. dec 2011

@tatinka tak toto ti neviem povedat s tou PN-kou....z povinneho platenia nebudes moct cerpat materske, takze ti zostava iba DNP, kde uz mas tych 270 dni, takze by ti to automaticky koncilo k 1.2.2012..takze odhlasit a prihlasit nanovo, ziskas 270 dni, ale PN budes mat 26 tyzdnov len z minima....

poisonblu
31. dec 2011

@annieb ak sa ti jedna iba o DNP, tak vyplnas len 11. oddiel...na jednom tlacive vyplnis iba datum zaniku NP..a na druhom tlacive vyplnis datum vzniku NP a VZ

emogeon
31. dec 2011

ohladom Očr maju od r. 2012 byt nejake zmeny ?

zuzulienocka77
31. dec 2011

Ahojte,mohli by ste mi niektorá poradiť. Viem, že sa tu už toho veľa popísalo, ale nechce sa mi to všetko čítať.
Som DNP poistená od 1.3.2011. Tehotná ešte nie som. čo mám urobiť, aby som ešte mohla mať šancu dostať vyššiu materskú? Ak by som si poistenie zrušila a v januári sa opäť prihlásila, bola by som v ochrannej lehote tých 8 mesiacov? A od februára by som platila ako doteraz, alebo už ten celý balík? A dokedy by som musela otehotnieť? Som z toho jeleň. Mohli by ste mi poradiť? Ďakujem veľmi pekne

janula42
31. dec 2011

ahojte, citam tu niejake zmeny o ktorych som nevedela.prosim poradte mi co by bolo pre mna najvyhodnejsie .
Teraz som na RD a od 13.2.2011 som DNP z minima ale 2.8.2011 som sa odlasila a vzapeti aj prihlasila na max. DNP. Takze v podstate tych 270 dni uz splnenych mam.. ale od posledneho prihlasenia mi tych 270 dni ubehne az niekedy zac. maja.a co sa tyka 26 tyzdnov to splnim ak som dobre ratala 1.2.2012. snazime sa uz o druhe babo.
Mohli by ste aj mne poradit? Dakujem

petali
31. dec 2011

Ako je to s obdobim 270 dni - odpoved priamo od ministra 😉

17.12.2011 / jajka78
Dobry den,
podmienku 270 dni mam splnenu uz od maja2011.
Zaujimalo by ma, ci ked napr. 19.12.2011 zrusim DNP a od 20.12.2011 zalozim nove ci sa mi bude odznova ratat nove obdobie 270 dni alebo sa mi automaticky zrusi k 1.2.2012 nakolko mam vlastne podmienku 270 dni za posledne 2 roky splnenu.
Dakujem.

Ad jajka78 18.12.2011 / Jozef Mihál
Áno, ak sa teraz prihlásite na DNP, platí, že potrvá celých 270 dní. Táto doba sa sleduje bez ohľadu na to, či v období 2 rokov spätne už bolo dosiahnutých 270 dní z iného nemocenského poistenia.

Zdroj: http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/15/dobr...

takze to uz bude dufam jasne 😎

sympa1
31. dec 2011

ja som uz tento blog par x videla aj som dala odkaz aj niekolko inych zienok...ale fuuuurt dokola tu budu niektori riesit a neprecitaju si narovinu na tomto blogu polopate ako je to tam vysvetlene!!! 🙄

annieb
31. dec 2011

@poisonblu okej, takze tam kde budem vypisovat zanik, netreba nic ine hej, az na prihlaske ten novy VZ, tak? dakujem 😉

annieb
31. dec 2011

@zuzulienocka77 ak by si sa odhlasila a prihlasila v januari, mozes este platit po starom 270dni, pocas ktorych je najlepsie otehotniet ak chces vyssiu matersku, ked ti uplynie tych 270dni tak ti poistenie automaticky zanika zo zakona, ale ak uz budes tehotna tak ti hned zacina plynut ta 8mesacna ochranna lehota...

tatinka
31. dec 2011

@poisonblu a keby som sa teraz v january odhlasila a hned na druhy den prihlasila tak pn com mam od zaciatku decembra mi este vyplatia z tej davky co som si doplacala dobrovolne? uz len keby som dalej marodila od januara 2012 tak to uz mi vyplatia len z minima?chapem to dobre? dakujem za radu

michaela80
31. dec 2011

Ahojte. Som konatel s.r.o a platim si DNP z maxima od 2003 kvoli OCR kedze maly bol viac doma ako v skolke , na PN so sebou som bola malo co... no od decembra 2009 cize od 6 tyzdna tehotenstva som bola na PN pre rizikove tehotenstvo a od 25 tt do porodu v nemocnici, cely cas do nastupu na matersku som bola PN .Tento rok mi tym padom ide OCR a PN iba z minima kedze cely rok 2009 som neplatila socialnej od februara 2010kedy mi skoncila materska a som na rodicovskej si platim zase maximum a teraz ma zaujima ze ked sa prihlasim na balik ale minimalny a budem mat PN ci OCR tak by mi to mali tento rok aj tak davat z maxima , kedze sa pocita poslednych 270 dni platenia...ci nie je to tak?

poisonblu
31. dec 2011

@annieb ano, presne tak...ved k tomu rlfo je aj poucenie

annieb
31. dec 2011

@poisonblu ďakujem 😉

ivuss01
31. dec 2011

@poisonblu ahoj, aku by som mala pn, ak som prihlasena od 1.7.2011 a v january by som sa odhlasila a na novo prihlasila? platim si max VZ ak by som na jar bola pn alebo ocr?

funny012
31. dec 2011

Takze baby chcem sa uistit,CI ROZMYSLAM SPRAVNE. 270 dni DNP mam splnenych, naposledy platene z minima, koniec v novembri. V ramci tohto poistenia som ho aj vyuzila pri prvom tehotenstve. Momentalne som na rodicovskej dovolenke. Druhe babo sa snazim co najviac oddialit ale aj vyuzit dalsie DNP. Na DNP by som sa prihlasila koncom januara z maxima. Platila by som ho 270 dni, cize do oktobra. Do tohto datumu by som musela otehotniet. Ak by sa mi nepodarilo, k poslednemu datumu platenia z maxima po starom by som sa prihlasila na platenie podla noveho balika taktiez z maxima (aby som mala nepretrzite platenie) az kym by som neotehotnela. Hned ako otehotniem by som sa odhlasila z platenia a zacne mi plynut 8 mesacna ochranna lehota, hodila by som sa na PN az do nastupu na matersku. Cize poberala by som maximalnu PN popri RP a potom maximalnu matersku. Uistite ma, ci to tak moze byt.

pancake
31. dec 2011

baby a ja by som nemohla ešte nejako vyšpekulovať s tym DNP? platim si maximum a môžem teda čerpať iba do 7.2. očky a marodky. ale dalej by sa nedalo? keby som si platila dalej??? vdaka

lubka_to
31. dec 2011

ahojte, neviete mi niekto poradiť.....Je pravda že pokial na rodičovskej dovolenke marodim celý mesiac tak prídem o rodičovsky príspevok????

mirkamurko
1. jan 2012

@svirky podľa mňa by sa ti jednoznačne oplatilo ísť na PN zo starého DNP v januári,ved vymeriavaci základ budeš mať z roku 2011.

mirkamurko
1. jan 2012

@lubka_to áno,nemôžeš celý mesiac byť na PN.

jabaka
1. jan 2012

ahojte, je mozne odhlasit sa a nasledne prihlasit z DNP pocas poberania PN? asi nie, vsak?

lenkaga
1. jan 2012

@jabaka ano, je to mozne