Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
3. jan 2012

@majolenka11 lehota zacina plynut az ked ti poistenie skonci nie 31.1
a to mas v tom gulas preto ze v tej novele sa uvadza rovnaky pocet dni ale jedna sa o inu vec... do tej podmienky ze 270 dni za posledne dva roky sa ti zaratavju aj predchadzajuce poistenia...
to co spominaju v novele to je zase moznost ze si to mozes platit este 270 dni od posledneho prihlasenia...

oskvarka
3. jan 2012

@majolenka11 budes rovnaku ako doteraz platit sumu

juliettka18092010
3. jan 2012

ahojte, neda sa to tu vsetko precitat ... mam otazku. od juna 2010 som DNP. od marca 2011 som n a PN, najskor PN kvoli ociam, potom otehotnenie a PN ako rizikove tehotenstvo, lekarka ma domotala, ked som sa jej pytala na PN z DNP, takze PN mam iba na zaklade platu a PNP, viem, ze spatne uz nemozem ziadat o vyplatenie PN z DNP. Od 25.12.2011 som na materskej, ziadost o materske som poslala zamestnavatelovi aj s listkom o ukonceni PN a taku istu ziadost o materske aj na socialku z DNP. ide mi o to, ci sa mi oplati este platit dobrovolne nemocenske alebo ci to mam nechat zaniknut a hotovo. som z toho uplny jelen :/// cim viacej o tom studujem, tym vacsi jelen zo mna je

oskvarka
3. jan 2012

@nevesticka21 tebe to poistenie zanikne az 31.1 dovtedy aj musis platit a mozes ist aj na PN (pocas PN si oslobodena od platenia potom by ti ten poplatok mali vratit..) ale jaj keby sa odhlasis ked si uz tehotna tak mas lehotu 8 mesiacou...

elise
3. jan 2012

@juliettka18092010 ked si si doteraz platila DNP a vo februári čakáš bábenko tak spadáš do ochrannej lehoty a si za vodu zo zákona ti zanikne ak by si chcela platiť dalej musiš s plným balíkom čo je z minima 120€

nevesticka21
3. jan 2012

@oskvarka za december mam zaplatene tak keby sa dam na PN 16 tak tych 16 dni musim este zaplatit?aj ked uz budem na PN? oni mi to tam vypocitaju?a ani zdravotne sa nemusi platit ked som PN? ty si riadny znalec, klobuk dole a super že každemu si ochotna poradit, este raz dakujem

oskvarka
3. jan 2012

@juliettka18092010 nemusis to riesit zanikne ti to samo a pokym si na MD tak si od platenia oslobodena... oplatilo by sa ti odhlasit a prihlasit ak by ste chceli este jedno mimi hned za tymto ... ze by si ale do oktobra musela otehotniet... inak nie... myslim ze s tym odhlasovanim a prihlasovanim ked uz si na MD nastupila by nemal byt problem ale radsej si to este zisti... ale MD narok by ti mali urcovat podla podmienok ake si splnala ku tomu dnu ...

oskvarka
3. jan 2012

@nevesticka21 ked si PN tak ani z vyplaty ked ti dava zamestnavatel vyplatu tak sa nestrhavaju odvody si oslobodena a s tym DPN pocas dni ktore si PN nemusis za tieto konkretne dni platit (ale ja by som to napriklad neriesila ak mas napr trvali prikaz lebo oni ti tie peniaze potom vratia budes tam mat preplatok... ale ak platis kazdy mesiac jednorazovo tak si to mozes preratat... ze ak napriklad na zaciatku februara budes platit za januar a vies ze si bola z toho 10 dni chora tak si vyratas ze ak DPN platis mesacne 31 € tak zaplatis len 31/31dni*21 = 21 € - to som dala taky pekny priklad nech nemusim rozmyslat moc.. :D)

juliettka18092010
3. jan 2012

@oskvarka a este otazka pocas 8 mesacnej PN som platila normalne aj sumu na DNP, mozem spatne ziadat o vratenie tejto sumy, ci nie??

oskvarka
3. jan 2012

@juliettka18092010 a mala si vtedy narok aj na PN z DPN alebo nie lebo ak si necerpala davku aj z DPN tak asi nie... ale ved to lahko zistis zajdes na socialnu a opytas sa ci tam mas preplatok..

juliettka18092010
3. jan 2012

@oskvarka no hej ono sa to da na socialke lahko zistit, len neviem preco v TT vzdy natrafim na velmi ochotne panie, ktore ledva otvoria usta, ze dobry den a ked sa ich clovek nieco spyta, tak len pozeraju a dokopy nic neodpovedaju
vrrrr, tolkokrat som isla do trnavy na socialku zbytocne, ze sa mi to az protivi. inak myslis, ze mi vedia taku informaciu poskytnut aj telefonicky??

maria1610
3. jan 2012

@oskvarka ja som DNP od mája 2010 - mám dvojičky (v januári budú mať 6 rokov) - jeden z nich má dlhodobo nepriaznivý stav - som s ním na predĺženej rodičovskej dovolenke - v januári si ale budem musieť vybavovať opatrovateľstvo... v priebehu roku 2012 plánujeme ešte bábätko - mám teda zrušiť DNP a znova sa prihlásiť na DNP ešte v priebehu januára, aby mi vychádzala najvyššia materská?

oskvarka
3. jan 2012

@juliettka18092010 no to neviem ale ved oni na to maju databazu v ktorej sa to da rychlo mrknut ale neviem co to nespada pod nieco osobne, ze ci to mozu v takomto smere poskytnut telefonicky.. mne sa to este nestalo ze by mi nevedeli povedat ci mam platby v poriadku

oskvarka
3. jan 2012

@maria1610 no ak chces poberat matersku z DPN a nechces platit ten balicek .. co je asi dost nerealne a ak teraz este niesi tehotna ale len sa chystas otehotniet teraz tak ak sa odhlasis a prihlasis do konca januara a ak otehotnies potom do oktobra tak budes tu vysiu matersku mat (trochu loteria ale tak treba sa obcas aj na stastie spolahnut...)

juliettka18092010
3. jan 2012

@oskvarka no prave som volala na informacie a pani mi povedala, ze kludne mozem spatne ziadat o vyplatenie PN z DNP aj ked som uz PN ukoncila a ze tym padom mozem ziadat aj o vratenie platieb za obdobie, kedy som bola na PN. tak teraz som uz uplne v koncoch z toho, kazdy mi povie inak. ale tak ci tak, zajtra si zbehnem k lekarke, ci mi vie spatne vystavit PN na DNP a napisem ziadost a odoslem to, lebo ta mila pani mi teraz povedala, ze mam na to tri roky

maria1610
3. jan 2012

@oskvarka ale platiť budem vlastne do októbra ešte po starom, teda 50 Eur., nie?

lill7
3. jan 2012

@maminka142 PN aj meterské sú nemocenské dávky a z DNP máš na ne nárok ak si si ho počas posledných dvoch rokov platila 270 dní. Bez ohladu na to, či máš splnených 26 týždňov, máš nárok na minimálnu dávku. Keďže ty si platiš z maxima, na max. dávku budeš mať nárok opäť po zaplatení 26 týždňov od posledného prihlásenia, ak otehotnieš do tých 26T, môžeš DNP zrušiť a ako tehotnej ti bude bežať 8 mes. ochranná lehota počas ktorej máš nárok na PN, či materské z maxima. Ak neotehotnieš do 270 dní od nového prihlásenia, poistenia zanikne a je tam len ochranná lehota 7 dní pre PN, ale tú PN môžeš čerpať počas trvania poistenia. Veď aj teraz, keď si na PN, tak ju pedpokladám čerpáš z DNP, keďže si ho platiš už dlho. Ono najlepšie by mali vedieť poradiť tety v SP, ale žial nie vždy to tak je. Ja mám tiež dilemu, či sa mi to oplatí nanovo platiť, keďže ani PN si pri mojej práci nemôžem dovoliť 😠

jaja08
3. jan 2012

Ahojte potrebovala by som radu, ja si platim DNP uz vyše dvoch rokov nepretrzite a v maji idem na matersku dovolenku. Teraz som momentalne na PN pretoze som lezala par dni v nemocnici, hrozil mi potrat no nastastie to dopadlo dobre. Toho tyzdna mam ist k svojmu lekarovi na kontrolu a neviem ci ma necha na PN no kazdy tvrdi, ze by mal ma dat do rizikoveho, ale otazka je ked mi zrusi lekar PN teraz potom v maji mi uz zanikne uplne DNP ci ako to je?Dostanem nieake peniazky ci nie. Platím si plnú sumu 49,13 e. Ďakujem

ronja
3. jan 2012

@jaja08 nezanikne si v ochrannej lehote kedže si tehotná resp. zanikne ti automaticky k 1.2. 2012 kedže máš splnenú podmienku platenia 270 dní ...no budeš čerpať z neho normálne materské kedže si tehotná a spadáš do ochrannej lehoty 8 mesiacov od skončenia DNP. najlepšie ako sa ti môžu vrátiť investované euráče je ostať teraz na Pn /treba to nahlásiť na soc.p./ potom plynule prejsť na materské. posledné poistné by si teda mala uhradiť za január vo februári a potom už dosť platenia. takto by to malo byť podla nového platného zákona, ak sa mýlim opravte ma prosím niekto.

oskvarka
3. jan 2012

@juliettka18092010 no to je super ale az tak by som sa netesila lebo lekar moze spetne vypisat PN len o niekolko dni aj ked teoreticky ved ty si PN bola len by ti dala este jeden papierik.. no ved vyskusaj za skusku nic nedas.. drzim palec potom daj vediet ako si dopadla.. 😉

oskvarka
3. jan 2012
andrejkag
3. jan 2012

@oskvarka ahoj prosím ťa pochopila som to správne? manžel bude mať 6.2.2012 splnených 26 týždňov, ak chce využiť DNP tak musí do 7 dní ísť na PN ináč mu to prepadne?
a za február platí ešte po starom?
a ak nepôjde hned na pnku, tak ako ma ďalej platiť?

stitch30
3. jan 2012

@nevesticka21.inak ak by si sa prihlásila na ten nový balík od 1.2.2012 a nenechala DNP zaniknúť od 31.1.2012 bola by si počas PN oslobodená od platenia aj počas MD a počas RD by si mohla využívať PN a OČR len počas RD by si si už musela platiť ten balík . Aspoň ja som to tak pochopila ak nie tak ma opravte . A ty už máš nárok na PN aj na materskú veď máš splnenú podmienku 270 dní platenia a si tehotná takže si v ochrannej dobe . A DNP ti automaticky k 31.1.2012 zrušia .

st2
3. jan 2012

kocky co myslite ked pojdem v pondelok na socialku a podam odhlasku a prihlasku zoberu mi to aj datumom spätne k 31.12.11 a prihlasku k 01.01.12 alebo to mam dat k tomu datumu ako tam budem fyzicky odhlasku a prihlasku davat

oskvarka
3. jan 2012

@andrejkag ak bude mat 06.02 este len splneny 26 tyzdnou tak este 88 dni si to bude moct platit ... stare po starom.. na to nove poistenie nemozu nikoho len tak prehlasit to sa musi clovek sam... a ak chce max. PN musi na nu ist po 06.02 a ma na nu cas nastupit este celych tych 88 dni (pokial sa teda sam z poistenia neodhlasi) + potom mu poistenie zanikne a este 7 dni ma lehotu

oskvarka
3. jan 2012

@st2 odhlasku alebo prihlasku len k aktualnemu datumu alebo k nasledujucemu k spetnemu urcite nie.. a to tiez neviem ci odhlaska sa neda len k aktualnemu... prihlaska viem ze sa da aj na neskorsi.. ale na spetny nic..

evita8080
3. jan 2012

baby, keď sa teraz odhlásim a nanovo prihlásim budem platiť ešte po starom tých 270 dní ( poistená som od apríla 2010)

elise
3. jan 2012

@evita8080 ano začne ti plynuť nove poistenie

evita8080
3. jan 2012

@elise čiže tých cca 50 €

kukulik30
3. jan 2012

ahojte aj ja som to tak pochopila,lebo tiez mam dilemu, ze co dalej:
platim si rozdiel do maxima, kedze som zamestnana od 12/ 2010, cize podmienku 270 dni mam uz splnenu
a planujem otehotniet, ale kedze u nas je to komplikovane, tak neviem, kedy a ci sa podari, skusat budeme uz na jar, a hned ako zacneme by som amla ist aj na PN, kedze nebudem riskovat v praci
mam teda 2 moznosti:
1. urobit odhlasku a nasledne prihlasku, ale .....tym padom odznova plynie podmienka 270 dni a to teda nemozem nastupit na PN a cerpat ju..ani OCR / jedno dieta mam a tiez obcas vyuzivat aj OCR/ a zase na druhej strane tiez neviem, ci sa mi vobec podari otehotniet do oktobra, kedy bude to DNP zaniknute...a ta ochranna lehota 8 mesiacov

2. mozem si zacat platit novy balik od 1. 2. 2012 v minimalnej vyske 119€ a teda DNP bude trvat nepretrzite, budem pokracovat bez prestavky dalej....na PN by som mohla ist , ked otehotniem aj skor...a ked neskor, tak si po zisteni zvysim na maximum , aby som mala aj najvyssiu matersku..

dobre som pochopila? teraz sa len spravne rozhodnut...kedze otehotniet nie je take jednoduche:(