Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jasminet
3. jan 2012

tu su vymeriavacie zaklady a sadzby poistneho od 1.1.2012
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne...

lin123
3. jan 2012

@nikolino maximalny je 1153,50, a nemusis platit, VZ si urcis sama.

millada
3. jan 2012

@lin123 , mohla by si mi prosim poradit? Koncom oktobra som si začala platit DNP. Platit ho mam stale dalej automaticky az do 270 dni (cca jún 2012)?
Ak dovtedy otehotniem, treba ist nahlasit do socialky hned niečo? Nejaky papier od doktora... Alebo az pred nastupom na matersku? Lebo čo ak mi materska začne az niekdy v júli - auguste, ale tehotna uz budem vlastne skôr počas tej ochrannej lehoty 😅 😕

divana
3. jan 2012

Ahojte ja som dneska bola na socialke, a pani tam mi normalne dala ziadost na DNP som si urcila aku sumu chcem platit este podla stareho systemu a povedala mi ze ak do ukoncenia 270dni otehotniem, teda najneskor v oktobri tak mi bude platit 8 mesacna ochranna lehota a dostanem matersku vyratanu na zaklade DNP. tak teraz uz len dufat ze nam podari dovtedy otehotniet 🙂

nikolino
3. jan 2012

@lin123 takže pôjdem 20.1. zrušiť 21.1 sa znova prihlásim s takého VZ ako mi to vychádza z roboty alebo o čosi viac a bude mi vychádzať max materská a stále platí že si môžem raz za pol roka zmeniť VZ ?

lin123
3. jan 2012

@millada ked otehotnies, nemusis nic hlasit, ak pocas ochrannej lehoty poziadas o materske, budes mat nartok z DNP.

lin123
3. jan 2012

@nikolino presne tak, inak to iste idem urobit aj ja. Podstatny je vypocet max. VZ - hruba mzda a z toho 4,4 % a tak Ti bude vychadzat maximum.

millada
3. jan 2012

@lin123 , čize poziadat musim do toho júna, kym bude trvat tych 270 dní?

lin123
3. jan 2012

@millada o materske za ziada ked nastupujes na matersku a to je 6-8 tyzdnov pred porodom. Gynekolog Ti da k tomu papier.

lin123
3. jan 2012

@millada pre teba je dolezite aby sa Ti podarilo otehotniet do konca tych 270 dni aby si stihla nastupit na matersku v ochrannej lehote.

millada
3. jan 2012

@lin123 , dakujem 🙂 jasné, to viem, ze 6-8 tyzdnov pred pôrodom. Ja len ze ak budem nastupovat na matersku napr. v septembri, tak som v tech ochrannej lehote? Tá sa ráta 8 mesiacov od vyplatenia 270 dní? 😕
Prepač, ze sa tolko vypytujem. Len aby som niečo nezameskala nahlasit a tak 😅 😝 😀

nikolino
3. jan 2012

@lin123 a ty si ideš platiť z maxima alebo ako ti to bude vychádzať pola mzdy v robote?ako požiadať o vrátenie preplatku ona to tam hned v počítači vydí či je tam preplatok stačí napíasť ručne že žiadam o vrátenie preplatku za obdobie platenia dnp od 3.6.11 to bola moja prvá platba do 20.1.12 v ten deň to zruším

lin123
3. jan 2012

@millada vyrataj si kedy presne Ti uplynie 270 dni a hned od nasledujuceho dna Ti ubieha 8 mesacna lehota. Stale mas vsak moznost este teraz v januari sa nahlasit nanovo a platit podla stareho a tak si to cele predlzit.

millada
3. jan 2012

@lin123 , dakujem ti velmi pekne 😉 😵

lin123
3. jan 2012

@nikolino ja platim nieco cez 18e, teraz je zvyseny max. VZ, takze budem platit o nieco viac..tiez mi vychadza preplatok, kedze nemam fixny plat..platim radsej viac na DNP a to ako zaziadam, uvidim podla toho, co mi povedia na socialke..bud to vybavim hned tam alebo im napisem mail, staci napisat ziadam u subeh nemocenskych poisteni a identifikacne udaje a datum...

lin123
3. jan 2012

@nikolino napisat
svoje rod. cislo, identifikac. cislo, ktore Ti pridelila soc.
poistovna a aj to, ze ziadas o presetrenie od zaciatku trvania DNP,
teda tym padom ti presetria vsetky mesiace a + im tam napis cislo
uctu, na ktory ti maju poslat pripadny preplatok

annieb
3. jan 2012

a ak by som isla teraz na PN (na mesiac alebo dlhsie), da sa pocas nej odhlasit a prihlasit?(ak by trvala do februara a chcela by som koncom januara to spravit)

riami78
3. jan 2012

Ahojte, ja som už z toho jeleň. Tie omáčky okolo sú mi jasné, len tá ochranná doba ma máta. Je 7 dňová ak nie som tehotná a 8-mesačná, ak som ku skončeniu - t.j. 31.01.2012 tehotná. Ak nastúpim na materskú v máji, bude sa mi počítať z max. vymer. základu - t.j. 1116,75 eur. Ale môžem ísť medzi 01.02. - 01.04.2012 aj na PN?

janaburakova
3. jan 2012

Ahojte dievcata vie mi niekto poradit ak mam splnenu podmienku 270 dni platenia DNP nastup na matersku mam v marci 2012 mozem cerpat PN od januara az do marca tohto roku alebo len do toho 7.2.2012 aka je vlastne ochranná lehota pre tehotne na cerpanie PN dakujem Jana

julinkaz
3. jan 2012

@domeli veľmi pekne ďakujem za radu. ja som pri synčekovi túto možnosť DNPO využila 100%, ale plánujeme na budúci rok druhé bábätko, tak by som chcela mať vyššiu materskú aj pri tom druhom, keďže som nezamestnaná, resp. zamestnaná na 18% úväzok. a ako to je, keď by som na budúci rok porodila druhé dieťa a s prvým by som bola ešte na rodičovskej, bude mi patriť materská, t.z., že budem poberať aj rodičovský aj materskú a potom len jeden rodičovský?

julinkaz
3. jan 2012

@lin123 veľmi pekne ďakujem za radu.

sissa33
3. jan 2012

Ahojte momentálne som na MD a chcem sa spýtať, či sa dá počas MD zrušiť staré DNP a založiť nové, lebo neviem, či by mi DNP tiež zaniklo k 1.2.2012? čo by som mala urobiť, aby som nemusela platiť celý balík postení pre prípad, že by som po MD ešte náhodou zas otehotnela.
Budem rada ak mi niekto bude vedieť poradiť a ďakujem za odpoveď

anita79
3. jan 2012

ahojte-momentalne som na RD- dlho som si platila-platim DNP. Vyuzila som na matersku a parkrat na OCR ked boli deti chore. Chcem sa opytat ci som spravne pochopila- od 1:2. budem musiet platit cely balik poisteni. Ak to nechcem platit-musim podat odhlasku z DNP? Staci ku 1.2. ? a ak by este deti ochoreli v januari- mozem poberat OCR? dakujem za odpovede.

lin123
3. jan 2012

@anita79 DNP nemusis rusit k 1.2. ak nechces platit balik, lebo Ti automaticky zanikne. V januari Ti este stale prebieha DNP, tak ho mozes vyuzit aj vo februari do 7.2. najneskor. A mas moznost v januari zrusit DNP a prihlasit sa odznova ak mas on zaujem a tak budes moct este platit podla stareho.

domeli
3. jan 2012

@julinkaz z RD prejdeš na MD, no na staršieho syna dostaneš ešte príspevok od UPSVR - je tu o tom písané v téme Záhadný jednorazový príspevok a potom budeš poberať RD na mladšie dieťa (snáď sa nemýlim, s týmto totiž zatiaľ skúsenosť nemám 🙂

ronja
3. jan 2012

@jaja08 jasná ked si Pn tak neplatíš

momoyka
3. jan 2012

@lin123 ahoj, mozes to rozviest? trosku? je mozne nejakym sposobom aj nadalej platit len nemocenske poistenie? nejak som sa tomu este nevenovala...platim si, a neviem co s tym nadalej..

apolenka6
3. jan 2012

Ahojte! chcem sa spýtať platím si DNPO už 4 roky a teraz všetko rušia, kto si to platí viac ako 270 dní...no a tu je moja otázka: dalo by sa prerušiť DNPO na pár dní a potom sa znovu prípoistiť aby som si ho mohla platiť na novo 270 dní??? Dakujem za odpoved 😉

terezka1631
3. jan 2012

@apolenka6 nemusí prerušiť na pár dní , stačí sa jeden den odhlásiť a od nasledujúceho prihlásiť a ide ti od znovu tých 270 dní...ale musíš to stihnúť do konca januára 🙂

domeli
3. jan 2012

@momoyka pozri si link, čo dala lin123 stranu dozadu - tam je to veľmi pekne vysvetlené, ako si platiť aj po 1.2. iba NP ako DNP.