Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

alibabaa
4. jan 2012

@sniezka no, tak som to pochopila takto co si napisala: ze ak sa odhlasim a na druhy den prihlasim stale sa mi to napocitava ako suvisle poistenie. a co v pripade ak sa prihlasim ob den? tz ze sa odhlasim a prihlasim nie nasledujuci ale az ten dalsi den? to by uz na seba nenavazovalo.. zle rozmyslam?

luciferova
4. jan 2012

prosim je tu niekto ochotny a znaly problematiky, ktory by mi poradil cez IP?

ivka30
4. jan 2012

@danjelca ak sa prihlásiš v januárni na platenie DNP tak budeš platiť 4,4% z VZ celých 270dní a potom ťa automaticky na sociálke odhlásia. Ak budeš chceš platiť naďalej,tak budeš už musieť platiť celý balík.

mimkaa2607
4. jan 2012

@oskvarka ahoj prosím ta ako sa vypočítava materska, ked napr splnim podmienku 26tyzdnov ale 270 dni nesplnim?...

sniezka
4. jan 2012

@maminka142
posielam link, kde je vela pripadov vysvetlenych http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/15/dobr...
ale ani jeden taky som tam nenasla, ze by odporucal Mihal aby sa niekto kto si platil, DNP pred 1.2. este v starom systeme odhlasil a zaroven prihlasil nanovo aby sa mu tych 270 dni zacalo ratat odznovu. Podla mna, ak si mala v dvoch rokoch predchadzajucich nejake DNP tak sa to scitava bez ohladu na to, ci to bolo prerusovane alebo nie. Tak neviem, ci som to dobre pochopila, ale ak si si to overovala maminka142 na socialke, tak snad sa nemylis.
tento priklad sa mi zda najviac šitý na mieru tejto situácii: "Pani Jana je rovnako dobrovoľne nemocensky poistená od 1.4.2011. Do 1.2.2012 neotehotnie, neotehotnie ani počas februára 2012. Pani Jana sa musí do konca februára 2012 rozhodnúť, či bude pokračovať v dobrovoľnom poistení – avšak už pôjde o “kompletný balík” dobrovoľného poistenia, a to až dovtedy, pokým neotehotnie. Po otehotnení sa môže z “balíkového” dobrovoľného poistenia odhlásiť a nárok na materské si uplatní v ochrannej lehote. "
Ak by bolo mozne, to co pises, tak by pre tutofiktivnu pani bolo najvhodnejsie sa odhlasit a nanovo prihlasit este v starom systeme a znova by si mohla sporit 270 dni. Ale to uz nemoze urobit, jedine ze by to pan Mihal zamlčal 🙂 🙂

riami78
4. jan 2012

@mariro Ahoj,
ja mám inú otázku: 270 dní mám splnených už dávno a keďže som tehotná, som od 01.02.2012 o ochrannej dobe 8 mesiacov - čo sa týka materskej. Ale čo v prípade, že budem po 01.02.2012 PN? Tam je ochranná doba iba tých 7 dní, či ako? Keďže pôjdem pravdepodobne na rizikové až do materskej, tak by som mala ísť na PN najneskôr 07.02.2012? Alebo na PN môžem ísť hocikedy aj hocikedy ukončiť PN a potom 6 týždňov pred termínom pôrodu nastúpim na materskú???

vani
4. jan 2012

@tinara23 a ako to budeš riešiť po januári? prestanete sa snažiť dočasne o bábätko ?

tinara23
4. jan 2012

@sniezka ja si to tiež idem preveriť ešte, pokiaľ nevidím zákon, tak neverím ničomu. 😒

tinara23
4. jan 2012

@vani nie je dôvod prestať sa snažiť, pretože 270 dní musíš splniť do pôrodu nie do nástupu na materskú, síce bolo by to natesno, ale malo by to stačiť. Aj keď optimálne je otehotnieť radšej tak mesiac po prihlásení, ak by si porodila skôr.

vani
4. jan 2012

@tinara23 len ja mám tú nevýhodu, že som nezamestnaná......myslela som, že pôjdem hneď na rizikové, pretože som mala nejaké zdravotné problémy už predtým, ale takto....keď sa mi DNP bude rátať od znova, nebudem mať na PNku nárok

tinara23
4. jan 2012

@vani teraz si to akurát študujem, takže ak máš už splnených 270 dní a prihlásiš sa odznovu, tak budeš mať nárok na PN z minima a po 26. týždňoch od prihlásenia z maxima a aj max. materskú. Skús poštudovať tu : http://www.porada.sk/t177338-p48-dobrovolne-nem...

sasettka
4. jan 2012

@sniezka tak ja som mihalov clanok pochopila tak, ze zeny, ktore do 1.2. maju splnenu podmienku 270 dni DNP po dobu 2 rokov /moze byt aj prerusovane... a medzi ktore patrim aj ja, kedze som DNP uz od roku 2009/.... a chcu vyuzit DNP na vyplacanie materskeho, sa musia v priebehu februara poistit na ten blby nesympaticky balik a dufat, ze otehotnia co najskor, jelikoz ked zistia tehotnestvo, maju sa co najskor odhlasit, aby neplatili zbytocne 😒
veruze tam vobec nic nespomina o tom, ze by sa este zeny mohli do konca januara odhlasovat a prihlasovat na DNP a znovu by sa im ratalo 270 dni 😒 ved aj mne to bolo trosku divne, kedze doteraz som vedela, ze tych 270 dni nie je potrebnych nepretrzitych... tych je potrebnych 26tyzdnov pred nastupom na MD..... tak ja fakt neviem, co ted.... 🙄

oskvarka
4. jan 2012
vani
4. jan 2012

@tinara23 a koľko je to minimum ?

tinara23
4. jan 2012

@vani momentálne je minimálny VZ od 1.1.2012 339,89 eur, čiže z neho prvé tri dni 25% a ďalšie dni 55%.

oskvarka
4. jan 2012

@sasettka da sa to aj ked to tam mihal nepise (je to jasne ved uz raz radil mamickam a teraz uz to neurobi...) je to podla tej noveli ze od posledneho prihlasenia mozes platit este 270 dni .. nespomina to tam preto ze je to vlastne spekulacia ked to vezmes tak ze je to poistenie = ked chces byt poisteni pryhlasis sa a ked nechces odhlasis a nie ze jeden den tak a druhy den inak.. ale museli to tam takto dat aby kazdy mohol splnit obe vzdy inak by to bolo nespravodlive pre tych ktorym sa napriklad poistenie prerusilo z ineho dovodu a teraz by nesplnali podmienku 26 tyzdnou nepretrzito a tiz pre tych co sa prihlasili v druhej polovici roka lebo by nemohli doplatit do 270 dni..

oskvarka
4. jan 2012

@sniezka mihal to inak neodporucal ale v porade na HN bol rozhovor s niekym zo soc. poistovne v bratislave on to tam tiez skoro nikomu neodporucal ale jednej mamicke co pisala ze sa stara o postihnute dieta a chceli by este jedno presne toto napisal ... a bolo to aj nedavno v jednom clanku aj tu na fore par stranok dozadu je clanok

vani
4. jan 2012

@tinara23 to je hrozné...to by sme nevyžili. neviem, ako to teraz budem riešiť.

ivuss01
4. jan 2012

@oskvarka ak sa v januari odlhasim a nasledne prihlasim, tak mi potom nestaci zaplatit len tych 26 tyzdnov, aby bolo poistenie nepretrzite? ak by som potom isla v aprili na pn, dostavala by som iba minimum, ale ak by som do jula otehu, a isl na novu pn, tak uz maximum a aj max matersku? dakujem za odpoved 😉 aj za trpezlivost 🙂

sasettka
4. jan 2012

@oskvarka aha... a da sa niekde nahliadnut do tej noveli? to, co pises, ma svoju logiku.... 🙂 a teda tych 270 dni sa rata do porodu, vsak? ak by sa nahodou aj tento mesiac zadarilo, do nastupu na MD by som to tazko stihala, kedze odhlasena/prihlasena este nie som 😅

oskvarka
4. jan 2012

@mimkaa2607 270 dni za posledne dva roky musis splnit inak dostanes matersku len zo zamestnania .... ak niesi zamestnana tak neviem ale podla mna ani na minimalnu nemas vtedy narok... ale zase do 270 dni sa ti naratava aj ukonceny pracovny pomer za posledne dva roky alebo ine ukoncene poistenie (nejaka zivnost alebo nieco ine...)

oskvarka
4. jan 2012

@riami78 ked si tehotna tak je 8 mesiacou aj na PNku

oskvarka
4. jan 2012

@sasettka ano... no do noveli niekde tu boli odkazi ale to uz bolo daaaavno.. (teda vela stran dozadu.. )idem to skusit mrknut na jaspi

oskvarka
4. jan 2012

@vani ak si veris ze otehotnies a mas ist na rizikove tak sa ti oplati prihlasit na ten balicek lebo pocas PN aj materskej si oslobodena od platenia a ked sa das na balicek tak ti ostane poistenie nepretrzite...

oskvarka
4. jan 2012

@alibabaa ak sa odhlasis a na druhy den prihlasis tak to nieje nepretrzite..

vani
4. jan 2012

@oskvarka len kto ti zaručí, že sa to práve teraz podarí ?to je taký risk a ja ako nezamestnaná nebudem mať z čoho platiť to pripoistenie, ak to nevyjde

brita
4. jan 2012

Babenky, iba vam chcem povedat, ze ja som normalne napisala na tu emailovu adresu, co ma soc. poistovna a spytala som sa vsetko ohladom DNP a mojej situacie a pekne mi odpisali a odpovedali na kazdu moju otazku.Takto som uplne kludna, viem, co mam robit. Tot iba moja rada, ak mate nejake pochybnosti, ze co mate robit. 😉 Mne dokonca poradili, co je pre mna v danej situacii najvyhodnejsie, co ma potesilo, ze maju takyto pristup. 🙂

oskvarka
4. jan 2012

@vani no ved to je to risk tak si tak.. mi sa snazime od leta a stale nic.. a chcem sa teraz prihlasit a odhlasit a tiez netusim ci nam to vyde... ale tak ja uz to beriem ako loteriu..... a inak na tvojom mieste by som sa asi zase len prihlasila a odhlasila to mas aspon viac casu na otehu.... ale tak neviem zase lebo tu PNku by si mala mizernu ak by si aj na nu sla..😠

vani
4. jan 2012

@oskvarka my sa tiež snažíme od leta .) asi tí naši muži majú lenivé žubrienky 🙂

betyna8
4. jan 2012

@oskvarka a nieje tých 270 dni do nastupu na matersku??? ved vtedy ti vyratavaju aj výsku materskej,ked na nu nastupujes,nie ked porodis 😕