Dobrovoľné nemocenské poistenie

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu
zuzmor002
5. jan 2012
Ahojte baby, ak mám materské z DNP aj od zamestnávateľa stačí odovzdať na Sociálnej poisťovni jednu kópiu rodného listu alebo dve? Bol to vybaviť hneď po pôrode manžel a dal len jednu, teraz ma napadlo, či to nebolo treba dvojmo?
lindusik
5. jan 2012
@lin123 asi mas pravdu...ale aj tak dakujem za odpoved 😎
denne73
5. jan 2012
@monika225 presne takto uvažujem aj ja. už som sa odhlasila a to mi chybali už len 4m do 270dni. lenže ja nastupujem do práce 😞( od ročnej dcerky moja šefka neda už ani OCŘ ani PN ale dovolenku lebo jej mám vela. takže tiež sa chcem prihlasiť odznova a odznova čakať tych 270dni aby som potom mohla s malou na OČR. len neviem či budem môcť plaťiť po starom tych 14,49 minimum
lubkasungirl
5. jan 2012
info pre zenusky - odpoved Mihala:
Pisete: …chcela by som sa opytat na priklad pani Dany, pretoze zo Socialnej poistovni mi odpisali, ze tu je vyklad zakona “nejednoznacny”. Ide o tieto Vase slova:
.
“Doplnené 16.12.2011: pani Dana by sa mala prihlásiť na uvedené dobrovoľné poistenia najneskôr 26. júna 2012 – v posledný deň trvania dobrovoľného nemocenského poistenia – preto, aby sa dobrovoľné nemocenské poistenie neukončilo a zostalo n e p r e t r ž i t é. Teda aby sa pri určení rozhodujúceho obdobia na výpočet materskej postupovalo podľa § 54 ods. 7 zákona – aby pani Dana získala materské z vymeriavacieho základu, z ktorého si platila dobrovoľné nemocenské poistenie a nie z minimálneho vymeriavacieho základu.
.
Totiz v Socialnej poistovni zatial nepripustaju moznost suvisleho DNP po skonceni 270 dni, ak nasledne sa poistenec prihlasi na novy komplexny balik…
.
Tatiez by ma zaujimalo, ak je pravda to, co pisete vy – ake bude rozhodujuce obdobie na pripadnu matersku – ak si poistenkyna novy komplexny balik zrusi, ked otehotnie? Je to rok 2011 alebo 2012??? Dakujem Vam za vyjasnenie situacie a odpoved.
.
Odpoved: Ak sa pani Dana prihlasi na kompletny balik poisteni az den po zaniku samostatneho DNP, naozaj sa to bude posudzovat tak, ze kontinuita v nemocenskom poisteni nebola zachovana, nemocenske poisetnie nebude povazovane za suvisle.
.
Prave preto sa pani Dana musi prihlasit na zostavajuce dobrovolne poistenia este pred skoncenim DNP. Ak tak urobi, bude jej DNP pokracovat ako sucast kompletneho balika a pri posudzovani doby 26 tyzdnov, a najma pri posudzovani rozhodujuceho obdobia sa bude posudzovat nemocenske poistenie za nepretrzite.
.
To, ze sa bude postupovat takto, bolo prekonzultovane a dohodnute 8.12.2011 na porade zastupcov expertov MPSVaR a Socialnej poistovne.
silvuskaa
5. jan 2012
@lilyen2011 nie je pravda ze pokial chcem mat max.matersku musim si platit max VZ....ved treba si to vypocitat
poisonblu
5. jan 2012
@lubkasungirl super, dobre vediet...🙂 v SP este asi tetusky nedostali pokyny...podla mna ony tam vedia menej ako my tu
denne73
6. jan 2012
huhu tak vie mi niekto odpovedať?
monika225
6. jan 2012
@denne73 ze ked to stihnes do konca januara tak by sme mali platit len o nieco viac...ja to idem zistit v pondelok na socialku...bola som tam ale toto mi nepovedali ..novy balik plati az od 1.2.2012
denne73
6. jan 2012
@monika225 dik moja a nevieš čo bude s nami ked si začneme opäť plaťiť , uplynie tych 270dni a pak?? znova nás zrušia?? alebo platime dalej a samozrejme aj čerpeme 😉 😉 😉
denne73
6. jan 2012
@monika225 tak práve som zistila odpoved na moju otázku 😞 😞 😞 . ˇANO po uplynuti 270dni nás opäť zrušia
mmonika
6. jan 2012
Ahojte chcem sa spytat : Kedze je dnes sviatok ,a u nas je socialka zatvorena ,a ja zaplatim to DNP namiesto 8.1 az 9.1 ,co sa stane???
monika225
6. jan 2012
@denne73 tak potom to ma aky vyznam?kde si to vycitala?
annanatalia
6. jan 2012
dakujem
monika225
6. jan 2012
@denne73 skus to pozriet este tu vcera mi poslala jedna baba...annanatalia http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...... tu nájdeš odpoveď.
bukvickaaa
6. jan 2012
viete mi niekto poradit ohladom mojho problemu??? prosiiim....

ahojte, chcem vas aj ja poprosit o radu... DNP si platim od 08/2010 - do 05/11 som platila maximum, od 06/11 do 10/11 som platila len z VZ cca 700 € kedze som to zabudla zmenit po znizeni platu. od 11/11 si zas platim maximum. ale v com spociva moj problem stale som neotehotnela, takze som to DNP nevyuzila. Teraz idem na IVF, uz som zacala s tym procesom....a ak by to vyslo a otehotniem, urcite budem na rizikovom tehotenstve na pn... Na PN som uz ale od dnes, kvoli stresom v praci.... Ak sa ale odhlasim 30.01.2012 a nahlasim zas 31.01.2012 a mne PN stale trva, po 31.1. mi bude vypocitana PN-ka z akej sumy? stale z toho "stareho plateneho DNP" ? alebo dostanem len to minimum, ako keby som DNP vobec neplatila....? a maximum DPN po nanovo prihlaseni do SP mi budu platit zas po 270-tich dnoch platenia? ci kedy? tomu trosku nerozumiem... lebo ja ak by som otehotnela napr. vo februari a budem stale pn, tak kolko a z coho vlastne dostanem vyplatenu PN? neviem co robit, ci sa odhlasit, nahlasit, ci sa to oplati a kedy pripadne je najlepsie ist na PN.... dakujem za vsetky odpovede
lilyen2011
6. jan 2012
@silvuskaa ale pokiaľ som sa odhlásila v tom máji, t.j. už takmer 9mes neplatím DNP a chcem sa teraz v januári prihlásiť ako "nový člen", tak budem mať nárok na MD? teda ak by som sa prihlásila napr. teraz v pondelok a otehotniem do cca septembra, tak môžem byť v tej 8mes. ochrannej lehote a tým pádom dostanem MD? dobre som to pochopila?
annanatalia
6. jan 2012
Prosim vas este o jednu radu.Ja si platim dnp cca 2 ROKY som na rodicovskom,teraz v januari som si dnp zrusila a nanovo sa prihlasila s vymer. zakladu 450eur. Mozem si znova zmenit vymer. zaklad na maximum?A AKO? to sa mam znova odhlasit a prihlasit?Chcela by som este otehotniet,ak sa bude dat 🙂 Baby prosim poradte 🙂
jamama
6. jan 2012
Dievčata,som tehotna a asi budem musieť isť na PN,mam bolesti.Okolo 20.1. ubehne 26 t ýždnov čo som menila VZ na vyšší.Ak pojdem na PN,budem mať ešte z pôvodnej výšky minimalnej.Chcem sa opýtať,či sa môže PN z DNP prerušiť a znova vypísať.Druha pre zamestnavateľa by bežala.To len teoreticky,lebo nestojí mi to za špekulácie. 😉
lilyen2011
6. jan 2012
@jamama ahoj viem len toľko, že musíš mať 26týždňov nepretržite z toho istého VZ pred čerpaním PN, či MD (ja som bola zamestnaná a vyhodili ma v skúš. lehote - bola som už tehu a prihlásila som sa na DNP z najvyššieho VZ a vychádzalo mi MD z minima) - takto som sa okašlala pri synovi. Pri malej som už mala nepretržite ten istý VZ a nešpekulovala som. Tú PN by ti platili z toho, čo si platíš teraz, no do pôrodu už z vyššieho VZ už nestíhaš tých 270dní (toto je môj názor a prípadné chyby vo vysvetlení si viem priznať ak je tu niekto, kto do toho vidí viac) 😉
lin123
6. jan 2012
@luciferova ak sa prihlasis este v januari, nemusis platit balik...prihlaseni v januari si urcuju VZ v rozmedzi min. a max. VZ a platia este podla strareho, cize iba DNP.
mamartinka
6. jan 2012
Baby prosim ked ja uz mam splnenych tych 270 dni mam to este teraz v Januari platit ci ako ked uz mi to zanikne?A odkedy my to vlastne ma zaniknut?Som s toho jelen ci este teraz zaplatit alebo ako.
silviabn
6. jan 2012
@renik28 ,ano,budes mat platene aj po 7 dnoch ked nastupis,v pripade rizikoveho tehotenstva .Na ine ,,bezne ochorenia,,plati len ochranna lehota tych 7dni.Tuto to mas napisane:http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a...
silviabn
6. jan 2012
@annanatalia ,ano mozes sa opat odhlasit a prihlasit na max.VZ.,
silvuskaa
6. jan 2012
@lilyen2011 ak sa prihlasis este do konca januara tak podla mna mas narok na MD z DNP....ale mne povedala na SP ze ak sa teraz odhlasim a prihlasim tak sa mi bude znova ratat tych 270dni, len pokial som uz za posledne 2roky nemala zaplatenych 270dni....
silvuskaa
6. jan 2012
@annanatalia a dokedy si na RD ked si chces zmenit VZ na maximum? Ja som tiez na RD a VZ mam 280eur...kedze RD mi konci v septembri a hadam dovtedy otehotniem....ked uz budem tehotna tak je moznost sa dat od sept na PN a budem mat PN z DNP a potom aj MD???? Ak niekto vie prosim poradte....
petraas
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petraas
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lilyen2011
6. jan 2012
@silvuskaa no ja som si platila DNP od júna 2010 do mája 2011, takže ak by som príklad otehotnela od februára, tak porodím cca v októbri 2012 (od októbra 2010 spätne do októbra 2012 mám potom viac ako 270dní - nebude mi robiť problém to, že som si platila min. rok DNP, alebo sa mi to počíta od začiatku teda od januára tých 270 do cca októbra a tie dni do mája 2011 sa už počítať nebudú? toho sa bojím, aby mi nestopli počas roku 2012 DNP, lebo som mala pred rokom zaplatené)
lin123
6. jan 2012
@mamartinka mozes sa v januari odhlasit a prihlasit na nove DNP, ktore mas moznost platit este podla stareho ,len je tam zmena v max. VZ. K februaru Ti toto DNP, kotre mas automaticky zanikne, nemusis sa odhlasit a zacne ti od 1.2. plynut 8 mesacna ochranna lehota.
lilyen2011
6. jan 2012
@silvuskaa tak aby sa ti v tom lepšie orientovalo:

- jún 2010 - máj 2011 - platila som DNP (rodila som jún 2011)

- 3.5 2011 - dodnes - neplatím DNP (som na MD do 16.1. 2012)

- po 16.1 nastupujem na RP a chcem sa prihlásiť do DNP cca 17.1 - 29.1)

- ak by som otehotnela vo februári 2012, tak od januára do októbra sa mi nazbiera tých 270dní nepretržite.

- z pohľadu poisťovňe mám uhradených za posledné 2roky viac ako 270dní, tým pádom mám nárok na MD

- bojím sa toho, či mi po novom budú počítať len tých nových 270dní od januára nepretržite, alebo mi do toho spočítajú aj dni platené 2roky dozadu. - tým pádom by ma mohli cca v polovici stopnúť a musela by som zobrať ten trojbalík? alebo to bude brané ako nové DNP nepretržite a nestopnú mi to.

- ako som písala, momentálne nie som platcom DNP od mája Ďakujem!!!

Začni písať odpoveď...

Odošli