Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
14. jan 2012

@annanatalia
áno, ak pracuje, tak stačí ak otehotnie do 270dní od 31.1.2012, tj.od poslednôého prihlásenia a ak nastúpi na md v ochr. lehote. Tá samozrejme plynie len v prípade, že po ukončení dnp jej nevznikne nové nem.poistenie a tiež od aktuálneho zákona o soc.poistení v čase nástupu na md.

gapa
14. jan 2012

@silvia1983
ak si mala vym.základ a platila nejakú preddavkovú dan, tak by ti ju vrátili, lebo zaplatené poistné sa berie do výdajov. Ak si však dan neplatila, nemajú ti čo vracať. Ale spýtaj sa konkrétne s dátumami a sumou napr. na stránkach www.porada.sk, ja to nemám tento rok naštudované, danové, takže ak by boli zmeny, tak som to nezachytila.

zoja
14. jan 2012

@gapa potrebujem este poradit , ako to je ak si teraz dam odhlasku k 30.1. ( cely minuly rok som si platila z maxima, cize podmienka 270dni uz davno splnena) teraz v januari by som si po opatovnom prihlaseni k 31.1.zacala platit z minima, aku ciastku budem musiet platit a hlavne ma zaujima kolko vyplatia za 10dni OCR, ci vobec nieco vyplatia, kedze islo o prerusenie poistenia 😕

uzovicka
14. jan 2012

@gapa ahoj, prosim,ak mozes, porad aj mne. Som na RD este do augusta 2012, predtym som riadne robila, DNP platim z rozdielu, teda do maxima od 4.10. 2011, teda 270 dni uplynie asi 30.júna 2012. Snazime sa otehotniet, snad to coskoro vyjde. Len keby nahodou nie, dala by som sa do 7 dni po uplynuti 270 dni na PN, aby som aspon nieco vycerpala. Keby som pocas tej PN v kratkej dobe otehotnela, uz mi nedaju max matersku??? A ze som si platila 270 dni, to mi bude nanic? Lebo sa neviem rozhodnut, ci sa znovu prihlasit od 31.1.2012. Porad, velmi pekne ti dakujem a blahozelam aj k babatku 🙂

karinkaeich
14. jan 2012

@bentleey dakujem krasne, uz to mam aj vypisane. dufam ze na sp nebude vela ludi. chcem ist osobne, ak by bolo este nieco treba

lady24
14. jan 2012

@gapa Takže posledný raz mám zaplatiť vlastne vo februári za január, dobre som to pochopila?
A to poistenie automaticky zanikne, po MD nemusím už dávať odhlášku? Diky moc za odpoveď.

annanatalia
14. jan 2012

@gapa Ako sa to mysli ,ze mam mat splnenych 270 dni dva roky pred vznikom ocr?Ked DNP som zacla platit v novembri 2009 ale teraz som sa 2 jan.2012 odhlasila a 3 jan. prihlasila s vym zakladom 450eur.A opet nato 12 jan.2012 som sa odhlasila a 13 jan prihl. s maxima. Tak neviem ci sa mi tie dni budu pocitat? ESTE JEDNA OTAZKA, pravdepodobne pojdem na operaciu v marci, od januara si teraz platim dnp s maxima,vie ze ked pojdem na PNku tak mi bude vyplatena asi z minima.Mam sa dat vobec vypisat na tu PN?Pisala si mi ze by som mala najaky cas platit v tom rozhodujucom obdobi tak neviem co robit. Aby to neovplyvnilo to materske 🙂 dakujeeeeem

enika
14. jan 2012

Ahojte, potrebovala by som radu. Platila som si DNP od 1.4.2011, začala som z minima. V októbri som otehotnela a prešla som na maximálny VZ. Podmienku 270 dní som splnila v decembri a som v 8 mesačnej ochrannej lehote. Teraz by ma však zaujímalo, akú dostanem vysokú materskú, keďže by sa mala počítať z VZ z roku 2011. Neoplatí sa mi teraz odhlásiť a v januári sa prihlásiť ešte raz z max. VZ? Ak nie, môžem si už teraz DNP zrušiť, nech nemusím platiť ešte aj vo februári? Ešte by ma zaujímala jedna vec. Mala by som ísť na PN, keďže som riziková. Ako mi to ovplyvní materskú, prípadne platenie poistenia, keď by som sa prihlásila znova teraz v januári? Dostanem aj preplatenú PN? Ďakujem za odpovede

nany100
14. jan 2012

@enika ahoj, som podobný prípad, bola som sa tento týždeň osobne informovať na SP...platila som si od 21.4.2011 z minima, podmienku 270 dní budem mať splnenú bud.týždeň a 21.9. som sa bola odhlásiť a následne znovu prihlásiť z rozdielu max. a môjho vymer.základu. TP mám stanovený na 18.5. a na MD nastupujem 6.4....neviem, kedy nastupuješ na MD, ale platiť musíš až do nástupu (po starom, teda tú sumu, ktorú platíš doteraz) a vypočítavať sa ti MD bude od posledného prihlásenia, teda z obdobia okt.-dec.2011, pokiaľ splníš podmienku nepretržitého platenia 26tt do nástupu na MD...teda pokiaľ ti to od posledného prihlásenia vychádza 26tt do nástupu na MD, tak by si mala dostať max.MD. S tou PN ti poradiť neviem.

v555
14. jan 2012

gapa@,chcem sa Ťa opýtať.Od 4.1.2012 som na novo pripoistená /ináč si to už platím 4 roky/,kedy by som mohla ísť na PN a vyplácali by ma aj z DNP?

enika
14. jan 2012

len neviem, či dobre rozumiem tomu odhláseniu a prihláseniu, lebo tam bol zvýšený VZ, neviem, či s odhláskou. Vo formulári je napísané, že 31.10.2011 končí poistenie z min.VZ a 1.11.2011 začína s max. VZ. Berie sa to ako odhláška alebo musel byť spravený odhlasovací formulár a potom znova prihlasovací?. Nástup na MD je 21.5.2012, takže 26 týždňov bude splnených. V tomto prípade je teda odpovedané na moju druhú otázku, že už sa neoplatí teraz odhlasovať a znova prihlasovať, lebo nebude splnených 26 týždňov do nástupu na MD. A ako je to s tým, že teraz k 31.1.2012 DNP zaniká, ak je splnených 270 dní? Potom prečo treba platiť do nástupu na MD?

oskvarka
14. jan 2012

@annie6 pokial je tie 3 roky zamestnana v kuse (jedno pracovne miesto bez prestavok) tak musi cakat kym nebude mat 270 dni az potom moze mat narok... ak prechadzala zo zamestnania do zamestnania tak pocet dni ukoncenych pracovnych pomerov sa jej zaratvaju do tych 2700 dni

merry_v
14. jan 2012

@nany100
teraz 19.01. mas uz Koniec DNP ze?

dobrovolnakacena
14. jan 2012

ako je to s tym prihlasenim a odhlasenim,platim si uz vyse roka, som zamestnana, momentalne na pn, ako to budem mat platene a do porodu-27.7.2012 musim platit?

dobrovolnakacena
14. jan 2012

ako je to s tym prihlasenim a odhlasenim

zuzulik25
14. jan 2012

ahojte, chcela by som sa spytat, ci sa mi oplati zacat teraz platit DNP z maxima, ked som minuly rok platila DNP neake 4 mesiace z minima, na konci roka som to zrusila, som tehotna a rozmyslam sa znovu prihlasit a platit to z maxima, ale niekde som citala, ze musim to platit aspon 26 tyzdnov, lenze ked dovrsim za 5 mesiacov platenia tych 270 dni, tak automaticky sa mi to rusi a bude mi to vyplacane len z minim. vym. zakladu, tak teraz nevie. dakujem

zabkakatka
14. jan 2012

@zuzulik25
ja to chapem tak ze sa aj ked ti 270 dni uplynie pred porodom na MD budes mat narok v tej ochrannej lehote po ukonceni DNP, takze si myslim ze sa Ti to oplati ...
ak nie opravte ma

amsi
14. jan 2012

ahojte,neviete ako je to s prestupom PN od jedneho doktora k druhemu? 17.januára mám ísť na kontrolu k svojej obvodnej,od ktorej mám vypísanú PN a 18.januára mám ísť k svojmu ženskému,ktorý by mi mal PN prevziať..neviem ako presne to funguje,je to v tomto prípade súvislá PN? a ako je to so sociálnou poisťovňou? PN od obvodnej som tam už odniesla,budem mať ešte vypísaný jeden papier od ženského,ktorý budem musieť odniesť na socialnu p.? a ako je to s papierom na peniaze? ten si mám vypýtať od doktora? vôbec sa v tom nevyznám..a ešte k tomu,priplácam si DNP.

anittka
14. jan 2012

Tak baby včera som sa bola prihlásiť na to nemocenské, tetuška na sociálke nemala žiadne výhrady ani ma neodhovárala.
@elise a @gapa - ďakujem vám za radu 😉

gp2000
14. jan 2012

Dievčata poradte mi prosim,prečítala som si zopar stran,ale aj tak mi to nie je 100% jasne....takže od 26.8.2011 si platim DNP z minima,takže 270dni ešte nemam,a tak ma zaujima či sa mam odhlasiť a nanovo prihlasiť teraz v januari,a ak by som sa prihlasila nanovo a chcela platiť maximum,tak by mi zostalo maximum po starom či to nove???a čo je to ta 8.mes.ochranna lehota????tyka sa to len mamičiek čo sú už tehu,alebo mam šancu aj ja? 🙂 prosim ak sa niekto najde ,kto ma čas a vysvetli mi to,tak mu/jej vopred ďakujem 😉

miruska7979
15. jan 2012

Ahojte dievcence..ja by som tiez
poprosila o radu..som pripoistena od 2.1.2010 a este som neostala tehotna, ani teraz v januari som neostala tehotna,ale veri, ze aj nam sa to raz podari a myslim, si, ze pripoistenie je dobra vec a chcem si ho aj nadalej platit, len neviem ako teraz postupovat? odhlasit sa 31.1.2012 a zase sa prihlasit 1.2.2012 co ked ostanem tehotna v ochrannej lehote, ako sa vtedy postupuje? Dakujem za radu 🙂 Mirka 😵

merry_v
15. jan 2012

@amsi
uz ti poradil niekto ohladom toho??

kikula13
15. jan 2012

potrebovala by som poradiť,kamarátka by sa chcela po 1.krát prihlásiť na Dnp ,ale ešte by chcela platiť po starom cca.50eur,aký má dať dátum prihlasenia,keby sa šla prihlásiť zajtra,má dať zajtraší dátum,alebo až 1.2.2012??? 😒

gapa
15. jan 2012

@annanatalia
ved už od 13.1. doteraz platíš, tj. nárok na materské bude ok.
nárok na ošetornvé budeš mať a aj na nemocneské z minima. do 270dní pre nárok na ošetr.,nem. sa samozrejme rátajú aj ukončené np.

gapa
15. jan 2012

@uzovicka
treba aby si bola tehotná v čase ukočenia dnp (dostiahnutia tých 270dní), resp. možno tesne po tom (neviem, ako to presne rátajú). A tiež, aby si v čase skončenia dnp bola už zamestnaná, t.j. ak by ti skončilo dnp a až potom by si ukončila rodič.dovolenku (príp. neplat. volno) a nastúpila do práce, resp. na druhú md potom, tak by prestala plynúť ochranná lehota z dnp.
Leda založiť nové dnp, už v balíku, ale to ti neviem povedať, ako sa to bude brať, či ako nové nem.poistenie, alebo ako pokračovanie (čo tvrdí p. Mihál, ak sapirhlásiš na balík dobr.poistenia odo dna ktorý predchádza dnu ukončenia dnp, tj. 1den by si mala aj staré aj nové dnp, čo ale sa mne osobne zatial nezdá, a pokial to niekto zo SP nepotvrdí, tak si netrúfam niečo také radiť)

gapa
15. jan 2012

@zoja
ak si paltila dlhodobo z maxima a od 31.1. chceš prihlási z minima
ak vznikne očr najskôr 31.1. tj. po odhlásení a v den prihlásenia, tak bude ošetrovné z minima. Ak bysi sa ale odhlásila napr. 29.1., 30.1. išla na očr a nanovo sa prihlásila 31.1., tak aby bola očr z maxima ( vznikol ti nárok v ochrannej lehote 7dní)

gapa
15. jan 2012

@lady24
za január sa platí vo februári (nehladám už tvoje údaje v predch. príspevkoch) a ak dosiahneš 270dní od posledného prihlásenia na dnp, tak zo zakona dnp zaniká, tj. netreba odhlášku.

ejkapod
15. jan 2012

Ahojte, Platim si Dnp už viac ako 270 dní, teraz som na PN, zajtra idem na socku a som zvedava čo my povedia lebo ked som tam bola asi pre týždnom, a pitala sa čo mam robiť, ich odpoved bola bud do konca januara otehotniem čo je uplný nezmysel, aj keby som sa nebranila a budem v ochrannej lehote 8 mes. alebo PN kde som v ochrannej lehote 7 dní, ale nechapem tým ochranným lehotam čo to znamena..a ked som sa pitala či sa mam prisť odhlasiť vo february, kedže to ma automaticky zaniknuť my mila slečna povedala žeby som chcela vedieť vela od nej ked to ani oni nevedia..takže som tak kde som bola... 🙂

leontinka27
15. jan 2012

@gapa ahoj prosím ta. som na výpočty blbec. poradila by si mi?od 21.3. 2011 si platím DNP z vymeriavacieho á747 eur. 270 dni som mala splnených 15 decembra 2011 ešte stále si platím DNP. v práci som zarobila v hrubom 369 eur. z toho som si vypočítala aj platbu pre DNP. v auguste mi zvýšili na 384 eur v hrubom. v septembri som bola pn tak som mala iba 226 eur hrubú mzdu.. v novembri som mala výplatu v hrubom 574 eur a v decembri 866.prvá otázka je: nemám v SP niejaké preplatky. keďže sa mi menila hrubá mzda? a druha otázka: od 11.1.2012 som pn. ako sa prosím ta počíta ten vymeriavací základ na deň? teda ak budem na pn- ke do konca mesiaca 31.1.2012 koľko dostanem. vrazila som tam už ale 527 eur tak nech sa mi aspoň niečo vráti keď to už chcú zrušiť. dakujem ti veľmi pekne. tehotná nie som. a ani sa nedari.

uzovicka
15. jan 2012

@gapa moja, este prosim otazocka, podla toho, co si mi napisala, ked aj otehotniem do tych 270 dni, to je do 30. júna, nevyplatia mi max matersku len preto, ze mi prva RD skonci v auguste 2012, teda sa aj ofic. zacne prac. pomer? To fakt? A keby som zacala nove DNP od 31.1. 2012 este po starom?Prosim Ta, napis, lebo pani na social. poistovni je sice moja suseda, ale vidim, ze sa v tom sama nevyzna tak dobre ako ty, proste nevie tieto finty a vyklad zakona anevie mi preto poradit, co mam urobit.Prosim, napis, dnes som posledny den na nete, cez tyzden nebudem, si zlata, dakujem ti.